Omeka - en to ro translation catalogue (718 entries)

en: "%s" is not a valid file derivative.
ro: "%s" nu este un fișier valid derivat.

en: %1$s and %2$s
ro: %1$s și %2$s

en: %1$s requires the following plugins to be installed, activated, and loaded: %2$s
ro: %1$s necesită ca următoarele pluginuri să fie instalate, activate și încărcate: %2$s

en: %1$s, %2$s, and %3$s
ro: %1$s, %2$s și %3$s

en: %s has no API keys. Use the form above to create one.
ro: %s nu are chei API. Folosește formularul de mai sus pentru a genera una.

en: %s is not a valid URL.
ro: %s nu este un URL valid.

en: %s will be deleted from the system. Items, collections, and tags created by this user will remain in the system, but will no longer be associated with this user.
ro: %s vor fi șterse din sistem. Resursele, colecțiile și etichetele create de acest utilizator vor rămâne în sistem, dar nu vor mai putea fi asociate cu acest utilizator.

en: &larr; Previous Item
ro: &larr; Resursa anterioară

en: '%s' is already in use. Please choose another username.
ro: „%s” este deja utilizat. Alege alt nume de utilizator.

en: '%s' is an invalid special value.
ro: '%s' este o valoare specială nevalidă

en: (Lost your password?)
ro: (Ți-ai pierdut parola?)

en: (Private)
ro: (Privat)

en: 403 Page Forbidden
ro: 403 Pagină interzisă

en: 403: Forbidden
ro: 403: Interzis

en: 404 Page Not Found
ro: 404 Pagină inexistentă

en: 404: Page Not Found
ro: 404: Pagină inexistentă

en: 405 Method Not Allowed
ro: 405 Metodă nepermisă

en: 405: Method Not Allowed
ro: 405: Metodă nepermisă

en: A current %s variable has not been set to this view.
ro: O variabilă curentă %s nu a fost setată pentru această afișare.

en: A language of the resource
ro: O resursă din care provine resursa descrisă.

en: A loop %s variable has not been set to this view.
ro: O variabilă de buclă %s nu a fost setată pentru această afișare.

en: A name given to the resource
ro: Numele după care o resursă este cunoscută.

en: A new API key was successfully created.
ro: A fost creată o cheie API fără probleme.

en: A new version of Omeka is available for download.
ro: Există o nouă versiune de Omeka gata pentru descărcare.

en: A point or period of time associated with an event in the lifecycle of the resource
ro: Un punct în timp sau o perioadă care este asociată cu un eveniment din ciclul de viață al resursei.

en: A related resource
ro: O resursă înrudită.

en: A related resource from which the described resource is derived
ro: O resursă din care provine resursa descrisă.

en: AND
ro: ȘI

en: API Keys
ro: Chei API

en: Access denied.
ro: Acces interzis.

en: Activate
ro: Activează

en: Activate your account with the %s repository
ro: Activează-ți contrul propriu pentru colecția digitală %s

en: Activation has been pending since %s.
ro: Activarea este în așteptare de la  %s.

en: Active?
ro: Activ?

en: Add Another File
ro: Adaugă alt fișier

en: Add Collection
ro: Adaugă o colecție

en: Add Element
ro: Adaugă element

en: Add Input
ro: Adaugă date

en: Add Item
ro: Adaugă resursă

en: Add Item Type
ro: Adaugă tip de resursă

en: Add Link
ro: Adaugă un link

en: Add New Files
ro: Adaugă alte fișiere

en: Add New User
ro: Adaugă un utilizator nou

en: Add Tags
ro: Adaugă etichete

en: Add User
ro: Adaugă utilizator

en: Add a Collection
ro: Adaugă o colecție

en: Add a Field
ro: Adaugă un câmp

en: Add a File
ro: Adaugă un fișier

en: Add a Link to the Navigation
ro: Adaugă un link la navigare.

en: Add a User
ro: Adaugă un utilizator

en: Add a new collection
ro: Adaugă o nouă colecție

en: Add a new item
ro: Adaugă un element nou

en: Add an Item
ro: Adaugă o resursă

en: Add an Item Type
ro: Adaugă un tip de resursă

en: Add new themes by downloading them from the <a href="http://omeka.org/add-ons/themes/" target="_blank">Omeka Theme Directory</a>, or <a href="http://omeka.org/codex/Theme_Writing_Best_Practices" target="_blank">design your own</a>!
ro: Adaugă teme noi descărcându-le de la <a href="http://omeka.org/add-ons/themes/" target="_blank">Catalogul de teme Omeka</a> sau <a href="http://omeka.org/codex/Theme_Writing_Best_Practices" target="_blank">elaborează tu una</a>!

en: Additional Creator
ro: Adaugă creator

en: Admin Dashboard
ro: Tabloul de administrare

en: Admin Theme
ro: Aspect vizual la administrare

en: Admin Themes
ro: Teme vizuale pentru administrare

en: Administrator Email
ro: Emailul administratorului

en: Advanced Search (Items only)
ro: Căutare avansată (doar resurse)

en: After enabling the API, applications may be able to show, browse, add, edit, and delete your site resources. Viewing protected content, as well as adding, editing, and deleting content, is protected and requires key authentication. Each key corresponds to, and has all permissions of, an existing Omeka user. You can create keys on each user's %sedit page%s.
ro: După activarea API-ului, aplicațiile trebuie să poată afișa, naviga, adăuga, edita și șterge resursele de pe site-ul vostru. Vizualizarea conținutului protejat, precum și adăugarea, editarea și ștergerea conținutului sunt protejate și necesită o cheie de autentificare. Fiecare cheie corespunde și oferă toate permisiunile necesare unui utilizator al Omeka. Poți crea chei pentru fiecare %sepagină pentru editare%s a utilizatorilor.

en: All %d items matching the search filters above will be deleted.
ro: Toate elementele %d care se potrivesc filtrelor de mai sus, vor fi șterse.

en: All %d items will be deleted.
ro: Toate resursele %d vor fi șterse.

en: All Tags
ro: Toate etichetele

en: All customizations will be lost. Order and labels will revert to Omeka defaults. Custom links will be lost.
ro: Toate particularizările configurate vor fi pierdute. Ordinea și etichetele vor reveni la setările inițiale ale Omekăi. Configurările linkurilor vor fi pierdute.

en: All element texts must have a record type.
ro: Toate resursele text trebuie să aibe un anumit tip de resursă.

en: All items are in a collection.
ro: Toate elementele se află în colecție

en: All navigation links must have URIs.
ro: Toate linkurile pentru navigare trebuie să aibe URIuri

en: All navigation links must have different URIs.
ro: Toate linkurile de navigare trebuie să aibe URI-uri diferite.

en: Allowed File Extensions
ro: Extensii de fișier care sunt permise

en: Allowed File Types
ro: Tipuri de fișiere permise

en: Allowed HTML Attributes
ro: Atributele HTML permise

en: Allowed HTML Elements
ro: Elemente HTML permise

en: An account of the resource
ro: Expunere privind conținutul resursei.

en: An array of records is not available for the loop.
ro: O matrice de resurse nu este disponibilă pentru buclă.

en: An element named "%s" already exists for the "%s" element set.
ro: O resursă denumită "%s" deja există pentru setul de elemente "%s".

en: An entity primarily responsible for making the resource
ro: O persoană care este responsabilă pentru crearea resursei.

en: An entity responsible for making contributions to the resource
ro: Este o persoană responsabilă pentru contribuțiile aduse la resursă.

en: An entity responsible for making the resource available
ro: O persoană responsabilă de publicarea resursei

en: An error occured when the item was updated: %s
ro: A apărut o eroare la actualizarea resursei %s

en: An existing API key was successfully rescinded.
ro: O cheie API existentă a fost revocată fără probleme.

en: An invalid value was detected during record iteration.
ro: A fost detectată o valoare nevalidă în timpul iterării resurselor.

en: An unambiguous reference to the resource within a given context
ro: O referință clară către o resursă dintr-un anume context.

en: Appearance
ro: Înfățișare

en: Are you sure you want to delete the selected item type elements from the database? You will lose all text related to the selected elements. This cannot be undone.
ro: Ești sigur/ă că vrei să ștergi elementele corespunzătoare tipului de resursă selectat din baza de date? Vei pierde tot textul legat de resursele selectate. Acest lucru nu este definitiv.

en: Are you sure you want to uninstall %s?
ro: Ești sigur că dorești să dezinstalezi %s?

en: Are you sure?
ro: Ești sigur?

en: Authentication
ro: Autentificare

en: Back to Log In
ro: Înapoi la login

en: Batch Delete All Searched Items
ro: Șterge toate resursele regăsite

en: Batch Delete Items
ro: Șterge resurse calup

en: Batch Edit All Items: No item matches the specified filters.
ro: Editează toate resursele. Nicio resursă nu a fost regăsită folosind filtrele.

en: Batch Edit All Searched Items
ro: Editează întreg setul de resurse găsite

en: Batch Edit Item #%d [%d/%d]: %s
ro: Editează resursa ca set #%d [%d/%d]: %s

en: Batch Edit Items
ro: Editează grupe de resurse

en: Batch Edit: A total of %d errors occurred during the batch process of %d items.
ro: Editarea setului: Un număr total de %d erori au apărut în timpul procesării a %d resurse.

en: Before installation can continue, the following errors must be resolved:
ro: Înainte de a continua instalarea, trebuie rezolvate următoarele erori:

en: Bibliographic Citation
ro: Referințe bibliografice

en: Bit Depth
ro: Adâncime de biți

en: Browse All
ro: Treci prin toate

en: Browse Collections
ro: Vezi colecțiile

en: Browse Item Types
ro: Vezi tipurile de resurse

en: Browse Items
ro: Vezi resursele

en: Browse Items by Tag
ro: Răsfoiește resursele după etichete

en: Browse Tags
ro: Vezi etichetele

en: Browse Users
ro: Vezi utilizatorii

en: Browse by Tag
ro: Răsfoiește după etichetă

en: By %s
ro: De %s

en: Cancel
ro: Anulează

en: Cannot add an existing file to an item!
ro: Nu pot adăuga un fișier existent unei resurse!

en: Cannot associate the collection with an unsaved user.
ro: Nu pot asocia colecția cu un utilizator nesalvat.

en: Cannot create a user activation for non-existent user.
ro: Nu pot crea o activare de utilizator pentru unul care nu există.

en: Cannot find an element with an ID of '%s'!
ro: Nu pot găsi un element cu un ID de „%s”!

en: Cannot find element with ID %s!
ro: Nu pot găsi elementul cu ID-ul %s!

en: Cannot find parent navigation page.
ro: Nu pot găsi pagina de navigare părinte.

en: Cannot get the local path for a stored file.
ro: Nu pot obține calea locală pentru un fișier introdus.

en: Cannot remove elements from an item type that is not persistent in the database!
ro: Nu pot elimina elementele dintr-un tip de resursă care nu sunt fixate în baza de date!

en: Cannot save element text for records that are not yet persistent!
ro: Nu pot salva textul elementului pentru înregistrările care nu sunt încă fixate!

en: Cannot set element set ID: set named "%s" does not exist.
ro: Nu pot seta ID-ul setului de elemente: setul denumit "%s" nu există.

en: Capture Date
ro: Data fixării

en: Capture Details
ro: Detalii de fixare

en: Capture Device
ro: Dispozitiv de fixare

en: Change History
ro: Modifică istoricul

en: Change Password
ro: Modifică parola

en: Changes will be applied to all %d items matching the search filters above.
ro: Modificările se vor aplica tuturor celor %d resurse care se potrivesc filtrelor de căutare de mai sus.

en: Changes will be applied to all %d items.
ro: Modificările se vor aplica tuturor celor %d resurse.

en: Changes will be applied to checked items.
ro: Modificările vor fi aplicate resurselor bifate.

en: Changes will be processed in the background item by item.
ro: Modificările vor fi procesate în fundal resursă cu resursă.

en: Channels
ro: Canale

en: Check box to show metadata elements with no text.
ro: Căsuță de bifare pentru a afișa elementele de metadate care n-au text.

en: Check if you wish to delete selected items.
ro: Bifează dacă dorești să ștergi resursele selectate.

en: Check logs for success and errors.
ro: Verifică jurnalele pentru efori sau confirmări.

en: Check the links to display them in the main navigation. Click and drag the links into the preferred display order.
ro: Verifică linkurile pentru a le arăta în zona principală de navigare. Dă clic și trage linkurile în ordinea pe care o dorești.

en: Check this field if you would like to allow any file to be uploaded to Omeka.
ro: Bifează acest câmp dacă dorești să permiți orice fel de fișier să fie încărcat.

en: Check this field if you would like to filter HTML elements or attributes from form input.
ro: Verifică acest câmp dacă dorești să filtrezi elementele și atributele HTML fin câmpurile formularului.

en: Checked items will be deleted.
ro: Resursele verificate vor fi șterse.

en: Citation
ro: Citat

en: Click and drag the elements into the preferred display order. Click the right arrows to add customized comments to element descriptions.
ro: Dă clic și trage elementele în ordinea pe care o dorești a fi afișată. Dă clic pe săgețile la dreapta pentru a adăuga comentariile  proprii la descrierea elementelor.

en: Click and drag the files into the preferred display order.
ro: Dă clic și trage fișierele în ordinea de afișare preferată.

en: Click on the "Index Records" button to re-index your records.
ro: Dă clic pe butonul „Indexează resursele” pentru a reindexa resursele.

en: Collection
ro: Colecție

en: Collection #%s
ro: Colecția #%s

en: Collections
ro: Colecții

en: Comment
ro: Comentariu

en: Compression
ro: Compresie

en: Configurations apply to this theme only.
ro: Configurările se aplică doar acestei teme

en: Configure
ro: Configurează

en: Configure Plugin: %s
ro: Configurează pluginul: %s

en: Configure Theme
ro: Configurează tema

en: Configure Theme: %s
ro: Configurează tema: %s

en: Configure Your Site
ro: Configurează siteul

en: Confirm Delete
ro: Confirmă ștergerea

en: Confirm your password.
ro: Confirmă parola.

en: Contributors
ro: Contribuitori

en: Could not find file %s!
ro: Nu pot găsi fișierul %s!

en: Could not load database resource!
ro: Nu am putut încărca resursa bază de date!

en: Coverage
ro: Domeniu

en: Create a Password
ro: Pune o parolă!

en: Current Page
ro: Pagina curentă

en: Current Password
ro: Parola existentă

en: Current Theme
ro: Tema utilizată

en: Customize the element descriptions below. To re-order the elements, %s.
ro: Adaptează cum vrei descrierile elementelor de mai jos. Pentru a reordona elementele %s.

en: Customize which types of records will be searchable in Omeka.
ro: Particularizează care tipuri de resuse vor putea fi utilizate pentru căutare în Omeka.

en: Dashboard
ro: Tablou operator

en: Date
ro: Dată

en: Date Added
ro: Dată adăugată

en: Date Modified
ro: Data modificării

en: Deactivate
ro: Dezactivează

en: Default Superuser Account
ro: Contul Superuser implicit

en: Delete
ro: Șterge

en: Delete
ro: Șterge

en: Delete %s
ro: Șterge %s

en: Delete Items
ro: Șterge resurse

en: Deletions will be processed in the background item by item.
ro: Ștergerile vor fi procesate în fundal resursă cu resursă.

en: Derivative Size Constraints
ro: Contrângeri derivate legate de dimensiune

en: Description
ro: Descriere

en: Details
ro: Detalii

en: Direct Links
ro: Linkuri directe

en: Disable File Upload Validation
ro: Dezactivează validarea la momentul încărcării fișierelor

en: Display Name
ro: Numele care va fi afișat

en: Display Settings
ro: Setări de afișate

en: Documentation
ro: Documentație

en: Duration
ro: Durată

en: Each option must have a unique name.
ro: Fiecare opțiune trebui să aibe un nume unic.

en: Edit
ro: Editează

en: Edit Collection #%s
ro: Editează colecția #%s

en: Edit Collections
ro: Editează colecțiile

en: Edit Element Set
ro: Editează setul elementului

en: Edit File #%s
ro: Editează fișierul #%s

en: Edit Item #%s
ro: Editează resursa #%s

en: Edit Item Type #%s
ro: Editează tipul de resursă #%s

en: Edit Items
ro: Editează elementele

en: Edit User #%s
ro: Editează utilizatorul #%s

en: Edit this User
ro: Editează acest utilizator

en: Editing Tags
ro: Etichete în editare

en: Element Description
ro: Descrierea Resursei

en: Element Name
ro: Nume element

en: Element Sets
ro: Seturi de elemente

en: Element texts are not formatted correctly!
ro: Textele cuprinse în elemente nu sunt formatate corepunzător!

en: Elements
ro: Elemente

en: Email address is required.
ro: Este necesară o adresă de email

en: Email is required.
ro: Este necesară o adresă de email.

en: Embedded Metadata
ro: Metadate incorporate

en: Enable API
ro: Activează API-ul

en: Enable HTML Filtering
ro: Activează filtrarea HTML

en: Enable or disable the API by checking or unchecking the box below.
ro: Activează sau dezactivează API-ul prin bifare sau debifare mai jos.

en: Encryption
ro: Criptare

en: Enter your email address to retrieve your password.
ro: Introdu adresa email pentru a recupera parola.

en: Error in configuring plugin named "%s". Missing config and/or config_form hook(s).
ro: A apărut o eroare la configurarea pluginului numit "%s". Configurări lipsă sau cuplă(e) config_form.

en: Exact match
ro: Potrivire exactă

en: Exif Array
ro: Tablou Exif

en: Exif String
ro: Fragment Exif

en: Existing
ro: Existente

en: Fatal Error
ro: Eroare capitală

en: Featured
ro: Prezentat

en: Featured Collection
ro: Colecție prezentată

en: Featured Item
ro: Resursă prezentată

en: Featured/Non-Featured
ro: Prezentate/Neprezentate

en: Featured?
ro: Prezentat?

en: File
ro: Fișier

en: File #%s
ro: Fișierul #$%s

en: File History
ro: Istoricul fișierului

en: File Metadata
ro: Metadatele fișierului

en: File Size
ro: Dimensiune fișier

en: File Type / OS
ro: Tip fișier / OS

en: File Validation
ro: Validarea fișierului

en: File must be valid before it can be associated with an item!
ro: Fișierul trebuie să fie valid înainte de a-l asocia unei resurse!

en: Filename
ro: Nume de fișier

en: Files
ro: Fișiere

en: Files cannot be attached to an item that is not persistent in the database!
ro: Fișierele nu pot fi atașate unei resurse care nu este fixată (persistentă) în baza de date!

en: Filter Element Texts
ro: Textele elementelor pentru filtrare

en: Filter element texts by checking the box below. When checked, the API will respect the display element and element text filters when outputting element text representations.
ro: Filtrează după textul elementelor prin bifarea căsuței de mai jos. Atunci când este bifată, API-ul va respecta elementul afișat și elemenele text pentru filtrare atunci când expune reprezentările text ale elementelor.

en: Find a File
ro: Caută un fișier

en: Forgot Password
ro: Am uitat parola

en: Form Validation Errors
ro: Erori de validare a datelor din formular

en: Format (Legacy) Metadata
ro: Format de metadate (compatibil)

en: Format Metadata
ro: Formatare metadate

en: Fullsize
ro: Dimensiunea reală

en: Fullsize Image Size
ro: Imaginea la dimensiune sa reală

en: Get started by adding your first collection.
ro: Începe prin adăugarea primei tale colecții.

en: Get started by adding your first item.
ro: Începe prin adăugarea primei tale resurse.

en: Get support
ro: Caută ajutor

en: Go to Home Page
ro: Mergi la pagina principală

en: Go to search settings to select record types to use.
ro: Mergi la setările pentru căutări pentru a selecta tipurile de resurse folosite la regăsire.

en: Go to the public site
ro: Mergi pe site-ul public

en: HTML Filtering
ro: Filtrare HTML

en: Height
ro: Înălțime

en: Hello %s. Your username is %s
ro: Bună %s. Numele de utilizator este %s

en: Hide Details
ro: Ascunde detaliile

en: IPTC Array
ro: Tablou IPTC

en: IPTC String
ro: Fragment IPTC

en: Identifier
ro: Identificator

en: If this does not help, try contacting the %s.
ro: Dacă nu e clar, contactează %s.

en: If you have any questions please refer to <a href="http://omeka.org/codex">Omeka documentation</a> or post a message on the <a href="http://omeka.org/forums">Omeka forums</a>.
ro: Dacă ai întrebări întreabă pe <a href="http://omeka.org/codex">Omeka documentation</a> sau pune un mesaj la <a href="http://omeka.org/forums">Omeka forums</a>.

en: If you think you should have permission, try contacting the %s.
ro: Dacă crezi că ar trebui să ai permisiunea, contactează %s.

en: ImageMagick Directory Path
ro: Calea către ImageMagick

en: Inactive users cannot log in to the site.
ro: Utilizatorii inactivi nu se pot loga la site.

en: Index Records
ro: Indexează resursele

en: Indexing means to collect, parse, and store data to facilitate fast and accurate searches. Omeka will automatically index individual records as they are saved, but there are circumstances when your records are not indexed; for instance, when updating from an earlier version of Omeka or after you customize which records will be searchable.
ro: Indexarea înseamnă colectarea, parcurgerea și stocarea datelor pentru a face căutări optime și exacte. Omeka va indexa automat resursel la nivel individual pe măsură ce acestea sunt salvate, dar există circumstanțe în care acestea rămân neindexate; de exemplu atunci când sunt actualizate de la o versiune anterioară a pachetului software sau după ce selectezi care dintre resurse se for dori a fi regăsite.

en: Indexing records. This may take a while. You may continue administering your site.
ro: Indexez resurse. E posibil să dureze. Poți merge mai departe cu administrarea între timp.

en: Information about rights held in and over the resource
ro: Informații privind drepturile pe care resursa le include sau directe asupra sa.

en: Install
ro: Instalează

en: Installation Error
ro: Eroare de instalare

en: Installation Warning
ro: Avertisment la instalare

en: Invalid URI for "%s" navigation link:  "%s"
ro: URI nevalid pentru link de navigare "%s": "%s"

en: Invalid URI for Omeka_Navigation_Page_Uri object: %s
ro: URI-uri nevalide pentru obiectul Omeka_Navigation_Page_Uri: %s

en: Invalid action passed while getting record URL.
ro: A fost pasată o acțiune în timp ce a fost obținut URL-ul unei resurse.

en: Invalid activation code given.
ro: Cod de activare nevalid.

en: Invalid collection.
ro: Colecție nevalidă

en: Invalid current password
ro: Parola curentă este nevalidă

en: Invalid element ID.
ro: ID de resursă nevalid.

en: Invalid element data. To add elements, you must either pass an element objects or an array of element metadata.
ro: Date ale elementului nevalide. Pentru a adăuga elemente, trebuie fie să pasezi obiectele unui element sau un tablou cuprinzând metadatele elementului.

en: Invalid element set.
ro: Set de element nevalide

en: Invalid email address
ro: Adresă email nepermisă ca și combinație

en: Invalid email address given.
ro: Ai introdus o adresă email greșită.

en: Invalid form submission.
ro: A fost trimis un formular nevalid.

en: Invalid format given for email address.
ro: Format nepermis pentru email

en: Invalid hostname given for email address.
ro: Nume de host nepermis pentru email.

en: Invalid item type.
ro: Tip de element nevalid

en: Invalid parameter. The hasElement function requires either an element object or an element id to determine if an item type has an element.
ro: Parametru nevalid. Funcția hasElement necesită, fie un element obiect sau in id de element pentru a determina dacă o resursă are un element.

en: Invalid record ID.
ro: ID nevalid pentru resursă.

en: Invalid record passed while getting record URL.
ro: Resurse nevalide pasate în timp ce a fost obținut URL-ul resursei.

en: Invalid return value while getting record URL.
ro: Valoare returnată nevalidă în timp ce a fost obținut URL-ul unei resurse.

en: Invalid search type given!
ro: A fost introdus un tip nevalid pentru căutare!

en: Invalid tagType given.
ro: Ai dat un tagType eronat.

en: Item
ro: Resursă

en: Item #%s
ro: Resursa #%s

en: Item Metadata
ro: Metadatele resursei

en: Item Type
ro: Tipul resursei

en: Item Type #%s
ro: Tip de resursă #%s

en: Item Type Elements
ro: Elemente proprii unui tip de resursă

en: Item Type Information
ro:  Informații despre tipul resursei

en: Item Type Metadata
ro: Metadate corespunzătoare resursei

en: Item Types
ro: Tipuri de resurse

en: Item does not exist: it may have been deleted before processing.
ro: Resursa nu există: e posibil să fi fost ștearsă înainte de a fi procesată.

en: Item type does not contain an element with the ID %s!
ro: Tipul de resursă nu conține un element care are ID-ul %s!

en: Items
ro: Resurse

en: Items Per Page (admin)
ro: Resurse per pagină (administrator)

en: Items Per Page (public)
ro: Resurse per pagină (public)

en: Key
ro: Cheie

en: Keyword
ro: Cuvânt cheie

en: Label
ro: Etichetă

en: Language
ro: Limbă

en: Last IP
ro: Ultimul IP

en: Last accessed
ro: Ultima accesare

en: Limit the number of items displayed per page in the administrative interface.
ro: Limitarea numărului de resurse afișate pe o pagină în interfața de administrare.

en: Limit the number of items displayed per page in the public interface.
ro: Limitarea numărului de resurse afișate per pagină în interfața publică.

en: Limit the number of results displayed per page in the administrative interface.
ro: Limitează numărul rezultatelor afițate per pagină din interfața administrativă.

en: Limit the number of results displayed per page in the public interface.
ro: Limitează numărul rezultatelor afițate per pagină din interfața publică.

en: List of allowed HTML attributes in form input
ro: Lista atributelor HTML permise în formularul pentru introducere

en: List of allowed HTML elements in form input
ro: Lista elementelor HTML permise în formularul de intrare

en: List of allowed MIME types for file uploads
ro: Lista de MIME types permise la încărcare

en: List of allowed extensions for file uploads
ro: Lista extensiilor permise pentru încărcarea de fișiere.

en: List of tags to add to all checked items, separated by %s.
ro: Lista etichetelor pentru a fi adăugate resurselor bifate separate prin %s.

en: Log In
ro: Login

en: Log Out
ro: Log out

en: Login information incorrect. Please try again.
ro: Informații incorecte la logare. Încearcă încă o dată.

en: Lost your password?
ro: Ți-ai pierdut parola?

en: Main Menu
ro: Meniu principal

en: Manage Site
ro: Gestionează siteul

en: Maximum fullsize image size constraint (in pixels)
ro: Contrângerea privind dimensiunea maximă la afișarea completă (în pixeli)

en: Maximum fullsize image size constraint (in pixels).
ro: Limitarea dimensiunii imaginii la expunere integrală (în pixeli).

en: Maximum number of API results displayed per page.
ro: Numărul maxim de rezultate afișate în pagină de către API.

en: Maximum square thumbnail size constraint (in pixels)
ro: Contrângere privind dimensiunea maximă a imaginii timbru pătrată (în pixeli)

en: Maximum square thumbnail size constraint (in pixels).
ro: Limitarea dimensiunilor imaginii timbru în pătrat (în pixeli).

en: Maximum thumbnail size constraint (in pixels)
ro: Constrângerea privind dimensiunea imaginii timbru (în pixeli)

en: Maximum thumbnail size constraint (in pixels).
ro: Limitarea dimensiunii maxime a imaginii timbru (în pixeli).

en: Must specify a file transfer type when attaching files to an item!
ro: Trebuie specificat un transfer de fișiere atunci când atașăm fișiere unei resurse!

en: Name
ro: Nume

en: Name as it should be displayed on the site
ro: Numele așa cum ar trebui să fie afiat pe site

en: Name of element set must be unique.
ro: Numele elementului trebuie să fie unic.

en: Name of element set must not be empty.
ro: Numele elementului nu trebuie să fie gol.

en: Names of plugins must not be blank
ro: Numele pluginurilor nu trebuie să fie goale

en: Narrow by Specific Fields
ro: Filtrează după anumite câmpuri

en: Navigation
ro: Navigare

en: Navigation links that have undeleteable sublinks cannot be deleted.
ro: Linkuri de navigare care au sublinkuri care nu pot fi șterse.

en: New
ro: Nou

en: New Password
ro: Parola nouă

en: New key label
ro: Etichetă nouă pentru cheie

en: New password must be at least %min% characters long.
ro: Parola nouă trebuie să fie de cel puțin %min% caractere lungime.

en: New password must be entered.
ro: Trebuie introdusă o nouă parolă.

en: New password must be typed correctly twice.
ro: Parola nouă trebuie introdusă corect de două ori.

en: Next Item
ro: Următoarea res

en: Next Item &rarr;
ro: Următoarea resursă &rarr;

en: Next Page
ro: Următoarea pagină

en: No
ro: Nu

en: No Collection
ro: Nicio colecție

en: No Tags
ro: Nicio etichetă

en: No contributors
ro: Nu există contribuitori

en: No contributors.
ro: Nu există contribuitori,

en: No featured collections are available.
ro: Nu există colecții prezentate.

en: No featured items are available.
ro: Nu sunt disponibile resurse prezentate.

en: No item to batch edit.
ro: Niciun element pentru editare la nivel de grup

en: No plugin name given.
ro: Nu a fost dat niciun nume pentru plugin.

en: No recent items available.
ro: Nu sunt disponibile resurse recente.

en: No tags are available.
ro: Nu există etichete.

en: Not Featured
ro: Neprezentat

en: Not Public
ro: Privat

en: OR
ro: SAU

en: Omeka Admin
ro: Administratorul Omeka

en: Omeka Atom Feed
ro: Flux Atom Omeka

en: Omeka Image File
ro: Fișier de imagine Omeka

en: Omeka Legacy File
ro: Fișier compatibil Omeka

en: Omeka RSS Feed
ro: Flux RSS Omeka

en: Omeka Video File
ro: Fișier video Omeka

en: Omeka encountered an error when upgrading your installation.
ro: Omeka a raportat o eroare la actualizarea instalării.

en: Omeka has encountered an error
ro: A apărut o eroare

en: Omeka has upgraded successfully.
ro: Omeka s-a actualizat cu succes.

en: Omeka is installed.
ro: Omeka a fost instalat.

en: Omeka requires PHP version %1$s or higher, but this server is running PHP version %2$s. Please update the installed version of PHP and try again.
ro: Omeka are nevoie de versiunea %1$s sau mai mare, dar serverul rulează versiunea %2$s de PHP. Actualizează versiunea de PHP instalată și încearcă din nou.

en: Only Featured Items
ro: Doar resurse prezentate

en: Only Non-Featured Items
ro: Doar resurse neprezentate

en: Only Non-Public Items
ro: Doar resurse private

en: Only Public Items
ro: Doar resurse publice

en: Original Filename
ro: Numele original al fișierului

en: Output Formats
ro: Formate de ieșire

en: Page
ro: Pagina

en: Page 1
ro: Pagina 1

en: Page 2
ro: Pagina 2

en: Page 3
ro: Pagina 3

en: Page 4
ro: Pagina 4

en: Page 5
ro: Pagina 5

en: Page 6
ro: Pagina 6

en: Page not found.
ro: Pagină inexistentă.

en: Pagination
ro: Paginare

en: Password
ro: Parolă

en: Password cannot be empty.
ro: Introdu o parolă!

en: Password changed!
ro: Parola a fost modificată!

en: Password is required.
ro: Este nevoie de o parolă.

en: Password must be at least 6 characters long.
ro: Parola trebuie să fie de cel puțin 6 caractere lungime.

en: Password: The passwords do not match.
ro: Parolă: această parolă nu se potrivește.

en: Path to plugin.ini for "%s" is not correct.
ro: Calea pentru plugin.ini pentru  "%s" nu este corectă.

en: Pick this type
ro: Alege acest tip

en: Please back up your existing database and then click the button to upgrade.
ro: Fă o copie de siguranță la baza de date și apoi dă click pe actualizare

en: Please check your email for a link to reset your password.
ro: Verifică mailul pentru linkul de resetare a parolei.

en: Please follow this link to reset your password:
ro: Urmează acest link pentru a reseta parola:

en: Please restore from your database backup and try again.
ro: Restaurează baza de date din copia de siguranță și încearcă din nou.

en: Plugin must have a valid directory name before it can be installed.
ro: Pluginul trebuie să aibe un nume de director valid înainte de a-l instala.

en: Plugins
ro: Pluginuri

en: Post Processing
ro: Post procesare

en: Powered by Omeka
ro: Motorizat de Omeka

en: Prev Item
ro: Resursa ante

en: Previous Page
ro: Pagina anterioară

en: Private
ro: Privat

en: Producer
ro: Producător

en: Proudly powered by <a href="http://omeka.org">Omeka</a>.
ro: Motorizat de <a href="http://omeka.org">Omeka</a>.

en: Public Site
ro: Site public

en: Public/Non-Public
ro: Public/Privat

en: Publisher
ro: Editor

en: Query type:
ro: Tipul interogării:

en: Query:
ro: Interogare:

en: Quick Filter
ro: Filtru rapid

en: Re-type the Password
ro: Reintrodu parola!

en: Real Name is required.
ro: Numele real este necesar.

en: Recent Collections
ro: Colecții recente

en: Recent Items
ro: Resurse recente

en: Recently Added Items
ro: Resurse adăugate recent

en: Record Type
ro: Tipul resursei

en: Record Types
ro: Tipuri de resurse

en: Record types:
ro: Tipul resursei:

en: Relation
ro: Relație

en: Remember Me?
ro: Ține-mă minte!

en: Remove
ro: Elimină

en: Remove field
ro: Câmp eliminat

en: Remove?
ro: Scoți?

en: Render Details
ro: Detalii de vizualizare

en: Render Device
ro: Dispozitiv de vizualizare

en: Repeat New Password
ro: Repetă parola nouă

en: Rescind
ro: Revocă

en: Researcher
ro: Cercetător

en: Resend Activation Email
ro: Trimite încă o dată emailul de confirmare

en: Reset Navigation
ro: Resetează navigarea

en: Restore Default Attributes
ro: Restaurează atributele originale

en: Restore Default Elements
ro: Restaurează elementele la forma originală

en: Restore Default Extensions
ro: Restaurează extensiile exitente la început

en: Restore Default Types
ro: Restaurează tipurile preexistente

en: Results Per Page (admin)
ro: Rezultate per pagină (admin)

en: Results Per Page (public)
ro: Rezultate per pagină (public)

en: Results per Page
ro: Rezultate per pagină

en: Return to Dashboard
ro: Înapoi la Panoul de operare

en: Rights
ro: Drepturi

en: Role
ro: Rol

en: Roles describe the permissions a user has. See <a href='http://omeka.org/codex/User_Roles' target='_blank'>documentation</a> for details.
ro: Rolurile descriu permisiunile pe care le are utilizatorul. Vezi <a href='http://omeka.org/codex/User_Roles' target='_blank'>documentation</a> pentru detalii.

en: Rss2.0 Feed Not Found!
ro: Flux RSS2.0 inexistent!

en: SQL error in migration:
ro: Eroare SQL la migrare:

en: Save Changes
ro: Salvează modificările

en: Save Password
ro: Salvează parola

en: Screenshot for %s Theme
ro: Captură de ecran pentru tema %s

en: Search
ro: Caută

en: Search By Collection
ro: Caută după colecție

en: Search By Tags
ro: Caută după etichete

en: Search By Type
ro: Caută după tip

en: Search By User
ro: Caută după utilizator

en: Search Field
ro: Caută câmp

en: Search Items
ro: Caută resurse

en: Search Joiner
ro: Caută operator

en: Search Record Types
ro: Caută după tip

en: Search Terms
ro: Caută termeni

en: Search Type
ro: Caută tip

en: Search by a range of ID#s (example: 1-4, 156, 79)
ro: Caută după o gamă de ID#uri (exemplu: 1-4, 156, 79)

en: Search for Keywords
ro: Caută cuvinte cheie

en: Search for items
ro: Caută anumite resurse

en: Search only these record types:
ro: Caută doar în aceste tipuri de resurse:

en: Search users
ro: Caută utilizator

en: Search using this query type:
ro: Caută folosind următorul tip de interogare:

en: Security
ro: Securitate

en: Select Below
ro: Selectează de mai jos

en: Select Below
ro: Selectează de mai jos

en: Select a Homepage
ro: Selectează o pagină Home

en: Select all %s results
ro: Selectează toate cele %s rezultate

en: Select all rows
ro: Selectează toate rândurile

en: Select item "%s"
ro: Selectează resursa "%s"

en: Separate tags using this character or string.
ro: Separă etichetele utilizând acest caracter sau șir.

en: Separate tags using this character or string. Be careful when changing this setting. You run the risk of splitting tags that contain the old delimiter.
ro: Separă etichetele folosind acest caracter sau șir. Fii atent atunci câns schimbi această setare. Riști să rupi etichete care pot conține vechiul caracter existent.

en: Separate tags with %s
ro: Separă etichetele prin %s

en: Settings
ro: Setări

en: Show Details
ro: Arată detaliile

en: Show Element Set Headings
ro: Afișează titlurile Setului de Elemente

en: Show Empty Elements
ro: Arată elementele goale

en: Site Author Information
ro: Informații privind autorul siteului

en: Site Copyright Information
ro: Informații privind drepturile de autor pentru acest site

en: Site Description
ro: Descrierea siteului

en: Site Settings
ro: Setările siteului

en: Site Title
ro: Titlul siteului

en: Skip to main content
ro: Treci la conținutul principal

en: Some items were excluded because you do not have permission to delete them.
ro: Unele resurse au fost excluse pentru că nu ai permisiunea de a le șterge.

en: Sorry, you do not have permission to access this page.
ro: Nu ai permisunea de a accesa această pagină

en: Sort by:
ro: Sortează după:

en: Source
ro: Sursă

en: Square Thumbnail
ro: Pictogramă pătrat

en: Square Thumbnail Size
ro: Imagine timbru în pătrat

en: Subject
ro: Subiect

en: Submit
ro: Trimite

en: Success!
ro: Succes!

en: Support Forums
ro: Forumuri de sprijin

en: System Information
ro: Informații de sistem

en: Tag Delimiter
ro: Delimitator între etichete

en: Tags
ro: Etichete

en: Tags must be given a name.
ro: Etichetele au nevoie de un nume.

en: That name is already taken for this tag.
ro: Acest nume este deja pus.

en: The "%s" field has at least one invalid value!
ro: Câmpul "%s" are cel puțin o valoare nevalidă!

en: The "%s" plugin must be installed and have newer files to upgrade it.
ro: Pluginul  "%s" trebuie instalat și are noi fișiere gata să fie actualizate.

en: The %s plugin has already been installed.
ro: Pluginul %s a fost deja instalat.

en: The %s plugin was activated, but could not be loaded:
ro: Pluginul %s a fost activat, dar nu a putut fi încărcat:

en: The %s plugin was successfully activated!
ro: Pluginul %s a fost activat cu succes!

en: The %s plugin was successfully configured!
ro: Pluginul %s a fost configurat cu succes!

en: The %s plugin was successfully deactivated!
ro: Pluginul %s a fost dezactivat fără probleme!

en: The %s plugin was successfully installed!
ro: Pluginul %s a fost instalat cu succes!

en: The %s plugin was successfully uninstalled!
ro: Pluginul %s a fost dezinstalat fără probleme!

en: The %s plugin was successfully upgraded!
ro: Pluginul %s a fost actualizat cu succes!

en: The API configuration was successfully changed!
ro: Configurarea API-ului a fost modificată cu succes!

en: The Dublin Core metadata element set is common to all Omeka records, including items, files, and collections. For more information see, http://dublincore.org/documents/dces/.
ro: Setul de elemente de metadate Dublin Core sunt comune tuturor resurselor din Omeka, inlcuzând elemente, fișiere și colecții. Pentru mai multe informații, vezi http://dublincore.org/documents/dces/.

en: The ImageMagick directory path does not work.
ro: Calea către ImageMagick nu funcționează.

en: The ImageMagick directory path has not been set. No derivative images will be created. If you would like Omeka to create derivative images, please set the path in Settings.
ro: Calea directorului către ImageMagick nu a fost setată. Nu vor fi create alte imagini. Dacă dorești ca Omeka să creeze imagini derivate, setează calea în Setări.

en: The ImageMagick directory path works.
ro: Calea către ImageMagick funcționează.

en: The appearance settings have been updated.
ro: Setările privind înfățișarea au fost actualizate.

en: The collection "%s" was successfully added!
ro: Colecția "%s" a fost adăugată cu succes!

en: The collection "%s" was successfully changed!
ro: Colecția "%s" a fost modificată cu succes!

en: The collection "%s" was successfully deleted!
ro: Colecția "%s" a fost ștearsă fără probleme!

en: The collection #%s was successfully added!
ro: Colecția #%s a fost adăugată cu succes!

en: The collection #%s was successfully changed!
ro: Colecția #%s a fost modificată cu succes!

en: The collection #%s was successfully deleted!
ro: Colecția #%s a fost ștearsă fără probleme!

en: The configured PHP path (%s) does not point to a PHP-CLI binary.
ro: Calea PHP configurată (%s) nu trimite către un binar PHP-CLI.

en: The configured PHP path (%s) is invalid.
ro: Calea configurată în PHP (%s) nu-i validă.

en: The configured PHP path (%s) points to a PHP-CLI binary with an invalid version (%s)
ro: Calea PHP configurată (%s) trimite la un binar PHP-CLI care nu este a unei versiuni valide (%s)

en: The deletion of all items is forbidden.
ro: Ștergerea tuturor resurselor este interzisă.

en: The description of the item type.
ro: Descrierea tipului de resursă.

en: The element name must not be empty.
ro: Elementul nu trebuie să fie gol.

en: The element set was successfully changed!
ro: Setul de resurse a fost modificat  fără probleme!

en: The file format, physical medium, or dimensions of the resource
ro: Formatul fișierului, obiectul fizic sau dimensiunile resursei.

en: The file was successfully deleted.
ro: Fișierul a fost șters fără probleme.

en: The following error occurred while activating the %s plugin:
ro: A apărut următoarea eroare la activarea pluginului %s:

en: The following error occurred while deactivating the %s plugin:
ro: În timp ce pluginul %s era dezactivat, a apărut următoarea problemă:

en: The following error occurred while installing the %s plugin:
ro: La instalarea pluginului %s au apărut următoarele erori:

en: The following error occurred while uninstalling the %s plugin:
ro: A apărut următoarea eroare la momentul dezinstalării pluginului %s:

en: The following error occurred while upgrading the %s plugin:
ro: La actualizarea pluginului %s a apărut următoarea eroare:

en: The following issues will not affect installation, but they may negatively affect the behavior of Omeka:
ro: Următoarele probleme nu vor afecta instalarea, dar vor putea afecta negativ comportamentul softwareului

en: The general settings have been updated.
ro: Setările generale au fost actualizate.

en: The item "%s" was successfully added!
ro: Tipul de resursă "%s" a fost adăugat fără probleme!

en: The item "%s" was successfully changed!
ro: Tipul de resursă "%s" a fost modificat fără probleme!

en: The item "%s" was successfully deleted!
ro: Tipul de resursă "%s" a fost șters fără probleme!

en: The item #%s was successfully added!
ro: Tipul de resursă "%s" a fost adăugat fără probleme!

en: The item #%s was successfully changed!
ro: Tipul de resursă "%s" a fost modificat fără probleme!

en: The item #%s was successfully deleted!
ro: Tipul de resursă "%s" a fost șters fără probleme!

en: The item type "%s" was successfully added!  You may now add elements to your new item type.
ro: Tipul de resursă "%s" a fost adăugată cu succes! În acest moment poți adăuga elemente noi la noul tău tip de resursă.

en: The item type "%s" was successfully added.
ro: Tipul de resursă "%s" a fost adăugat fără probleme.

en: The item type "%s" was successfully updated.
ro: Tipul de resursă "%s" a fost modificată fără probleme.

en: The item type cannot have more than one "%s" element.
ro: Tipul de resursă nu poate avea mai mult de o resursă „%s”.

en: The item type elements were successfully changed!
ro: Elementele pentru tipul de resursă au fost modificate fără probleme!

en: The item type metadata element set, consisting of all item type elements bundled with Omeka and all item type elements created by an administrator.
ro: Setul de elemente de metadate al resursei care constă din toate elementele corespunzătoare unui anumit tip de resursă care ți le dă Omeka și toate elementele unui tip de resursă creată de un administrator.

en: The item type name must be unique.
ro: Tipul de resursă trebuie să fie unic.

en: The item type name must have between %1$s and %2$s characters.
ro: Tipul de resursă trebuie să aibe între %1$s și %2$s caractere.

en: The item was successfully batch-edited.
ro: Resursa a fost editată ca set fără probleme.

en: The item was successfully deleted.
ro: Resursa a fost ștearsă fără probleme.

en: The items are checked and changed one by one in the background.
ro: Resursele sunt bifate și modificate una câte una în fundal.

en: The items are checked and deleted one by one in the background.
ro: Resursele sunt bifate și șterse una câte una în fundal.

en: The items were successfully changed!
ro: Înregistrările au fost modificate cu succes!

en: The items were successfully deleted!
ro: Resursele au fost șterse fără probleme!

en: The maximum file size is %s.
ro: Dimensiunea maximă este %s.

en: The metadata element set that was included in the `files_images` table in previous versions of Omeka. These elements are common to all image files.
ro: Setul de elemente de metadate care a fost inclus în tabelul „files_images” în versiunile anterioare ale Omeka. Aceste elemente sunt comune tuturor fișierelor de imagine.

en: The metadata element set that was included in the `files_videos` table in previous versions of Omeka. These elements are common to all video files.
ro: Setul de elemente de metadate a fost inclus în tabelul „files_videos” al versiunilor precendente ale Omeka. Aceste elemente sunt comune tuturor fișierelor video.

en: The metadata element set that, in addition to the Dublin Core element set, was included in the `files` table in previous versions of Omeka. These elements are common to all Omeka files. This set may be deprecated in future versions.
ro: Setul de elemente de metadate care suplimentar setului Dublin Core, a fost inclus în tabela „files” în versiunile anterioare Omeka. Aceste elemente sunt comune tuturor fișierelor Omeka. Acest set poate să fie abandonat în viitor.

en: The method used to access this URL (%s) is not valid.
ro: Metoda utilizată pentru a accesa acest URL (%s) nu este validă.

en: The name of the item type.
ro: Numele tipului de resursă.

en: The nature or genre of the resource
ro: Natura sau genul resursei.

en: The navigation settings have been reset.
ro: Setările privind navigarea au fost actualizate.

en: The navigation settings have been updated.
ro: Setările privind navigarea au fost actualizate.

en: The navigation settings were not saved because of missing or invalid values.  All changed values have been restored.
ro: Setările privind navigarea nu au fost salvate deoarece valoril lipsesc sau sunt nevalide. Toate valorile modificate au fost restaurate.

en: The page must be normalized and have a valid uid.
ro: Această pagină trebuie normalizată și să aibe un uid valid.

en: The parent container must either be the navigation object or a descendant subpage of the navigation object.
ro: Containerul părinte trebuie să fie ori un obiect navigabil sau o subpagină descendent a obiectului de navigat.

en: The plugin %s must be installed.
ro: Pluginul %s trebuie instalat.

en: The plugin could not be found in the '%s' directory!
ro: Acest plugin nu a putut fi găsit în directorul  '%s'!

en: The security settings have been updated.
ro: Setările de securitate au fost actualizate.

en: The spatial or temporal topic of the resource, the spatial applicability of the resource, or the jurisdiction under which the resource is relevant
ro: Perioada de timp sau aria spațială acoperită de resursă sau jurisdicția sub care resursa are relevanță.

en: The theme has been successfully changed.
ro: Tema a fost modificată fără probleme.

en: The theme settings were successfully saved!
ro: Setările temei au fost salvate fără probleme!

en: The topic of the resource
ro: Subiectul acoperit de resursă.

en: The user "%s" was added, but the activation email could not be sent.
ro: Utilizatorul "%s" a fost adăugat dar emailul pentru activare nu a putut fi trimis.

en: The user "%s" was successfully added!
ro: Utilizatorul "%s" a fost adăugat cu succes!

en: The user "%s" was successfully deleted!
ro: Utilizatorul "%s" a fost șters fără probleme!

en: The user %s was successfully changed!
ro: Utilizatorul %s a fost modificat fără probleme!

en: The user must be assigned a role.
ro: Utilizatorului trebuie să i se dea un rol.

en: The username "%1$s" must be between %2$s and %3$s characters.
ro: Numele utilizatorului "%1$s" trebuie să fie între %2$s și %3$s caractere.

en: Themes
ro: Teme

en: There are currently no items within this collection.
ro: În acest moment nu există resurse în această colecție.

en: There are no collections on this page.
ro: Nu sunt colecții în această pagină.

en: There are no elements.
ro: Nu există resurse.

en: There are no files for this item yet.
ro: Deocamdată nu sunt fișiere pentru această resursă

en: There are no recently added items.
ro: Nu există resurse adăugate recent.

en: There are no tags to display. You must first tag some items.
ro: Nu există etichete care să fie afișate. Mai întâi trebuie să etichetezi câteva resurse.

en: There are too few values in the element ordering array.
ro: Sunt prea puține valori în tabloul de ordonare al elementelor.

en: There are too many values in the element ordering array.
ro: Sunt prea multe valori în tabloul de ordonare a elementelor.

en: There is no element "%1$s", "%2$s"!
ro: Nu există elementul "%1$s", "%2$s"!

en: There was an error on the form. Please try again.
ro: Există o eroare în formular. Încearcă din nou.

en: There was an invalid entry on the form. Please try again.
ro: Există o informației nevalidă în formular. Încearcă din nou.

en: There were errors found in your form. Please edit and resubmit.
ro: Au fost descoperite erori în formular. Editează și trimite din nou.

en: This email address is already in use.
ro: Acest email este deja folosit.

en: This email address is invalid.
ro: Această adresă de email este nevalidă.

en: This is not a valid plugin.
ro: Acesta nu este un plugin valid.

en: This migration should have been run previously (should not run again).
ro: Migrarea ar fi trebuit să fie făcut anterior (nu ar trebui să ruleze din nou).

en: This migration should not be run.
ro: Această migrare nu ar trebui făcută.

en: This theme requires a newer version of Omeka (%s).
ro: Această temă cere o nouă versiune Omeka (%s).

en: This username is already in use.
ro: Acest nume de utilizator este deja în uz.

en: This version of %1$s requires at least Omeka %2$s.
ro: Această versiune de %1$s necesită ca Omeka să fie cel puțin %2$s.

en: This will delete the "%s" item type but will not delete the elements assigned to the item type. Items that are assigned to this item type will lose all metadata that is specific to the item type.
ro: Acest lucru va șterge tipul de resursă "%s" dar nu va șterge resursele asignate acestui tip. Resursele asignate lui vor pierde toate metadatele care sunt specifice.

en: This will delete the collection "%s" and its associated metadata. This will not delete any items in this collection, but will delete the reference to this collection in each item.
ro: Acest lucru se va solda cu ștergerea colecției #%s și a metadatelor asociate. Nu vor fi șterse și resursele acestei colecții, dar se vor șterge referințele către această colecție din fiecare.

en: This will delete the collection #%s and its associated metadata. This will not delete any items in this collection, but will delete the reference to this collection in each item.
ro: Acest lucru se va solda cu ștergerea colecției #%s și a metadatelor asociate. Nu vor fi șterse și resursele acestei colecții, dar se vor șterge referințele către această colecție din fiecare.

en: This will delete the element set and all elements assigned to the element set. Items will lose all metadata that is specific to this element set.
ro: Aceasta va șterge setul de elemente și toate elementele atribuite acestuia. Înregistrările vor pierde toate metadatele care sunt specifice acestui set de elemente.

en: This will delete the file and its associated metadata.
ro: Acest lucru va șterge fișierul, precum și metadatele asociate lui.

en: This will delete the item "%s" and its associated metadata. It will also delete all files and file metadata associated with this item.
ro: Acest lucru va avea drept efect ștergerea resursei  "%s" și a metadatelor asociate. Va șterge și toate fițierele și fițierele de metadate asociate resursei.

en: This will delete the item #%s and its associated metadata. It will also delete all files and file metadata associated with this item.
ro: Acest lucru va șterge resursa  #%s și metadatele asociate. Va șterge și toate fițierele și fișierele de metadate asociate acestei resurse.

en: Thumbnail
ro: Pictogramă

en: Thumbnail Size
ro: Imagine timbru

en: Title
ro: Titlu

en: To create a new API key, enter a label for the key below. For example, describe for what purpose it will be used. This key will have all your permissions; treat it as you would your password.
ro: Pentru a crea o nouă cheiei API, introdu o etichetă pentru cea de mai jos. De exemplu, descrie în ce scop va fi utilizată aceasta. Această cheie va beneficia de toate permisiunile. Ai grijă de ea ca și de o parolă.

en: To delete a tag, click the X. Deleting a tag will not delete the tagged items.
ro: Pentru a șterge o etichetă, dă clic pe X. Ștergând o etichetă nu se va șterge și resursa la care este.

en: To edit the tag name, click the name and begin editing, and hit "enter" to save. To cancel an edit, click the ESC key or click away from the tag.
ro: Pentru a edita numele etichetei, dă clic pe nume și apasă pe „enter” ca să salvezi. Pentru a anula editarea apasă tasta ESC sau dă clic pe altceva.

en: To view all items with a tag, click the number.
ro: Pentru a vedea toate resursele care au o etichetă, apasă un număr.

en: Total Items
ro: Toate resursele

en: Total Number of Items
ro: Toate resursele

en: Transcriber
ro: Copist

en: Type
ro: Tip

en: Type Metadata
ro: Metadate aferente tip

en: Type Name
ro: Numele tipului

en: Typed passwords do not match.
ro: Parolele introduse nu se potrivesc.

en: Unable to reset password. Please verify that the information is correct and contact an administrator if necessary.
ro: Nu se poate reseta parola. verifică dacă informația este corectă sau dacă este necesar un contact sau administratorul.

en: Undo
ro: Anulează

en: Uninstall
ro: Dezinstalează

en: Uninstall Plugin: %s
ro: Dezinstalează pluginul: %s

en: Update API Keys
ro: Actualizează cheile API

en: Upgrade
ro: Actualizează

en: Upgrade Database
ro: Actualizează baza de date

en: Upgrade Your Omeka Database
ro: Actualizează baza de date Omeka

en: Upgrade to %s
ro: Actualizează la %s

en: Use HTML
ro: Folosește HTML-ul

en: Use Square Thumbnails
ro: Folosește pictograme pătrate

en: Use square-cropped images by default wherever thumbnails appear in the public interface.
ro: Folosește imagini tăiate pătrat de fiecare dată când pictogramele apar în interfața publică.

en: Use this theme
ro: Folosește această temă

en: User #%s
ro: Utilizatorul #%s

en: User Activation
ro: Activarea utilizatorilor

en: User activation email could not be sent.
ro: Nu a putut fi trimis un email de confirmare.

en: User activation email has been sent.
ro: Emailul pentru activare a fost trimis

en: User is not allowed to delete selected items.
ro: Utilizatorului nu îi este permisă ștergerea elementelor selectate.

en: User is not allowed to delete this item.
ro: Utilizatorului nu-i este permisă ștergerea acestei resurse.

en: User is not allowed to edit selected items.
ro: Utilizatorului nu îi este permisă editarea înregistrărilor selectate.

en: User is not allowed to edit this item.
ro: Utilizatorului nu-i este permisă editarea acestei resurse.

en: User is not allowed to modify featured status of items.
ro: Utilizatorului nu îi este permisă modificarea stării ca prezentată sau nu a unei resurse

en: User is not allowed to modify visibility of items.
ro: Utilizatorului nu îi este permisă modificarea vizibilității resurselor.

en: User is not allowed to tag selected items.
ro: Utilizatorului nu îi este permisă etichetarea înregistrărilor selectate.

en: User is not allowed to tag this item.
ro: Utilizatorului nu-i este permisă etichetarea acestei resurse.

en: User may not change permissions to super-user
ro: Utilizatorul nu poate modifica permisiunile pentru a deveni super-user

en: User may not change roles.
ro: Utilizatorul nu poate schimba rolurile.

en: Username
ro: Nume de utilizator

en: Username cannot be empty.
ro: Numele de utilizator nu poate fi gol.

en: Username is required.
ro: Este necesar numele utilizatorului.

en: Username must be 30 characters or fewer. Whitespace is not allowed.
ro: Numele utilizatorului trebuie să fie de 30 de caractere sau mai puține. Nu sunt permise spații.

en: Username must be at least %min% characters long.
ro: Numele utilizatorului trebuie să fie de cel puțin %min% caractere.

en: Username must be at most %max% characters long.
ro: Numele utilizatorului trebuie să fie de maxim %max% caractere.

en: Users
ro: Utilizatori

en: Version %s
ro: Versiunea %s

en: View
ro: Vezi

en: View All
ro: Vezi-le pe toate

en: View All Collections
ro: Vezi toate colecțiile

en: View All Items
ro: Vezi toate resursele

en: View File Metadata
ro: Vezi metadatele fișierului

en: View Public Page
ro: Vizualizează pagina publică

en: View the items in %s
ro: Vezi resursele din %s

en: Watermark
ro: Filigran

en: Welcome!
ro: Bine ai venit!

en: Welcome, %s
ro: Bine ai venit %s

en: Whitespace is not allowed. Only these special characters may be used: %s
ro: Nu sunt permise spații. Pot fi utilizate doar aceste caractere speciale: %s

en: Width
ro: Lățime

en: Would you like to %s?
ro: Dorești să %s?

en: Yes
ro: Da

en: Yes, I want to uninstall this plugin.
ro: Da, vreau să dezinstalez pluginul

en: You do not have any plugins installed. Add them to the plugins directory to see them listed here.
ro: Nu ai niciun plugin instalat. Adaugă-le în directorul plugins pentru a le vedea aici

en: You do not have permission to access this page.
ro: Nu ai permisiunea de a accesa această pagină.

en: You have a new version of %s. Please upgrade!
ro: Există o versiune nouă a lui %s. Actualizează!

en: You have changed which records are searchable in Omeka. Please re-index the records using the form below.
ro: Ai modificat care resurse să fie regăsite de Omeka. Reindexați resursele utilizând formularul de mai jos.

en: You have chosen an illegal theme name. Please select another theme.
ro: Ai ales o denumire nevalidă pentru numele temei. Selectează o altă temă.

en: You have no API keys. Use the form above to create one.
ro: Nu ai nicio cheie API. Folosește formularul de mai sus pentru a genera una.

en: You have no collections.
ro: Nu ai nicio colecție

en: You have no items.
ro: Nu ai nicio resursă.

en: You may now log in to Omeka.
ro: Acum te poți loga la Omeka.

en: You must choose some items to batch edit.
ro: Trebuie să alegi câteva resurse pentru a le edita în grup.

en: You must confirm the uninstall before proceeding.
ro: Trebuie să confirmi dezinstalarea înainte de a proceda.

en: You must use a different method to access this URL. If you reached this page by following a link or clicking a button in Omeka, please contact the %s.
ro: Folosește o altă metodă de acces pentru acest URL. Dacă ai ajuns pe această pagină urmârind un link sau ai apăsat pe un buton în Omeka, contactează %s.

en: You&#8217;ve tried to access a page that does not seem to exist. Sometimes this happens. Below is a quick break-down of the items, collections, and exhibits on this site.
ro: Ai încercat să accesezi o pagină care pare să nu existe. Uneori acest lucru se mai întâmplă. Mai jos sunt detaliate înregistrările, colecțiile și expozițiile acestui site.

en: Your Omeka database is not compatible with your current version of Omeka.
ro: Baza ta Omeka nu este compatibilă cu versiunea curentă de Omeka.

en: Your account for the %s repository has been created. Please click the following link to activate your account:
ro: Contul pentru colecția digitală  %s a fost creat. Apasă pe linkul următor pentru a activa contul:

en: Your query returned no results.
ro: Interogarea nu a returnat niciun răspuns

en: [%s] Reset Your Password
ro: [%s] Resetează parola

en: [Untitled]
ro: [Fără titlu]

en: [Untitled] #%s
ro: [Fără nume] #%s

en: [no text]
ro: [nu este text]

en: accessed %1$s, %2$s.
ro: a accesat %1$s, %2$s.

en: by %s
ro: de %s

en: contains
ro: conține

en: does not contain
ro: nu conține

en: does not match
ro: nu găsește

en: edit a specific item type
ro: editează un anumit tip de resursă

en: ends with
ro: se încheie cu

en: inactive
ro: inactiv

en: is empty
ro: este gol

en: is exactly
ro: este exact

en: is not empty
ro: nu este gol

en: is not exactly
ro: nu e chiar

en: items selected
ro: resurse selectate

en: matches
ro: găsește

en: must be 30 characters or fewer with no whitespace
ro: trebuie să fie de 30 de caractere sau mai puțin fără spații

en: must be at least 6 characters
ro: trebuie să fie de cel puțin 6 caractere

en: or
ro: sau

en: refine your search
ro: detaliază căutarea

en: required field
ro: câmp necesar

en: site administrator
ro: administratorul siteului

en: starts with
ro: începe cu

en: theme
ro: temă
