Omeka - en to nl_NL translation catalogue (674 entries)

en: "%s" is not a valid file derivative.
nl_NL: "%s" is geen geldig bestandsderivaat.

en: %1$s and %2$s
nl_NL: %1$s en %2$s

en: %1$s requires the following plugins to be installed, activated, and loaded: %2$s
nl_NL: %1$s vereist dat de volgende plug-ins geïnstalleerd, geactiveerd en geladen zijn: %2$s

en: %1$s, %2$s, and %3$s
nl_NL: %1$s, %2$s en %3$s

en: %s Administrator
nl_NL: %s Beheerder

en: %s has no API keys. Use the form above to create one.
nl_NL: %s heeft geen API sleutels. Gebruik het formulier om er een aan te maken.

en: %s is not a valid URL.
nl_NL: %s is geen geldige URL.

en: %s of %s
nl_NL: %s van %s

en: %s will be deleted from the system. Items, collections, and tags created by this user will remain in the system, but will no longer be associated with this user.
nl_NL: %s zal uit het systeem worden verwijderd. Items, collecties en door deze gebruiker aangemaakte tags zullen in het systeem blijven bestaan, maar ze zullen niet langer verbonden zijn met deze gebruiker.

en: &larr; Previous Item
nl_NL: &larr; Vorige item

en: '%s' is already in use. Please choose another username.
nl_NL: '%s' is al in gebruik. Gelieve een andere gebruikersnaam te kiezen.

en: '%s' is an invalid special value.
nl_NL: "%s" is een ongeldige speciale waarde.

en: (%s total)
nl_NL: (%s in totaal)

en: (Lost your password?)
nl_NL: (Wachtwoord kwijt?)

en: (Private)
nl_NL: (Privé)

en: 403 Page Forbidden
nl_NL: 403: Pagina verboden

en: 403: Forbidden
nl_NL: 403: Verboden

en: 404 Page Not Found
nl_NL: 404 Pagina niet gevonden

en: 404: Page Not Found
nl_NL: 404: Pagina niet gevonden

en: 405 Method Not Allowed
nl_NL: 405 Methode niet toegestaan

en: 405: Method Not Allowed
nl_NL: 405:  De wijze waarop u het bestand probeert op te vragen, is niet toegestaan.

en: A current %s variable has not been set to this view.
nl_NL: Een huidige %s variabele werd niet ingesteld voor deze view.

en: A language of the resource
nl_NL: De taal van de bron

en: A loop %s variable has not been set to this view.
nl_NL: Een loop %s variabele werd niet ingesteld voor deze view.

en: A name given to the resource
nl_NL: De naam die aan de bron is gegeven

en: A new API key was successfully created.
nl_NL: Er is een nieuwe API-sleutel is aangemaakt!

en: A new version of Omeka is available for download.
nl_NL: Er kan een nieuwe versie van Omeka worden gedownload.

en: A point or period of time associated with an event in the lifecycle of the resource
nl_NL: Een punt dat of tijdsperiode die geassocieerd wordt met een gebeurtenis in de levenscyclus van de bron.

en: A related resource
nl_NL: Een gerelateerde bron

en: A related resource from which the described resource is derived
nl_NL: Een gerelateerde bron waarvan de beschreven bron is afgeleid

en: API Keys
nl_NL: API-sleutels

en: Access denied.
nl_NL: Geen toegang.

en: Activate
nl_NL: Activeren

en: Activate your account with the %s repository
nl_NL: Activeer uw account met de %s repository

en: Activation has been pending since %s.
nl_NL: Activering is op %s aangeboden en staat nog open.

en: Active?
nl_NL: Actief?

en: Add Another File
nl_NL: Voeg nog een bestand toe

en: Add Collection
nl_NL: Collectie toevoegen

en: Add Element
nl_NL: Element toevoegen

en: Add Input
nl_NL: Invoer toevoegen

en: Add Item
nl_NL: Item toevoegen

en: Add Item Type
nl_NL: Itemtype toevoegen

en: Add Link
nl_NL: Link toevoegen

en: Add New Files
nl_NL: Nieuwe bestanden toevoegen

en: Add New User
nl_NL: Nieuwe gebruiker toevoegen

en: Add Tags
nl_NL: Tags toevoegen

en: Add User
nl_NL: Gebruiker toevoegen

en: Add a Collection
nl_NL: Voeg collectie toe

en: Add a Field
nl_NL: Voeg een veld toe

en: Add a File
nl_NL: Voeg een bestand toe

en: Add a Link to the Navigation
nl_NL: Voeg een link toe aan de navigatie

en: Add a User
nl_NL: Voeg een gebruiker toe

en: Add a new collection
nl_NL: Voeg een nieuwe collectie toe

en: Add a new item
nl_NL: Een nieuw item toevoegen

en: Add an Item
nl_NL: Voeg een item toe

en: Add an Item Type
nl_NL: Voeg een itemtype toe

en: Add new themes by downloading them from the <a href="http://omeka.org/add-ons/themes/" target="_blank">Omeka Theme Directory</a>, or <a href="http://omeka.org/codex/Theme_Writing_Best_Practices" target="_blank">design your own</a>!
nl_NL: Voeg nieuwe thema's toe door ze te downloaden uit de <a href="http://omeka.org/add-ons/themes/" target="_blank">Omeka Theme Directory</a>, of <a href="http://omeka.org/codex/Theme_Writing_Best_Practices" target="_blank">ontwerp uw eigen thema</a>!

en: Additional Creator
nl_NL: Extra maker

en: Administrator Email
nl_NL: Beheerder e-mail

en: Advanced Search (Items only)
nl_NL: Uitgebreid zoeken (alleen objecten)

en: After enabling the API, applications may be able to show, browse, add, edit, and delete your site resources. Viewing protected content, as well as adding, editing, and deleting content, is protected and requires key authentication. Each key corresponds to, and has all permissions of, an existing Omeka user. You can create keys on each user's %sedit page%s.
nl_NL: Als API is aangezet, kunnen applicaties handelingen uitvoeren bij de bronnen van uw website (show, add, edit en delete). Beschermde inhoud bekijken, net als add, edit en delete, vereisen een verificatie via een sleutel. Elke sleutel is hetzelfde en heeft de toegang van de gekoppelde Omeka-gebruiker. U kunt sleutels aanmaken op de %sgebruikerspagina%s.

en: All Tags
nl_NL: Alle tags

en: All customizations will be lost. Order and labels will revert to Omeka defaults. Custom links will be lost.
nl_NL: Alle aanpassingen zullen verloren gaan. Volgorde en labels zullen worden teruggezet naar Omeka standaardwaarden. Aanpassingen van links worden ongedaan gemaakt.

en: All element texts must have a record type.
nl_NL: Alle elementteksten moeten een bron hebben.

en: All navigation links must have URIs.
nl_NL: Alle navigatielinks moeten een URL hebben.

en: All navigation links must have different URIs.
nl_NL: Alle navigatielinks moeten verschillende URL's hebben.

en: Allowed File Extensions
nl_NL: Toegestane bestandsextensies

en: Allowed File Types
nl_NL: Toegestane bestandstypes

en: Allowed HTML Attributes
nl_NL: Toegestane HTML-attributen

en: Allowed HTML Elements
nl_NL: Toegestane HTML elementen

en: An account of the resource
nl_NL: Een beschrijving van de bron

en: An array of records is not available for the loop.
nl_NL: Een aantal bronnen is niet beschikbaar voor de loop.

en: An element named "%s" already exists for the "%s" element set.
nl_NL: De elementnaam %s" bestaat al voor de "%s" set elementen.

en: An entity primarily responsible for making the resource
nl_NL: Een entiteit die verantwoordelijk is voor het beschikbaar maken van de bron

en: An entity responsible for making contributions to the resource
nl_NL: Een entiteit die verantwoordelijk is voor het meewerken aan de bron.

en: An entity responsible for making the resource available
nl_NL: Een entiteit die verantwoordelijk is voor het beschikbaar maken van de bron

en: An existing API key was successfully rescinded.
nl_NL: Een bestaande API-sleutel is ongedaan gemaakt.

en: An invalid value was detected during record iteration.
nl_NL: Een ongeldige waarde werd gedetecteerd tijdens het nagaan van de bronnen.

en: An unambiguous reference to the resource within a given context
nl_NL: Een ondubbelzinnige verwijzing naar de bron binnen een bepaalde context

en: Appearance
nl_NL: Weergave

en: Are you sure you want to delete the selected item type elements from the database? You will lose all text related to the selected elements. This cannot be undone.
nl_NL: Weet u zeker dat u de geselecteerde elementen van het itemtype elementen wilt verwijderen uit de database? Alle teksten gerelateerd aan de geselecteerde elementen zullen verdwijnen. Deze actie kan niet ongedaan worden gemaakt!

en: Are you sure you want to uninstall %s?
nl_NL: Weet u zeker dat u %s wil deïnstalleren?

en: Are you sure?
nl_NL: Weet u het zeker?

en: Authentication
nl_NL: Authenticatie

en: Back to Log In
nl_NL: Terug naar aanmelden

en: Batch Delete Items
nl_NL: Batch verwijder items

en: Batch Edit Items
nl_NL: Items in <em>batch</em> bewerken

en: Before installation can continue, the following errors must be resolved:
nl_NL: Om de installatie voort te kunnen zetten, dienen eerst de volgende fouten worden opgelost:

en: Bibliographic Citation
nl_NL: Bibliografisch citaat

en: Bit Depth
nl_NL: Bitdiepte

en: Bitrate
nl_NL: Bitsnelheid

en: Boolean
nl_NL: Booleaans

en: Browse All
nl_NL: Blader door alles

en: Browse Collections
nl_NL: Blader door collecties

en: Browse Item Types
nl_NL: Blader door itemtypes

en: Browse Items
nl_NL: Blader door items

en: Browse Items by Tag
nl_NL: Blader door item per tag

en: Browse Tags
nl_NL: Blader door tags

en: Browse Users
nl_NL: Blader door gebruikers

en: Browse by Tag
nl_NL: Blader per tag

en: By %s
nl_NL: Door %s

en: Cancel
nl_NL: Annuleren

en: Cannot add an existing file to an item!
nl_NL: Kan geen bestaand bestand toevoegen een item!

en: Cannot associate the collection with an unsaved user.
nl_NL: Kan de collectie niet verbinden met een niet-opgeslagen gebruiker.

en: Cannot create a user activation for non-existent user.
nl_NL: Kan geen gebruikersactivering aanmaken voor een niet-bestaande gebruiker.

en: Cannot find an element with an ID of '%s'!
nl_NL: Kan geen element vinden met het ID '%s'!

en: Cannot find element with ID %s!
nl_NL: Kan geen element vinden met ID %s!

en: Cannot find parent navigation page.
nl_NL: Kan geen hoofdnavigatiepagina vinden.

en: Cannot get the local path for a stored file.
nl_NL: Kan het lokale pad voor een opgeslagen bestand niet vinden.

en: Cannot remove elements from an item type that is not persistent in the database!
nl_NL: Kan geen elementen verwijderen uit een itemtype dat niet constant is in de database!

en: Cannot save element text for records that are not yet persistent!
nl_NL: Kan geen elementtekst opslaan voor bronnen die nog niet constant zijn!

en: Cannot set element set ID: set named "%s" does not exist.
nl_NL: Kan ID van set elementen niet instellen: de set met de naam "%s" bestaat niet.

en: Capture Date
nl_NL: Datum opname

en: Capture Details
nl_NL: Details opname

en: Capture Device
nl_NL: Opnameapparaat

en: Change History
nl_NL: Wijzig geschiedenis

en: Change Password
nl_NL: Wachtwoord wijzigen

en: Changes will be applied to checked items.
nl_NL: Veranderingen worden toegepast op aangevinkte items.

en: Channels
nl_NL: Kanalen

en: Check box to show metadata elements with no text.
nl_NL: Aanvinken om metadata zonder tekst weer te geven.

en: Check if you wish to delete selected items.
nl_NL: Vink aan als u de geselecteerde items wilt verwijderen.

en: Check the links to display them in the main navigation. Click and drag the links into the preferred display order.
nl_NL: Vink de links aan om ze in het hoofdmenu weer te geven. Klik en sleep de links in de volgorde van uw voorkeur.

en: Check this field if you would like to allow any file to be uploaded to Omeka.
nl_NL: Vink dit veld aan als u wilt toestaan dat elk soort bestand in Omeka kan worden geüpload.

en: Check this field if you would like to filter HTML elements or attributes from form input.
nl_NL: Vink dit veld aan als je HTML-elementen of -attributen van de formulierinvoer wilt filteren.

en: Checked items will be deleted.
nl_NL: Aangevinkte items worden verwijderd.

en: Citation
nl_NL: Citaat

en: Click and drag the elements into the preferred display order. Click the right arrows to add customized comments to element descriptions.
nl_NL: Klik en sleep de elementen in de volgorde van uw keuze. Klik op de rechter pijlen om commentaren op de element-beschrijvingen toe te voegen.

en: Click and drag the files into the preferred display order.
nl_NL: Klik en sleep de bestanden in de gewenste volgorde.

en: Click on the "Index Records" button to re-index your records.
nl_NL: Klik op de knop "Bronnen indexeren" om uw weergave opnieuw te indexeren.

en: Collection
nl_NL: Collectie

en: Collections
nl_NL: Collecties

en: Comment
nl_NL: Opmerking

en: Compression
nl_NL: Compressie

en: Configurations apply to this theme only.
nl_NL: Configuraties zijn enkel op dit thema van toepassing.

en: Configure
nl_NL: Configureren

en: Configure Plugin: %s
nl_NL: Plug-in configureren: %s

en: Configure Theme
nl_NL: Configureer thema

en: Configure Theme: %s
nl_NL: Configureer thema: %s

en: Configure Your Site
nl_NL: Configureer uw site

en: Confirm Delete
nl_NL: Verwijderen bevestigen

en: Confirm your password.
nl_NL: Bevestig uw wachtwoord.

en: Contributor
nl_NL: Medewerker

en: Contributors
nl_NL: Bijdragers

en: Could not find file %s!
nl_NL: Kon het bestand %s niet vinden!

en: Could not load database resource!
nl_NL: Kan databankbron niet laden!

en: Coverage
nl_NL: Dekking

en: Create a Password
nl_NL: Maak een wachtwoord aan

en: Creator
nl_NL: Maker

en: Current Page
nl_NL: Deze pagina

en: Current Password
nl_NL: Huidige wachtwoord

en: Current Theme
nl_NL: Huidig thema

en: Customize the element descriptions below. To re-order the elements, %s.
nl_NL: pas de elementbeschrijvingen hieronder aan. Om de elementen te herschikken, %s.

en: Customize which types of records will be searchable in Omeka.
nl_NL: Pas aan welke bronnen doorzoekbaar zijn in Omeka.

en: Date
nl_NL: Datum

en: Date Added
nl_NL: Toegevoegd op datum

en: Date Modified
nl_NL: Datum wijziging

en: Deactivate
nl_NL: Deactiveren

en: Default Superuser Account
nl_NL: Standaard Superuser Account

en: Delete
nl_NL: Verwijderen

en: Delete
nl_NL: Verwijder

en: Delete %s
nl_NL: Verwijder %s

en: Delete Items
nl_NL: Items verwijderen

en: Derivative Size Constraints
nl_NL: Afgeleide grootte beperkingen

en: Description
nl_NL: Beschrijving

en: Direct Links
nl_NL: Directe links

en: Disable File Upload Validation
nl_NL: Schakel validatie bij bestandsupload uit

en: Display Name
nl_NL: Weergavenaam

en: Display Settings
nl_NL: Weergave-instellingen

en: Documentation
nl_NL: Documenten

en: Duration
nl_NL: Duur

en: Each option must have a unique name.
nl_NL: Iedere optie moet een unieke naam hebben.

en: Edit
nl_NL: Bewerken

en: Edit Collection #%s
nl_NL: Collectie #%s bewerken

en: Edit Collections
nl_NL: Collecties bewerken

en: Edit Element Set
nl_NL: Set elementen bewerken

en: Edit File #%s
nl_NL: Bewerk bestand #%s

en: Edit Item #%s
nl_NL: Bewerk item #%s

en: Edit Item Type #%s
nl_NL: Itemtype #%s bewerken

en: Edit Items
nl_NL: Items bewerken

en: Edit User #%s
nl_NL: Bewerk gebruiker #%s

en: Edit this User
nl_NL: Bewerk deze gebruiker

en: Editing Tags
nl_NL: Tags bewerken

en: Element Description
nl_NL: Beschrijving element

en: Element Name
nl_NL: Elementnaam

en: Element Sets
nl_NL: Elementensets

en: Element texts are not formatted correctly!
nl_NL: Elementteksten zijn niet correct opgemaakt.

en: Elements
nl_NL: Elementen

en: Email
nl_NL: E-mail

en: Email address is required.
nl_NL: E-mailadres is vereist.

en: Email is required.
nl_NL: E-mail is vereist.

en: Embedded Metadata
nl_NL: Geïntegreerde metadata

en: Enable API
nl_NL: API aanzetten

en: Enable HTML Filtering
nl_NL: Schakel HTML filtering in

en: Enable or disable the API by checking or unchecking the box below.
nl_NL: Zet de API aan of uit door het selectievakje aan of uit te vinken.

en: Encryption
nl_NL: Versleuteling

en: Enter your email address to retrieve your password.
nl_NL: Voer uw e-mailadres in om uw wachtwoord op te vragen

en: Error in configuring plugin named "%s". Missing config and/or config_form hook(s).
nl_NL: Fout bij het configureren van plug-in "%s". Er ontbreekt een config en/of config_form hook.

en: Exact match
nl_NL: Exacte overeenkomst

en: Exif Array
nl_NL: Exif lijst

en: Existing
nl_NL: Bestaand

en: Fatal Error
nl_NL: Fatale fout

en: Featured
nl_NL: Aanbevolen

en: Featured Collection
nl_NL: Aanbevolen collectie

en: Featured Item
nl_NL: Aanbevolen item

en: Featured/Non-Featured
nl_NL: Aanbevolen/niet-aanbevolen

en: Featured?
nl_NL: Aanbevolen?

en: File
nl_NL: Bestand

en: File #%s
nl_NL: Bestand #%s

en: File History
nl_NL: Bestandsgeschiedenis

en: File Metadata
nl_NL: Bestand metadata

en: File Size
nl_NL: Bestandsgrootte

en: File Type / OS
nl_NL: Soort bestand/OS

en: File Validation
nl_NL: Bestandsvalidatie

en: File must be valid before it can be associated with an item!
nl_NL: Bestand moet geldig zijn voor het verbonden kan worden aan een item!

en: Filename
nl_NL: Bestandsnaam

en: Files
nl_NL: Bestanden

en: Files cannot be attached to an item that is not persistent in the database!
nl_NL: Bestanden kunnen niet gehecht worden aan een item dat niet constant is in de database.

en: Filter Element Texts
nl_NL: Filter elementteksten

en: Filter element texts by checking the box below. When checked, the API will respect the display element and element text filters when outputting element text representations.
nl_NL: Filter de elementteksten door onderstaand vakje aan te vinken. Als dit is aangevinkt, zal de API het weergave-element en de tekstfilters van het element respecteren bij het maken van tekstweergaven van het element.

en: Find a File
nl_NL: Vind een bestand

en: Forgot Password
nl_NL: Wachtwoord vergeten

en: Form Validation Errors
nl_NL: Formulier validatie-fouten

en: Format
nl_NL: Formaat

en: Format (Legacy) Metadata
nl_NL: Formaat Metadata (Legacy)

en: Format Metadata
nl_NL: Formaat metadata

en: Fullsize
nl_NL: Volledige grootte

en: Fullsize Image Size
nl_NL: Afmeting volledige afbeelding

en: General
nl_NL: Algemeen

en: Get started by adding your first collection.
nl_NL: Begin door uw eerste collectie toe te voegen.

en: Get started by adding your first item.
nl_NL: Begin door uw eerste item toe te voegen.

en: Get support
nl_NL: Om hulp vragen

en: Go to Home Page
nl_NL: Ga naar pagina Home

en: Go to search settings to select record types to use.
nl_NL: Ga naar zoekinstellingen om de bronnen die u wilt gebruiken, te selecteren.

en: HTML Filtering
nl_NL: HTML filtering

en: Height
nl_NL: Hoogte

en: Hello %s. Your username is %s
nl_NL: Hallo %s. Je gebruikersnaam is %s

en: Hide Details
nl_NL: Details verbergen

en: IPTC Array
nl_NL: IPTC lijst

en: Identifier
nl_NL: Verwijzing

en: If this does not help, try contacting the %s.
nl_NL: Als u hier niets aan heeft, kunt u contact opnemen met de %s.

en: If you have any questions please refer to <a href="http://omeka.org/codex">Omeka documentation</a> or post a message on the <a href="http://omeka.org/forums">Omeka forums</a>.
nl_NL: Wanneer u vragen hebt, raadpleeg dan de <a href="http://omeka.org/codex">Omeka documentatie</a> of plaats een bericht op de <a href="http://omeka.org/forums">Omeka fora</a>.

en: If you think you should have permission, try contacting the %s.
nl_NL: Als u denkt dat u toegangsrechten zou moeten hebben, kunt u contact opnemen met de %s.

en: ImageMagick Directory Path
nl_NL: ImageMagick Directory Pad

en: Inactive users cannot log in to the site.
nl_NL: Niet-actieve gebruikers kunnen niet inloggen op de site.

en: Index Records
nl_NL: Bronnen indexeren

en: Indexing means to collect, parse, and store data to facilitate fast and accurate searches. Omeka will automatically index individual records as they are saved, but there are circumstances when your records are not indexed; for instance, when updating from an earlier version of Omeka or after you customize which records will be searchable.
nl_NL: Indexeren betekent het verzamelen, ontleden en opslaan van gegevens om snelle en nauwkeurige zoekopdrachten makkelijker te maken. Omeka zal afzonderlijke bronnen automatisch indexeren wanneer ze worden opgeslagen, maar er zijn omstandigheden waarin je bronnen niet worden geïndexeerd; bijvoorbeeld, bij het updaten van een eerdere versie van Omeka of nadat u aanpaste welke records doorzoekbaar zullen zijn.

en: Indexing records. This may take a while. You may continue administering your site.
nl_NL: Bronnen worden geïndexeerd. Dit kan enige tijd duren. U kunt ondertussen verder met administratiewerkzaamheden op uw site.

en: Information about rights held in and over the resource
nl_NL: Informatie over de beheers- en behoudsrechten van de bron

en: Install
nl_NL: Installeren

en: Installation Error
nl_NL: Installatiefout

en: Installation Warning
nl_NL: Installatiewaarschuwing

en: Invalid URI for "%s" navigation link:  "%s"
nl_NL: Ongeldige URL voor "%s" navigatielink: "%s"

en: Invalid URI for Omeka_Navigation_Page_Uri object: %s
nl_NL: Ongeldige URL voor Omeka_Navigatiepagina_Uri object: %s

en: Invalid action passed while getting record URL.
nl_NL: Een ongeldige actie kwam voor tijdens het binnenhalen van een record URL.

en: Invalid activation code given.
nl_NL: Ongeldige activatiecode ingevoerd.

en: Invalid collection.
nl_NL: Ongeldige collectie.

en: Invalid current password
nl_NL: Huidig paswoord ongeldig

en: Invalid element ID.
nl_NL: Ongeldig ID element.

en: Invalid element data. To add elements, you must either pass an element objects or an array of element metadata.
nl_NL: Ongeldige element data. Om elementen toe te voegen, dient een element object door te geven of een lijst van element metadata.

en: Invalid element set.
nl_NL: Ongeldige set elementen.

en: Invalid email address
nl_NL: Ongeldig e-mailadres

en: Invalid email address given.
nl_NL: Ongeldig e-mailadres ingevoerd.

en: Invalid form submission.
nl_NL: Ongeldig formulier verstuurd.

en: Invalid format given for email address.
nl_NL: Ongeldig formaat ingevoerd voor e-mailadres.

en: Invalid hostname given for email address.
nl_NL: Ongeldige hostnaam ingevoerd voor e-mailadres.

en: Invalid item type.
nl_NL: Ongeldig item type.

en: Invalid parameter. The hasElement function requires either an element object or an element id to determine if an item type has an element.
nl_NL: Ongeldige parameter. De hasElement-functie vereist een elementobject of een element-id om vast te kunnen stellen of een itemtype ook een element heeft.

en: Invalid record ID.
nl_NL: Ongeldig ID bronnen.

en: Invalid record passed while getting record URL.
nl_NL: Een ongeldig record kwam voor tijdens het binnenhalen van een record URL.

en: Invalid return value while getting record URL.
nl_NL: Een ongeldige waarde kwam terug tijdens het binnenhalen van een record URL.

en: Invalid search type given!
nl_NL: Ongeldig zoektype ingevoerd!

en: Invalid tagType given.
nl_NL: Ongeldig tagtype ingevoerd

en: Item Metadata
nl_NL: Item metadata

en: Item Type
nl_NL: Itemtype

en: Item Type #%s
nl_NL: Itemtype #%s

en: Item Type Elements
nl_NL: Elementen itemtype

en: Item Type Information
nl_NL: Itemtype informatie

en: Item Type Metadata
nl_NL: Itemtype metadata

en: Item Types
nl_NL: Itemtypes

en: Item type does not contain an element with the ID %s!
nl_NL: Itemtype bevat geen element met het ID %s!

en: Items Per Page (admin)
nl_NL: Items per pagina (admin)

en: Items Per Page (public)
nl_NL: Afbeeldingen per pagina (openbaar)

en: Key
nl_NL: Sleutel

en: Keyword
nl_NL: Zoekwoord

en: Language
nl_NL: Taal

en: Last IP
nl_NL: Laatste IP

en: Last accessed
nl_NL: Laatst geopend

en: Limit the number of items displayed per page in the administrative interface.
nl_NL: Beperk het aantal getoonde items per pagina in de beheerders-interface.

en: Limit the number of items displayed per page in the public interface.
nl_NL: Beperk het aantal getoonde items per pagina in de openbare interface.

en: Limit the number of results displayed per page in the administrative interface.
nl_NL: Beperk het aantal getoonde resultaten per pagina in de beheeromgeving.

en: Limit the number of results displayed per page in the public interface.
nl_NL: Beperk het aantal resultaten dat per pagina wordt weergegeven op de publieke site.

en: List of allowed HTML attributes in form input
nl_NL: Lijst met toegestane HTML-attributen in formulierinvoer

en: List of allowed HTML elements in form input
nl_NL: Lijst met toegestane HTML-attributen in formulierinvoer

en: List of allowed MIME types for file uploads
nl_NL: Lijst van toegestane MIME-types voor bestandsuploads

en: List of allowed extensions for file uploads
nl_NL: Lijst van toegestane extensies voor bestandsuploads.

en: List of tags to add to all checked items, separated by %s.
nl_NL: Lijst met tags om aan alle aangevinkte items toe te voegen, gescheiden door %s.

en: Log In
nl_NL: Aanmelden

en: Log Out
nl_NL: Afmelden

en: Login information incorrect. Please try again.
nl_NL: Logingegevens niet juist. Probeer het opnieuw.

en: Lost your password?
nl_NL: Wachtwoord kwijt?

en: Main Menu
nl_NL: Hoofdmenu

en: Manage Site
nl_NL: Website beheren

en: Maximum fullsize image size constraint (in pixels)
nl_NL: Maximumgrootte van plaatje op ware grootte (in pixels)

en: Maximum fullsize image size constraint (in pixels).
nl_NL: Maximale grootte volledige afbeelding (in pixels).

en: Maximum number of API results displayed per page.
nl_NL: Het maximale aantal API-resultaten per pagina.

en: Maximum square thumbnail size constraint (in pixels)
nl_NL: Maximale grootte vierkante miniatuurweergave (in pixels).

en: Maximum square thumbnail size constraint (in pixels).
nl_NL: Maximale grootte vierkant miniatuurvoorbeeld (in pixels).

en: Maximum thumbnail size constraint (in pixels)
nl_NL: Maximale groottebeperking van miniatuurweergave (in pixels)

en: Maximum thumbnail size constraint (in pixels).
nl_NL: Maximale grootte miniatuurvoorbeeld (in pixels).

en: Mime Type
nl_NL: Mime-type

en: Must specify a file transfer type when attaching files to an item!
nl_NL: Het type bestandsoverdracht moet gespecificeerd zijn bij het hechten van bestanden aan een item.

en: Name
nl_NL: Naam

en: Name as it should be displayed on the site
nl_NL: Naam zoals het op de website getoond moet worden.

en: Name of element set must be unique.
nl_NL: Naam van elementset moet uniek zijn.

en: Name of element set must not be empty.
nl_NL: Naam van elementset mag niet leeg zijn.

en: Names of plugins must not be blank
nl_NL: Namen van plug-ins mogen niet blanco zijn

en: Narrow by Specific Fields
nl_NL: Beperken tot specifieke velden

en: Navigation
nl_NL: Navigatie

en: Navigation links that have undeleteable sublinks cannot be deleted.
nl_NL: Navigatielinks die onverwijderbare sublinks hebben, kunnen niet verwijderd worden.

en: New
nl_NL: Nieuw

en: New Password
nl_NL: Nieuw wachtwoord

en: New key label
nl_NL: Nieuw sleutellabel

en: New password must be at least %min% characters long.
nl_NL: Het nieuwe wachtwoord moet op zijn minst %min% tekens bevatten.

en: New password must be entered.
nl_NL: Er moet een nieuw wachtwoord worden ingevoerd.

en: New password must be typed correctly twice.
nl_NL: Nieuw wachtwoord moet twee keer correct zijn ingevoerd.

en: Next Item
nl_NL: Volgend item

en: Next Item &rarr;
nl_NL: Volgende item &rarr;

en: Next Page
nl_NL: Volgende pagina

en: No
nl_NL: Nee

en: No Collection
nl_NL: Geen collectie

en: No Tags
nl_NL: Geen tags

en: No contributors
nl_NL: Geen bijdragers

en: No contributors.
nl_NL: Geen bijdragers

en: No featured collections are available.
nl_NL: Er zijn geen aanbevolen collecties beschikbaar.

en: No featured items are available.
nl_NL: Er zijn geen aanbevolen items beschikbaar.

en: No plugin name given.
nl_NL: Geen naam ingevoerd voor de plug-in.

en: No recent items available.
nl_NL: Geen recente items beschikbaar.

en: No tags are available.
nl_NL: Er zijn geen tags beschikbaar.

en: Not Featured
nl_NL: Niet aanbevolen

en: Not Public
nl_NL: Niet openbaar

en: Omeka Image File
nl_NL: Afbeeldingsbestand Omeka

en: Omeka Legacy File
nl_NL: Omeka <em>legacy</em>-bestand

en: Omeka Video File
nl_NL: Videobestand Omeka

en: Omeka encountered an error when upgrading your installation.
nl_NL: Omeka vond een fout bij het upgraden van uw installatie.

en: Omeka has encountered an error
nl_NL: Omeka vond een fout

en: Omeka has upgraded successfully.
nl_NL: Omeka is geüpgraded

en: Omeka is installed.
nl_NL: Omeka is geïnstalleerd.

en: Only Featured Items
nl_NL: Alleen aanbevolen items

en: Only Non-Featured Items
nl_NL: Alleen niet-aanbevolen items

en: Only Non-Public Items
nl_NL: Alleen niet-openbare items

en: Only Public Items
nl_NL: Alleen openbare items

en: Original
nl_NL: Origineel

en: Original Filename
nl_NL: Oorspronkelijke bestandsnaam

en: Output Formats
nl_NL: Bestandsformaten

en: Page
nl_NL: Pagina

en: Page 1
nl_NL: Pagina 1

en: Page 2
nl_NL: Pagina 2

en: Page 3
nl_NL: Pagina 3

en: Page 4
nl_NL: Pagina 4

en: Page 5
nl_NL: Pagina 5

en: Page 6
nl_NL: Pagina 6

en: Page not found.
nl_NL: Pagina niet gevonden.

en: Pagination
nl_NL: Paginering

en: Password
nl_NL: Wachtwoord

en: Password cannot be empty.
nl_NL: Er moet een wachtwoord worden ingevuld.

en: Password changed!
nl_NL: Wachtwoord gewijzigd!

en: Password is required.
nl_NL: Wachtwoord is vereist.

en: Password must be at least 6 characters long.
nl_NL: Het wachtwoord moet ten minste 6 tekens lang zijn.

en: Password: The passwords do not match.
nl_NL: Wachtwoord: de wachtwoorden komen niet overeen.

en: Path to plugin.ini for "%s" is not correct.
nl_NL: Pad naar plugin.ini voor "%s" is niet juist.

en: Pick this type
nl_NL: Kies dit type

en: Please back up your existing database and then click the button to upgrade.
nl_NL: Maak eerst een <em>backup</em> van uw bestaande database en klik dan pas op de knop om te upgraden.

en: Please check your email for a link to reset your password.
nl_NL: Kijk of u een e-mail heeft ontvangen met een link om uw wachtwoord opnieuw in te stellen.

en: Please follow this link to reset your password:
nl_NL: Volg deze link om uw wachtwoord opnieuw in te stellen:

en: Please restore from your database backup and try again.
nl_NL: Herstel met behulp van uw database-backup en probeer opnieuw.

en: Plugin must have a valid directory name before it can be installed.
nl_NL: Plug-in moet een geldige directorynaam hebben voor het geïnstalleerd kan worden.

en: Plugins
nl_NL: Plug-ins

en: Post Processing
nl_NL: Nabewerking

en: Prev Item
nl_NL: Vorig item

en: Previous Page
nl_NL: Vorige pagina

en: Private
nl_NL: Persoonlijk

en: Producer
nl_NL: Producent

en: Public
nl_NL: Openbaar

en: Public Site
nl_NL: Openbare site

en: Public/Non-Public
nl_NL: Openbaar/niet-openbaar

en: Public?
nl_NL: Openbaar?

en: Publisher
nl_NL: Uitgever

en: Query type:
nl_NL: Soort zoekvraag:

en: Query:
nl_NL: Zoekvraag:

en: Quick Filter
nl_NL: Snelfilter

en: Re-type the Password
nl_NL: Typ het wachtwoord opnieuw.

en: Real Name is required.
nl_NL: Echte naam is vereist.

en: Recent Collections
nl_NL: Recente collecties

en: Recent Items
nl_NL: Recente items

en: Recently Added Items
nl_NL: Recent toegevoegde items

en: Record Type
nl_NL: Soort weergave

en: Record Types
nl_NL: Soorten weergave

en: Relation
nl_NL: Relatie

en: Remember Me?
nl_NL: Onthouden?

en: Remove
nl_NL: Verwijderen

en: Remove field
nl_NL: Veld verwijderen

en: Remove?
nl_NL: Verwijderen?

en: Render Details
nl_NL: Details weergave

en: Render Device
nl_NL: Weergaveapparaat

en: Repeat New Password
nl_NL: Herhaal nieuw wachtwoord

en: Rescind
nl_NL: Ongedaan maken

en: Researcher
nl_NL: Onderzoeker

en: Resend Activation Email
nl_NL: Activeringsmail opnieuw versturen

en: Reset Navigation
nl_NL: Navigatie herstellen

en: Restore Default Attributes
nl_NL: Standaardattributen herstellen

en: Restore Default Elements
nl_NL: Standaardelementen herstellen

en: Restore Default Extensions
nl_NL: Standaardextensies herstellen

en: Restore Default Types
nl_NL: Standaardtypes herstellen

en: Results Per Page (admin)
nl_NL: Resultaten per pagina (admin)

en: Results Per Page (public)
nl_NL: Resultaten per pagina (publiek)

en: Results per Page
nl_NL: Resultaten per pagina

en: Return to Dashboard
nl_NL: Terug naar dashboard

en: Rights
nl_NL: Rechten

en: Role
nl_NL: Rol

en: Roles describe the permissions a user has. See <a href='http://omeka.org/codex/User_Roles' target='_blank'>documentation</a> for details.
nl_NL: Rollen beschrijft de toegangen van de gebruiker. Zie <a href='http://omeka.org/codex/User_Roles' target='_blank'>documentatie</a> voor meer details.

en: Rss2.0 Feed Not Found!
nl_NL: Rss2.0 Feed niet gevonden!

en: SQL error in migration:
nl_NL: SQL-fout tijdens migratie:

en: Sample Rate
nl_NL: Steekproef frequentie

en: Save Changes
nl_NL: Wijzigingen opslaan

en: Save Password
nl_NL: Wachtwoord opslaan

en: Screenshot for %s Theme
nl_NL: Schermafdruk voor %s thema

en: Search
nl_NL: Zoeken

en: Search By Collection
nl_NL: Zoeken op collectie

en: Search By Tags
nl_NL: Zoeken op tags

en: Search By Type
nl_NL: Zoeken op type

en: Search By User
nl_NL: Zoeken op gebruiker

en: Search Field
nl_NL: Zoekveld

en: Search Items
nl_NL: Items zoeken

en: Search Record Types
nl_NL: Soorten weergaven zoeken

en: Search Terms
nl_NL: Zoektermen

en: Search Type
nl_NL: Zoek type

en: Search by a range of ID#s (example: 1-4, 156, 79)
nl_NL: Zoeken op een bereik aan ID#s (voorbeeld: 1-4, 156, 79)

en: Search for Keywords
nl_NL: Zoek op trefwoorden

en: Search for items
nl_NL: Items zoeken

en: Search only these record types:
nl_NL: Doorzoek alleen deze soorten records:

en: Search users
nl_NL: Zoek gebruikers

en: Search using this query type:
nl_NL: Zoek met dit zoekvraagtype:

en: Security
nl_NL: Beveiliging

en: Select Below
nl_NL: Kies hieronder

en: Select Below
nl_NL: Kies hieronder

en: Select a Homepage
nl_NL: Selecteer een startpagina

en: Separate tags using this character or string.
nl_NL: Scheid tags met behulp van dit teken of deze string.

en: Separate tags using this character or string. Be careful when changing this setting. You run the risk of splitting tags that contain the old delimiter.
nl_NL: Scheid tags met behulp van dit teken of deze string. Wees voorzichtig bij het wijzigen van deze instelling. U loopt het risico tags te splitsen die de oude tags bevatten.

en: Separate tags with %s
nl_NL: Scheid tags van elkaar met een %s

en: Settings
nl_NL: Instellingen

en: Show Details
nl_NL: Details tonen

en: Show Element Set Headings
nl_NL: Toon koppen elementset

en: Show Empty Elements
nl_NL: Toon lege elementen

en: Site Author Information
nl_NL: Auteursinformatie site

en: Site Copyright Information
nl_NL: Copyrightinformatie site

en: Site Description
nl_NL: Beschrijving site

en: Site Settings
nl_NL: Instellingen site

en: Site Title
nl_NL: Titel site

en: Skip to main content
nl_NL: Meteen naar belangrijkste content

en: Some items were excluded because you do not have permission to delete them.
nl_NL: Sommige items werden niet verwijderd omdat u geen toestemming hebt om ze te verwijderen.

en: Sorry, you do not have permission to access this page.
nl_NL: Sorry, u heeft te weinig toegangsrechten om deze pagina te bezoeken.

en: Sort by:
nl_NL: Sorteer op:

en: Source
nl_NL: Bron

en: Square Thumbnail
nl_NL: Vierkante miniatuurweergave

en: Square Thumbnail Size
nl_NL: Afmeting vierkant miniatuurvoorbeeld

en: Subject
nl_NL: Onderwerp

en: Submit
nl_NL: Versturen

en: Success!
nl_NL: Gelukt!

en: Support Forums
nl_NL: Supportfora

en: System Information
nl_NL: Systeeminformatie

en: Tag Delimiter
nl_NL: Tag scheidingsteken

en: Tags must be given a name.
nl_NL: Tags moeten een naam krijgen.

en: That name is already taken for this tag.
nl_NL: Deze naam is al in gebruik voor deze tag.

en: The "%s" field has at least one invalid value!
nl_NL: Het "%s" veld heeft tenminste één ongeldige waarde!

en: The "%s" plugin must be installed and have newer files to upgrade it.
nl_NL: De "%s" plug-in moet worden geïnstalleerd en moet nieuwere bestanden hebben om te upgraden.

en: The %s plugin has already been installed.
nl_NL: De %s plug-in is reeds geïnstalleerd.

en: The %s plugin was activated, but could not be loaded:
nl_NL: De %s plug-in is geactiveerd, maar kon niet worden geladen:

en: The %s plugin was successfully activated!
nl_NL: De %s plug-in is geactiveerd!

en: The %s plugin was successfully configured!
nl_NL: De %s plug-in is geconfigureerd!

en: The %s plugin was successfully deactivated!
nl_NL: De %s plug-in is gedeactiveerd!

en: The %s plugin was successfully installed!
nl_NL: De %s plug-in is geïnstalleerd!

en: The %s plugin was successfully uninstalled!
nl_NL: De %s plug-in is gedeïnstalleerd!

en: The %s plugin was successfully upgraded!
nl_NL: De %s plug-in is geüpgraded!

en: The API configuration was successfully changed!
nl_NL: De API-configuratie is aangemaakt!

en: The Dublin Core metadata element set is common to all Omeka records, including items, files, and collections. For more information see, http://dublincore.org/documents/dces/.
nl_NL: De Dublin Core Metadata Element Set wordt gebruikt voor alle bronnen van Omeka, waaronder items, bestanden en collecties. Zie: http://dublincore.org/documents/dces/ voor meer informatie.

en: The ImageMagick directory path does not work.
nl_NL: Het ImageMagick directory pad werkt niet.

en: The ImageMagick directory path has not been set. No derivative images will be created. If you would like Omeka to create derivative images, please set the path in Settings.
nl_NL: Het ImageMagick-directorypad is niet ingesteld. Er zullen geen afgeleide afbeelden worden aangemaakt. Stel het pad bij instellingen in als u wilt dat Omeka afgeleide afbeelden aanmaakt.

en: The ImageMagick directory path works.
nl_NL: Het ImageMagick directory pad werkt.

en: The appearance settings have been updated.
nl_NL: De weergave-instellingen zijn bijgewerkt.

en: The collection "%s" was successfully added!
nl_NL: De collectie "%s" is toegevoegd!

en: The collection "%s" was successfully changed!
nl_NL: De collectie "%s" is gewijzigd!

en: The collection "%s" was successfully deleted!
nl_NL: De collectie "%s" is verwijderd!

en: The collection #%s was successfully added!
nl_NL: De collectie %s is toegevoegd!

en: The collection #%s was successfully changed!
nl_NL: De collectie #%s is gewijzigd!

en: The collection #%s was successfully deleted!
nl_NL: De collectie #%s is verwijderd!

en: The configured PHP path (%s) does not point to a PHP-CLI binary.
nl_NL: Het geconfigureerde PHP-pad (%s) verwijst niet naar een PHP-CLI binair.

en: The configured PHP path (%s) is invalid.
nl_NL: Het geconfigureerde PHP pad (%s) is ongeldig.

en: The configured PHP path (%s) points to a PHP-CLI binary with an invalid version (%s)
nl_NL: Het geconfigureerde PHP-pad (%s) verwijst naar een PHP-CLI binair met een ongeldige versie (%s)

en: The description of the item type.
nl_NL: De beschrijving van het itemtype.

en: The element name must not be empty.
nl_NL: De naam van het element mag niet leeg zijn.

en: The element set was successfully changed!
nl_NL: De set elementen werd gewijzigd!

en: The file format, physical medium, or dimensions of the resource
nl_NL: Het bestandsformaat, de fysieke drager of de afmetingen van de bron.

en: The file was successfully deleted.
nl_NL: Het bestand is verwijderd.

en: The following error occurred while activating the %s plugin:
nl_NL: Bij het activeren van de %s plug-in trad de volgende fout op:

en: The following error occurred while deactivating the %s plugin:
nl_NL: Bij het deactiveren van de %s plug-in trad de volgende fout op:

en: The following error occurred while installing the %s plugin:
nl_NL: Bij het installeren van de %s plug-in trad de volgende fout op:

en: The following error occurred while uninstalling the %s plugin:
nl_NL: De volgende fout trad op bij het deïnstalleren van de %s plug-in:

en: The following error occurred while upgrading the %s plugin:
nl_NL: Bij het upgraden van de %s plug-in trad de volgende fout op:

en: The following issues will not affect installation, but they may negatively affect the behavior of Omeka:
nl_NL: De volgende problemen zullen geen invloed op de installatie hebben, maar kunnen de werking van Omeka negatief beïnvloeden:

en: The general settings have been updated.
nl_NL: De algemene instellingen zijn bijgewerkt.

en: The item "%s" was successfully added!
nl_NL: Het item "%s" is toegevoegd!

en: The item "%s" was successfully changed!
nl_NL: Het item "%s" is gewijzigd!

en: The item "%s" was successfully deleted!
nl_NL: Het item "%s" is verwijderd!

en: The item #%s was successfully added!
nl_NL: Het item #%s is toegevoegd!

en: The item #%s was successfully changed!
nl_NL: Het item #%s is gewijzigd!

en: The item #%s was successfully deleted!
nl_NL: Het item #%s is verwijderd!

en: The item type "%s" was successfully added!  You may now add elements to your new item type.
nl_NL: Het itemtype "%s" is toegevoegd! U kunt nu elementen toevoegen aan uw nieuwe itemtype.

en: The item type "%s" was successfully added.
nl_NL: Het itemtype "%s" is toegevoegd.

en: The item type "%s" was successfully updated.
nl_NL: Het itemtype "%s" is gewijzigd!

en: The item type cannot have more than one "%s" element.
nl_NL: Het itemtype kan niet meer dan één "%s" element bevatten.

en: The item type elements were successfully changed!
nl_NL: De elementen van het itemtype zijn gewijzigd!

en: The item type metadata element set, consisting of all item type elements bundled with Omeka and all item type elements created by an administrator.
nl_NL: Het itemtype van de set metadata-elementen die bestaat uit alle met Omeka meegeleverde itemtype-elementen en alle itemtype-elementen die door een beheerder zijn aangemaakt.

en: The item type name must be unique.
nl_NL: De naam van het itemtype dient uniek te zijn.

en: The item type name must have between %1$s and %2$s characters.
nl_NL: De naam van het itemtype moet tussen de %1$s en %2$s tekens hebben.

en: The items were successfully changed!
nl_NL: De items zijn gewijzigd!

en: The items were successfully deleted!
nl_NL: De items zijn verwijderd!

en: The maximum file size is %s.
nl_NL: De maximale bestandsgrootte is %s.

en: The metadata element set that was included in the `files_images` table in previous versions of Omeka. These elements are common to all image files.
nl_NL: De set metadata-elementen die was opgenomen in de `files_images`-tabel in eerdere versies van Omeka. Alle afbeeldingsbestanden hebben deze elementen.

en: The metadata element set that was included in the `files_videos` table in previous versions of Omeka. These elements are common to all video files.
nl_NL: De set metadata-elementen die was opgenomen in de `files_videos`-tabel in eerdere versies van Omeka. Alle videobestanden hebben deze elementen.

en: The metadata element set that, in addition to the Dublin Core element set, was included in the `files` table in previous versions of Omeka. These elements are common to all Omeka files. This set may be deprecated in future versions.
nl_NL: De set metadata-elementen die, in aanvulling op de Dublin Core-elementenset, was opgenomen in de `files`-tabel in eerdere versies van Omeka. Alle Omeka-bestanden hebben deze elementen. Deze set zal mogelijk worden afgekeurd in toekomstige versies.

en: The method used to access this URL (%s) is not valid.
nl_NL: De manier waarop deze pagina wordt opgevraagd (%s) is niet geldig.

en: The name of the item type.
nl_NL: De naam van het itemtype.

en: The nature or genre of the resource
nl_NL: De aard of het genre van de bron

en: The navigation settings have been reset.
nl_NL: De navigatie-instellingen zijn bijgewerkt.

en: The navigation settings have been updated.
nl_NL: De navigatie-instellingen zijn bijgewerkt.

en: The navigation settings were not saved because of missing or invalid values.  All changed values have been restored.
nl_NL: De navigatie-instellingen zijn niet opgeslagen als gevolg van ontbrekende of ongeldige waarden. Alle gewijzigde waarden zijn ongedaan gemaakt.

en: The page must be normalized and have a valid uid.
nl_NL: De pagina moet genormaliseerd worden en moet een geldig uid hebben.

en: The parent container must either be the navigation object or a descendant subpage of the navigation object.
nl_NL: De bovenliggende container moet ofwel het navigatie-object of een lagerliggende subpagina van het navigatie-object zijn.

en: The plugin %s must be installed.
nl_NL: De plug-in %s moet worden geïnstalleerd.

en: The plugin could not be found in the '%s' directory!
nl_NL: De plug-in kon niet worden gevonden in de '%s' directory!

en: The security settings have been updated.
nl_NL: De beveiligingsinstellingen zijn bijgewerkt.

en: The spatial or temporal topic of the resource, the spatial applicability of the resource, or the jurisdiction under which the resource is relevant
nl_NL: Het ruimtelijke of tijdsgerelateerde onderwerp van de bron, de ruimtelijke toepasbaarheid van de bron of de rechtspraak waaronder de bron valt

en: The theme has been successfully changed.
nl_NL: Het thema is veranderd!

en: The theme settings were successfully saved!
nl_NL: De thema-instellingen zijn opgeslagen!

en: The topic of the resource
nl_NL: Het onderwerp van de bron

en: The user "%s" was added, but the activation email could not be sent.
nl_NL: De gebruiker "%s" is toegevoegd maar de activeringsmail kon niet worden verstuurd.

en: The user "%s" was successfully added!
nl_NL: De gebruiker "%s" is toegevoegd!

en: The user "%s" was successfully deleted!
nl_NL: De gebruiker "%s" is verwijderd!

en: The user %s was successfully changed!
nl_NL: De gebruiker %s is gewijzigd!

en: The user must be assigned a role.
nl_NL: De gebruiker moet een rol toegewezen krijgen.

en: The username "%1$s" must be between %2$s and %3$s characters.
nl_NL: De gebruikersnaam "%1$s" moet tussen de %2$s en %3$s tekens beslaan.

en: Themes
nl_NL: Thema's

en: There are currently no items within this collection.
nl_NL: Er zitten op dit moment geen items in deze collectie.

en: There are no collections on this page.
nl_NL: Er bevinden zich geen collecties op deze pagina.

en: There are no elements.
nl_NL: Er zijn geen elementen.

en: There are no files for this item yet.
nl_NL: Er zijn nog geen bestanden beschikbaar voor dit item.

en: There are no recently added items.
nl_NL: Er zijn geen recent toegevoegde items

en: There are no tags to display. You must first tag some items.
nl_NL: Er kunnen geen tags worden weergegeven. U moet eerst enkele items van een tag voorzien.

en: There are too few values in the element ordering array.
nl_NL: Er zijn te weinig waarden in de sorteerlijst van elementen.

en: There are too many values in the element ordering array.
nl_NL: Er zijn te veel waarden in de sorteerlijst van elementen.

en: There is no element "%1$s", "%2$s"!
nl_NL: Er is geen element "%1$s", "%2$s"!

en: There was an error on the form. Please try again.
nl_NL: Er bevonden zich fouten in het formulier. Probeer het opnieuw.

en: There was an invalid entry on the form. Please try again.
nl_NL: Er zat een ongeldige waarden in het formulier. Graag opnieuw invullen en insturen.

en: There were errors found in your form. Please edit and resubmit.
nl_NL: Er zijn fouten in uw formulier. Graag aanpassen en opnieuw versturen.

en: This email address is already in use.
nl_NL: Dit e-mailadres is reeds in gebruik.

en: This email address is invalid.
nl_NL: Dit e-mailadres is niet geldig.

en: This is not a valid plugin.
nl_NL: Deze plug-in is niet geldig.

en: This migration should have been run previously (should not run again).
nl_NL: Deze migratie zou eerder moeten uitgevoerd zijn (moet niet opnieuw uitgevoerd worden).

en: This migration should not be run.
nl_NL: Deze migratie mag niet uitgevoerd worden.

en: This theme requires a newer version of Omeka (%s).
nl_NL: Dit thema vereist een nieuwe versie van Omeka (%s).

en: This username is already in use.
nl_NL: Deze gebruikersnaam is reeds in gebruik.

en: This version of %1$s requires at least Omeka %2$s.
nl_NL: Voor deze versie van %1$s is minimaal Omeka %2$s vereist.

en: This will delete the "%s" item type but will not delete the elements assigned to the item type. Items that are assigned to this item type will lose all metadata that is specific to the item type.
nl_NL: Dit zal het "%s" itemtype verwijderen, maar zal niet de aan het itemtype toegewezen elementen verwijderen. Items die aan dit itemtype zijn toegewezen, zullen alle metadata verliezen die specifiek zijn voor het itemtype.

en: This will delete the collection "%s" and its associated metadata. This will not delete any items in this collection, but will delete the reference to this collection in each item.
nl_NL: Dit zal de collectie "#%s" en daarmee verbonden metadata verwijderen. Er zullen geen items worden verwijderd die in de collectie voorkomen, wel wordt de verwijzing naar deze collectie uit elk item verwijderd.

en: This will delete the collection #%s and its associated metadata. This will not delete any items in this collection, but will delete the reference to this collection in each item.
nl_NL: Dit zal de collectie #%s en daarmee verbonden metadata verwijderen. Er zullen geen items worden verwijderd die in de collectie voorkomen, wel wordt de verwijzing naar deze collectie uit elk item verwijderd.

en: This will delete the element set and all elements assigned to the element set. Items will lose all metadata that is specific to this element set.
nl_NL: Dit zal de set elementen en alle aan deze set toegewezen elementen verwijderen. Items zullen alle metadata kwijtraken die bij deze set horen.

en: This will delete the file and its associated metadata.
nl_NL: Dit zal het bestand en de verbonden metadata verwijderen.

en: This will delete the item "%s" and its associated metadata. It will also delete all files and file metadata associated with this item.
nl_NL: Dit zal het item "%s" en zijn verbonden metadata verwijderen. Het zal ook alle bestanden en metadata van bestanden verwijderen die met dit item zijn verbonden.

en: This will delete the item #%s and its associated metadata. It will also delete all files and file metadata associated with this item.
nl_NL: Dit zal het item #%s en zijn verbonden metadata verwijderen. Het zal ook alle bestanden en metadata van bestanden verwijderen die met dit item zijn verbonden.

en: Thumbnail
nl_NL: Miniatuurweergave

en: Thumbnail Size
nl_NL: Afmeting miniatuurvoorbeeld

en: Title
nl_NL: Titel

en: To create a new API key, enter a label for the key below. For example, describe for what purpose it will be used. This key will have all your permissions; treat it as you would your password.
nl_NL: Om een nieuwe API-sleutel aan te maken, vult u een label in. Dit kan bijvoorbeeld de beschrijving zijn van het doel van het gebruik van de API. Deze sleutel zal alle toegang hebben die uw gebruiker doorgaans ook heeft in Omeka. Behandel de sleutel alsof het uw wachtwoord is.

en: To delete a tag, click the X. Deleting a tag will not delete the tagged items.
nl_NL: Om een tag te verwijderen, klik de X. Hierdoor zullen de getagde items niet verwijderd worden.

en: To edit the tag name, click the name and begin editing, and hit "enter" to save. To cancel an edit, click the ESC key or click away from the tag.
nl_NL: Klik om de tag te bewerken op de naam, bewerkt dit en druk op "enter" om dit op te slaan. Om een bewerking te annuleren, klikt u op de ESC-toets of klikt u weg van de tag.

en: To view all items with a tag, click the number.
nl_NL: Klik op het nummer om alle items met een tag te bekijken.

en: Total Items
nl_NL: Totaal aantal items

en: Total Number of Items
nl_NL: Totaal aantal items

en: Transcriber
nl_NL: Vertaler

en: Type Metadata
nl_NL: Type metadata

en: Type Name
nl_NL: Typenaam

en: Typed passwords do not match.
nl_NL: Ingetypte wachtwoorden komen niet overeen.

en: Unable to reset password. Please verify that the information is correct and contact an administrator if necessary.
nl_NL: Er kon geen nieuw wachtwoord worden ingesteld. Gelieve te controleren of de informatie correct is.  Neem indien nodig contact op met een beheerder.

en: Undo
nl_NL: Ongedaan maken

en: Uninstall
nl_NL: De-installeren

en: Uninstall Plugin: %s
nl_NL: Plug-in deïnstalleren: %s

en: Update API Keys
nl_NL: Werk API-sleutels bij

en: Upgrade
nl_NL: Upgraden

en: Upgrade Database
nl_NL: Database upgraden

en: Upgrade Your Omeka Database
nl_NL: Uw Omeka-database upgraden

en: Upgrade to %s
nl_NL: Upgrade naar %s

en: Use HTML
nl_NL: HTML gebruiken

en: Use this theme
nl_NL: Gebruik dit thema

en: User #%s
nl_NL: Gebruiker #%s

en: User Activation
nl_NL: Gebruikersactivering

en: User activation email could not be sent.
nl_NL: Activeringsmail voor gebruiker kon niet worden verzonden.

en: User activation email has been sent.
nl_NL: Gebruikers activeringsmail is verzonden

en: User is not allowed to delete selected items.
nl_NL: De gebruiker mag geselecteerde items niet verwijderen.

en: User is not allowed to edit selected items.
nl_NL: De gebruiker mag geselecteerde items niet bewerken.

en: User is not allowed to modify featured status of items.
nl_NL: De gebruiker mag de aanbevolen status van items niet wijzigen.

en: User is not allowed to modify visibility of items.
nl_NL: De gebruiker mag de zichtbaarheid van items niet wijzigen.

en: User is not allowed to tag selected items.
nl_NL: De gebruiker mag geselecteerde items niet van een tag voorzien.

en: User may not change permissions to super-user
nl_NL: Het is gebruiker niet toegestaan rechten van super-user te wijzigen

en: User may not change roles.
nl_NL: Het is gebruiker niet toegestaan rollen te wijzigen.

en: Username
nl_NL: Gebruikersnaam

en: Username cannot be empty.
nl_NL: Er moet een gebruikersnaam worden ingevuld.

en: Username is required.
nl_NL: Gebruikersnaam is vereist.

en: Username must be 30 characters or fewer. Whitespace is not allowed.
nl_NL: Gebruikersnaam moet 30 karakters of minder bevatten. Spaties zijn niet toegestaan.

en: Username must be at least %min% characters long.
nl_NL: Gebruikersnaam moet minimaal %min% tekens lang zijn.

en: Username must be at most %max% characters long.
nl_NL: Gebruikersnaam mag maximaal %max% tekens lang zijn.

en: Users
nl_NL: Gebruikers

en: Version %s
nl_NL: Versie %s

en: View
nl_NL: Bekijken

en: View All
nl_NL: Alles bekijken

en: View All Collections
nl_NL: Bekijk alle collecties

en: View All Items
nl_NL: Bekijk alle items

en: View File Metadata
nl_NL: Bekijk bestand metadata

en: View Public Page
nl_NL: Bekijk openbare pagina

en: View the items in %s
nl_NL: Bekijk deze items in %s

en: Watermark
nl_NL: Watermerk

en: Welcome!
nl_NL: Welkom!

en: Welcome, %s
nl_NL: Welkom, %s

en: Whitespace is not allowed. Only these special characters may be used: %s
nl_NL: Spaties zijn niet toegestaan. Alleen deze speciale karakters mogen worden gebruikt: %s

en: Width
nl_NL: Breedte

en: Would you like to %s?
nl_NL: Wilt u %s?

en: Yes
nl_NL: Ja

en: Yes, I want to uninstall this plugin.
nl_NL: Ja, ik wil deze plug-in de-installeren.

en: You do not have any plugins installed. Add them to the plugins directory to see them listed here.
nl_NL: U hebt nog geen plug-ins geïnstalleerd. Voeg ze toe aan de directory plug-ins om ze hier in de lijst weer te geven.

en: You do not have permission to access this page.
nl_NL: U hebt geen toegangsrechten voor deze pagina.

en: You have a new version of %s. Please upgrade!
nl_NL: U hebt een nieuwe versie van %s.  Gelieve deze te upgraden.

en: You have changed which records are searchable in Omeka. Please re-index the records using the form below.
nl_NL: U heeft de doorzoekbare bronnen aangepast in Omeka. Idexeer de bronnen opnieuw door het formulier hieronder te gebruiken.

en: You have chosen an illegal theme name. Please select another theme.
nl_NL: U hebt een niet-toegestane themanaam gekozen. Selecteer een ander thema.

en: You have no API keys. Use the form above to create one.
nl_NL: U heeft geen API-sleutels. Gebruik het formulier hierboven om er een aan te maken.

en: You have no collections.
nl_NL: U heeft geen collecties.

en: You have no items.
nl_NL: U heeft geen items.

en: You may now log in to Omeka.
nl_NL: U kunt zich nu aanmelden bij Omeka.

en: You must choose some items to batch edit.
nl_NL: U moet enkele items kiezen om in de <em>batch</em> te bewerken.

en: You must confirm the uninstall before proceeding.
nl_NL: U moet de de-installatie bevestigen voor u verder kunt gaan.

en: You must use a different method to access this URL. If you reached this page by following a link or clicking a button in Omeka, please contact the %s.
nl_NL: U dient deze URL op een andere manier te bereiken. Als u op deze pagina terecht kwam via een link of door op een knop in Omeka te klikken, kunt u contact opnemen met de %s.

en: You&#8217;ve tried to access a page that does not seem to exist. Sometimes this happens. Below is a quick break-down of the items, collections, and exhibits on this site.
nl_NL: U probeerde een pagina op te vragen die niet bestaat. Dit gebeurt wel eens. Hieronder vindt u een snel overzicht van de items, collecties en tentoonstellingen op deze site.

en: Your Omeka database is not compatible with your current version of Omeka.
nl_NL: Uw Omeka-database is niet compatibel met uw huidige versie van Omeka.

en: Your account for the %s repository has been created. Please click the following link to activate your account:
nl_NL: Uw account voor het %s repository is aangemaakt. Klik op de volgende link om uw account te activeren:

en: Your query returned no results.
nl_NL: Uw zoekvraag leverde geen resultaten op.

en: [%s] Reset Your Password
nl_NL: [%s] stel uw wachtwoord opnieuw in

en: [Default]
nl_NL: [Standaard]

en: [Untitled]
nl_NL: [Zonder titel]

en: [Untitled] #%s
nl_NL: [Zonder titel] #%s

en: [no text]
nl_NL: [geen tekst]

en: accessed %1$s, %2$s.
nl_NL: geraadpleegd %1$s, %2$s.

en: by %s
nl_NL: door %s

en: contains
nl_NL: bevat

en: does not contain
nl_NL: bevat niet

en: edit a specific item type
nl_NL: bewerk een specifiek itemtype

en: inactive
nl_NL: inactief

en: is empty
nl_NL: is leeg

en: is exactly
nl_NL: is exact

en: is not empty
nl_NL: is niet leeg

en: must be 30 characters or fewer with no whitespace
nl_NL: moet 30 karakters of minder zijn, zonder spaties

en: must be at least 6 characters
nl_NL: moet tenminste 6 tekens lang zijn

en: or
nl_NL: of

en: refine your search
nl_NL: verfijn uw zoekopdracht

en: required field
nl_NL: benodigd veld

en: site administrator
nl_NL: beheerder website

en: theme
nl_NL: thema
