Omeka - en to it translation catalogue (746 entries)

en: "%s" is not a valid file derivative.
it: "%s" non è un file derivato valido.

en: %1$s and %2$s
it: %1$s e %2$s

en: %1$s requires the following plugins to be installed, activated, and loaded: %2$s
it: %1$s richiede che siano installati, attivati e caricati i seguenti plugin: %2$s

en: %1$s, %2$s, and %3$s
it: %1$s, %2$s e %3$s

en: %s Administrator
it: %s Amministratore

en: %s MB
it: %s MBytes

en: %s has no API keys. Use the form above to create one.
it: %s non possiede chiavi API. Usa il formulario sottostante per crearne una.

en: %s is not a valid URL.
it: %s non è un URL valido

en: %s of %s
it: %s di %s

en: %s will be deleted from the system. Items, collections, and tags created by this user will remain in the system, but will no longer be associated with this user.
it: %s sarà cancellato dal sistema. I documenti, le collezioni, e i tag creati da questo utente resteranno nel sistema, ma non saranno più associati a questo utente.

en: %s%d item%s has no collection. | %s%d items%s aren't in a collection.
it[0]: %s%d documento %s non fa parte di una collezione.
it[1]: %s%d documenti %s non fanno parte di una collezione.

en: %s%d item%s has no type. | %s%d items%s have no type.
it[0]: %s%d documento %s non ha tipologia.
it[1]: %s%d documenti %s non hanno tipologia.

en: &larr; Previous Item
it: &larr; Precedente

en: '%s' is already in use. Please choose another username.
it: '%s' è già utilizzato. Scegli un altro nome utente.

en: '%s' is an invalid special value.
it: '%s' non è valido come valore speciale.

en: (%s total)
it: (%s in totale)

en: (Lost your password?)
it: (Password dimenticata?)

en: (Private)
it: (Privato)

en: 403 Page Forbidden
it: 403 Accesso Negato

en: 403: Forbidden
it: 403: Accesso negato

en: 404 Page Not Found
it: 404 Pagina non trovata

en: 404: Page Not Found
it: 404: Pagina non trovata

en: 405 Method Not Allowed
it: 405 Metodo non consentito

en: 405: Method Not Allowed
it: 405: Metodo non consentito

en: A current %s variable has not been set to this view.
it: La corrente variabile: %s non è stata definita su questa vista.

en: A language of the resource
it: Una lingua della risorsa

en: A loop %s variable has not been set to this view.
it: La variabile %s del ciclo non è stata definita su questa vista.

en: A name given to the resource
it: Un nome dato alla risorsa

en: A new API key was successfully created.
it: Una nuova chiave API è stata creata con successo.

en: A new version of Omeka is available for download.
it: Una nuova versione di Omeka è disponibile.

en: A point or period of time associated with an event in the lifecycle of the resource
it: Un punto o un periodo di tempo associati ad un evento nel ciclo di vita della risorsa

en: A related resource
it: Una risorsa correlata

en: A related resource from which the described resource is derived
it: Una risorsa correlata da cui deriva la risorsa descritta

en: API Keys
it: Chiavi API

en: Access denied.
it: Accesso negato.

en: Activate
it: Attiva

en: Activate your account with the %s repository
it: Attiva il tuo profilo sul repository %s

en: Activation has been pending since %s.
it: L'attivazione è in attesa dal %s.

en: Active?
it: Attivo?

en: Add Another File
it: Aggiungi un altro file

en: Add Collection
it: Aggiungi collezione

en: Add Element
it: Aggiungi elemento

en: Add Input
it: Inserisci input

en: Add Item
it: Aggiungi il documento

en: Add Item Type
it: Aggiungi un "Tipo documento"

en: Add Link
it: Aggiungi collegamento

en: Add New Files
it: Aggiungi nuovi file

en: Add New User
it: Aggiungi un nuovo utente

en: Add Tags
it: Aggiungi tag

en: Add User
it: Aggiungi un utente

en: Add a Collection
it: Aggiungi una collezione

en: Add a Field
it: Aggiungi un campo

en: Add a File
it: Aggiungi un file

en: Add a Link to the Navigation
it: Aggiungi un link alla navigazione

en: Add a User
it: Aggiungi un utente

en: Add a new collection
it: Aggiungi una nuova collezione

en: Add a new item
it: Aggiungi un nuovo documento

en: Add an Item
it: Aggiungi un documento

en: Add an Item Type
it: Aggiungi un "Tipo documento"

en: Add new themes by downloading them from the <a href="http://omeka.org/add-ons/themes/" target="_blank">Omeka Theme Directory</a>, or <a href="http://omeka.org/codex/Theme_Writing_Best_Practices" target="_blank">design your own</a>!
it: Ottieni nuovi temi scaricandoli dalla <a href="http://omeka.org/add-ons/themes/" target="_blank">Omeka Theme Directory</a>, oppure <a href="http://omeka.org/codex/Theme_Writing_Best_Practices" target="_blank">crea il tuo</a>!

en: Additional Creator
it: Autore secondario

en: Admin Dashboard
it: Pannello di controllo

en: Admin Theme
it: Tema Amministratore

en: Admin Themes
it: Temi Amministratore

en: Administrator Email
it: Email dell'amministratore

en: Advanced Search (Items only)
it: Ricerca avanzata (solo documenti)

en: After enabling the API, applications may be able to show, browse, add, edit, and delete your site resources. Viewing protected content, as well as adding, editing, and deleting content, is protected and requires key authentication. Each key corresponds to, and has all permissions of, an existing Omeka user. You can create keys on each user's %sedit page%s.
it: Dopo aver attivato l'API, le applicazioni sono abilitate a visualizzare, scorrere, aggiungere, modificare e cancellare le risorse del sito. La visualizzazione, così come l'inserimento, la modifica o cancellazione di contenuti è protetta e richiede una chiave di autenticazione. Ogni chiave corrisponde, ed ha le stesse autorizzazioni, di un utilizzatore Omeka esistente. Puoi creare una chiave per l'utilizzatore %s sulla pagina %s.

en: All
it: Tutti

en: All %d items matching the search filters above will be deleted.
it: Tutti i %d documenti selezionati dai filtri di ricerca saranno cancellati.

en: All %d items will be deleted.
it: Tutti i %d documenti saranno cancellati.

en: All Tags
it: Tutti i tag

en: All customizations will be lost. Order and labels will revert to Omeka defaults. Custom links will be lost.
it: Ogni personalizzazione verrà persa. L'ordine e le etichette torneranno ai valori predefiniti da Omeka. I link personalizzati verranno persi.

en: All element texts must have a record type.
it: Tutti gli elementi testo devono avere un tipo record.

en: All items are in a collection.
it: Tutti i documenti sono riuniti in una collezione.

en: All items have a type.
it: Tutti i documenti hanno una tipologia.

en: All navigation links must have URIs.
it: Tutti i links della barra di navigazione devono avere uno o più URI.

en: All navigation links must have different URIs.
it: I link della barra di navigazione devono avere URI distinti.

en: Allowed File Extensions
it: Estensioni file consentite

en: Allowed File Types
it: Tipi di file consentiti

en: Allowed HTML Attributes
it: Attributi HTML ammessi

en: Allowed HTML Elements
it: Elementi HTML ammessi

en: An account of the resource
it: Una descrizione della risorsa

en: An array of records is not available for the loop.
it: Un vettore di record non è disponibile per l'esecuzione del ciclo.

en: An element named "%s" already exists for the "%s" element set.
it: Un elemento chiamato "%s" esiste già per l'insieme di elementi "%s".

en: An entity primarily responsible for making the resource
it: Un'entità all'origine della creazione della risorsa.

en: An entity responsible for making contributions to the resource
it: Un'entità responsabile dell'aggiunta di contributi alla risorsa

en: An entity responsible for making the resource available
it: Un'entità responsabile della messa a disposizione della risorsa

en: An error occured when the item was updated: %s
it: Si è verificato un errore quando il documento è stato aggiornato: %s

en: An existing API key was successfully rescinded.
it: Una chiave API già esistente è stata annullata correttamente.

en: An invalid value was detected during record iteration.
it: È stato rilevato un valore non valido durante l'iterazione sui record.

en: An unambiguous reference to the resource within a given context
it: Un riferimento univoco alla risorsa all'interno di uno specifico contesto

en: Appearance
it: Aspetto

en: Are you sure you want to delete the selected item type elements from the database? You will lose all text related to the selected elements. This cannot be undone.
it: Sei sicuro di voler cancellare gli elementi del tipo documento selezionato dalla base dati? Tutti gli oggetti testo relativi agli elementi selezionati saranno eliminati. Questa operazione non può essere annullata,

en: Are you sure you want to uninstall %s?
it: Sei sicuro di voler disinstallare %s?

en: Are you sure?
it: Sei sicuro?

en: Authentication
it: Autenticazione

en: Back to Log In
it: Torna al login

en: Batch Delete All Searched Items
it: Cancellazione automatica di tutti i documenti selezionati

en: Batch Delete Items
it: Cancella più documenti

en: Batch Edit All Items: No item matches the specified filters.
it: Editazione automatica di tutti gli items: Nessun item è stato selezionato dai filtri indicati.

en: Batch Edit All Searched Items
it: Editazione automatica di tutti i documenti selezionati

en: Batch Edit Item #%d [%d/%d]: %s
it: Editazione automatica documento #%d [%d/%d]: %s

en: Batch Edit Items
it: Modifica più documenti

en: Batch Edit: A total of %d errors occurred during the batch process of %d items.
it: Editazione automatica:  Si sono verificati un totale di  %d errori durante l'elaborazione di %d documenti.

en: Batch Edit: Starting processing 1 item. | Batch Edit: Starting processing %d items.
it[0]: Modifica automatica: iniziando la modifica di 1 documento.
it[1]: Modifica automatica: iniziando la modifica di %d documenti.

en: Batch Edit: The item has been processed successfully. | Batch Edit: All %d items have been processed successfully.
it[0]: Modifica automatica: il documento è stato modificato correttamente.
it[1]: Modifica automatica: tutti i %d documenti sono stati modificati correttamente.

en: Before installation can continue, the following errors must be resolved:
it: Prima di poter continuare l'installazione, è necessario correggere i seguenti errori:

en: Bibliographic Citation
it: Citazione bibliografica

en: Bit Depth
it: Profondità di bit

en: Boolean
it: Booleano

en: Browse All
it: Sfoglia

en: Browse Collections
it: Collezioni

en: Browse Item Types
it: "Tipi documento"

en: Browse Items
it: Documenti

en: Browse Items by Tag
it: Sfoglia i documenti per tag

en: Browse Tags
it: Esplora i Tag

en: Browse Users
it: Utenti

en: Browse by Tag
it: Sfoglia per tag

en: By %s
it: Da %s

en: Cancel
it: Annulla

en: Cannot add an existing file to an item!
it: Non è possibile aggiungere un file esistente ad un oggetto!

en: Cannot associate the collection with an unsaved user.
it: Non si può associare la collezione ad un utente non salvato

en: Cannot create a user activation for non-existent user.
it: Non si può creare un'attivazione utente per un utente non esistente

en: Cannot find an element with an ID of '%s'!
it: Impossibile trovare un elemento con ID '%s'!

en: Cannot find element with ID %s!
it: Non è possibile trovare l'ekemento con ID %s!

en: Cannot find parent navigation page.
it: Non è stata trovata la pagina di navigazione principale.

en: Cannot get the local path for a stored file.
it: Non è possibile recuperare il percorso locale del file archiviato.

en: Cannot remove elements from an item type that is not persistent in the database!
it: Non si possono rimuovere elementi da un tipo di documento che non è presente nella base dati!

en: Cannot save element text for records that are not yet persistent!
it: Non è possibile salvare elementi di testo per records che non sono ancora stato creati!

en: Cannot set element set ID: set named "%s" does not exist.
it: Non è possibile attribuire un ID all'insieme di elementi: l'insieme chiamato "%s" non esiste.

en: Capture Date
it: Data di acquisizione

en: Capture Details
it: Dettagli di acquisizione

en: Capture Device
it: Dispositivo di acquisizione

en: Change History
it: Cronologia

en: Change Password
it: Modifica la password

en: Changes will be applied to all %d items matching the search filters above.
it: Le modifiche saranno applicate sui %d documenti che soddisfano i filtri di ricerca precedenti.

en: Changes will be applied to all %d items.
it: Le modifiche saranno applicate a tutti i %d documenti.

en: Changes will be applied to checked items.
it: Le modifiche saranno applicate ai documenti selezionati.

en: Changes will be processed in the background item by item.
it: Le modifiche saranno eseguite in background documento per documento.

en: Channels
it: Canali

en: Check box to show metadata elements with no text.
it: Spunta per visualizzare gli elementi dei metadati privi di testo.

en: Check if you wish to delete selected items.
it: Seleziona se vuoi cancellare gli oggetti selezionati

en: Check logs for success and errors.
it: Controlla i log per verificare i risultati e gli errori.

en: Check the links to display them in the main navigation. Click and drag the links into the preferred display order.
it: Clicca sui link per renderli disponibili nella barra di navigazione. Clicca e trascina i link per cambiare il loro ordine di visualizzazione.

en: Check this field if you would like to allow any file to be uploaded to Omeka.
it: Scegli questa opzione se vuoi permettere il caricamento di qualunque tipo di file in Omeka.

en: Check this field if you would like to filter HTML elements or attributes from form input.
it: Seleziona questo campo se intendi filtrare elementi o attributi HTML dal modulo di input.

en: Checked items will be deleted.
it: I documenti selezionati saranno eliminati.

en: Citation
it: Citazione

en: Click and drag the elements into the preferred display order. Click the right arrows to add customized comments to element descriptions.
it: Clicca e trascina gli elementi per disporli nell'ordine che preferisci. Clicca sulle frecce destre per aggiungere dei commenti personalizzati alle descrizioni degli elementi.

en: Click and drag the files into the preferred display order.
it: Clicca e trascina i file nell'ordine di visualizzazione che preferisci.

en: Click on the "Index Records" button to re-index your records.
it: Clicca sul bottone "Index Records" per indicizzare nuovamente i tuoi records.

en: Collection
it: Collezione

en: Collection #%s
it: Collezione #%s

en: Collection Items
it: Documenti della collezione

en: Collections
it: Collezioni

en: Comment
it: Commento

en: Compression
it: Compressione

en: Configurations apply to this theme only.
it: Le configurazioni si applicano solo a questo tema.

en: Configure
it: Configura

en: Configure Plugin: %s
it: Configura il plugin: %s

en: Configure Theme
it: Configura il tema

en: Configure Theme: %s
it: Configura il tema: %s

en: Configure Your Site
it: Configura il tuo sito

en: Confirm Delete
it: Conferma la cancellazione

en: Confirm your password.
it: Conferma la tua password.

en: Contributor
it: Altri autori

en: Contributors
it: Contribuenti

en: Could not find file %s!
it: File %s non trovato!

en: Could not load database resource!
it: La risorsa della base dati non può essere caricata!

en: Count
it: Conto

en: Coverage
it: Copertura

en: Create a Password
it: Crea una password

en: Creator
it: Autore

en: Current Page
it: Pagina Corrente

en: Current Password
it: Vecchia password

en: Current Theme
it: Tema attuale

en: Customize the element descriptions below. To re-order the elements, %s.
it: Personalizza le descrizioni degli elementi. Per riordinare gli elementi, %s.

en: Customize which types of records will be searchable in Omeka.
it: Personalizza i tipi di record che saranno ricercabili in Omeka.

en: Date
it: Data

en: Date Added
it: Data di inserimento

en: Date Modified
it: Data di modifica

en: Date created
it: Data creazione

en: Deactivate
it: Disattiva

en: Default Superuser Account
it: Utente amministratore predefinito

en: Delete
it: Elimina

en: Delete
it: Cancella

en: Delete %s
it: Elimina %s

en: Delete Items
it: Elimina i documenti

en: Deletions will be processed in the background item by item.
it: Le cancellazioni saranno eseguite in background documento per documento.

en: Derivative Size Constraints
it: Limiti massimi delle immagini derivate

en: Description
it: Descrizione

en: Details
it: Dettagli

en: Direct Links
it: Collegamenti diretti

en: Disable File Upload Validation
it: Disattiva il controllo sui file caricati

en: Display Name
it: Nome da visualizzare

en: Display Settings
it: Impostazioni della visualizzazione

en: Documentation
it: Documentazione

en: Duration
it: Durata

en: Each option must have a unique name.
it: Ogni opzione deve avere un nome unico.

en: Edit
it: Modifica

en: Edit Collection #%s
it: Modifica la collezione #%s

en: Edit Collections
it: Modifica le collezioni

en: Edit Element Set
it: Modifica l'insieme degli elementi

en: Edit File #%s
it: Modifica il file #%s

en: Edit Item #%s
it: Modifica il documento #%s

en: Edit Item Type #%s
it: Modifica il "Tipo documento" #%s

en: Edit Items
it: Modifica i documenti

en: Edit User #%s
it: Modifica l'utente #%s

en: Edit this User
it: Modifica questo utente

en: Editing Tags
it: Modifica i Tag.

en: Element Description
it: Descrizione dell'elemento

en: Element Name
it: Nome elemento

en: Element Sets
it: Insieme di elementi

en: Element texts are not formatted correctly!
it: I testi dell'elemento non sono formattati correttamente!

en: Elements
it: Elementi

en: Email address is required.
it: L'indirizzo email è obbligatorio.

en: Email is required.
it: L'email è obbligatoria.

en: Embedded Metadata
it: Metadati incorporati

en: Enable API
it: Abilita API

en: Enable HTML Filtering
it: Arriva il filtraggio HTML

en: Enable or disable the API by checking or unchecking the box below.
it: Attiva o disattiva l'API inserendo o cancellando la spunta nella casella qui sotto.

en: Encryption
it: Cifratura

en: Enter secret key from %s. Both this and the public key must be filled in to secure public forms.
it: Digita la chiave segreta da %s. Questa e la chiave pubblica devono essere fornite per rendere sicuri i moduli pubblici.

en: Enter site key from %s. Both this and the private key must be filled in to secure public forms.
it: Digita la chiave del sito da %s. Questa e la chiave privata devono essere fornite per rendere sicuri i moduli pubblici.

en: Enter your email address to retrieve your password.
it: Inserisci il tuo indirizzo email per recuperare la password

en: Error in configuring plugin named "%s". Missing config and/or config_form hook(s).
it: Errore durante la configurazione del plugin "%s". Mancano gli hook config e/o config_form.

en: Exact match
it: Corrispondenza esatta

en: Exif Array
it: Matrice exif

en: Exif String
it: Stringa exif

en: Existing
it: Esistente

en: Fatal Error
it: Errore fatale

en: Featured
it: In evidenza

en: Featured Collection
it: Collezione in evidenza

en: Featured Item
it: Documento in evidenza

en: Featured/Non-Featured
it: In evidenza / Non in evidenza

en: Featured?
it: In evidenza?

en: File History
it: Cronologia del file

en: File Metadata
it: Metadati del file

en: File Size
it: Dimensione del file

en: File Validation
it: Validazione del file

en: File must be valid before it can be associated with an item!
it: Il file deve essere valido prima di essere associato ad un oggetto.

en: Filename
it: Nome del file

en: Files
it: File

en: Files cannot be attached to an item that is not persistent in the database!
it: I file non possono essere associati a un documento che non esiste nella base dati.

en: Filter Element Texts
it: Filtra elementi di testo

en: Filter element texts by checking the box below. When checked, the API will respect the display element and element text filters when outputting element text representations.
it: Filtra gli elementi di  testo selezionando la casella seguente. Se selezionata, la API non modificherà l'elemento visualizzato e i suoi filtri di testo durante la sua visualizzazione.

en: Find a File
it: Trova un file

en: Forgot Password
it: Hai dimenticato la password?

en: Form Validation Errors
it: Errori nella convalida del modulo

en: Format
it: Formato

en: Format (Legacy) Metadata
it: Metadati formato (legacy)

en: Format Metadata
it: Metadati formato

en: Fullsize
it: Dimensione intera

en: Fullsize Image Size
it: Dimensione dell'immagine originale

en: General
it: Generale

en: Get started by adding your first collection.
it: Comincia creando la tua prima collezione.

en: Get started by adding your first item.
it: Comincia creando il tuo primo documento.

en: Get support
it: Richiedi supporto

en: Go to Home Page
it: Vai all'homepage

en: Go to search settings to select record types to use.
it: Vai alle impostazioni di ricerca per selezionare i tipi di record da usare.

en: Go to the public site
it: Vai al sito pubblico

en: HTML Filtering
it: Filtraggio HTML

en: Have item files link to the file metadata instead of the file directly.
it: Collega i file del documento ai metadati del file invece che direttamente al file

en: Height
it: Altezza

en: Hello %s. Your username is %s
it: Ciao %s. Il tuo Nome Utente è %s.

en: Hide Details
it: Nascondi i dettagli

en: IPTC Array
it: Array IPTC

en: IPTC String
it: Stringa IPTC

en: Identifier
it: Identificatore

en: If this does not help, try contacting the %s.
it: Se ciò non è di aiuto, prova a contattare l&#8217;%s.

en: If you have any questions please refer to <a href="http://omeka.org/codex">Omeka documentation</a> or post a message on the <a href="http://omeka.org/forums">Omeka forums</a>.
it: Se hai domande, fai riferimento alla <a href="http://omeka.org/codex">documentatione di Omeka</a> o inserisci un messaggio nei <a href="http://omeka.org/forums">forum di Omeka</a>.

en: If you think you should have permission, try contacting the %s.
it: Se ritieni di averne diritto, prova a contattare %s.

en: ImageMagick Directory Path
it: Percorso di ImageMagick

en: Inactive users cannot log in to the site.
it: Gli utenti inattivi non possono accedere al sito.

en: Index Records
it: Indicizza i records

en: Indexing means to collect, parse, and store data to facilitate fast and accurate searches. Omeka will automatically index individual records as they are saved, but there are circumstances when your records are not indexed; for instance, when updating from an earlier version of Omeka or after you customize which records will be searchable.
it: Indicizzare equivale a raccogliere, analizzare e memorizzare dei dati per rendere una ricerca più veloce ed accurata. Omega indicizza automaticamente ogni record nel momento in cui viene salvato, ma in alcune circostanze i record non vengono indicizzati; ad esempio, quando aggiorni Omeka a partire da una precedente versione, oppure dopo che hai personalizzato i records che sono ricercabili.

en: Indexing records. This may take a while. You may continue administering your site.
it: Indicizzazione dei record in corso. L'operazione può richiedere un certo tempo. Nel frattempo, puoi continuare ad amministrare il sito.

en: Information about rights held in and over the resource
it: Informazioni sui diritti a cui è sottomessa la risorsa

en: Install
it: Installa

en: Installation Error
it: Errore di installazione

en: Installation Warning
it: Avviso dell'installazione:

en: Invalid URI for "%s" navigation link:  "%s"
it: URI non valido per il link della barra di navigazione "%s": "%s"

en: Invalid URI for Omeka_Navigation_Page_Uri object: %s
it: URI per l'oggetto Omeka_Navigation_Page_Uri:  %s non valido.

en: Invalid action passed while getting record URL.
it: È stata eseguita una azione non valida durante l'accesso al record dell'URL.

en: Invalid activation code given.
it: Codice di attivazione non valido.

en: Invalid collection.
it: Collezione non valida.

en: Invalid current password
it: Password attuale non valida

en: Invalid element ID.
it: ID dell'elemento non valido.

en: Invalid element data. To add elements, you must either pass an element objects or an array of element metadata.
it: Dati elemento non validi. Per aggiungere elementi, è necessario inserire degli oggetti elemento specifici, o un vettore di metadati degli elementi.

en: Invalid element set.
it: Elemento del set non valido.

en: Invalid email address
it: Indirizzo email non valido

en: Invalid email address given.
it: L'indirizzo email non è valido.

en: Invalid form submission.
it: Invio del modulo non valido.

en: Invalid format given for email address.
it: Il formato dell'indirizzo email non è valido.

en: Invalid hostname given for email address.
it: Il dominio dell'indirizzo email non è valido.

en: Invalid item type.
it: Tipo documento non valido.

en: Invalid parameter. The hasElement function requires either an element object or an element id to determine if an item type has an element.
it: Parametro non valido. La funzione hasElement richiede un oggetto elemento o un id elemento per determinare se ad un tipo documento è associato almeno un elemento.

en: Invalid record ID.
it: ID del record non valido.

en: Invalid record passed while getting record URL.
it: È stato passato un record non valido per l'accesso al record dell'URL.

en: Invalid return value while getting record URL.
it: Codice di ritorno non valido ricevuto durante l'accesso al record URL.

en: Invalid search type given!
it: Tipo di ricerca non valida!

en: Invalid tagType given.
it: Tipo Tag non valido.

en: Item
it: Documento

en: Item #%s
it: Documento #%s

en: Item Metadata
it: Metadati del documento

en: Item Type
it: Tipo documento

en: Item Type #%s
it: Tipo documento #%s

en: Item Type Elements
it: Elementi "Tipo documento"

en: Item Type Information
it: Informazione su "Tipo documento"

en: Item Type Metadata
it: Metadati "Tipo documento"

en: Item Types
it: Tipi di documenti

en: Item does not exist: it may have been deleted before processing.
it: Il documento non esiste: potrebbe essere stato cancellato prima dell'elaborazione.

en: Item type does not contain an element with the ID %s!
it: Il tipo di documento non può contenere un elemento con l'ID %s!

en: Items
it: Documenti

en: Items Per Page (admin)
it: Documenti per pagina (amministrazione)

en: Items Per Page (public)
it: Documenti per pagina (pubblico)

en: Key
it: Chiave

en: Keyword
it: Parola chiave

en: Label
it: Etichetta

en: Language
it: Lingua

en: Last IP
it: Ultimo IP

en: Last accessed
it: Ultimo accesso

en: Limit the number of items displayed per page in the administrative interface.
it: Limita il numero di documenti mostrati nelle pagine dell'interfaccia di amministrazione.

en: Limit the number of items displayed per page in the public interface.
it: Limita il numero di documenti mostrati nelle pagine del sito pubblico.

en: Limit the number of results displayed per page in the administrative interface.
it: Limita il numero di risultati per pagina visualizzati nell'interfaccia di amministrazione.

en: Limit the number of results displayed per page in the public interface.
it: Limita il numero di risultati per pagina visualizzati nell'interfaccia pubblica.

en: Link to File Metadata
it: Link ai metadati del file

en: List of allowed HTML attributes in form input
it: Lista degli attributi HTML permessi nella compilazione di un formulario

en: List of allowed HTML elements in form input
it: Lista degli elementi HTML permessi nella compilazione di un formulario

en: List of allowed MIME types for file uploads
it: Lista di tipi MIME permessi per il caricamento.

en: List of allowed extensions for file uploads
it: Lista delle estensioni ammesse per il caricamento dei file

en: List of tags to add to all checked items, separated by %s.
it: Elenco dei tag da aggiungere a tutti gli oggetti selezionati, separati da %s.

en: Log In
it: Entra

en: Log Out
it: Esci

en: Login information incorrect. Please try again.
it: Credenziali di login errate. Riprova.

en: Lost your password?
it: Password dimenticata?

en: Main Menu
it: Menù principale

en: Manage Site
it: Gestisci il sito

en: Maximum fullsize image size constraint (in pixels)
it: Limite massimo della dimensione dell'immagine piena (in pixel)

en: Maximum fullsize image size constraint (in pixels).
it: Limite massimo per la dimensione dell'immagine originale (in pixel).

en: Maximum number of API results displayed per page.
it: Numero massimo di API visualizzabili per pagina.

en: Maximum square thumbnail size constraint (in pixels)
it: Limite massimo della dimensione dell'anteprima quadrata (in pixel)

en: Maximum square thumbnail size constraint (in pixels).
it: Limite massimo per la dimensione della miniatura quadrata (in pixel).

en: Maximum thumbnail size constraint (in pixels)
it: Limite massimo della dimensione dell'anteprima (in pixel)

en: Maximum thumbnail size constraint (in pixels).
it: Limite massimo per la dimensione della miniatura (in pixel).

en: Mime Type
it: Tipo MIME

en: Must specify a file transfer type when attaching files to an item!
it: Occorre specificare il tipo di file da trasferire quando lo si allega a un elemento!

en: Name
it: Nome

en: Name as it should be displayed on the site
it: Il nome che sarà visualizzato sul sito

en: Name of element set must be unique.
it: Il nome del set di elementi deve essere unico!

en: Name of element set must not be empty.
it: Il nome del set di elementi non può essere vuoto!

en: Names of plugins must not be blank
it: I nomi dei plugin non possono essere vuoti.

en: Narrow by Specific Fields
it: Restringi per campo specifico

en: Navigation
it: Navigazione

en: Navigation links that have undeleteable sublinks cannot be deleted.
it: I link della barra di navigazione che possiedono dei sotto-link non eliminabili non possono a loro volta essere eliminati.

en: New
it: Nuovo

en: New Password
it: Nuova password

en: New key label
it: Nuova etichetta della chiave

en: New password must be at least %min% characters long.
it: La nuova password deve contenere almeno %min% caratteri.

en: New password must be entered.
it: Inserire la nuova password.

en: New password must be typed correctly twice.
it: La nuova password deve essere digitata correttamente due volte.

en: Next Item
it: Documento successivo

en: Next Item &rarr;
it: Successivo &rarr;

en: Next Page
it: Pagina Successiva

en: No Collection
it: Nessuna collezione

en: No Tags
it: Nessun tag

en: No contributors
it: Nessun contribuente

en: No contributors.
it: Nessun contribuente.

en: No featured collections are available.
it: Non ci sono collezioni in evidenza.

en: No featured items are available.
it: Non ci sono documenti in evidenza.

en: No item to batch edit.
it: Nessun documento da editare in automatico.

en: No plugin name given.
it: Non è stato dato nessun nome al plugin.

en: No recent items available.
it: Nessuna novità

en: No tags are available.
it: Nessun tag disponibile.

en: Not Featured
it: Non in evidenza

en: Not Public
it: Privato

en: Omeka Atom Feed
it: Feed Atom di Omeka

en: Omeka Image File
it: File di immagine Omeka

en: Omeka Legacy File
it: File legacy di Omeka

en: Omeka RSS Feed
it: Feed RSS di Omeka

en: Omeka Video File
it: File video Omeka

en: Omeka encountered an error when upgrading your installation.
it: Omeka ha riscontrato un errore durante l'aggiornamento della tua installazione.

en: Omeka has encountered an error
it: Omeka ha riscontrato un errore

en: Omeka has upgraded successfully.
it: Omeka è stato aggiornato!

en: Omeka is installed.
it: Omeka è installato.

en: Omeka requires PHP version %1$s or higher, but this server is running PHP version %2$s. Please update the installed version of PHP and try again.
it: Omeka richiede la versione PHP %1$s o successiva, ma questo server utilizza la versione PHP %2$s. Si prega di aggiornare la versione PHP installata e provare nuovamente.

en: Only Featured Items
it: Soltanto documenti in evidenza

en: Only Non-Featured Items
it: Soltanto documenti non in evidenza

en: Only Non-Public Items
it: Solo documenti non pubblici

en: Only Public Items
it: Solo documenti pubblici

en: Original
it: Originale

en: Original Filename
it: Nome originale del file

en: Output Formats
it: Formati di uscita

en: Page
it: Pagina

en: Page 1
it: Pagina 1

en: Page 2
it: Pagina 2

en: Page 3
it: Pagina 3

en: Page 4
it: Pagina 4

en: Page 5
it: Pagina 5

en: Page 6
it: Pagina 6

en: Page not found.
it: Pagina non trovata!

en: Pagination
it: Paginazione

en: Password cannot be empty.
it: Il campo password non può essere vuoto.

en: Password changed!
it: Password modificata!

en: Password is required.
it: La password è obbligatoria.

en: Password must be at least 6 characters long.
it: La password deve contenere almeno 6 caratteri.

en: Password: The passwords do not match.
it: Password: le password non corrispondono.

en: Path to plugin.ini for "%s" is not correct.
it: Il percorso per plugin.ini di "%s" non è corretto.

en: Pick this type
it: Scegli

en: Please back up your existing database and then click the button to upgrade.
it: Fai un backup del database esistente e clicca sul pulsante per effettuare l'aggiornamento.

en: Please check your email for a link to reset your password.
it: Per favore controlla la tua e-mail. Troverai un collegamento per reimpostare la password.

en: Please follow this link to reset your password:
it: Clicca sul collegamento per reimpostare la password:

en: Please restore from your database backup and try again.
it: Ripristina la base dati a partire da un backup e riprova.

en: Plugin must have a valid directory name before it can be installed.
it: Il plugin deve avere un nome di directory valido dove poter essere installato.

en: Plugins
it: Plugin

en: Post Processing
it: Post elaborazione

en: Prev Item
it: Documento precedente

en: Previous Page
it: Pagina Precedente

en: Private
it: Privato

en: Producer
it: Produttore

en: Public
it: Pubblico

en: Public Site
it: Sito pubblico

en: Public/Non-Public
it: Pubblico / Non pubblico

en: Public?
it: Pubblico?

en: Publisher
it: Editore

en: Query type:
it: Tipo di ricerca:

en: Query:
it: Ricerca:

en: Quick Filter
it: Filtro veloce

en: Re-type the Password
it: Digita nuovamente la password

en: Real Name is required.
it: È richiesto il nome vero.

en: Recent Collections
it: Collezioni recenti

en: Recent Items
it: Documenti recenti

en: Recently Added Items
it: Novità

en: Record Type
it: Tipo di record

en: Record Types
it: Tipi di record

en: Record types:
it: Tipi di record:

en: Relation
it: Relazione

en: Remember Me?
it: Ricordami

en: Remove
it: Rimuovi

en: Remove field
it: Cancella il campo

en: Remove?
it: Rimuovere?

en: Render Details
it: Dettagli della rappresentazione

en: Render Device
it: Dispositivo di rappresentazione

en: Repeat New Password
it: Conferma la nuova password

en: Rescind
it: Revoca

en: Researcher
it: Ricercatore

en: Resend Activation Email
it: Invia di nuovo l'e-mail di attivazione

en: Reset Navigation
it: Reimposta la barra di navigazione

en: Reset results
it: Azzera i risultati

en: Restore Default Attributes
it: Ripristina gli attributi predefiniti

en: Restore Default Elements
it: Ripristina gli Elementi predefiniti

en: Restore Default Extensions
it: Ripristina le estensioni predefinite

en: Restore Default Types
it: Ripristina i Tipi predefiniti

en: Results Per Page (admin)
it: Risultati Per Pagina (admin)

en: Results Per Page (public)
it: Risultati per pagina (pubblico)

en: Results per Page
it: Risultati per Pagina.

en: Return to Dashboard
it: Ritorna al Pannello di controllo

en: Rights
it: Gestione dei diritti

en: Role
it: Ruolo

en: Roles describe the permissions a user has. See <a href='http://omeka.org/codex/User_Roles' target='_blank'>documentation</a> for details.
it: I ruoli definiscono i permessi in possesso degli utenti. Vedi la <a href='http://omeka.org/codex/User_Roles' target='_blank'>documentazione</a> per i dettagli.

en: Rss2.0 Feed Not Found!
it: Non è stato trovato nessun Feed Rss2.0!

en: SQL error in migration:
it: Errore SQL nella migrazione:

en: Sample Rate
it: Frequenza di campionamento

en: Save Changes
it: Salva le modifiche

en: Save Password
it: Salva la password

en: Screenshot for %s Theme
it: Screenshot del tema %s

en: Search
it: Cerca

en: Search By Collection
it: Cerca per collezione

en: Search By Tags
it: Cerca per tag

en: Search By Type
it: Cerca per tipo

en: Search By User
it: Cerca per utente

en: Search Field
it: Campo di ricerca

en: Search Items
it: Cerca fra i documenti

en: Search Joiner
it: Joiner di ricerca

en: Search Record Types
it: Ricerca per tipi di record

en: Search Terms
it: Termini della ricerca

en: Search Type
it: Tipo di ricerca

en: Search by a range of ID#s (example: 1-4, 156, 79)
it: Cerca per intervallo di ID# (esempio: 1-4, 156, 79)

en: Search for Keywords
it: Cerca per parole chiave

en: Search for items
it: Cerca fra i documenti

en: Search only these record types:
it: Ricerca solo i seguenti tipi di record:

en: Search tags
it: Ricerca tag

en: Search users
it: Cerca degli utenti

en: Search using this query type:
it: Cerca utilizzando questo tipo di ricerca:

en: Security
it: Sicurezza

en: Select Below
it: Seleziona sotto

en: Select Below
it: Scegli

en: Select a Homepage
it: Seleziona una pagina iniziale

en: Select all %s results
it: Seleziona tutti %s i risultati

en: Select all rows
it: Seleziona tutte le righe

en: Select item "%s"
it: Seleziona il documento "%s"

en: Separate tags using this character or string.
it: Separa i tag con questo carattere o stringa di testo.

en: Separate tags using this character or string. Be careful when changing this setting. You run the risk of splitting tags that contain the old delimiter.
it: Separa i tag con questo carattere o stringa di testo. Presta attenzione quando modifichi questa impostazione. C'è il rischio di separare tag che contengono il delimitatore usato in precedenza.

en: Separate tags with %s
it: Separa i tag con %s

en: Settings
it: Impostazioni

en: Show Details
it: Mostra i dettagli

en: Show Element Set Headings
it: Mostra le intestazioni dell'elenco degli elementi

en: Show Empty Elements
it: Mostra elementi vuoti

en: Site Author Information
it: Informazioni sull'autore del sito

en: Site Copyright Information
it: Informazioni di copyright

en: Site Description
it: Descrizione del sito

en: Site Settings
it: Impostazioni del sito

en: Site Title
it: Titolo del sito

en: Skip to main content
it: Passa al contenuto principale

en: Some items were excluded because you do not have permission to delete them.
it: Alcuni documenti sono stati esclusi perché non hai i permessi per cancellarli.

en: Sorry, you do not have permission to access this page.
it: Mi spiace, ma non possiedi i diritti necessari per accedere alla pagina.

en: Sort by:
it: Ordina per

en: Source
it: Fonte

en: Square Thumbnail
it: Anteprima quadrata

en: Square Thumbnail Size
it: Dimensione della miniatura quadrata

en: Subject
it: Soggetto

en: Submit
it: Invia

en: Success!
it: Completato!

en: Support Forums
it: Forum di supporto

en: System Information
it: Informazioni di sistema

en: Tag Delimiter
it: Delimitatore dei tag

en: Tags
it: Tag

en: Tags must be given a name.
it: I tag devono avere un nome.

en: That name is already taken for this tag.
it: Quel nome è già utilizzato per questo tag.

en: The "%s" field has at least one invalid value!
it: Il campo "%s" ha almeno un valore non valido!

en: The "%s" plugin must be installed and have newer files to upgrade it.
it: Il plugin "%s" deve essere installato e deve possedere file più recenti per essere aggiornato.

en: The %s plugin has already been installed.
it: Il plugin %s è già installato.

en: The %s plugin was activated, but could not be loaded:
it: Il plugin %s è stato attivato, ma non può essere caricato:

en: The %s plugin was successfully activated!
it: Il plugin %s è stato attivato!

en: The %s plugin was successfully configured!
it: Il plugin %s è stato configurato!

en: The %s plugin was successfully deactivated!
it: Il plugin %s è stato disattivato!

en: The %s plugin was successfully installed!
it: Il plugin %s è stato installato.

en: The %s plugin was successfully uninstalled!
it: Il plugin %s è stato disinstallato!

en: The %s plugin was successfully upgraded!
it: Il plugin %s è stato aggiornato!

en: The API configuration was successfully changed!
it: La configurazione API è stata modificata con successo!

en: The Dublin Core metadata element set is common to all Omeka records, including items, files, and collections. For more information see, http://dublincore.org/documents/dces/.
it: L'insieme di metadati Dublin Core è comune a tutti i record Omeka, compresi gli elementi, i file e le collezioni. Per maggiori informazioni, vedi http://dublincore.org/documents/dces/.

en: The ImageMagick directory path does not work.
it: Il percorso di ImageMagick non è corretto.

en: The ImageMagick directory path has not been set. No derivative images will be created. If you would like Omeka to create derivative images, please set the path in Settings.
it: Il percorso verso la cartella che contiene ImageMagick non è stato configurato. Non verrà creata nessuna immagine derivata. Se vuoi che Omeka crei delle immagini derivate, devi configurare il percorso nella pagina Configurazione.

en: The ImageMagick directory path works.
it: Il percorso di ImageMagick è corretto.

en: The appearance settings have been updated.
it: Le impostazioni dell'aspetto sono state aggiornate.

en: The collection "%s" was successfully added!
it: La collezione "%s" è stata aggiunta!

en: The collection "%s" was successfully changed!
it: La collezione "%s" è stata modificata!

en: The collection "%s" was successfully deleted!
it: La collezione "%s" è stata eliminata!

en: The collection #%s was successfully added!
it: La collezione #%s è stata creata con successo!

en: The collection #%s was successfully changed!
it: La collezione #%s è stata modificata con successo!

en: The collection #%s was successfully deleted!
it: La collezione #%s è stata cancellata con successo!

en: The configured PHP path (%s) does not point to a PHP-CLI binary.
it: Il percorso PHP configurato (%s) non punta a file eseguibili PHP-CLI.

en: The configured PHP path (%s) is invalid.
it: Il percorso impostato per PHP (%s) non è valido.

en: The configured PHP path (%s) points to a PHP-CLI binary with an invalid version (%s)
it: Il percorso PHP configurato (%s) punta ad un file PHP-CLI avente versione non valida (%s)

en: The deletion of all items is forbidden.
it: Non è permessa la cancellazione di tutti i documenti.

en: The description of the item type.
it: La descrizione del tipo di documento.

en: The element name must not be empty.
it: Il campo del nome dell'elemento non può essere vuoto.

en: The element set was successfully changed!
it: L'insieme degli elementi è stato modificato correttamente!

en: The file format, physical medium, or dimensions of the resource
it: Il formato del file, il supporto fisico o le dimensioni della risorsa

en: The file was successfully deleted.
it: Il file è stato cancellato.

en: The following error occurred while activating the %s plugin:
it: Durante l'attivazione del plugin %s si è verificato il seguente errore:

en: The following error occurred while deactivating the %s plugin:
it: Durante la disattivazione del plugin %s si è verificato il seguente errore:

en: The following error occurred while installing the %s plugin:
it: Durante l'installazione del plugin %s si è verificato il seguente errore:

en: The following error occurred while uninstalling the %s plugin:
it: Durante la disinstallazione del plugin %s si è verificato il seguente errore:

en: The following error occurred while upgrading the %s plugin:
it: Durante l'aggiornamento del plugin %s si è verificato il seguente errore:

en: The following issues will not affect installation, but they may negatively affect the behavior of Omeka:
it: I seguenti problemi non compromettono l'installazione, ma potrebbero causare effetti indesiderati nel funzionamento di Omeka:

en: The general settings have been updated.
it: Le impostazioni generali sono state aggiornate.

en: The item "%s" was successfully added!
it: Il documento "%s" è stato creato con successo!

en: The item "%s" was successfully changed!
it: Il documento "%s" è stato modificato con successo!

en: The item "%s" was successfully deleted!
it: Il documento "%s" è stato cancellato con successo!

en: The item #%s was successfully added!
it: Il documento #%s è stato creato con successo!

en: The item #%s was successfully changed!
it: Il documento #%s è stato modificato con successo!

en: The item #%s was successfully deleted!
it: Il documento #%s è stato cancellato con successo!

en: The item type "%s" was successfully added!  You may now add elements to your new item type.
it: Il tipo di documento "%s" è stato aggiunto correttamente!  Ora puoi aggiungere elementi al nuovo tipo di documento.

en: The item type "%s" was successfully added.
it: Il tipo di documento "%s" è stato creato con successo.

en: The item type "%s" was successfully updated.
it: Il tipo di documento "%s" è stato modificato con successo.

en: The item type cannot have more than one "%s" element.
it: Il tipo di documento non può avere più di un elemento "%s".

en: The item type elements were successfully changed!
it: Gli  elementi di tipo documento sono stati modificati correttamente!

en: The item type metadata element set, consisting of all item type elements bundled with Omeka and all item type elements created by an administrator.
it: L'insieme dei metadati "Tipo documento", che consistono in tutti gli elementi "Tipo documento" direttamente collegati ad Omeka e tutti gli elementi "Tipo documento" creati da un amministratore

en: The item type name must be unique.
it: Il nome di tipo contenuto deve essere unico

en: The item type name must have between %1$s and %2$s characters.
it: Il tipo documento deve avere tra %1$s e %2$s carratteri.

en: The item was successfully batch-edited.
it: Il documento è stato correttamente editato in modalità automatica.

en: The item was successfully deleted.
it: Il documento è stato cancellato correttamente.

en: The items are checked and changed one by one in the background.
it: I documenti saranno selezionati e modificati uno per uno in background.

en: The items are checked and deleted one by one in the background.
it: I documenti saranno selezionati e cancellati uno per uno in background.

en: The items were successfully changed!
it: I documenti sono stati modificati correttamente!

en: The items were successfully deleted!
it: I documenti sono stati cancellati con successo!

en: The maximum file size is %s.
it: La dimensione massima del file è %s.

en: The metadata element set that was included in the `files_images` table in previous versions of Omeka. These elements are common to all image files.
it: L'insieme di metadati che era incluso nella tabella "files_images" nelle precedenti versioni di Omeka. Questi elementi sono comuni a tutti i file immagine.

en: The metadata element set that was included in the `files_videos` table in previous versions of Omeka. These elements are common to all video files.
it: L'insieme di metadati che era incluso nella tabella "files_videos" nelle precedenti versioni di Omeka. Questi elementi sono comuni a tutti i file video.

en: The metadata element set that, in addition to the Dublin Core element set, was included in the `files` table in previous versions of Omeka. These elements are common to all Omeka files. This set may be deprecated in future versions.
it: L'insieme di metadati che, in aggiunta all'insieme di elementi Dublin Core, era incluso nella tabella "files" delle precedenti versioni di Omeka. Questi elementi sono comuni a tutti i file di Omeka. Questo insieme potrebbe non essere più approvato nelle versioni future

en: The method used to access this URL (%s) is not valid.
it: Il metodo utilizzato per accedere al questo URL (%s) non è valido

en: The name of the item type.
it: Il nome del tipo di documento.

en: The nature or genre of the resource
it: La natura o il genere della risorsa

en: The navigation settings have been reset.
it: Le configurazioni di navigazione sono state ripristinate.

en: The navigation settings have been updated.
it: Le impostazioni della barra di navigazione sono state aggiornate.

en: The navigation settings were not saved because of missing or invalid values.  All changed values have been restored.
it: Le configurazioni di navigazione non sono stati salvati a causa di valori mancanti o non validi. Tutti i valori modificati sono stati ripristinati.

en: The page must be normalized and have a valid uid.
it: La pagina deve essere normalizzata ed avere un valido id utente.

en: The parent container must either be the navigation object or a descendant subpage of the navigation object.
it: Il contenitore principale deve essere l'oggetto di navigazione o una sotto-pagina discendente dall'oggetto di navigazione.

en: The plugin %s must be installed.
it: Il plugin %s deve essere installato.

en: The plugin could not be found in the '%s' directory!
it: Il plugin non è stato trovato nella cartella '%s'!

en: The query searched 1 item and returned no results. | The query searched %s items and returned no results.
it[0]: La richiesta cercava 1 documento ma non ha dato alcun risultato.
it[1]: La ricerca si è svolta su %s documenti ma non ha dato alcun risultato

en: The security settings have been updated.
it: Le impostazioni di sicurezza sono state aggiornate.

en: The spatial or temporal topic of the resource, the spatial applicability of the resource, or the jurisdiction under which the resource is relevant
it: Il soggetto della risorsa da un punto di vista spaziale o temporale, il contesto spaziale della risorsa oppure la giurisdizione attinente alla risorsa

en: The theme has been successfully changed.
it: Il tema è stato cambiato.

en: The theme settings were successfully saved!
it: Le impostazioni del tema sono state salvate!

en: The topic of the resource
it: L'argomento della risorsa

en: The user "%s" was added, but the activation email could not be sent.
it: L'utente "%s" è stato creato, ma non è stato possibile inviare l'e-mail di attivazione.

en: The user "%s" was successfully added!
it: L'utente "%s" è stato aggiunto!

en: The user "%s" was successfully deleted!
it: L'utente "%s" è stato eliminato!

en: The user %s was successfully changed!
it: L'utente "%s" è stato modificato!

en: The user must be assigned a role.
it: All'utente deve essere assegnato un ruolo.

en: The username "%1$s" must be between %2$s and %3$s characters.
it: La lunghezza del nome utente "%1$s" deve essere compresa fra %2$s e %3$s caratteri.

en: Themes
it: Temi

en: There are currently no items within this collection.
it: La collezione al momento non contiene documenti.

en: There are no collections on this page.
it: Nessuna collezione presente in questa pagina.

en: There are no elements.
it: Non ci sono elementi.

en: There are no files for this item yet.
it: Per questo documento non c'è ancora nessun file.

en: There are no recently added items.
it: Non ci sono novità.

en: There are no tags to display. You must first tag some items.
it: Nessun tag da visualizzare. Devi prima aggiungerne a qualche documento.

en: There are too few values in the element ordering array.
it: Non ci sono sufficienti valori nel vettore di ordinamento degli elementi.

en: There are too many values in the element ordering array.
it: Il numero di valori presenti nel vettore di ordinamento degli elementi supera la dimensione massima consentita.

en: There is no element "%1$s", "%2$s"!
it: L'elemento "%1$s", "%2$s" non esiste!

en: There was an error on the form. Please try again.
it: C'è un errore nel modulo. Riprova.

en: There was an invalid entry on the form. Please try again.
it: C'è un valore non valido nel modulo. Riprova.

en: There were errors found in your form. Please edit and resubmit.
it: Ci sono errori nella compilazione del modulo: modificalo e invialo di nuovo.

en: This email address is already in use.
it: L'indirizzo email è già utilizzato.

en: This email address is invalid.
it: L'indirizzo email non è valido

en: This is not a valid plugin.
it: Questo non è un plugin valido.

en: This migration should have been run previously (should not run again).
it: Questa migrazione è già stata effettuata precedentemente (e non può essere avviata una seconda volta).

en: This migration should not be run.
it: La migrazione non può essere avviata.

en: This theme requires a newer version of Omeka (%s).
it: Questo tema richiede una versione più recente di Omeka (%s).

en: This username is already in use.
it: Il nome utente è già utilizzato.

en: This version of %1$s requires at least Omeka %2$s.
it: Questa versione di %1$s richiede almeno Omeka %2$s.

en: This will delete the "%s" item type but will not delete the elements assigned to the item type. Items that are assigned to this item type will lose all metadata that is specific to the item type.
it: Questo cancellerà il tipo documento "%s" ma non cancellerà gli elementi assegnati al tipo documento stesso. I documenti   assegnati a questo tipo documento perderanno tutti i metadati relativi al tipo documento stesso.

en: This will delete the collection "%s" and its associated metadata. This will not delete any items in this collection, but will delete the reference to this collection in each item.
it: Questo cancellerà la collezione "%s" e i metadati collegati ad essa. Non verrà cancellato alcun documento in questa collezione, ma verrà cancellato il riferimento a questa collezione da ogni documento.

en: This will delete the collection #%s and its associated metadata. This will not delete any items in this collection, but will delete the reference to this collection in each item.
it: Questo cancellerà la collezione #%s e i metadati collegati ad essa. Non verrà cancellato alcun documento in questa collezione, ma verrà cancellato il riferimento a questa collezione da ogni documento.

en: This will delete the element set and all elements assigned to the element set. Items will lose all metadata that is specific to this element set.
it: L'insieme di elementi e tutti gli elementi assegnati all'insieme saranno eliminati. I documenti perderanno tutti i metadati specifici di questo insieme di elementi.

en: This will delete the file and its associated metadata.
it: Quest'azione cancellerà il file ed i metadata associati.

en: This will delete the item "%s" and its associated metadata. It will also delete all files and file metadata associated with this item.
it: Questo cancellerà il documento "%s" e i metadati collegati ad esso. Cancellerà anche tutti i file e relativi metadati collegati a questo documento.

en: This will delete the item #%s and its associated metadata. It will also delete all files and file metadata associated with this item.
it: Questo cancellerà il documento #%s e i metadati collegati ad esso. Cancellerà anche tutti i file e relativi metadati collegati a questo documento.

en: Thumbnail
it: Anteprima

en: Thumbnail Size
it: Dimensione della miniatura

en: Title
it: Titolo

en: To create a new API key, enter a label for the key below. For example, describe for what purpose it will be used. This key will have all your permissions; treat it as you would your password.
it: Per creare una nuova chiave API, devi creare un'etichetta per la chiave sottostante. Ad esempio, devi indicare l'uso per la quale viene creata. Questa chiave avrà le stesse autorizzazioni d'accesso che ti sono attribuite. Trattala come se fosse la tua password.

en: To delete a tag, click the X. Deleting a tag will not delete the tagged items.
it: Per cancellare un Tag, clicca sulla X. Cancellare un Tag non cancellerà i documenti a cui è associato.

en: To edit the tag name, click the name and begin editing, and hit "enter" to save. To cancel an edit, click the ESC key or click away from the tag.
it: Per modificare il nome del Tag, clicca su di esso ed inizia la modifica, poi premi "Enter" per salvare. Per interrompere la modifica premi il tasto ESC o clicca al di fuori del Tag.

en: To learn how to see more detailed information about this error, see the Omeka Codex page on <a href="http://omeka.org/classic/docs/Troubleshooting/Retrieving_Error_Messages/">retrieving error messages</a>.
it: Per sapere come vedere informazioni più dettagliate su questo errore, vedi la pagina del Codex Omega su <a href="http://omeka.org/classic/docs/Troubleshooting/Retrieving_Error_Messages/">ottenere messaggi di errore</a>.

en: To view all items with a tag, click the number.
it: Per visualizzare tutti i documenti provvisti di Tag, clicca sul numero.

en: Total Items
it: Totale documenti

en: Total Number of Items
it: Totale documenti

en: Transcriber
it: Trascrittore

en: Type
it: Tipo

en: Type Metadata
it: Metadati tipo

en: Type Name
it: Nome del Tipo

en: Typed passwords do not match.
it: Le password non corrispondono.

en: Unable to reset password. Please verify that the information is correct and contact an administrator if necessary.
it: Impossibile resettare la password. Verifica che le informazioni siano corrette e, se necessario, contatta l'amministratore.

en: Undo
it: Annulla

en: Uninstall
it: Disinstalla

en: Uninstall Plugin: %s
it: Disinstalla il plugin: %s

en: Update API Keys
it: Aggiorna la chiave API

en: Upgrade
it: Aggiorna

en: Upgrade Database
it: Aggiorna il database

en: Upgrade Your Omeka Database
it: Aggiorna il database di Omeka

en: Upgrade to %s
it: Aggiorna a %s

en: Use HTML
it: Usa HTML

en: Use Square Thumbnails
it: Utilizza delle anteprime squadrate

en: Use square-cropped images by default wherever thumbnails appear in the public interface.
it: Le anteprime presenti nell'interfaccia pubblica corrispondono ad immagini già ritagliate in modo predefinito.

en: Use this theme
it: Usa questo tema

en: User #%s
it: Utente #%s

en: User Activation
it: Attivazione utente

en: User activation email could not be sent.
it: L'e-mail di attivazione dell'utilizzatore non può essere inviata.

en: User activation email has been sent.
it: L'e-mail di attivazione dell'utilizzatore è stata inviata.

en: User is not allowed to delete selected items.
it: L'utente non è autorizzato a eliminare i documenti selezionati.

en: User is not allowed to delete this item.
it: L'utilizzatore non è abilitato a cancellare questo documento.

en: User is not allowed to edit selected items.
it: L'utente non è autorizzato a modificare i documenti selezionati.

en: User is not allowed to edit this item.
it: L'utente non è autorizzato a modificare questo documento.

en: User is not allowed to modify featured status of items.
it: L'utente non è autorizzato a modificare lo stato "in evidenza" dei documenti.

en: User is not allowed to modify visibility of items.
it: L'utente non è autorizzato a modificare la visibilità dei documenti.

en: User is not allowed to tag selected items.
it: L'utente non ha i diritti per indicare un tag per i documenti selezionati.

en: User is not allowed to tag this item.
it: L'utente non è autorizzato per marcare con tag questo documento.

en: User may not change permissions to super-user
it: Un utente non può modificare i permessi di un super-utente

en: User may not change roles.
it: Un utente non può modificare i ruoli.

en: Username
it: Nome utente

en: Username cannot be empty.
it: Il campo nome utente non può essere vuoto.

en: Username is required.
it: Il nome utente è obbligatorio.

en: Username must be 30 characters or fewer. Whitespace is not allowed.
it: Il nome utente può avere al massimo 30 caratteri. Gli spazi non possono essere utilizzati.

en: Username must be at least %min% characters long.
it: Il nome utente deve essere lungo almeno %min% caratteri.

en: Username must be at most %max% characters long.
it: Il nome utente deve essere lungo al massimo %max% caratteri.

en: Users
it: Utenti

en: Version %s
it: Versione %s

en: View
it: Vedi

en: View All
it: Visualizza tutto

en: View All Collections
it: Tutte le collezioni

en: View All Items
it: Tutti i documenti

en: View File Metadata
it: Vedi i metadati del file

en: View Public Page
it: Vedi la pagina pubblica

en: View item | View all %s items
it[0]: Mostra il documento
it[1]: Mostra tutti i %s documenti

en: View the items in %s
it: Tutti i documenti nella collezione %s

en: Warning: data associated with this plugin may be permanently deleted from the database.
it: Attenzione: i dati associati a questo plugin verrebbero cancellati definitivamente dalla base dati.

en: Watermark
it: Filigrana

en: Welcome!
it: Benvenuto!

en: Welcome, %s
it: Benvenuto/a, %s

en: Whitespace is not allowed. Only these special characters may be used: %s
it: Spazi non permessi. Possono essere usati unicamente i seguenti caratteri speciali: %s

en: Width
it: Larghezza

en: Would you like to %s?
it: Vuoi %s?

en: Yes
it: Sì

en: Yes, I want to uninstall this plugin.
it: Sì, voglio disinstallare questo plugin.

en: You do not have any plugins installed. Add them to the plugins directory to see them listed here.
it: Non hai alcun plugin installato. Aggiungine nella directory dei plugin per visualizzarli qui.

en: You do not have permission to access this page.
it: Non si hanno i diritti per accedere a questa pagina

en: You have a new version of %s. Please upgrade!
it: Una nuova versione di %s è disponibile. Aggiorna!

en: You have changed which records are searchable in Omeka. Please re-index the records using the form below.
it: Hai cambiato i records che Omega può utilizzare per la ricerca. Devi indicizzarli di nuovo usando il modulo sottostante.

en: You have chosen an illegal theme name. Please select another theme.
it: Hai scelto un nome non valido per il tema. Per favore scegli un altro tema.

en: You have no API keys. Use the form above to create one.
it: Non hai nessuna chiave API. Usa il modulo qui sopra per crearne una.

en: You have no collections.
it: Non hai creato delle collezioni.

en: You have no items.
it: Non hai documenti.

en: You may now log in to Omeka.
it: Ora puoi effettuare il login in Omeka.

en: You must choose some items to batch edit.
it: Devi prima scegliere dei documenti da modificare in blocco.

en: You must confirm the uninstall before proceeding.
it: Prima di procedere, devi confermare la disinstallazione.

en: You must use a different method to access this URL. If you reached this page by following a link or clicking a button in Omeka, please contact the %s.
it: Devi utilizzare un metodo differente per accedere a questo url. Se hai raggiunto questa pagina seguendo un collegamento o cliccando su un pulsante in Omeka, per favore, contatta %s.

en: You&#8217;ve tried to access a page that does not seem to exist. Sometimes this happens. Below is a quick break-down of the items, collections, and exhibits on this site.
it: Hai provato ad accedere a una pagina che non sembra esistere. A volte succede. Di seguito è riportato un breve riepilogo dei documenti, delle collezioni e degli exhibit presenti nel sito.

en: Your Omeka database is not compatible with your current version of Omeka.
it: Il tuo database non è compatibile con la versione attuale di Omeka.

en: Your account for the %s repository has been created. Please click the following link to activate your account:
it: È stato creato un profilo personale per accedere al repository %s.  Per attivare il tuo profilo puoi adesso selezionare il link seguente:

en: Your query returned no results.
it: La ricerca non ha restituito alcun risultato.

en: [%s] Reset Your Password
it: [%s] Reimposta la password

en: [Default]
it: [Predefinito]

en: [Untitled]
it: [senza titolo]

en: [Untitled] #%s
it: [Senza titolo] #%s

en: [no text]
it: [nessun testo]

en: accessed %1$s, %2$s.
it: ultimo accesso il: %1$s, %2$s.

en: by %s
it: per %s

en: collection | collections
it[0]: collezione
it[1]: collezioni

en: contains
it: contiene

en: does not contain
it: non contiene

en: does not match
it: non corrisponde a

en: edit a specific item type
it: modifica uno specifico tipo di documento

en: ends with
it: termina con

en: inactive
it: non attivo

en: is empty
it: vuoto

en: is exactly
it: uguale a

en: is not empty
it: non vuoto

en: is not exactly
it: non è uguale a

en: item | items
it[0]: documento
it[1]: documenti

en: items selected
it: Documenti selezionati

en: matches
it: corrisponde a

en: must be 30 characters or fewer with no whitespace
it: deve avere al massimo 30 caratteri senza spazi

en: must be at least 6 characters
it: deve contenere almeno 6 caratteri

en: or
it: o

en: reCAPTCHA Secret Key
it: Chiave reCAPTCHA segreta

en: reCAPTCHA Site Key
it: Chiave reCAPTCHA del sito

en: refine your search
it: raffinare la tua ricerca

en: required field
it: campo obbligatorio

en: site administrator
it: amministratore del sito

en: starts with
it: inizia con

en: theme
it: tema

en: user | users
it[0]: utilizzatore
it[1]: utilizzatori
