Omeka - en to fi_FI translation catalogue (699 entries)

en: "%s" is not a valid file derivative.
fi_FI: "%s" ei ole oikeellinen tiedostojohdos.

en: %1$s and %2$s
fi_FI: %1$s &amp; %2$s

en: %1$s requires the following plugins to be installed, activated, and loaded: %2$s
fi_FI: %1$s asennus vaatii seuraavien lisäosien käyttöönottoa: %2$s

en: %1$s, %2$s, and %3$s
fi_FI: %1$s, %2$s &amp; %3$s

en: %s Administrator
fi_FI: %s ylläpitäjä

en: %s bytes
fi_FI: %s tavua

en: %s has no API keys. Use the form above to create one.
fi_FI: %s ei ole API-avaimia. Luo uusi avain oheisella lomakkeella.

en: %s is not a valid URL.
fi_FI: %s ei ole toimiva osoite.

en: %s of %s
fi_FI: %s / %s

en: %s will be deleted from the system. Items, collections, and tags created by this user will remain in the system, but will no longer be associated with this user.
fi_FI: %s poistetaan järjestelmästä. Käyttäjän luomat aineistot, kokoelmat ja avainsanat säilyvät, mutta eivät liity enää tähän käyttäjään.

en: &larr; Previous Item
fi_FI: &larr; Edellinen

en: '%s' is already in use. Please choose another username.
fi_FI: Käyttäjätunnus '%s' on jo varattu. Ole hyvä ja valitse toinen käyttäjätunnus.

en: '%s' is an invalid special value.
fi_FI: '%s' on virheellinen erikoisarvo.

en: (%s total)
fi_FI: (yhteensä %s)

en: (Lost your password?)
fi_FI: Unohtunut salasana?

en: (Private)
fi_FI: (Yksityinen)

en: 403 Page Forbidden
fi_FI: 403 Ei pääsyä

en: 403: Forbidden
fi_FI: 403 - Ei pääsyä

en: 404 Page Not Found
fi_FI: 404 Sivua ei löytynyt

en: 404: Page Not Found
fi_FI: 404 - Sivua ei löydy

en: 405 Method Not Allowed
fi_FI: 405 Menetelmä ei ole sallittu

en: 405: Method Not Allowed
fi_FI: 405: Menetelmä ei ole sallittu

en: A current %s variable has not been set to this view.
fi_FI: Näkymään ei ole asetettu %s muuttujaa.

en: A language of the resource
fi_FI: Aineiston kieli

en: A loop %s variable has not been set to this view.
fi_FI: Silmukkamuuttujaan %s ei ole asetettu näkymää varten.

en: A name given to the resource
fi_FI: Tekijän tai julkaisijan antama aineiston nimi

en: A new API key was successfully created.
fi_FI: API-avain luotiin onnistuneesti.

en: A new version of Omeka is available for download.
fi_FI: Omekan uusi versio on saatavilla.

en: A point or period of time associated with an event in the lifecycle of the resource
fi_FI: Aineiston elinkaareen liittyvä ajanhenki

en: A related resource
fi_FI: Liittyvä aineisto

en: A related resource from which the described resource is derived
fi_FI: Toisen aineiston identifikaatiotunnus, joka on jossakin suhteessa kuvailtavaan aineistoon

en: API Keys
fi_FI: API-avaimet

en: Access denied.
fi_FI: Ei käyttöoikeutta.

en: Activate
fi_FI: Ota käyttöön

en: Activate your account with the %s repository
fi_FI: Ota käyttöön tunnuksesi %s -palvelussa.

en: Activation has been pending since %s.
fi_FI: Käyttäjätunnus on odottanut aktivointia %s lähtien.

en: Active?
fi_FI: Aktiivinen?

en: Add Another File
fi_FI: Lisää muita tiedostoja

en: Add Collection
fi_FI: Lisää kokoelma

en: Add Element
fi_FI: Lisää metatietokenttä

en: Add Input
fi_FI: Lisää kenttä

en: Add Item
fi_FI: Lisää aineisto

en: Add Item Type
fi_FI: Lisää aineistotyyppi

en: Add Link
fi_FI: Lisää linkki

en: Add New Files
fi_FI: Lisää tiedostoja

en: Add New User
fi_FI: Lisää uusi käyttäjä

en: Add Tags
fi_FI: Lisää avainsanoja

en: Add User
fi_FI: Lisää käyttäjä

en: Add a Collection
fi_FI: Lisää kokoelma

en: Add a Field
fi_FI: Lisää hakuehto

en: Add a File
fi_FI: Lisää tiedosto

en: Add a Link to the Navigation
fi_FI: Lisää linkki navigointiin

en: Add a User
fi_FI: Lisää käyttäjä

en: Add a new collection
fi_FI: Lisää kokoelma

en: Add a new item
fi_FI: Lisää aineisto

en: Add an Item
fi_FI: Lisää aineisto

en: Add an Item Type
fi_FI: Luo aineistotyyppi

en: Add new themes by downloading them from the <a href="http://omeka.org/add-ons/themes/" target="_blank">Omeka Theme Directory</a>, or <a href="http://omeka.org/codex/Theme_Writing_Best_Practices" target="_blank">design your own</a>!
fi_FI: Lisää uusia teemoja <a href="http://omeka.org/add-ons/themes/" target="_blank">Omekan teemaluettelosta</a> tai <a href="http://omeka.org/codex/Theme_Writing_Best_Practices" target="_blank">tai suunnittele kokonaan oma teema</a>!

en: Additional Creator
fi_FI: Muu tekijä

en: Admin
fi_FI: Ylläpitäjä

en: Admin Dashboard
fi_FI: Ylläpito

en: Administrator Email
fi_FI: Ylläpitäjän sähköposti

en: Advanced Search (Items only)
fi_FI: Edistynyt haku (vain aineistoille)

en: After enabling the API, applications may be able to show, browse, add, edit, and delete your site resources. Viewing protected content, as well as adding, editing, and deleting content, is protected and requires key authentication. Each key corresponds to, and has all permissions of, an existing Omeka user. You can create keys on each user's %sedit page%s.
fi_FI: Rajapinnan käyttöönoton myötä ulkopuoliset sovellukset voivat näyttää, selata, lisätä, muokata ja poistaa sivustolle tallennettuja sisältöjä. Julkasemattoman sisällön näyttäminen, kuten sisältöjen lisääminen, muokkaaminen ja poistaminen vaatii API-avaimeen perustuvan tunnistautumisen. API-avain on käyttäjäkohtainen ja sen voi ottaa käyttöön käyttäjätietojen %smuokkaussivulla%s.

en: All Tags
fi_FI: Kaikki avainsanat

en: All customizations will be lost. Order and labels will revert to Omeka defaults. Custom links will be lost.
fi_FI: Oletusasetuksiin palauttaminen poistaa kaikki muutokset.

en: All element texts must have a record type.
fi_FI: Kaikilla kentillä tulee olla tietuetyyppi.

en: All navigation links must have URIs.
fi_FI: Jokaisella navigaatiolinkillä tulee olla URL.

en: All navigation links must have different URIs.
fi_FI: Navigaatiolinkkien URL-osoitteiden tulee olla uniikkeja.

en: Allowed File Extensions
fi_FI: Sallitut tiedostomuotojen päätteet

en: Allowed File Types
fi_FI: Sallitut tiedostomuodot

en: Allowed HTML Attributes
fi_FI: Sallitut HTML-attribuutit.

en: Allowed HTML Elements
fi_FI: Sallitut HTML-elementit

en: An account of the resource
fi_FI: Aineiston sisällön kuvaus vapaatekstinä.

en: An array of records is not available for the loop.
fi_FI: Listaa tietueista ei ole saatavissa.

en: An element named "%s" already exists for the "%s" element set.
fi_FI: Kenttä "%s" on jo olemassa"%s" kenttäjoukossa.

en: An entity primarily responsible for making the resource
fi_FI: Aineiston päävastuullinen tekijä

en: An entity responsible for making contributions to the resource
fi_FI: Henkilö tai organisaatio joka on osallistunut aineiston luomiseen, mutta jonka panos on ollut toissijainen.

en: An entity responsible for making the resource available
fi_FI: Aineiston julkaisija

en: An existing API key was successfully rescinded.
fi_FI: API-avain poistettiin käytöstä.

en: An invalid value was detected during record iteration.
fi_FI: Tietueiden käsittelyssä tunnistettiin virheellinen arvo.

en: An unambiguous reference to the resource within a given context
fi_FI: Tunnus (merkkijono tai numero), joka yksiselitteisesti identifioi aineiston

en: Appearance
fi_FI: Ulkoasu

en: Are you sure you want to delete the selected item type elements from the database? You will lose all text related to the selected elements. This cannot be undone.
fi_FI: Oletko varma, että haluat poistaa valitsemasi kentät tietokannasta? Kaikki kenttiin tallennettu sisältö poistetaan. Toimintoa ei voi perua.

en: Are you sure you want to uninstall %s?
fi_FI: Haluatko varmasti poistaa lisäosan %s?

en: Are you sure?
fi_FI: Oletko varma?

en: Authentication
fi_FI: MD5-tarkistussumma

en: Back to Log In
fi_FI: Takaisin kirjautumiseen

en: Batch Delete Items
fi_FI: Poista useita aineistoja

en: Batch Edit Items
fi_FI: Muokkaa useita aineistoja

en: Before installation can continue, the following errors must be resolved:
fi_FI: Seuraavat ongelmat tulee selvittää ennen kuin asennusta voidaan jatkaa:

en: Bibliographic Citation
fi_FI: Lähdeviittaus

en: Bit Depth
fi_FI: Bittitarkkuus

en: Bitrate
fi_FI: Bittinopeus

en: Boolean
fi_FI: Boolen-haku

en: Browse All
fi_FI: Selaa

en: Browse Collections
fi_FI: Selaa kokoelmia

en: Browse Item Types
fi_FI: Selaa aineistotyyppejä

en: Browse Items
fi_FI: Selaa aineistoja

en: Browse Items by Tag
fi_FI: Selaa aineistoja avainsanojen mukaan

en: Browse Tags
fi_FI: Selaa avainsanoja

en: Browse Users
fi_FI: Selaa käyttäjiä

en: Browse by Tag
fi_FI: Selaa avainsanan

en: By %s
fi_FI: %s

en: Cancel
fi_FI: Peruuta

en: Cannot add an existing file to an item!
fi_FI: Tiedostoa ei voitu liittää, sillä se on tallennettu järjestelmään jo aiemmin.

en: Cannot associate the collection with an unsaved user.
fi_FI: Kokoelmaa ei voitu yhdistää käyttäjään jonka tietoja ei ole tallennettu.

en: Cannot create a user activation for non-existent user.
fi_FI: Käyttäjätunnusta ei voi aktivoida, koska sitä ei ole olemassa.

en: Cannot find an element with an ID of '%s'!
fi_FI: Kenttää jonka ID on '%s' ei löydy.

en: Cannot find element with ID %s!
fi_FI: Tunnisteella %s ei löydy kenttää.

en: Cannot find parent navigation page.
fi_FI: Navigointihierarkiassa ylempää sivua ei löydy.

en: Cannot get the local path for a stored file.
fi_FI: Tedostoon ei löydy polkua.

en: Cannot remove elements from an item type that is not persistent in the database!
fi_FI: Tietokantaan väliaikaisisti tallennetun aineistotyypin metatietokenttiä ei voi poistaa.

en: Cannot save element text for records that are not yet persistent!
fi_FI: Kentän tekstiä ei voi tallentaa väliaikaisesti tallennettuun tietueeseen.

en: Cannot set element set ID: set named "%s" does not exist.
fi_FI: Kenttäryhmän ID:tä ei voi asettaa: ryhmää "%s" ei ole olemassa.

en: Capture Date
fi_FI: Tallennuspäivä

en: Capture Details
fi_FI: Tallennustiedot

en: Capture Device
fi_FI: Tallennuslaite

en: Change History
fi_FI: Muutoshistoria

en: Change Password
fi_FI: Vaihda salasanaa

en: Changes will be applied to checked items.
fi_FI: Muutokset vaikuttavat merkittyihin aineistoihin.

en: Channels
fi_FI: Kuvakanavat

en: Check box to show metadata elements with no text.
fi_FI: Näytä myös tyhjät metatietokentät.

en: Check if you wish to delete selected items.
fi_FI: Valitse jos haluat poistaa merkityt aineistot.

en: Check the links to display them in the main navigation. Click and drag the links into the preferred display order.
fi_FI: Valitse päänavigoinnissa näytettävät linkit. Vedä ja pudota linkit haluttuun järjestykseen.

en: Check this field if you would like to allow any file to be uploaded to Omeka.
fi_FI: Valitse tämä jos haluat, että Omekaan voi tallentaa mitä tahansa tiedostoja.

en: Check this field if you would like to filter HTML elements or attributes from form input.
fi_FI: Suodata HTML-tagit ja attribuutit lomakkeella tallennetusta tekstistä.

en: Checked items will be deleted.
fi_FI: Valitut aineistot poistetaan.

en: Citation
fi_FI: Viittaus

en: Click and drag the elements into the preferred display order. Click the right arrows to add customized comments to element descriptions.
fi_FI: Vedä ja pudota kentät haluamaasi järjestykseen. Klikkaa nuolta lisätäksesi ohjeita ja kommentteja kenttien kuvauksiin.

en: Click and drag the files into the preferred display order.
fi_FI: Veda ja pudota tiedostot haluamaasi järjestykseen.

en: Click on the "Index Records" button to re-index your records.
fi_FI: Klikkaa "Indeksoi" -painiketta käynnistääksesi sisältöjen uudelleenindeksoinnin.

en: Codec
fi_FI: Koodekki

en: Collection
fi_FI: Kokoelma

en: Collections
fi_FI: Kokoelmat

en: Comment
fi_FI: Kommentti

en: Compression
fi_FI: Pakkaus

en: Configurations apply to this theme only.
fi_FI: Asetukset vaikuttavat vain tähän teemaan.

en: Configure
fi_FI: Asetukset

en: Configure Plugin: %s
fi_FI: Lisäosan %s asetukset

en: Configure Theme
fi_FI: Teeman asetukset

en: Configure Theme: %s
fi_FI: Teeman %s asetukset

en: Configure Your Site
fi_FI: Määrittele sivuston asetukset

en: Confirm Delete
fi_FI: Vahvista poisto

en: Confirm your password.
fi_FI: Vahvista salasana.

en: Contributor
fi_FI: Muu tekijä

en: Contributors
fi_FI: Osallistujat

en: Could not find file %s!
fi_FI: Tiedostoa %s ei löydy.

en: Could not load database resource!
fi_FI: Tietokantaresurssia ei voitu ladata.

en: Coverage
fi_FI: Kattavuus

en: Create a Password
fi_FI: Luo salasana

en: Creator
fi_FI: Tekijä

en: Current Page
fi_FI: Nykyinen

en: Current Password
fi_FI: Nykyinen salasana

en: Current Theme
fi_FI: Valittu teema

en: Customize the element descriptions below. To re-order the elements, %s.
fi_FI: Muokkaa metatietokenttien kuvauksia. Järjestä kentät uudelleen, %s.

en: Customize which types of records will be searchable in Omeka.
fi_FI: Valitse mitkä sisällöt ovat haettavissa

en: Dashboard
fi_FI: Ylläpito

en: Date
fi_FI: Aikamääre

en: Date Added
fi_FI: Luontipäivä

en: Date Modified
fi_FI: Muokkauspäivä

en: Deactivate
fi_FI: Poista käytöstä

en: Default Superuser Account
fi_FI: Pääkäyttäjän oletustunnus

en: Delete
fi_FI: Poista

en: Delete
fi_FI: Poista

en: Delete %s
fi_FI: Poista %s

en: Delete Items
fi_FI: Poista aineistoja

en: Derivative Size Constraints
fi_FI: Kuvien kokorajat

en: Description
fi_FI: Kuvaus

en: Details
fi_FI: Yksityiskohdat

en: Direct Links
fi_FI: Suorat linkit

en: Disable File Upload Validation
fi_FI: Älä tarkasta palvelimelle ladattuja tiedostoja

en: Display Name
fi_FI: Näytettävä käyttäjätunnus

en: Display Settings
fi_FI: Näyttöasetukset

en: Documentation
fi_FI: Dokumentointi

en: Duration
fi_FI: Kesto

en: Each option must have a unique name.
fi_FI: Jokaisella vaihtoehdolla tulee olla yksilöivä nimi.

en: Edit
fi_FI: Muokkaa

en: Edit Collection #%s
fi_FI: Muokkaa kokoelmaa #%s

en: Edit Collections
fi_FI: Muokkaa kokoelmia

en: Edit Element Set
fi_FI: Muokkaa metatietokenttiä

en: Edit File #%s
fi_FI: Muokkaa tiedostoa #%s

en: Edit Item #%s
fi_FI: Muokkaa aineistoa #%s

en: Edit Item Type #%s
fi_FI: Muokkaa aineistotyyppiä #%s

en: Edit Items
fi_FI: Muokkaa aineistoja

en: Edit User #%s
fi_FI: Muokkaa käyttäjää #%s

en: Edit this User
fi_FI: Muokkaa tätä käyttäjää

en: Editing Tags
fi_FI: Muokataan  avainsanoja

en: Element Description
fi_FI: Kuvaus

en: Element Name
fi_FI: Metatietoelementin nimi

en: Element Sets
fi_FI: Metatietokentät

en: Element texts are not formatted correctly!
fi_FI: Kentän teksti on muotoiltu virheellisesti.

en: Elements
fi_FI: Metatietoelementit

en: Email
fi_FI: Sähköposti

en: Email address is required.
fi_FI: Sähköpostiosoite vaaditaan.

en: Email is required.
fi_FI: Sähköposti vaaditaan

en: Embedded Metadata
fi_FI: Upotettu metadata

en: Enable API
fi_FI: REST API

en: Enable HTML Filtering
fi_FI: Käytä HTML-suodatusta

en: Enable or disable the API by checking or unchecking the box below.
fi_FI: Valinta aktivoi tai poistaa käytöstä Omekan REST-rajapinnan.

en: Encryption
fi_FI: Salaus

en: Enter your email address to retrieve your password.
fi_FI: Kirjoita sähköpostiosoitteesi

en: Error in configuring plugin named "%s". Missing config and/or config_form hook(s).
fi_FI: Virhe lisäosan "%s" asetuksissa. Lisäosasta puuttuu tarvittavat confing ja/tai config_form -funktiot.

en: Exact match
fi_FI: Tarkka osuma

en: Exif Array
fi_FI: EXIF-taulukko

en: Exif String
fi_FI: EXIF-merkkijono

en: Existing
fi_FI: Olemassaoleva

en: Fatal Error
fi_FI: Vakava virhe

en: Featured
fi_FI: Nostettu etusivulle

en: Featured Collection
fi_FI: Nostettu kokoelma

en: Featured Item
fi_FI: Nostettu aineisto

en: Featured/Non-Featured
fi_FI: Nostettu etusivulle

en: Featured?
fi_FI: Etusivunosto

en: File
fi_FI: Tiedosto

en: File #%s
fi_FI: Tiedosto #%s

en: File History
fi_FI: Tiedoston historia

en: File Metadata
fi_FI: Tiedoston metatiedot

en: File Size
fi_FI: Tiedoston koko

en: File Type / OS
fi_FI: Tiedostomuoto / käyttöjärjestelmä

en: File Validation
fi_FI: Tiedostovalidointi

en: File must be valid before it can be associated with an item!
fi_FI: Aineistoon liitettävän tiedoston tulee olla oikeaa muotoa.

en: Filename
fi_FI: Tiedostonimi

en: Files
fi_FI: Tiedostot

en: Files cannot be attached to an item that is not persistent in the database!
fi_FI: Tiedostoja ei voida liittää väliaikaisesti tallennettuun tietueeseen.

en: Filter Element Texts
fi_FI: Kenttien suodatus

en: Filter element texts by checking the box below. When checked, the API will respect the display element and element text filters when outputting element text representations.
fi_FI: Käytä suodattimia rajapinnan kautta jaeltavassa sisällössä. Oletusarvoisesti rajapinta jakelee tiedot ilman suodatusta siten kun ne on tallennettu tietokantaan.

en: Find a File
fi_FI: Etsi tiedosto

en: Forgot Password
fi_FI: Unohdin salasanani

en: Form Validation Errors
fi_FI: Lomakkeen virheet

en: Format
fi_FI: Formaatti

en: Format (Legacy) Metadata
fi_FI: Vanhamuotoisen formaatin metatiedot

en: Format Metadata
fi_FI: Tiedostomuodon metatiedot

en: Fullsize
fi_FI: Täysi tarkkuus

en: Fullsize Image Size
fi_FI: Täyden tarkkuuden kuvan koko

en: General
fi_FI: Yleisasetukset

en: Get started by adding your first collection.
fi_FI: Aloita luomalla ensimmäinen kokoelma.

en: Get started by adding your first item.
fi_FI: Aloita lisäämällä ensimmäinen aineisto.

en: Get support
fi_FI: Hanki apua

en: Go to Home Page
fi_FI: Palaa etusivulle

en: Go to search settings to select record types to use.
fi_FI: Hakuasetuksista voi valita käytettävät aineistolajit.

en: HTML Filtering
fi_FI: HTML-suodatus

en: Height
fi_FI: Korkeus

en: Hello %s. Your username is %s
fi_FI: Hei %s. Käyttäjätunnuksesi on %s

en: Hide Details
fi_FI: Perustiedot

en: IPTC Array
fi_FI: IPTC-taulukko

en: IPTC String
fi_FI: IPTC-merkkijono

en: Identifier
fi_FI: Identifiointitunnus

en: If this does not help, try contacting the %s.
fi_FI: Jos tästä ei ole apua, %s saattaa voida auttaa.

en: If you have any questions please refer to <a href="http://omeka.org/codex">Omeka documentation</a> or post a message on the <a href="http://omeka.org/forums">Omeka forums</a>.
fi_FI: Apua ja lisätietoja on saatavissa <a href="http://omeka.org/codex">Omekan dokumentaatiosta</a> ja käyttäjäyhteisön <a href="http://omeka.org/forums">keskustelufoorumilta</a>.

en: If you think you should have permission, try contacting the %s.
fi_FI: Jos koet, että käyttöoikeuksissa on virhe, ota yhteyttä henkilöön %s.

en: ImageMagick Directory Path
fi_FI: ImageMagick-asennushakemisto

en: Inactive users cannot log in to the site.
fi_FI: Jäädyttyä käyttäjätunnusta ei voi käyttää.

en: Index Records
fi_FI: Indeksoi

en: Indexing means to collect, parse, and store data to facilitate fast and accurate searches. Omeka will automatically index individual records as they are saved, but there are circumstances when your records are not indexed; for instance, when updating from an earlier version of Omeka or after you customize which records will be searchable.
fi_FI: Indeksointi mahdollistaa Omekaan tallennettujen sisältöjen hakemisen. Omeka indeksoi tallennetut aineistot tallennettaessa, mutta on tilanteita jolloin sisällöt eivät indeksoidu automaattisesti; esimerkiksi silloin kun Omekaan on tehty versiopäivitys tai haun sisältöasetuksiin on tehty muutoksia.

en: Indexing records. This may take a while. You may continue administering your site.
fi_FI: Indeksoidaan sisältöjä. Voit jatkaa ylläpitotoimia indeksoinnin ollessa käynnissä.

en: Information about rights held in and over the resource
fi_FI: Aineiston tekijänoikeustiedot

en: Install
fi_FI: Asenna

en: Installation Error
fi_FI: Asennusvirhe

en: Installation Warning
fi_FI: Asennukseen liittyvät varoitukset

en: Invalid URI for "%s" navigation link:  "%s"
fi_FI: Navigaatiolinkin "%s" URL on virheellinen. Virheellinen URL: "%s".

en: Invalid URI for Omeka_Navigation_Page_Uri object: %s
fi_FI: Virheellinen URI Omeka_Navigation_Page_Uri objekti:%s

en: Invalid action passed while getting record URL.
fi_FI: Virheellinen toiminto haettaessa tietueen URL-osoitetta.

en: Invalid activation code given.
fi_FI: Virheellinen aktivointikoodi.

en: Invalid collection.
fi_FI: Virheellinen kokoelma.

en: Invalid current password
fi_FI: Virheellinen nykyinen salasana

en: Invalid element ID.
fi_FI: Virheellinen metatietokentän ID.

en: Invalid element data. To add elements, you must either pass an element objects or an array of element metadata.
fi_FI: Virheellinen metatietokentän tieto. Välitä kenttäobjekti tai taulukko kenttiä kentän lisäämistä varten.

en: Invalid element set.
fi_FI: Virheellinen metatietokenttäjoukko.

en: Invalid email address
fi_FI: Virheellinen sähköpostiosoite

en: Invalid email address given.
fi_FI: Virheellinen sähköpostiosoite.

en: Invalid form submission.
fi_FI: Lomakkeella on virhe.

en: Invalid format given for email address.
fi_FI: Sähköpostiosoite on virheellistä muotoa.

en: Invalid hostname given for email address.
fi_FI: Sähköpostiosoitteen @-merkin jälkeinen osa on virheellinen.

en: Invalid item type.
fi_FI: Virheellinen aineistotyyppi.

en: Invalid record ID.
fi_FI: Virheellinen tietue-ID.

en: Invalid record passed while getting record URL.
fi_FI: Virheellinen tietue haettaessa tietueen URL-osoitetta.

en: Invalid return value while getting record URL.
fi_FI: Virheellinen paluuarvo haettaessa tietueen URL-osoitetta.

en: Invalid search type given!
fi_FI: Väärä hakutapa.

en: Invalid tagType given.
fi_FI: Virheellinen tagType.

en: Item
fi_FI: Aineisto

en: Item #%s
fi_FI: Aineisto #%s

en: Item Metadata
fi_FI: Aineiston metatiedot

en: Item Type
fi_FI: Aineistotyyppi

en: Item Type #%s
fi_FI: Aineistotyyppi #%s

en: Item Type Elements
fi_FI: Aineistotyypin metatiedot

en: Item Type Information
fi_FI: Aineistotyypin tiedot

en: Item Type Metadata
fi_FI: Aineistotyypin metatiedot

en: Item Types
fi_FI: Aineistotyypit

en: Item type does not contain an element with the ID %s!
fi_FI: Aineistotyyppi ei sisällä kenttää, jonka tunniste on %s.

en: Items
fi_FI: Aineistot

en: Items Per Page (admin)
fi_FI: Aineistoja yhdellä sivulla (ylläpitonäkymä)

en: Items Per Page (public)
fi_FI: Aineistoja yhdellä sivulla (julkinen sivusto)

en: Key
fi_FI: Avain

en: Keyword
fi_FI: Avainsana

en: Label
fi_FI: Linkkiteksti

en: Language
fi_FI: Kieli

en: Last IP
fi_FI: Viimeisin IP

en: Last accessed
fi_FI: Käytetty viimeksi

en: Limit the number of items displayed per page in the administrative interface.
fi_FI:  Ylläpitonäkymässä kerrallaan näytettävien aineistojen lukumaara.

en: Limit the number of items displayed per page in the public interface.
fi_FI: Julkisilla sivuilla kerrallaan näytettävien aineistojen lukumaara.

en: Limit the number of results displayed per page in the administrative interface.
fi_FI: Sivulla näytettävien aineistojen lukumäärä ylläpitonäkymässä.

en: Limit the number of results displayed per page in the public interface.
fi_FI: Sivulla näytettävien aineistojen lukumäärä julkisessa näkymässä.

en: List of allowed HTML attributes in form input
fi_FI: Lomakkeiden tekstikentissä sallitut HTML-attribuutit.

en: List of allowed HTML elements in form input
fi_FI: Lomakkeiden tekstikentissä sallitut HTML-elementit.

en: List of allowed MIME types for file uploads
fi_FI: Listaus sallituista MIME-tyypeistä

en: List of allowed extensions for file uploads
fi_FI: Sallitut tiedostopäätteet

en: List of tags to add to all checked items, separated by %s.
fi_FI: Kaikkiin merkittyihin aineistoihin liitettävät avainsanat, erotettuna %s -merkillä.

en: Log In
fi_FI: Kirjaudu

en: Log Out
fi_FI: Kirjaudu ulos

en: Login information incorrect. Please try again.
fi_FI: Väärä käyttäjätunnus tai salasana. Yritä uudelleen.

en: Lost your password?
fi_FI: Unohtunut salasana?

en: Main Menu
fi_FI: Päävalikko

en: Manage Site
fi_FI: Sivusto

en: Maximum fullsize image size constraint (in pixels)
fi_FI: Täysikokoisen kuvan kokorajoitus (pikseleitä)

en: Maximum fullsize image size constraint (in pixels).
fi_FI: Täyden tarkkuuden kuvan koon yläraja pikseleinä

en: Maximum number of API results displayed per page.
fi_FI: REST-rajapinnan kautta tehtyjen hakujen tulosten enimmäismäärä sivua kohti.

en: Maximum square thumbnail size constraint (in pixels)
fi_FI: Neliöidyn esikatselukuvan kokorajoitus (pikseleitä)

en: Maximum square thumbnail size constraint (in pixels).
fi_FI: Neliöidyn esikatselukuvan koon yläraja pikseleinä

en: Maximum thumbnail size constraint (in pixels)
fi_FI: Esikatselukuvan kokorajoitus (pikseleitä)

en: Maximum thumbnail size constraint (in pixels).
fi_FI: Esikatselukuvan koon yläraja pikseleinä

en: Mime Type
fi_FI: Mime-tyyppi

en: Must specify a file transfer type when attaching files to an item!
fi_FI: Tiedostoja siirrettäessä on välttämätöntä määrittää tiedonsiirron tapa.

en: Name
fi_FI: Nimi

en: Name as it should be displayed on the site
fi_FI: Nimi sivustolla näytettävässä muodossa.

en: Name of element set must be unique.
fi_FI: Kenttäyhmällä tulee olla yksilöllinen nimi.

en: Name of element set must not be empty.
fi_FI: Kenttäryhmällä tulee olla nimi.

en: Names of plugins must not be blank
fi_FI: Lisäosan nimi ei voi olla tyhjä.

en: Narrow by Specific Fields
fi_FI: Kohdista haku kenttään

en: Navigation
fi_FI: Navigointi

en: Navigation links that have undeleteable sublinks cannot be deleted.
fi_FI: Navigaatiolinkillä on alilinkkejä joita ei voi poistaa.

en: New
fi_FI: Uusi

en: New Password
fi_FI: Uusi salasana

en: New key label
fi_FI: Uusi avaimen nimi

en: New password must be at least %min% characters long.
fi_FI: Uuden salasanan tulee olla vähintään %min% merkkiä pitkä.

en: New password must be entered.
fi_FI: Anna uusi salasana.

en: New password must be typed correctly twice.
fi_FI: Uusi salasana tulee kirjoittaa kahteen kertaan.

en: Next Item
fi_FI: Seuraava

en: Next Item &rarr;
fi_FI: Seuraava &rarr;

en: Next Page
fi_FI: Seuraava

en: No
fi_FI: Ei

en: No Collection
fi_FI: Ei kokoelmaa

en: No Tags
fi_FI: Ei avainsanoja

en: No contributors
fi_FI: Ei osallistujia

en: No contributors.
fi_FI: Ei osallistujia.

en: No featured collections are available.
fi_FI: Ei nostettuja kokoelmia.

en: No featured items are available.
fi_FI: Ei etusivulle nostettuja aineistoja.

en: No plugin name given.
fi_FI: Lisäosan nimi ei ole tiedossa.

en: No recent items available.
fi_FI: Ei uusia aineistoja.

en: No tags are available.
fi_FI: Ei avainsanoja

en: Not Featured
fi_FI: Ei nostettu

en: Not Public
fi_FI: Ei julkinen

en: Ok
fi_FI: OK

en: Omeka Admin
fi_FI: Ylläpito

en: Omeka Atom Feed
fi_FI: Omeka Atom-syöte

en: Omeka Image File
fi_FI: Kuvatiedostot

en: Omeka Legacy File
fi_FI: Vanhamuotoinen Omeka-tiedosto

en: Omeka RSS Feed
fi_FI: Omeka RSS-syöte

en: Omeka Video File
fi_FI: Videotiedosto

en: Omeka encountered an error when upgrading your installation.
fi_FI: Omeka-päivityksessä tapahtui virhe

en: Omeka has encountered an error
fi_FI: Omeka on kompastunut virheeseen

en: Omeka has upgraded successfully.
fi_FI: Omekan päivitys onnistui

en: Omeka is installed.
fi_FI: Omeka on asennettu.

en: Omeka requires PHP version %1$s or higher, but this server is running PHP version %2$s. Please update the installed version of PHP and try again.
fi_FI: Omeka vaatii PHP-version %1$s tai uudemman, mutta palvelimella on tällä hetkellä käytössä PHP versio %2$s. Ole hyvä ja päivitä PHP uudempaan ja yritä uudelleen.

en: Only Featured Items
fi_FI: kyllä

en: Only Non-Featured Items
fi_FI: ei

en: Only Non-Public Items
fi_FI: Vain yksityiset

en: Only Public Items
fi_FI: Vain julkiset

en: Original
fi_FI: Alkuperäinen

en: Original Filename
fi_FI: Alkuperäinen tiedostonimi

en: Output Formats
fi_FI: Koneluettavat metatiedot

en: Page
fi_FI: Sivu

en: Page 1
fi_FI: Sivu 1

en: Page 2
fi_FI: Sivu 2

en: Page 3
fi_FI: Sivu 3

en: Page 4
fi_FI: Sivu 4

en: Page 5
fi_FI: Sivu 5

en: Page 6
fi_FI: Sivu 6

en: Page not found.
fi_FI: Sivua ei löytynyt.

en: Pagination
fi_FI: Sivutus

en: Password
fi_FI: Salasana

en: Password cannot be empty.
fi_FI: Salasana ei voi olla tyhjä.

en: Password changed!
fi_FI: Salasana on vaihdettu.

en: Password is required.
fi_FI: Salasana vaaditaan.

en: Password must be at least 6 characters long.
fi_FI: Salasanassa tulee olla vähintään 6 merkkiä.

en: Password: The passwords do not match.
fi_FI: Salasanat eivät täsmää.

en: Path to plugin.ini for "%s" is not correct.
fi_FI: Polku lisäosan "%s" plugin.ini -tiedostoon on virheellinen.

en: Pick this type
fi_FI: Valitse tyyppi

en: Please back up your existing database and then click the button to upgrade.
fi_FI: Varmuuskopioi aluksi tietokanta ja sen jälkeen päivitä tietokanta yhteensopivaan muotoon.

en: Please check your email for a link to reset your password.
fi_FI: Sinulle on lähetetty sähköposti, jossa on linkki salasanan asettamiseksi uudelleen.

en: Please follow this link to reset your password:
fi_FI: Vaihda salasanasi tästä linkistä:

en: Please restore from your database backup and try again.
fi_FI: Palauta tietokanta varmuuskopiosta ja yritä uudelleen

en: Plugin must have a valid directory name before it can be installed.
fi_FI: Lisäosalla tulee olla oikea hakemistonimi ennen asentamista.

en: Plugins
fi_FI: Lisäosat

en: Post Processing
fi_FI: Jälkikäsittely

en: Powered by Omeka
fi_FI: Omekan voimin

en: Prev Item
fi_FI: Edellinen

en: Previous Page
fi_FI: Edellinen

en: Private
fi_FI: Yksityinen

en: Producer
fi_FI: Tuottaja

en: Proudly powered by <a href="http://omeka.org">Omeka</a>.
fi_FI: <a href="http://omeka.org">Omekan</a> voimalla.

en: Public
fi_FI: Julkinen

en: Public Site
fi_FI: Julkinen sivusto

en: Public/Non-Public
fi_FI: Julkisuus

en: Public?
fi_FI: Julkinen

en: Publisher
fi_FI: Julkaisija

en: Query type:
fi_FI: Haun tyyppi:

en: Query:
fi_FI: Hakulause:

en: Quick Filter
fi_FI: Näytä

en: Re-type the Password
fi_FI: Kirjoita salasana uudelleen

en: Real Name is required.
fi_FI: Koko nimi vaaditaan.

en: Recent Collections
fi_FI: Uusimmat kokoelmat

en: Recent Items
fi_FI: Uusimmat aineistot

en: Recently Added Items
fi_FI: Vasta lisätyt aineistot

en: Record Type
fi_FI: Haun kohde

en: Record Types
fi_FI: Aineistotyypit

en: Record types:
fi_FI: Haun kohteet:

en: Relation
fi_FI: Suhde

en: Remember Me?
fi_FI: Muista kirjautuminen

en: Remove
fi_FI: Poista

en: Remove field
fi_FI: Poista kenttä

en: Remove?
fi_FI: Poista?

en: Render Details
fi_FI: Toistotiedot

en: Render Device
fi_FI: Toistolaite

en: Repeat New Password
fi_FI: Uusi salasana uudelleen

en: Rescind
fi_FI: Poista käytöstä

en: Researcher
fi_FI: Tutkija

en: Resend Activation Email
fi_FI: Uudelleenlähetä käyttäjätunnuksen aktivointiviesti

en: Reset Navigation
fi_FI: Palauta navigoinnin oletusasetukset

en: Restore Default Attributes
fi_FI: Palauta oletusattribuutit

en: Restore Default Elements
fi_FI: Palauta metatietokenttien oletusasetukset

en: Restore Default Extensions
fi_FI: Palauta oletuslisäosat

en: Restore Default Types
fi_FI: Palauta oletusaineistotyypit

en: Results Per Page (admin)
fi_FI: Tuloksia sivua kohti (ylläpitonäkymä)

en: Results Per Page (public)
fi_FI: Tulkosia sivua kohti (julkinen näkymä)

en: Results per Page
fi_FI: Tuloksia sivua kohti

en: Return to Dashboard
fi_FI: Palaa ylläpitonäkymään

en: Rights
fi_FI: Oikeudet

en: Role
fi_FI: Rooli

en: Roles describe the permissions a user has. See <a href='http://omeka.org/codex/User_Roles' target='_blank'>documentation</a> for details.
fi_FI: Roolit määrittävät käyttäjäoikeudet. <a href='http://omeka.org/codex/User_Roles' target='_blank'>documentation>Dokumentaatio</a> kuvaa käyttäjäoikeudet yksityiskohtaisesti.

en: Rss2.0 Feed Not Found!
fi_FI: RSS 2.0 -virtaa ei löytynyt.

en: SQL error in migration:
fi_FI: SQL-virhe tietojen siirrossa:

en: Sample Rate
fi_FI: Näytteistystaajuus

en: Save Changes
fi_FI: Tallenna muutokset

en: Save Password
fi_FI: Tallenna salasana

en: Screenshot for %s Theme
fi_FI: Teeman %s ruudunkaappaus

en: Search
fi_FI: Haku

en: Search By Collection
fi_FI: Kokoelma

en: Search By Tags
fi_FI: Avainsana

en: Search By Type
fi_FI: Aineistolaji

en: Search By User
fi_FI: Käyttäjä

en: Search Field
fi_FI: Hakukenttä

en: Search Items
fi_FI: Hae aineistoja

en: Search Record Types
fi_FI: Haun kohdistuminen

en: Search Terms
fi_FI: Hakusanat

en: Search Type
fi_FI: Haun tyyppi

en: Search by a range of ID#s (example: 1-4, 156, 79)
fi_FI: Hae tunnisteiden mukaan (esimerkiksi 1-4. 156, 79)

en: Search for Keywords
fi_FI: Vapaateksti

en: Search for items
fi_FI: Hae aineistoja

en: Search only these record types:
fi_FI: Haun kohde:

en: Search users
fi_FI: Hae käyttäjiä

en: Search using this query type:
fi_FI: Haun tyyppi:

en: Security
fi_FI: Turvallisuus

en: Select Below
fi_FI: Valitse

en: Select Below
fi_FI: Valitse

en: Select a Homepage
fi_FI: Etusivu

en: Separate tags using this character or string.
fi_FI: Erota avainsanat käyttäen tätä merkkiä.

en: Separate tags using this character or string. Be careful when changing this setting. You run the risk of splitting tags that contain the old delimiter.
fi_FI: Erota avainsanat käyttäen tätä merkkiä tai merkkijonoa. Käytä harkintaa muokatessasi tätä asetusta. On mahdollista, että järjestelmään jo syötetyt avainsanat rikkoutuvat, mikäli ne sisältävät tässä määritellyn erotinmerkit.

en: Separate tags with %s
fi_FI: Erota avainsanat %s -merkillä

en: Settings
fi_FI: Asetukset

en: Show Details
fi_FI: Tarkat tiedot

en: Show Element Set Headings
fi_FI: Näytä kenttäryhmien otsikot

en: Show Empty Elements
fi_FI: Näytä tyhjät metatietokentät

en: Site Author Information
fi_FI: Sivuston tekijätiedot

en: Site Copyright Information
fi_FI: Sivuston tekijänoikeustiedot

en: Site Description
fi_FI: Sivuston kuvaus

en: Site Settings
fi_FI: Sivuston asetukset

en: Site Title
fi_FI: Sivuston otsikko

en: Skip to main content
fi_FI: Siirry pääsisältöön

en: Some items were excluded because you do not have permission to delete them.
fi_FI: Joitain aineistoja ei voitu poistaa sillä käyttöoikeudet eivät riittäneet.

en: Sorry, you do not have permission to access this page.
fi_FI: Käyttöoikeutesi eivät riitä tälle sivulle.

en: Sort by:
fi_FI: Järjestys:

en: Source
fi_FI: Lähde

en: Square Thumbnail
fi_FI: Neliöity esikatselukuva

en: Square Thumbnail Size
fi_FI: Neliöidyn esikatselukuvan koko

en: Subject
fi_FI: Aihe

en: Submit
fi_FI: Lähetä

en: Success!
fi_FI: Onnistui!

en: Super
fi_FI: Pääkäyttäjä

en: Support Forums
fi_FI: Tukifoorumi

en: System Information
fi_FI: Järjestelmätiedot

en: Tag Delimiter
fi_FI: Avainsanojen erotinmerkki

en: Tags
fi_FI: Avainsanat

en: Tags must be given a name.
fi_FI: Avainsana ei voi olla tyhjä.

en: Test
fi_FI: Testi

en: That name is already taken for this tag.
fi_FI: Identtinen avainsana on jo olemassa.

en: The "%s" field has at least one invalid value!
fi_FI: Kenttä "%s"  sisältää yhden tai useamman virheen.

en: The "%s" plugin must be installed and have newer files to upgrade it.
fi_FI: Lisäosan "%s" tulee olla asennettuna ja sisältää uudempia tiedostoja päivittämistä varten.

en: The %s plugin has already been installed.
fi_FI: Lisäosa %s on jo asennettu.

en: The %s plugin was activated, but could not be loaded:
fi_FI: Lisäosa %s otettiin käyttöön, mutta sitä voitu käynnistää:

en: The %s plugin was successfully activated!
fi_FI: Lisäosa %s otettiin käyttöön.

en: The %s plugin was successfully configured!
fi_FI: Lisäosan %s asetukset on nyt määritelty.

en: The %s plugin was successfully deactivated!
fi_FI: Lisäosa %s poistettiin käytöstä.

en: The %s plugin was successfully installed!
fi_FI: Lisäosa %s asennettiin onnistuneesti.

en: The %s plugin was successfully uninstalled!
fi_FI: Lisäosa %s poistettiin järjestelmästä.

en: The %s plugin was successfully upgraded!
fi_FI: Lisäosan %s päivitys onnistui.

en: The API configuration was successfully changed!
fi_FI: API-asetusten muokkaaminen onnistui

en: The Dublin Core metadata element set is common to all Omeka records, including items, files, and collections. For more information see, http://dublincore.org/documents/dces/.
fi_FI: Dublin Core -metatietokenttiä käytetään kaiken Omekaan tallennetun sisällön, kuten aineistojen, tiedostojen ja kokoelmien kuvailuun. Lisätietoja osoitteessa: http://www.kansalliskirjasto.fi/julkaisuala/dublincore.html

en: The ImageMagick directory path does not work.
fi_FI: ImageMagick -hakemistopolku on virheellinen.

en: The ImageMagick directory path has not been set. No derivative images will be created. If you would like Omeka to create derivative images, please set the path in Settings.
fi_FI: Image Magick -työkalun hakemistopolkua ei ole asetettu, joten Omeka ei voi luoda automaattisesti esikatselukuvia. Jos haluat käyttää automaattisesti luotuja esitakselukuvia, lisää hakemistopolku asetuksiin.

en: The ImageMagick directory path works.
fi_FI: ImageMagick -hakemistopolku on oikein.

en: The appearance settings have been updated.
fi_FI: Ulkoasuasetukset päivitettiin.

en: The collection "%s" was successfully added!
fi_FI: Kokoelman "%s" lisääminen onnistui.

en: The collection "%s" was successfully changed!
fi_FI: Kokoelman "%s" muokkaus onnistui.

en: The collection "%s" was successfully deleted!
fi_FI: Kokoelman "%s" poisto onnistui.

en: The collection #%s was successfully added!
fi_FI: Kokoelman #%s lisääminen onnistui.

en: The collection #%s was successfully changed!
fi_FI: Kokoelman #%s muokkaus onnistui.

en: The collection #%s was successfully deleted!
fi_FI: Kokoelma #%s on poistettu.

en: The configured PHP path (%s) does not point to a PHP-CLI binary.
fi_FI: PHP-polku (%s) ei osoita PHP-CLI -ohjelmaan.

en: The configured PHP path (%s) is invalid.
fi_FI: PHP-polku (%s) on virheellinen.

en: The configured PHP path (%s) points to a PHP-CLI binary with an invalid version (%s)
fi_FI: PHP-polku (%s) osoittaa PHP-CLI-ohjelmaan jonka versio on väärä (%s)

en: The description of the item type.
fi_FI: Aineistotyypin kuvaus.

en: The element name must not be empty.
fi_FI: Kentän nimi ei saa olla tyhjä.

en: The element set was successfully changed!
fi_FI: Metatietokenttien muokkaus onnistu.

en: The file format, physical medium, or dimensions of the resource
fi_FI: Aineiston fyysinen tai digitaalinen ilmiasu. Esimerkiksi tiedostomuoto tai kesto minuutteina..

en: The file was successfully deleted.
fi_FI: Tiedosto poistettiin.

en: The following error occurred while activating the %s plugin:
fi_FI: Lisäosan %s käyttöönotossa tapahtui virhe:

en: The following error occurred while deactivating the %s plugin:
fi_FI: Lisäosan %s käytöstä poistamisessa tapahtui virhe:

en: The following error occurred while installing the %s plugin:
fi_FI: Lisäosaa %s asennettaessa tapahtui virhe:

en: The following error occurred while uninstalling the %s plugin:
fi_FI: Lisäosan %s poistossa tapahtui virhe:

en: The following error occurred while upgrading the %s plugin:
fi_FI: Lisäosan %s päivityksessä tapahtui virhe:

en: The following issues will not affect installation, but they may negatively affect the behavior of Omeka:
fi_FI: Seuraavat ongelmat eivät vaikuta asennukseen, mutta voivat haitata Omekan käyttöä:

en: The general settings have been updated.
fi_FI: Yleisasetukset päivitettiin.

en: The item "%s" was successfully added!
fi_FI: Luotiin aineisto "%s"

en: The item "%s" was successfully changed!
fi_FI: Muokattiin aineistoa "%s".

en: The item "%s" was successfully deleted!
fi_FI: Poistettiin aineisto "%s".

en: The item #%s was successfully added!
fi_FI: Luotiin aineisto #%s.

en: The item #%s was successfully changed!
fi_FI: Muokattiin aineistoa #%s.

en: The item #%s was successfully deleted!
fi_FI: Poistettiin aineisto #%s.

en: The item type "%s" was successfully added!  You may now add elements to your new item type.
fi_FI: Aineistoyyppi "%s"  lisättiin järjestelmään. Seuraavaksi voit liittää aineistotyyppiin metatietokenttiä.

en: The item type "%s" was successfully added.
fi_FI: Luotiin aineistotyyppi "%s"

en: The item type "%s" was successfully updated.
fi_FI: Päivitettiin aineistotyyppi "%s".

en: The item type cannot have more than one "%s" element.
fi_FI: Aineistotyypillä voi olla vain yksi "%s" metatietokenttä.

en: The item type elements were successfully changed!
fi_FI: Muokattiin aineistotyypin metatietokenttiä.

en: The item type metadata element set, consisting of all item type elements bundled with Omeka and all item type elements created by an administrator.
fi_FI: Aineistotyypin metatiedot koostuen kaikista oletusarvoisesti Omekan mukana tulevista elementeistä ja ylläpitäjän luomista elementeistä.

en: The item type name must be unique.
fi_FI: Aineistotyypillä tulee olla yksisöllinen nimi.

en: The item type name must have between %1$s and %2$s characters.
fi_FI: Aineiston nimessä tulee olla vähintään  %1$s ja enintään %2$s merkkiä.

en: The items were successfully changed!
fi_FI: Tietojen muuttaminen onnistui.

en: The items were successfully deleted!
fi_FI: Poistettiin aineistot.

en: The maximum file size is %s.
fi_FI: Tiedoston enimmäiskoko on %s

en: The metadata element set that was included in the `files_images` table in previous versions of Omeka. These elements are common to all image files.
fi_FI: Metatietokenttien ryhmä, joka on sisällytetty tietokannan `files_images`-tauluun Omekan aiemmissa versiossa. Nämä kentät ovat yhteisiä kaikille kuvatiedostoilllle.

en: The metadata element set that was included in the `files_videos` table in previous versions of Omeka. These elements are common to all video files.
fi_FI: Metatietokenttien ryhmä, joka on sisällytetty tietokannan `files_videos`-tauluun Omekan aiemmissa versiossa. Nämä kentät ovat yhteisiä kaikille videotiedostoille.

en: The metadata element set that, in addition to the Dublin Core element set, was included in the `files` table in previous versions of Omeka. These elements are common to all Omeka files. This set may be deprecated in future versions.
fi_FI: Aiemmat Omekan versiot sisällyttivät Dublin Core .kenttien ohella muita metatietokenttiä tietokannan `files`-tauluun ja ne ovat yhteisiä kaikille järjestelmän tiedostoille. Nämä metatiedot voivat poistua käytöstä Omekan tulevissa versiossa.

en: The method used to access this URL (%s) is not valid.
fi_FI: Käytetty pääsymenetelmä URL-osoitteeseen %s on virheellinen.

en: The name of the item type.
fi_FI: Aineistotyypin nimi.

en: The nature or genre of the resource
fi_FI: Aineiston genre tai muu olemuksen luonnehdinta

en: The navigation settings have been reset.
fi_FI: Navigointi on palautettu oletusasetuksiin.

en: The navigation settings have been updated.
fi_FI: Navigointiasetukset päivitettiin.

en: The navigation settings were not saved because of missing or invalid values.  All changed values have been restored.
fi_FI: Navigointiasetuksia ei voitu tallentaa virheiden vuoksi. Alkuperäiset asetukset on palautettu.

en: The page must be normalized and have a valid uid.
fi_FI: Sivun tulee olla normalisoitu ja sillä on oltava UID.

en: The parent container must either be the navigation object or a descendant subpage of the navigation object.
fi_FI: Kontainerin tulee olla navigaatio-objekti tai navigaatio-objektin alisivu.

en: The plugin %s must be installed.
fi_FI: Lisäosan %s tulee olla asennettuna.

en: The plugin could not be found in the '%s' directory!
fi_FI: Lisäosaa ei löydy hakemistosta '%s'.

en: The query searched 1 item and returned no results. | The query searched %s items and returned no results.
fi_FI[0]: Haku ei tuottanut tuloksia.
fi_FI[1]: Haettiin yhteensä %s aineistosta, mutta haku ei tuottanut tuloksia.

en: The security settings have been updated.
fi_FI: Turvallisuusasetukset päivitettiin.

en: The spatial or temporal topic of the resource, the spatial applicability of the resource, or the jurisdiction under which the resource is relevant
fi_FI: Aineiston ajallinen tai maantieteellinen kate. Ajallinen kate viittaa lähinnä aineiston asiasisältöön, ei siihen koska se on luotu tai asetettu saataville.

en: The theme has been successfully changed.
fi_FI: Teeman muokkaus onnistui.

en: The theme settings were successfully saved!
fi_FI: Teeman asetukset tallennettu.

en: The topic of the resource
fi_FI: Tallenteen aihealueen kuvaus, yleensä asiasanoilla tai fraaseilla kuvattuna

en: The user "%s" was added, but the activation email could not be sent.
fi_FI: Käyttäjän "%s" tunnus luotiin, mutta käyttäjätunnuksen aktivointiviestiä ei voitu lähettää.

en: The user "%s" was successfully added!
fi_FI: Käyttäjän "%s" lisäämine onnistui.

en: The user "%s" was successfully deleted!
fi_FI: Käyttäjän "%s" tunnus on poistettu.

en: The user %s was successfully changed!
fi_FI: Käyttäjän %s tietojen muokkaus onnistui.

en: The user must be assigned a role.
fi_FI: Käyttäjälle tulee valita rooli.

en: The username "%1$s" must be between %2$s and %3$s characters.
fi_FI: Käyttäjätunnuksen "%1$s" tulee sisältää vähintään %2$s  ja enentään %3$s merkkiä.

en: Themes
fi_FI: Teemat

en: There are currently no items within this collection.
fi_FI: Kokoelmassa ei ole aineistoja

en: There are no collections on this page.
fi_FI: Sivulla ei ole kokoelmia.

en: There are no elements.
fi_FI: Ei kenttiä.

en: There are no files for this item yet.
fi_FI: Aineistoon ei ole liitetty tiedostoja.

en: There are no recently added items.
fi_FI: Ei vastikään lisättyjä aineistoja.

en: There are no tags to display. You must first tag some items.
fi_FI: Ei avainsanoja.

en: There are too few values in the element ordering array.
fi_FI: Kenttien järjestystaulukossa on liian vähän arvoja.

en: There are too many values in the element ordering array.
fi_FI: Kenttien järjestystaulukossa on liian monta arvoa.

en: There is no element "%1$s", "%2$s"!
fi_FI: Kenttää  "%1$s", "%2$s" ei ole olemassa.

en: There was an error on the form. Please try again.
fi_FI: Lomakkeella oli virhe. Yritä uudelleen.

en: There was an invalid entry on the form. Please try again.
fi_FI: Lomakkeen jossain kentässä on virhe. Yritä uudelleen.

en: There were errors found in your form. Please edit and resubmit.
fi_FI: Lomakkeella on virheitä. Ole hyvä ja lähetä lomake uudelleen korjattuasi virheet.

en: This email address is already in use.
fi_FI: Sähköpostiosoite liittyy jo toiseen käyttäjätunnukseen.

en: This email address is invalid.
fi_FI: Sähköpostiosoite on virheellinen

en: This is not a valid plugin.
fi_FI: Lisäosa on virheellinen.

en: This migration should have been run previously (should not run again).
fi_FI: Siirto on jo toteutettu eikä sitä tulisi tehdä uudelleen.

en: This migration should not be run.
fi_FI: Siirtoa ei tulisi toteuttaa uudelleen.

en: This theme requires a newer version of Omeka (%s).
fi_FI: Teeman käyttöönotto vaatii uudemman Omeka-version (%s).

en: This username is already in use.
fi_FI: Käyttäjätunnus on jo varattu.

en: This version of %1$s requires at least Omeka %2$s.
fi_FI: Lisäosan %1$s versio vaatii vähintaan Omeka-version %2$s.

en: This will delete the "%s" item type but will not delete the elements assigned to the item type. Items that are assigned to this item type will lose all metadata that is specific to the item type.
fi_FI: Olet poistamassa aineistotyypin "%s". Aineistotyyppiin liittyvät metatietokentät säilyvät mutta kaikki aineistotyypin mukaiset sisällöt menettävät aineistotyypinmukaiset metatiedot.

en: This will delete the collection "%s" and its associated metadata. This will not delete any items in this collection, but will delete the reference to this collection in each item.
fi_FI: Olet poistamassa kokoelman "%s" ja siihen liittyvät metatiedot. Kokoelman poistaminen ei poista siihen kuuluvia aineistoja, mutta poistaa aineistosta viittauksen kokoelmaan.

en: This will delete the collection #%s and its associated metadata. This will not delete any items in this collection, but will delete the reference to this collection in each item.
fi_FI: Olet poistamassa kokoelman #%s ja siihen liittyvät metatiedot. Kokoelman poistaminen ei poista siihen kuuluvia aineistoja, mutta poistaa aineistosta viittauksen kokoelmaan.

en: This will delete the element set and all elements assigned to the element set. Items will lose all metadata that is specific to this element set.
fi_FI: Olet poistamassa kenttäryhmän ja kaikki ryhmään kuuluvat kentät. Kenttäryhmän määrittelemät metatiedot poistetaan myös aineistoista.

en: This will delete the file and its associated metadata.
fi_FI: Poistaa tiedoston ja siihen liittyvät metatiedot

en: This will delete the item "%s" and its associated metadata. It will also delete all files and file metadata associated with this item.
fi_FI: Olet poistamassa aineiston "%s" ja sen metatiedot. Samalla poistetaan kaikki aineistoon liittyvät tiedostot ja tiedostojen metatiedot.

en: This will delete the item #%s and its associated metadata. It will also delete all files and file metadata associated with this item.
fi_FI: Olet poistamassa aineiston #%s ja sen metatiedot. Samalla poistetaan kaikki aineistoon liittyvät tiedostot ja tiedostojen metatiedot.

en: Thumbnail
fi_FI: Esikatselukuva

en: Thumbnail Size
fi_FI: Esikatselukuvan koko

en: Title
fi_FI: Nimeke

en: To create a new API key, enter a label for the key below. For example, describe for what purpose it will be used. This key will have all your permissions; treat it as you would your password.
fi_FI: Luo uusi API-avain antamalla sille nimi allaolevaan kenttään. Avaimen voi nimetä esimerkiksi käyttötarkoituksen mukaan. API-avaimella on kaikki käyttäjätunnukseen liittyvät oikeudet.

en: To delete a tag, click the X. Deleting a tag will not delete the tagged items.
fi_FI: Poista avainsana klikkaamalla X-painiketta. Avainsanan poistaminen ei poista aineistoja.

en: To edit the tag name, click the name and begin editing, and hit "enter" to save. To cancel an edit, click the ESC key or click away from the tag.
fi_FI: Muokkaa avainsanaa klikkaamalla, tee muutokset ja tallenna muutokset painamalla "Enter". Peru muokkaus painamalla ESC tai klikkaamalla muokkauskentän ulkopuolelle.

en: To view all items with a tag, click the number.
fi_FI: Listaa kaikki avainsanaan liittyvät aineistot numeroa klikkaamalla.

en: Total Items
fi_FI: Aineistoja yhteensä

en: Total Number of Items
fi_FI: Aineistoja yhteensä

en: Transcriber
fi_FI: Transkriboija

en: Type
fi_FI: Laji

en: Type Metadata
fi_FI: MIME-tyypin metatiedot

en: Type Name
fi_FI: Aineistotyypin nimi

en: Typed passwords do not match.
fi_FI: Salasanat eivät täsmää.

en: Unable to reset password. Please verify that the information is correct and contact an administrator if necessary.
fi_FI: Salasanaa ei voitu asettaa uudelleen. Ole hyvä ja tarkasta että tiedot ovat oikein ja ota yhteyttä ylläpitoon, mikäli tarpeen.

en: Undo
fi_FI: Peru

en: Uninstall
fi_FI: Poista asennus

en: Uninstall Plugin: %s
fi_FI: Poista lisäosa %s

en: Update API Keys
fi_FI: Päivitä API-avaimet

en: Upgrade
fi_FI: Päivitä

en: Upgrade Database
fi_FI: Päivitä tietokanta

en: Upgrade Your Omeka Database
fi_FI: Päivitä Omekan tietokanta.

en: Upgrade to %s
fi_FI: Päivitä versioon %s

en: Use HTML
fi_FI: Käytä HTML-muotoa

en: Use this theme
fi_FI: Valitse teema

en: User #%s
fi_FI: Käyttäjä #%s

en: User Activation
fi_FI: Käyttäjätunnuksen aktivointi

en: User activation email could not be sent.
fi_FI: Käyttäjätunnuksen aktivointiviestiä ei voitu lähettää.

en: User activation email has been sent.
fi_FI: Käyttäjätunnuksen aktivointiviesti lähetettiin.

en: User is not allowed to delete selected items.
fi_FI: Käyttäjällä ei ole oikeutta poistaa

en: User is not allowed to edit selected items.
fi_FI: Käyttäjällä ei ole oikeuksia muokata valittuja aineistoja.

en: User is not allowed to modify featured status of items.
fi_FI: Käyttäjällä ei ole oikeutta nostaa aineistoja etusivulle.

en: User is not allowed to modify visibility of items.
fi_FI: Käyttäjällä ei ole oikeutta muokata aineistojen näkyvyyttä.

en: User is not allowed to tag selected items.
fi_FI: Käyttäjällä ei ole oikeuksia liittää valittuihin aineistoihin avainsanoja.

en: User may not change permissions to super-user
fi_FI: Käyttäjä ei voi saada pääkäyttäjäoikeuksia.

en: User may not change roles.
fi_FI: Käyttäjä ei voi vaihtaa roolia.

en: Username
fi_FI: Käyttäjätunnus

en: Username cannot be empty.
fi_FI: Käyttäjätunnus ei voi olla tyhjä.

en: Username is required.
fi_FI: Käyttäjätunnus vaaditaan.

en: Username must be 30 characters or fewer. Whitespace is not allowed.
fi_FI: Käyttäjätunnuksessa voi olla korkeintaan 30 merkkiä, ei välilyöntejä.

en: Username must be at least %min% characters long.
fi_FI: Käyttäjätunnuksen tulee sisältää vähintään %min% merkkiä.

en: Username must be at most %max% characters long.
fi_FI: Käyttäjätunnus voi sisältää enintään %max% merkkiä.

en: Users
fi_FI: Käyttäjät

en: Version %s
fi_FI: Versio %s

en: View
fi_FI: Näytä

en: View All
fi_FI: Kaikki

en: View All Collections
fi_FI: Näytä kaikki kokoelmat

en: View All Items
fi_FI: Näytä kaikki aineistot

en: View File Metadata
fi_FI: Tiedoston metatiedot

en: View Public Page
fi_FI: Näytä julkinen sivu

en: View the items in %s
fi_FI: Näytä kokoelman %s aineistot

en: Watermark
fi_FI: Vesileima

en: Welcome!
fi_FI: Tervetuloa!

en: Welcome, %s
fi_FI: Tervetuloa %s

en: Whitespace is not allowed. Only these special characters may be used: %s
fi_FI: Välilyöntejä ei voi käyttää. Erikoismerkeistä sallitaan: %s

en: Width
fi_FI: Leveys

en: Would you like to %s?
fi_FI: Haluaisitko %s?

en: Yes
fi_FI: Kyllä

en: Yes, I want to uninstall this plugin.
fi_FI: Kyllä, haluan poistaa lisäosan.

en: You do not have any plugins installed. Add them to the plugins directory to see them listed here.
fi_FI: Et ole asentanut yhtään lisäosaa. Pura lisäosan sisältävä paketti plugins-hakemistoon, nähdäksesi lisäosan tiedot tässä näkymässä.

en: You do not have permission to access this page.
fi_FI: Ei käyttöoikeutta sivulle

en: You have a new version of %s. Please upgrade!
fi_FI: Lisäosalle %s on saatavissa päivitys.

en: You have changed which records are searchable in Omeka. Please re-index the records using the form below.
fi_FI: Haun kohteita on muutettu. Uudelleenindeksoi sisällöt käyttäen alla olevaa lomaketta.

en: You have chosen an illegal theme name. Please select another theme.
fi_FI: Teeman nimi sisältää kiellettyjä merkkejä. Ole hyvä, ja valitse toinen teema.

en: You have no API keys. Use the form above to create one.
fi_FI: Tunnukseesi ei liity API-avaimia. Luo uusi avain oheisella lomakkeella.

en: You have no collections.
fi_FI: Ei kokoelmia.

en: You have no items.
fi_FI: Ei aineistoja.

en: You may now log in to Omeka.
fi_FI: Voit nyt kirjautua Omekaan.

en: You must choose some items to batch edit.
fi_FI: Valitse aluksi aineistoja joukkomuokkausta varten.

en: You must confirm the uninstall before proceeding.
fi_FI: Vahvista poisto.

en: You must use a different method to access this URL. If you reached this page by following a link or clicking a button in Omeka, please contact the %s.
fi_FI: Tavoittelemasi URL-osoite ei tue tätä pääsymenetelmää. Jos päädyit tälle sivulle klikattuasi Omekan sisällä olevaa linkkiä tai painiketta, %s on taho jolle voit ilmoittaa asiasta.

en: You&#8217;ve tried to access a page that does not seem to exist. Sometimes this happens. Below is a quick break-down of the items, collections, and exhibits on this site.
fi_FI: Yritit sivulle, jota ei näyttäisi olevan olemassa.

en: Your Omeka database is not compatible with your current version of Omeka.
fi_FI: Nykyinen tietokanta ei ole yhteensopiva käytössä olevan Omeka-version kanssa.

en: Your account for the %s repository has been created. Please click the following link to activate your account:
fi_FI: Sinulle on luotu käyttäjätunnus %s -sivustolle. Klikkaa seuraavaa linkkiä käyttäjätunnuksen aktivoimiseksi:

en: Your query returned no results.
fi_FI: Haku ei tuottanut tuloksia.

en: [%s] Reset Your Password
fi_FI: [%s] Aseta salasana uudelleen

en: [Default]
fi_FI: [Oletus]

en: [Untitled]
fi_FI: [Ei nimekettä]

en: [Untitled] #%s
fi_FI: [Nimetön] #%s

en: [no text]
fi_FI: [ei tekstiä]

en: accessed %1$s, %2$s.
fi_FI: viitattu %1$s, %2$s.

en: by %s
fi_FI: julkaisija %s

en: contains
fi_FI: sisältää

en: does not contain
fi_FI: ei sisällä

en: edit a specific item type
fi_FI: muokkaa aineistotyyppiä

en: inactive
fi_FI: ei käytössä

en: is empty
fi_FI: on tyhjä

en: is exactly
fi_FI: on tarkasti

en: is not empty
fi_FI: ei ole tyhjä

en: must be 30 characters or fewer with no whitespace
fi_FI: korkeintaan 30 merkkiä, ei välilyöntejä

en: must be at least 6 characters
fi_FI: vähintään 6 merkkiä tarvitaan

en: or
fi_FI: tai

en: refine your search
fi_FI: muotoilla haun uudelleen

en: required field
fi_FI: vaadittu kenttä

en: site administrator
fi_FI: ylläpitäjä

en: theme
fi_FI: ulkoasu

en: user | users
fi_FI[0]: käyttäjä
fi_FI[1]: käyttäjiä
