Omeka - en to ja translation catalogue (663 entries)

en: "%s" is not a valid file derivative.
ja: "%s" は有効なファイルの派生物ではありません。

en: %1$s and %2$s
ja: %1$s と %2$s

en: %1$s requires the following plugins to be installed, activated, and loaded: %2$s
ja: %1$sは次のプラグインをインストール、有効化、ロードする必要があります。: %2$s

en: %1$s, %2$s, and %3$s
ja: %1$s, %2$s, と%3$s

en: %s Administrator
ja: %s 管理者

en: %s is not a valid URL.
ja: %sは有効なURLではありません。

en: %s will be deleted from the system. Items, collections, and tags created by this user will remain in the system, but will no longer be associated with this user.
ja: %s をシステムから削除します。このユーザーによって作成されたアイテム、コレクション、およびタグはシステムに残りますが、このユーザーに関連付けられなくなります。

en: &larr; Previous Item
ja: &larr; 前のアイテム

en: '%s' is already in use. Please choose another username.
ja: '%s'はすでに使われています。 違う名前を付けてください。

en: '%s' is an invalid special value.
ja: '%s' は無効な特別値です。

en: (%s total)
ja: (合計 %s個)

en: (Lost your password?)
ja: (パスワードを忘れましたか？)

en: (Private)
ja: (非公開)

en: 403 Page Forbidden
ja: 403 Page Forbidden：アクセスする権限がありません。

en: 403: Forbidden
ja: 403: ページへのアクセスが拒否されました

en: 404 Page Not Found
ja: 404 Page Forbidden：ページがみつかりません。

en: 404: Page Not Found
ja: 404: ページが見つかりません

en: 405 Method Not Allowed
ja:  405 Method Not Allowed: 許可されていないメソッドです

en: 405: Method Not Allowed
ja:  405 Method Not Allowed: 許可されていないメソッドです

en: A language of the resource
ja: リソースの言語

en: A name given to the resource
ja: リソースに与えられた名前

en: A new API key was successfully created.
ja: 新しいAPIキーが作成に成功しました。

en: A new version of Omeka is available for download.
ja: Omekaの新しいバージョンをダウンロードできます。

en: A point or period of time associated with an event in the lifecycle of the resource
ja: リソースのライフサイクルにおける出来事に関連する時もしくは期間

en: A related resource
ja: 関連するリソースへの参照

en: A related resource from which the described resource is derived
ja: リソースの派生元リソースへの参照

en: API Keys
ja: APIキー

en: Access denied.
ja: アクセスが拒否されました。

en: Activate
ja: 有効化

en: Activate your account with the %s repository
ja:  %s リポジトリでアカウントを有効にする

en: Active?
ja: 有効化？

en: Add Another File
ja: ファイルを追加

en: Add Collection
ja: コレクションを追加

en: Add Element
ja: 要素を追加

en: Add Input
ja: 入力を追加

en: Add Item
ja: アイテムを追加

en: Add Item Type
ja: アイテムタイプを追加

en: Add Link
ja: リンクを追加

en: Add New Files
ja: 新しいファイルを追加

en: Add New User
ja: 新しいユーザーを追加

en: Add Tags
ja: タグを追加

en: Add User
ja: ツーザーの追加

en: Add a Collection
ja: コレクションを追加

en: Add a Field
ja: フィードを追加

en: Add a File
ja: ファイルを追加

en: Add a Link to the Navigation
ja: ナビゲーションにリンクを追加

en: Add a User
ja: ユーザーを追加

en: Add a new collection
ja: 新しいコレクションを追加

en: Add a new item
ja: 新しいアイテムを追加

en: Add an Item
ja: アイテムを追加

en: Add an Item Type
ja: アイテムタイプを追加

en: Additional Creator
ja: 別の制作者

en: Admin
ja: 管理者

en: Admin Theme
ja: 管理テーマ

en: Admin Themes
ja: 管理テーマ

en: Administrator Email
ja: 管理者のEmail

en: Advanced Search (Items only)
ja: アドバンスト検索 (アイテムのみ)

en: All
ja: 全て

en: All %d items matching the search filters above will be deleted.
ja: 上記の検索フィルタと一致する全 %d 個のアイテムが削除されます。

en: All %d items will be deleted.
ja: 全 %d個のアイテムが削除されます。

en: All Tags
ja: すべてのタグ

en: All element texts must have a record type.
ja: すべての要素テキストにはレコードタイプが必要です。

en: All items are in a collection.
ja: すべてのアイテムはコレクションに含まれています。

en: All navigation links must have URIs.
ja: 全てのナビゲーションリンクはURIを持つ必要があります。

en: All navigation links must have different URIs.
ja: 全てのナビゲーションリンクは異なるURIである必要があります。

en: Allowed File Extensions
ja: 許可されたファイル拡張子

en: Allowed File Types
ja: 許可されたファイルタイプ

en: Allowed HTML Attributes
ja: 許可されるHTML属性

en: Allowed HTML Elements
ja: HTML要素を許可する

en: An account of the resource
ja: リソースの内容の説明

en: An entity primarily responsible for making the resource
ja: リソースの制作に主たる責任を持つ（人や組織などの）エンティティ

en: An entity responsible for making contributions to the resource
ja: リソースへの寄与に責任を持つ（人や組織などの）エンティティ

en: An entity responsible for making the resource available
ja: リソースの発行に責任を持つ（人や組織などの）エンティティ

en: An existing API key was successfully rescinded.
ja: 既存のAPIキーを削除しました。

en: An invalid value was detected during record iteration.
ja: レコードの反復中に無効な値が検出されました。

en: An unambiguous reference to the resource within a given context
ja: リソースのこの文脈における一意なレファレンス

en: Appearance
ja: 表示

en: Are you sure you want to delete the selected item type elements from the database? You will lose all text related to the selected elements. This cannot be undone.
ja: データベースから選択されたアイテムタイプをを削除しても良いですか？選択された要素に関連づけられた全てのテキストが失われます。この操作はやり直しできません。

en: Are you sure you want to uninstall %s?
ja: %s をアンインストールしますか？

en: Are you sure?
ja: 本当によろしいですか？

en: Authentication
ja: 認証

en: Back to Log In
ja: ログインに戻る

en: Batch Delete All Searched Items
ja: 検索したすべての項目を一括削除する

en: Batch Delete Items
ja: アイテムの一括削除

en: Batch Edit All Searched Items
ja: すべての検索済アイテムを一括編集する

en: Batch Edit Items
ja: アイテムの一括編集

en: Before installation can continue, the following errors must be resolved:
ja: インストールを続ける前に、次のエラーを解決して下さい。

en: Bibliographic Citation
ja: 書誌情報

en: Bit Depth
ja: ビット深度

en: Bitrate
ja: ビットレート

en: Boolean
ja: 論理値

en: Browse All
ja: すべて

en: Browse Collections
ja: コレクションをブラウジング

en: Browse Item Types
ja: タイプ

en: Browse Items
ja: アイテム

en: Browse Items by Tag
ja: タグでアイテムを見る

en: Browse Tags
ja: タグ

en: Browse Users
ja: ユーザー

en: Browse by Tag
ja: タグ

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Cannot add an existing file to an item!
ja: アイテムに既存のファイルを追加できません！

en: Cannot associate the collection with an unsaved user.
ja: コレクションを、保存されていないユーザーに関連付けることはできません。

en: Cannot find parent navigation page.
ja: 親ナビゲーションページが見つかりません。

en: Cannot get the local path for a stored file.
ja: レコードIDが無効です。

en: Cannot save element text for records that are not yet persistent!
ja: まだ永続化されていないレコードの要素テキストは保存できません！

en: Capture Date
ja: 取り込み日

en: Capture Details
ja: 取り込み詳細

en: Capture Device
ja: 取り込み機器

en: Change History
ja: 変更履歴

en: Change Password
ja: パスワードを変更

en: Changes will be applied to all %d items matching the search filters above.
ja: 上記の検索フィルタに一致する全 %d 個のアイテムに変更が適用されます。

en: Changes will be applied to all %d items.
ja: 変更は全 %d 個のアイテムに適用されます。

en: Changes will be applied to checked items.
ja: チェックしたアイテムに変更が適応されました。

en: Changes will be processed in the background item by item.
ja: 変更は、項目ごとにバックグラウンド項目で処理されます。

en: Channels
ja: チェンネル

en: Check box to show metadata elements with no text.
ja: テキストのないメタデータ要素を表示するには、チェックボックスをオンにします。

en: Check if you wish to delete selected items.
ja: 選択したアイテムを削除するか確認してください。

en: Check logs for success and errors.
ja: 成功とエラーのログを確認します。

en: Check the links to display them in the main navigation. Click and drag the links into the preferred display order.
ja: メインナビゲーションの中で表示されるリンクを確認してください。表示順を変更するにはリンクをクリックしてドラッグしてください。

en: Check this field if you would like to allow any file to be uploaded to Omeka.
ja: Omekaにどんなファイルのアップローも許可する場合は、このフィールドをチェックしてください。

en: Checked items will be deleted.
ja: チェックされたアイテムは削除されます。

en: Citation
ja: 引用

en: Click and drag the elements into the preferred display order. Click the right arrows to add customized comments to element descriptions.
ja: お好みの表示順に変更するには要素をクリックしてドラッグしてください。要素の説明のコメントをカスタマイズするには、右の矢印をクリックしてください。

en: Click and drag the files into the preferred display order.
ja: ファイルをクリックし、優先表示順にドラッグします。

en: Click on the "Index Records" button to re-index your records.
ja: レコードを再インデックス化するには、"レコードをインデックする"ボタンをクリックしてください。

en: Codec
ja: コーデック

en: Collection
ja: コレクション

en: Collection #%s
ja: コレクション #%s

en: Collection Items
ja: コレクションアイテム

en: Collections
ja: コレクション

en: Comment
ja: コメント

en: Compression
ja: 圧縮

en: Configurations apply to this theme only.
ja: 設定はこのテーマにのみ適用されます。

en: Configure
ja: 設定

en: Configure Plugin: %s
ja: プラグインの設定： %s

en: Configure Theme
ja: テーマの設定

en: Configure Theme: %s
ja: テーマの設定：  %s

en: Configure Your Site
ja: サイト設定

en: Confirm Delete
ja: 削除を確認

en: Confirm your password.
ja: パスワードを確定する。

en: Contributor
ja: 協力者 (Contributor)

en: Contributors
ja: 協力者 (Contributors)

en: Could not find file %s!
ja: ファイル %s が見つかりませんでした！

en: Count
ja: 数

en: Coverage
ja: 範囲 (Coverage)

en: Create a Password
ja: パスワードを作成する

en: Creator
ja: 制作者 (Creator)

en: Current Password
ja: 現在のパスワード

en: Current Theme
ja: 現在のテーマ

en: Customize the element descriptions below. To re-order the elements, %s.
ja: 下記の要素をカスタマイズしてください。要素を並べ替えるには、%s。

en: Customize which types of records will be searchable in Omeka.
ja: Omeka内でどのタイプのレコードを検索可能にするかカスタマイズしてください。

en: Dashboard
ja: ダッシュボード

en: Date
ja: 日付 (Date)

en: Date Added
ja: 追加した日付

en: Date Modified
ja: 更新日

en: Date created
ja: 作成日

en: Deactivate
ja: 停止

en: Default Superuser Account
ja: デフォルトのスーパーユーザー・アカウント

en: Delete
ja: 削除

en: Delete
ja: 削除

en: Delete %s
ja: %sを削除

en: Delete Items
ja: アイテムを削除

en: Deletions will be processed in the background item by item.
ja: 削除は、項目ごとにバックグラウンド項目で処理されます。

en: Description
ja: 詳細 (Description)

en: Details
ja: 詳細

en: Direct Links
ja: ダイレクトリンク

en: Disable File Upload Validation
ja: ファイルアップロードのバリデーションを無効化

en: Display Name
ja: 表示名

en: Display Settings
ja: 表示設定

en: Documentation
ja: ドキュメンテーション

en: Duration
ja: 期間

en: Each option must have a unique name.
ja: それぞれのオプションは唯一の名前でなければいけません。

en: Edit
ja: 編集

en: Edit Collection #%s
ja: コレクション #%sを編集

en: Edit Collections
ja: コレクションを編集

en: Edit Element Set
ja: 要素セットを編集する

en: Edit File #%s
ja: #%sファイルを編集

en: Edit Item #%s
ja: アイテム#%sを編集

en: Edit Item Type #%s
ja: 項目タイプ  #%sを編集

en: Edit Items
ja: アイテムを編集

en: Edit User #%s
ja: ユーザー#%sを編集

en: Edit this User
ja: このユーザーを編集

en: Editing Tags
ja: タグを編集中

en: Element Description
ja: 要素の説明

en: Element Name
ja: 要素の名前

en: Element Sets
ja: 要素セット

en: Element texts are not formatted correctly!
ja: エレメントのテキストが正しい形式ではありません。

en: Elements
ja: 要素

en: Email address is required.
ja: Emailアドレスは必須です。

en: Email is required.
ja: Emailの入力が必要です。

en: Embedded Metadata
ja: 埋め込まれたメタデータ

en: Enable API
ja: APIを有効にする

en: Enable HTML Filtering
ja: HTMLフィルターを有効にする

en: Enable or disable the API by checking or unchecking the box below.
ja: 下記のチェックボックスをオンまたはオフにして、APIを有効または無効にします。

en: Encryption
ja: 暗号化

en: Enter site key from %s. Both this and the private key must be filled in to secure public forms.
ja: %s からサイトキーを入力してください。 これと秘密鍵の両方は、公開されたフォームを保護するために記入する必要があります。

en: Enter your email address to retrieve your password.
ja: パスワードを取得するためにEmailアドレスを入力してください。

en: Error in configuring plugin named "%s". Missing config and/or config_form hook(s).
ja: プラグイン "%s" の設定にエラーがあります。config および（あるいは） config_fomr hook(s) が見つかりません。

en: Exact match
ja: 完全一致

en: Exif Array
ja: Exif 文字列

en: Exif String
ja: Exif情報

en: Existing
ja: 存在する

en: Featured
ja: 注目

en: Featured Collection
ja: 注目コレクション

en: Featured Item
ja: 注目アイテム

en: Featured/Non-Featured
ja: 注目/非注目

en: Featured?
ja: 特集しますか？

en: File
ja: ファイル

en: File #%s
ja: ファイル#%s

en: File History
ja: ファイル履歴

en: File Metadata
ja: ファイルのメタデータ

en: File Size
ja: ファイルサイズ

en: File Validation
ja: ファイルのバリデーション

en: File must be valid before it can be associated with an item!
ja: ファイルはアイテムと関連付ける前に有効でなければなりません！

en: Filename
ja: ファイル名

en: Files
ja: ファイル

en: Files cannot be attached to an item that is not persistent in the database!
ja: データベースに永続的でないアイテムにファイルを添付することはできません。

en: Filter Element Texts
ja: フィルタ要素のテキスト

en: Filter element texts by checking the box below. When checked, the API will respect the display element and element text filters when outputting element text representations.
ja: 下のボックスをチェックして要素テキストをフィルタリングします。 チェックすると、要素テキスト表現を出力するときに、APIは表示要素と要素テキストフィルタを尊重します。

en: Find a File
ja: ファイルを探す

en: Forgot Password
ja: パスワードを忘れた

en: Format
ja: フォーマット (Format)

en: Format Metadata
ja: 媒体のメタデータ

en: Fullsize
ja: フルサイズ

en: Fullsize Image Size
ja: フルサイズの画像サイズ

en: General
ja: 全般

en: Get started by adding your first collection.
ja: 最初のコレクションを追加して始めましょう。

en: Get started by adding your first item.
ja: 最初のアイテムを追加して始めましょう。

en: Get support
ja: サポートを得る

en: Go to Home Page
ja: ホームページに戻る

en: Go to search settings to select record types to use.
ja: 検索設定に行って使用するレコードタイプを選択する。

en: HTML Filtering
ja: HTMLフィルター

en: Have item files link to the file metadata instead of the file directly.
ja: アイテムファイルをファイルの代わりにファイルのメタデータに直接リンクさせる。

en: Height
ja: 高さ

en: Hello %s. Your username is %s
ja: こんにちは %s さん。 あなたのユーザー名は %s です。

en: Hide Details
ja: 詳細を隠す

en: IPTC Array
ja: IPTC 配列

en: IPTC String
ja: IPTC 文字列

en: Identifier
ja: 識別子 (Identifier)

en: If this does not help, try contacting the %s.
ja: もしこれが役立たないようなら、%sに連絡してください。

en: If you think you should have permission, try contacting the %s.
ja: もしあなたが権限があるとお考えなら、%sに連絡してください。

en: ImageMagick Directory Path
ja: ImageMagickディレクトリパス

en: Inactive users cannot log in to the site.
ja: 無効なユーザーはこのサイトにログイン出来ません。

en: Index Records
ja: レコードをインデックスする

en: Indexing means to collect, parse, and store data to facilitate fast and accurate searches. Omeka will automatically index individual records as they are saved, but there are circumstances when your records are not indexed; for instance, when updating from an earlier version of Omeka or after you customize which records will be searchable.
ja: インデクシングとは高速で正確な検索を手助けするために、データを収集、パース、保存することを意味します。Omekaは各レコードが保存されたときに自動的にインデックス化しますが、いくつかの場合にレコードがインデックス化されない事があります。例えば、Omekaの古いバージョンからアップデートした場合や、どのレコードを検索可能にするかをカスタマイズした後などです。

en: Indexing records. This may take a while. You may continue administering your site.
ja: レコードのインデックス作成。 これは時間がかかる場合があります。 あなたのサイトを管理状態にし続けるかもしれません。

en: Information about rights held in and over the resource
ja: リソースに関する権利情報

en: Install
ja: インストール

en: Installation Error
ja: インストールエラー

en: Installation Warning
ja: インストールエラー

en: Invalid URI for "%s" navigation link:  "%s"
ja: ナビゲーションリンク "%s" に対して無効なURIです。: "%s"

en: Invalid URI for Omeka_Navigation_Page_Uri object: %s
ja: Omeka_Navigation_Page_Uri オブジェクトに対して無効なURIです: %s

en: Invalid activation code given.
ja: 指定された有効化コードが無効です。

en: Invalid collection.
ja: 無効なコレクションです

en: Invalid current password
ja: 現在のパスワードが無効です

en: Invalid element ID.
ja: 要素IDが無効です。

en: Invalid element set.
ja: 無効な要素セットです

en: Invalid email address
ja: Emailアドレスが正しくありません。

en: Invalid email address given.
ja: Emailアドレスが正しくありません。

en: Invalid form submission.
ja: フォームの送信が無効です。

en: Invalid format given for email address.
ja: emailアドレスが不正な形式です。

en: Invalid hostname given for email address.
ja: Emailアドレスのホストネームが無効です。

en: Invalid item type.
ja: 無効なアイテムタイプです

en: Invalid tagType given.
ja: 指定されたタグタイプが無効です。

en: Item
ja: アイテム

en: Item #%s
ja: アイテム#%s

en: Item Metadata
ja: アイテムのメタデータ

en: Item Type
ja: アイテムタイプ

en: Item Type #%s
ja: 項目タイプ #%s

en: Item Type Elements
ja: アイテムタイプの要素

en: Item Type Information
ja: アイテムタイプについて

en: Item Type Metadata
ja: アイテムタイプのメタデータ

en: Item Types
ja: アイテムタイプ

en: Items
ja: アイテム

en: Items Per Page (admin)
ja: ページごとのアイテム（管理人）

en: Items Per Page (public)
ja: ページごとのアイテム（公開）

en: Key
ja: キー

en: Keyword
ja: キーワード

en: Label
ja: ラベル

en: Language
ja: 言語 (Language)

en: Last IP
ja: 最終IP

en: Last accessed
ja: 最終アクセス

en: Limit the number of items displayed per page in the administrative interface.
ja: 管理ページの1ページに表示するアイテムの数を制限する。

en: Limit the number of items displayed per page in the public interface.
ja: 公開ページの1ページに表示するアイテムの数を制限する。

en: Limit the number of results displayed per page in the administrative interface.
ja: 管理インターフェイスでページごとに表示される結果の数を制限します。

en: Limit the number of results displayed per page in the public interface.
ja: パブリックインターフェイスで1ページに表示される結果の数を制限します。

en: Link to File Metadata
ja: ファイルメタデータへのリンク

en: List of allowed HTML attributes in form input
ja: フォーム入力の中で許可されるHTML属性のリスト

en: List of allowed HTML elements in form input
ja: フォーム入力の中で許可されるHTML要素のリスト

en: List of allowed MIME types for file uploads
ja: ファイルアップロード時に許可されたMIMEタイプのリスト

en: List of allowed extensions for file uploads
ja: ファイルアップロード時に許可された拡張子のリスト

en: List of tags to add to all checked items, separated by %s.
ja: %s で区切られた、すべてのチェック項目に追加するタグのリスト。

en: Log In
ja: ログイン

en: Log Out
ja: ログアウト

en: Login information incorrect. Please try again.
ja: ログイン情報が間違っています。 もう一度お試しください。

en: Lost your password?
ja: パスワードを忘れましたか？

en: Main Menu
ja: メインメニュー

en: Maximum fullsize image size constraint (in pixels)
ja: フルサイズ画像の最大サイズの制約（ピクセル単位）

en: Maximum fullsize image size constraint (in pixels).
ja: フルサイズ画像の最大サイズ（ピクセル単位）。

en: Maximum number of API results displayed per page.
ja: 1ページに表示されるAPI結果の最大数。

en: Maximum square thumbnail size constraint (in pixels)
ja: 正方形サムネイルの最大サイズ制約（ピクセル単位）

en: Maximum square thumbnail size constraint (in pixels).
ja: 正方形サムネイルの最大サイズ制約（ピクセル単位）。

en: Maximum thumbnail size constraint (in pixels)
ja: サムネイルの最大サイズ制約（ピクセル単位）

en: Maximum thumbnail size constraint (in pixels).
ja: サムネイルの最大サイズ（ピクセル単位）。

en: Must specify a file transfer type when attaching files to an item!
ja: アイテムをファイルに添付するときは、ファイル転送タイプを指定する必要があります。

en: Name
ja: 名前

en: Name as it should be displayed on the site
ja: このサイトで表示される名前

en: Name of element set must be unique.
ja: エレメントの名前は唯一でなければいけません。

en: Name of element set must not be empty.
ja: 要素セットの名前は空であってはいけません。

en: Names of plugins must not be blank
ja: プラグイン名が空欄かもしれません。

en: Narrow by Specific Fields
ja: 特定フィールドで絞り込み

en: Navigation
ja: ナビゲーション

en: Navigation links that have undeleteable sublinks cannot be deleted.
ja: 削除不可のサブリンクを持つナビゲーションリンクは削除できません。

en: New Password
ja: 新しいパスワード

en: New key label
ja: APIキーがありません。 上記のフォームを使用して作成してください。

en: New password must be at least %min% characters long.
ja: 新しいパスワードは少なくとも %min% 文字以上でなければなりません。

en: New password must be entered.
ja: 新しいパスワードを入力する必要があります。

en: New password must be typed correctly twice.
ja: 新しいパスワードは二回正しく入力する必要があります。

en: Next Item
ja: 次のアイテム

en: Next Item &rarr;
ja: 次のアイテム &rarr;

en: No
ja: いいえ

en: No Collection
ja: コレクションがありません

en: No Tags
ja: タグがありません

en: No contributors
ja: 協力者なし

en: No contributors.
ja: 協力者なし。

en: No featured collections are available.
ja: 特集コレクションはありません。

en: No featured items are available.
ja: 注目アイテムはありません。

en: No item to batch edit.
ja: 一括編集する項目がありません。

en: No plugin name given.
ja: プラグインの名前がありません。

en: No recent items available.
ja: 最近のアイテムはありません。

en: No tags are available.
ja: タグがありません。

en: Not Featured
ja: 注目ではない

en: Not Public
ja: 非公開

en: Ok
ja: OK

en: Omeka Atom Feed
ja: Omeka Atom フィード

en: Omeka Image File
ja: Omeka画像ファイル

en: Omeka Legacy File
ja: Omekaファイル資産

en: Omeka RSS Feed
ja: Omeka RSS フィード

en: Omeka Video File
ja: Omekaビデオファイル

en: Omeka encountered an error when upgrading your installation.
ja: アップグレード中にエラーが発生しました。

en: Omeka has encountered an error
ja: Omekaにエラーが発生しました。

en: Omeka has upgraded successfully.
ja: Omekaのアップグレードに成功しました。

en: Omeka is installed.
ja: Omekaがインストールされました

en: Only Featured Items
ja: 注目アイテムのみ

en: Only Non-Featured Items
ja: 非注目アイテムのみ

en: Only Non-Public Items
ja: 非公開アイテムのみ

en: Only Public Items
ja: 公開アイテムのみ

en: Original Filename
ja: オリジナルのファイル名

en: Output Formats
ja: 出力フォーマット

en: Page
ja: ページ

en: Page 1
ja: ページ１

en: Page 2
ja: ページ2

en: Page 3
ja: ページ3

en: Page 4
ja: ページ4

en: Page 5
ja: ページ5

en: Page 6
ja: ページ6

en: Page not found.
ja: ページが見つかりません。

en: Password
ja: パスワード

en: Password cannot be empty.
ja: パスワードが入力されていません。

en: Password changed!
ja: パスワードが変更されました！

en: Password is required.
ja: パスワードが必要です。

en: Password must be at least 6 characters long.
ja: パスワードは最低6文字以上が必要です。

en: Password: The passwords do not match.
ja: パスワード：パスワードが一致しません。

en: Path to plugin.ini for "%s" is not correct.
ja: "%s"に対する plugin.ini のパスが正しくありません。

en: Pick this type
ja: このタイプを選ぶ

en: Please back up your existing database and then click the button to upgrade.
ja: 現在のデータベースをバックアップしてから、アップグレードのボタンをクリックして下さい。

en: Please check your email for a link to reset your password.
ja: パスワードをリセットするリンクのため、Emailを確認してください。

en: Please follow this link to reset your password:
ja: パスワードをリセットするためには、このリンクをたどってください：

en: Please restore from your database backup and try again.
ja: データベースのバックアップから復元してもう一度お試しください。

en: Plugin must have a valid directory name before it can be installed.
ja: プラグインをインストールする前に有効なディレクトリーを持つ必要があります。

en: Plugins
ja: プラグイン

en: Post Processing
ja: 後処理

en: Powered by Omeka
ja: owered by Omeka

en: Prev Item
ja: 前のアイテム

en: Private
ja: 非公開

en: Producer
ja: 制作者

en: Public
ja: 公開

en: Public Site
ja: 公開サイト

en: Public/Non-Public
ja: 公開/非公開

en: Public?
ja: 公開しますか？

en: Publisher
ja: 発行者 (Publisher)

en: Quick Filter
ja: クイックフィルター

en: Re-type the Password
ja: パスワードを再入力してください。

en: Real Name is required.
ja: 実名は必須です。

en: Recent Collections
ja: 最近のコレクション

en: Recent Items
ja: 最近のアイテム

en: Recently Added Items
ja: 最近追加されたアイテム

en: Record Type
ja: レコードタイプ

en: Record Types
ja: レコードのタイプ

en: Relation
ja: 関連 (Relation)

en: Remember Me?
ja: 保存する

en: Remove
ja: 削除

en: Remove field
ja: 項目を削除

en: Remove?
ja: 削除しますか？

en: Render Details
ja: レンダリング詳細

en: Render Device
ja: レンダリングデバイス

en: Repeat New Password
ja: 新しいパスワードを再入力

en: Rescind
ja: 無効にする

en: Researcher
ja: 調査者

en: Resend Activation Email
ja: 有効化メールを再送信

en: Reset Navigation
ja: ナビゲーションをリセット

en: Reset results
ja: 結果をリセットする

en: Restore Default Attributes
ja: デフォルトの属性をリストアする

en: Restore Default Elements
ja: デフォルトの要素をリストアする

en: Restore Default Extensions
ja: デフォルトの拡張子をリストアする

en: Restore Default Types
ja: デフォルトのタイプをリストアする

en: Results Per Page (admin)
ja: ページごとの結果（管理者）

en: Results Per Page (public)
ja: ページあたりの結果（一般）

en: Results per Page
ja: ページ毎の結果

en: Return to Dashboard
ja: ダッシュボードに戻る

en: Rights
ja: 権利 (Rights)

en: Role
ja: 役割

en: Roles describe the permissions a user has. See <a href='http://omeka.org/codex/User_Roles' target='_blank'>documentation</a> for details.
ja: Roleはユーザーがもつパーミッションを表します。詳細は<a href='http://omeka.org/codex/User_Roles' target='_blan'>ドキュメント</a>を参照して下さい。

en: Rss2.0 Feed Not Found!
ja: Rss2.0フィードが見つかりません！

en: SQL error in migration:
ja: マイグレーション中のSQLエラー

en: Sample Rate
ja: サンプリング周波数

en: Save Changes
ja: 変更を保存する

en: Save Password
ja: パスワードを保存

en: Screenshot for %s Theme
ja: テーマ「%s」のスクリーンショット

en: Search
ja: 検索

en: Search By Collection
ja: コレクションで検索

en: Search By Tags
ja: タグで検索

en: Search By Type
ja: タイプで検索

en: Search By User
ja: ユーザーで検索

en: Search Field
ja: フィールドを検索

en: Search Items
ja: アイテムを検索

en: Search Record Types
ja: 検索するレコードタイプ

en: Search Type
ja: タイプを検索

en: Search by a range of ID#s (example: 1-4, 156, 79)
ja: IDの範囲で検索 (例: 1-4, 156, 79)

en: Search for Keywords
ja: キーワードで検索

en: Search only these record types:
ja: このレコードタイプだけを使って検索:

en: Search tags
ja: タグを検索

en: Search users
ja: ユーザーを検索

en: Search using this query type:
ja: このクエリータイプを使用して検索:

en: Security
ja: セキュリティ

en: Select Below
ja: 下から選択

en: Select Below
ja: 下記より選択

en: Select a Homepage
ja: トップページを選択

en: Select all %s results
ja: %s個すべての結果を選択

en: Select all rows
ja: すべての行を選択

en: Select item "%s"
ja: アイテム "%s" を選択

en: Separate tags using this character or string.
ja: この文字または文字列を使用してタグを区切ります。

en: Separate tags using this character or string. Be careful when changing this setting. You run the risk of splitting tags that contain the old delimiter.
ja: 分離タグは、この文字または文字列を使用する。この設定を変更する場合には十分に注意して下さい。古いデリミターを含む分離タグのリスクを追うことになります。

en: Separate tags with %s
ja: タグを%sで分割する。

en: Settings
ja: 設定

en: Show Details
ja: 詳細を表示

en: Show Element Set Headings
ja: 要素セット見出しを表示する

en: Show Empty Elements
ja: 空の要素を見る

en: Site Author Information
ja: サイトの著者情報

en: Site Copyright Information
ja: サイトの権利情報

en: Site Description
ja: サイトの説明

en: Site Settings
ja: サイトの設定

en: Site Title
ja: サイト名

en: Some items were excluded because you do not have permission to delete them.
ja: 削除する権限がないため、一部のアイテムが除外されました。

en: Sorry, you do not have permission to access this page.
ja: 申し訳ございません。このページにアクセスする権限がございません。

en: Source
ja: ソース (Source)

en: Square Thumbnail
ja: 正方形のサムネイル

en: Square Thumbnail Size
ja: 正方形のサムネイルサイズ

en: Subject
ja: テーマ (Subject)

en: Submit
ja: 送信

en: Success!
ja: 成功！

en: Super
ja: 特権管理者

en: Support Forums
ja: サポートフォーラム

en: System Information
ja: システム情報

en: Tag Delimiter
ja: タグ区切り文字

en: Tags
ja: タグ

en: Test
ja: テスト

en: The "%s" plugin must be installed and have newer files to upgrade it.
ja: プラグイン "%s" をアップグレードするには、このプラグインがインストールされており、新しいファイルが存在する必要があります。

en: The %s plugin has already been installed.
ja: プラグイン %s はすでにインストールされています。

en: The %s plugin was activated, but could not be loaded:
ja: プラグイン %s は有効化されましたが、読み込むことができませんでした。

en: The %s plugin was successfully activated!
ja: プラグイン %s の有効化に成功しました。

en: The %s plugin was successfully configured!
ja: プラグイン %s は無事設定されました！

en: The %s plugin was successfully deactivated!
ja: プラグイン %s が無事無効化されました。

en: The %s plugin was successfully installed!
ja: プラグイン %s は無事インストールされました。

en: The %s plugin was successfully uninstalled!
ja: プラグイン %s が無事アンインストールされました。

en: The %s plugin was successfully upgraded!
ja: プラグイン %s が無事アップグレードされました。

en: The API configuration was successfully changed!
ja: API設定を変更しました。

en: The Dublin Core metadata element set is common to all Omeka records, including items, files, and collections. For more information see, http://dublincore.org/documents/dces/.
ja: Dublin Coreのメタ要素セットは全てのOmekaレコード（アイテム、ファイル、コレクション）に対して共通です。詳細は http://dublincore.org/documents/dces/ を参考にして下さい。

en: The ImageMagick directory path does not work.
ja: ImageMagickディレクトリパスは無効です。

en: The ImageMagick directory path works.
ja: ImageMagickディレクトリパスは有効です。

en: The appearance settings have been updated.
ja: 外観設定が更新されました。

en: The collection "%s" was successfully added!
ja: 「%s」コレクションの追加に成功しました。

en: The collection "%s" was successfully changed!
ja: 「%s」コレクションの変更に成功しました。

en: The collection "%s" was successfully deleted!
ja: 「%s」コレクションの削除に成功しました。

en: The collection #%s was successfully added!
ja: コレクション #%s の追加に成功しました。

en: The collection #%s was successfully changed!
ja: コレクション #%s の変更に成功しました。

en: The collection #%s was successfully deleted!
ja: コレクション #%s を削除しました。

en: The configured PHP path (%s) does not point to a PHP-CLI binary.
ja: 設定されているPHP path (%s) が PHP-CLI binaryを示していません。

en: The configured PHP path (%s) is invalid.
ja: 設定されているPHP path (%s) が無効です。

en: The configured PHP path (%s) points to a PHP-CLI binary with an invalid version (%s)
ja: 設定されているPHP path (%s) が示しているPHP-CLI binaryが無効なバージョンです。(%s)

en: The deletion of all items is forbidden.
ja: すべてのアイテムの削除は禁止されています。

en: The description of the item type.
ja: アイテムタイプの説明

en: The element name must not be empty.
ja: 要素名は空であってはいけません。

en: The element set was successfully changed!
ja: 要素セットが無事変更されました！

en: The file format, physical medium, or dimensions of the resource
ja: リソースのファイル形式、物理媒体、あるいはサイズ

en: The file was successfully deleted.
ja: ファイルを削除しました。

en: The following error occurred while activating the %s plugin:
ja: プラグイン %s を有効化する際に次のエラーが発生しました。

en: The following error occurred while deactivating the %s plugin:
ja: プラグイン %s を無効化する途中で、次のエラーが発生しました。

en: The following error occurred while installing the %s plugin:
ja: プラグイン %s をインストール中に次のエラーが発生しました。

en: The following error occurred while uninstalling the %s plugin:
ja: プラグイン %s をインストール中に次のエラーが発生しました。

en: The following error occurred while upgrading the %s plugin:
ja: プラグイン %s をアップグレードする際に次のエラーが発生しました。

en: The general settings have been updated.
ja: 一般設定がアップデートされました。

en: The item "%s" was successfully added!
ja: アイテムタイプ "%s" が無事追加されました！

en: The item "%s" was successfully changed!
ja: アイテム "%s" が無事更新されました！

en: The item "%s" was successfully deleted!
ja: アイテム "%s" が無事削除されました！

en: The item #%s was successfully added!
ja: アイテム #%s が無事追加されました！

en: The item #%s was successfully changed!
ja: アイテム #%s が無事更新されました！

en: The item #%s was successfully deleted!
ja: アイテム #%s が無事削除されました！

en: The item type "%s" was successfully added!  You may now add elements to your new item type.
ja: アイテムタイプ "%s" が無事追加されました！新しいアイテムタイプに要素の追加ができます。

en: The item type "%s" was successfully added.
ja: アイテムタイプ "%s" が無事追加されました。

en: The item type "%s" was successfully updated.
ja: アイテムタイプ "%s" が無事更新されました。

en: The item type cannot have more than one "%s" element.
ja: アイテムタイプに複数の "%s" 要素を含めることはできません。

en: The item type elements were successfully changed!
ja: アイテムタイプの要素がを変更しました。

en: The item type metadata element set, consisting of all item type elements bundled with Omeka and all item type elements created by an administrator.
ja: Omekaによってバンドルされている全てのアイテムタイプの要素と、管理者が作成したアイテムタイプの要素から構成される、アイテムタイプのメタデータ要素のセット。

en: The item type name must be unique.
ja: 項目タイプは唯一でなければいけません。

en: The items are checked and changed one by one in the background.
ja: アイテムは、バックグラウンドで1つずつチェックされ、変更されます。

en: The items are checked and deleted one by one in the background.
ja: アイテムは、バックグラウンドで1つずつチェックされ、削除されます。

en: The items were successfully changed!
ja: このアイテムは無事変更されました！

en: The items were successfully deleted!
ja: このアイテムは無事削除されました！

en: The maximum file size is %s.
ja: 最大ファイルサイズは %s です。

en: The metadata element set that was included in the `files_images` table in previous versions of Omeka. These elements are common to all image files.
ja: メタデータ要素はOmekaの前ヴァージョンの'files_images'テーブルに含まれていました。これらの要素はすべての画像ファイルに共通です。

en: The metadata element set that, in addition to the Dublin Core element set, was included in the `files` table in previous versions of Omeka. These elements are common to all Omeka files. This set may be deprecated in future versions.
ja: Dublin Core要素セットに加えて、以前のバージョンのOmekaの `files`テーブルに含まれていたメタデータ要素セット。 これらの要素はすべてのOmekaファイルに共通です。 このセットは、将来のバージョンで廃止される可能性があります。

en: The name of the item type.
ja: アイテムタイプの名前

en: The nature or genre of the resource
ja: リソースの性質もしくはジャンル

en: The navigation settings have been reset.
ja: ナビゲーション設定がリセットされました。

en: The navigation settings have been updated.
ja: ナビゲーション設定が更新されました。

en: The navigation settings were not saved because of missing or invalid values.  All changed values have been restored.
ja: ナビゲーション設定は、値の欠落または無効のため保存されませんでした。 変更された値はすべて復元されました。

en: The page must be normalized and have a valid uid.
ja: ページが正規化されて有効なuidを持つ必要があります。

en: The parent container must either be the navigation object or a descendant subpage of the navigation object.
ja: 親コンテナはnavigationオブジェクトあるいは、navigationオブジェクトの子孫サブページである必要があります。

en: The plugin %s must be installed.
ja: プラグイン %s がインストールされている必要があります。

en: The plugin could not be found in the '%s' directory!
ja: %s ディレクトリーにプラグイン見つかりません。

en: The query searched 1 item and returned no results. | The query searched %s items and returned no results.
ja[0]: クエリは%s 個のアイテムを検索して結果を返しませんでした。

en: The security settings have been updated.
ja: セキュリティ設定がアップデートされました。

en: The spatial or temporal topic of the resource, the spatial applicability of the resource, or the jurisdiction under which the resource is relevant
ja: リソースの地理的・時間的範囲、リソースが関連する領域

en: The theme has been successfully changed.
ja: テーマの変更に成功しました！

en: The theme settings were successfully saved!
ja: テーマ設定の保存に成功しました。

en: The topic of the resource
ja: リソースのトピック

en: The user "%s" was successfully added!
ja: ユーザー"%s"の追加に成功しました。

en: The user "%s" was successfully deleted!
ja: ユーザー"%s"の削除に成功しました。

en: The user %s was successfully changed!
ja: ユーザー"%s"の変更に成功しました。

en: The username "%1$s" must be between %2$s and %3$s characters.
ja: ユーザー名"%1$s"は、 %2$sから %3$s文字でなければなりません。

en: Themes
ja: テーマ

en: There are currently no items within this collection.
ja: このコレクションにはアイテムはありません。

en: There are no collections on this page.
ja: このページにコレクションはありません。

en: There are no elements.
ja: 要素がありません。

en: There are no files for this item yet.
ja: このアイテムにはまだファイルがありません。

en: There are no recently added items.
ja: 最近追加されたアイテムはありません。

en: There are no tags to display. You must first tag some items.
ja: 表示するタグがありません。はじめにアイテムにタグ付をしてください。

en: There are too few values in the element ordering array.
ja: 要素順序配列に値が少なすぎます。

en: There are too many values in the element ordering array.
ja: 要素順序付け配列に多すぎる値があります。

en: There was an error on the form. Please try again.
ja: フォームにエラーがありました。 もう一度お試しください。

en: There was an invalid entry on the form. Please try again.
ja: フォームに無効なエントリがありました。 もう一度お試しください。

en: There were errors found in your form. Please edit and resubmit.
ja: フォームにエラーを発見しました。編集して再度送信して下さい。

en: This email address is already in use.
ja: このemailアドレスはすでに使われています。

en: This email address is invalid.
ja: このemailアドレスは無効です。

en: This is not a valid plugin.
ja: 有効なプラグインではありません。

en: This theme requires a newer version of Omeka (%s).
ja: このテーマには、新しいバージョンのOmeka (%s) が必要です。

en: This username is already in use.
ja: このユーザー名はすでに使われています。

en: This version of %1$s requires at least Omeka %2$s.
ja: このバージョンの %1$s には、 Omeka %2$s以上が必要です。

en: This will delete the "%s" item type but will not delete the elements assigned to the item type. Items that are assigned to this item type will lose all metadata that is specific to the item type.
ja: この操作を行うと、アイテムタイプ "%s" が削除されますが、このアイテムタイプに割り当てられた要素は削除されません。このアイテムタイプに関連づけられたアイテムはこのアイテム固有の全てのメタデータを失います。

en: This will delete the collection "%s" and its associated metadata. This will not delete any items in this collection, but will delete the reference to this collection in each item.
ja: この操作を行うと、コレクション "%s" と関連したメタデータが削除されます。コレクション中のアイテムは削除されませんが、それぞれのアイテムの、このコレクションに対する参照は削除されます。

en: This will delete the collection #%s and its associated metadata. This will not delete any items in this collection, but will delete the reference to this collection in each item.
ja: この操作を行うと、コレクション #%s と関連したメタデータが削除されます。コレクション中のアイテムは削除されませんが、それぞれのアイテムの、このコレクションに対する参照は削除されます。

en: This will delete the element set and all elements assigned to the element set. Items will lose all metadata that is specific to this element set.
ja: この操作を行うと、この要素セットとそれに割り当てられた全ての要素が削除されます。アイテムはこの要素セット固有の全てのメタデータを失います。

en: This will delete the file and its associated metadata.
ja: この操作を行うと、ファイルと関連づけられたメタデータが削除されます。

en: This will delete the item "%s" and its associated metadata. It will also delete all files and file metadata associated with this item.
ja: この操作を行うと、アイテム "%s" と関連づけられたメタデータが削除されます。また、このアイテムに関連づけられた全てのファイルとファイルのメタデータも削除されます。

en: This will delete the item #%s and its associated metadata. It will also delete all files and file metadata associated with this item.
ja: この操作を行うと、アイテム #%s と関連づけられたメタデータが削除されます。また、このアイテムに関連づけられた全てのファイルとファイルのメタデータも削除されます。

en: Thumbnail
ja: サムネイル

en: Thumbnail Size
ja: サムネイルのサイズ

en: Title
ja: タイトル (Title)

en: To delete a tag, click the X. Deleting a tag will not delete the tagged items.
ja: タグを削除するには、×をクリックして下さい。タグをクリックしてもタグづけられたアイテムは削除されません。

en: To edit the tag name, click the name and begin editing, and hit "enter" to save. To cancel an edit, click the ESC key or click away from the tag.
ja: タグの名前を編集するには、名前をクリックして編集を始め、保存するには"enter"キーを押してください。編集をキャンセルするには、ESCキーあるいはタグの外をクリックしてください。

en: To view all items with a tag, click the number.
ja: タグがついた全てのアイテムを見るには、番号をクリックして下さい。

en: Total Items
ja: すべてのアイテム

en: Total Number of Items
ja: アイテムの総数

en: Transcriber
ja: 記述者

en: Type
ja: タイプ (Type)

en: Type Name
ja: タイプ

en: Typed passwords do not match.
ja: 入力されたパスワードが一致しません。

en: Unable to reset password. Please verify that the information is correct and contact an administrator if necessary.
ja: パスワードをリセットできません。 内容が正しいことを確認し、必要に応じて管理者に連絡してください。

en: Undo
ja: 元に戻す

en: Uninstall
ja: アンインストール

en: Uninstall Plugin: %s
ja: プラグインのアンインストール：%s

en: Update API Keys
ja: APIキーをアップデートする

en: Upgrade
ja: アップグレード

en: Upgrade Database
ja: データベースをアップグレードする

en: Upgrade Your Omeka Database
ja: Omekaのデータベースをアップグレードしてください。

en: Upgrade to %s
ja: %s にアップデート

en: Use HTML
ja: HTMLを使用

en: Use Square Thumbnails
ja: 正方形のサムネイルを使用する

en: Use square-cropped images by default wherever thumbnails appear in the public interface.
ja: パブリックインターフェイスにサムネイルが表示されている場合は、デフォルトで四角で切り取られた画像を使用します。

en: Use this theme
ja: このテーマを使う

en: User #%s
ja: ユーザー#%s

en: User Activation
ja: ユーザーのアクティブ化

en: User activation email could not be sent.
ja: ユーザー有効化メールを送信できませんでした。

en: User activation email has been sent.
ja: ユーザー有効化メールを送信しました。

en: User is not allowed to delete selected items.
ja: 選択したアイテムを削除する権限がありません。

en: User is not allowed to edit selected items.
ja: 選択したアイテムを編集する権限がありません。

en: User is not allowed to modify featured status of items.
ja: 一般ユーザーは注目アイテムの状況を変更できません。

en: User is not allowed to modify visibility of items.
ja: 一般ユーザーはアイテムの表示を変更できません。

en: User is not allowed to tag selected items.
ja: 選択したアイテムにタグを付ける権限がありません。

en: User may not change roles.
ja: ユーザーは役割を変更できません。

en: Username
ja: ユーザー名

en: Username cannot be empty.
ja: ユーザー名が入力されていません

en: Username is required.
ja: ユーザー名は必須です。

en: Username must be 30 characters or fewer. Whitespace is not allowed.
ja: ユーザー名は30文字以下にする必要があります。 空白は使用できません。

en: Username must be at least %min% characters long.
ja: ユーザー名は %min% 文字以上で入力してください。

en: Username must be at most %max% characters long.
ja: ユーザー名は %max% 文字以下で入力してください。

en: Users
ja: ユーザー

en: Version %s
ja: バージョン %s

en: View
ja: 見る

en: View All
ja: すべてを見る

en: View All Collections
ja: すべてのコレクションを見る

en: View All Items
ja: すべてのアイテムを見る

en: View File Metadata
ja: ファイルのメタデータをみる

en: View Public Page
ja: 公開ページを見る

en: View the items in %s
ja: %sのアイテムを見る

en: Warning: data associated with this plugin may be permanently deleted from the database.
ja: 警告：このプラグインに関連付けられているデータは、データベースから完全に削除されることがあります。

en: Watermark
ja: 透かし

en: Welcome!
ja: ようこそ！

en: Welcome, %s
ja: ようこそ, %s

en: Whitespace is not allowed. Only these special characters may be used: %s
ja: 空白は使用できません。 これらの特殊文字のみ使用できます： %s

en: Width
ja: 幅

en: Would you like to %s?
ja: %sしたいですか？

en: Yes
ja: はい

en: Yes, I want to uninstall this plugin.
ja: はい、このプラグインをアンインストールします。

en: You do not have any plugins installed. Add them to the plugins directory to see them listed here.
ja: インストール済みのプラグインがありません。プラグインディレクトリに追加すれば、リストで見ることができます。

en: You do not have permission to access this page.
ja: このページにアクセスする権限がありません。

en: You have a new version of %s. Please upgrade!
ja: 新しいバージョンの%sがあります。アップグレードしてください。

en: You have changed which records are searchable in Omeka. Please re-index the records using the form below.
ja: あなたはOmekaで検索可能なレコードを変更しました。 以下のフォームを使用してレコードのインデックスを再作成してください。

en: You have chosen an illegal theme name. Please select another theme.
ja: 間違ったテーマを選択しました。他のテーマを選択してください。

en: You have no collections.
ja: コレクションはありません。

en: You have no items.
ja: アイテムはありません。

en: You may now log in to Omeka.
ja: Omekaにログイン中

en: You must choose some items to batch edit.
ja: バッチ編集にはアイテムを選択しなければいけません。

en: You must confirm the uninstall before proceeding.
ja: 次に進む前にアンインストールを確認して下さい。

en: You must use a different method to access this URL. If you reached this page by following a link or clicking a button in Omeka, please contact the %s.
ja: このURLへのアクセスには違う方法をとって下さい。もし、次のリンクかOmekaのボタンをクリックしてこのページに辿り着いたなら、%sに連絡して下さい。

en: Your Omeka database is not compatible with your current version of Omeka.
ja: あなたのOmekaデータベースはあなたの現在のバージョンのOmekaと互換性がありません。

en: Your query returned no results.
ja: クエリは結果を返しませんでした。

en: [%s] Reset Your Password
ja: [%s] パスワードをリセットしてください。

en: [Default]
ja: [デフォルト]

en: [no text]
ja: [テキストがありません]

en: collection | collections
ja[0]: コレクション

en: contains
ja: 含む

en: does not contain
ja: 含まない

en: edit a specific item type
ja: 特定のアイテムタイプを編集する

en: ends with
ja: 〜で終わる

en: inactive
ja: 無効

en: is empty
ja: 空欄

en: is exactly
ja: 完全一致

en: is not empty
ja: 空欄以外

en: item | items
ja[0]: アイテム

en: items selected
ja: 選択したアイテム

en: must be 30 characters or fewer with no whitespace
ja: 空白を含まない30文字以下でなければなりません

en: must be at least 6 characters
ja: 少なくとも6文字でなければなりません

en: or
ja: または

en: plugin | plugins
ja[0]: プラグイン

en: refine your search
ja: 絞り込み検索

en: required field
ja: 必須項目

en: site administrator
ja: サイト管理者

en: starts with
ja: 〜で始まる

en: tag | tags
ja[0]: タグ

en: theme
ja: テーマ

en: user | users
ja[0]: ユーザー
