Omeka - en to sv_SE translation catalogue (733 entries)

en: "%s" is not a valid file derivative.
sv_SE: "%s" är inte ett giltigt filderivat

en: %1$s and %2$s
sv_SE: %1$s och %2$s

en: %1$s requires the following plugins to be installed, activated, and loaded: %2$s
sv_SE: %1$s kräver följande plugin installerad, aktiverad samt laddad: %2$s

en: %1$s, %2$s, and %3$s
sv_SE: %1$s, %2$s, och %3$s

en: %s Administrator
sv_SE: %s administratör

en: %s bytes
sv_SE: %s byte

en: %s has no API keys. Use the form above to create one.
sv_SE: %s saknar API-nycklar. Använd formuläret ovan för att skapa en.

en: %s is not a valid URL.
sv_SE: %s är inte en giltig URL.

en: %s of %s
sv_SE: %s av %s

en: %s will be deleted from the system. Items, collections, and tags created by this user will remain in the system, but will no longer be associated with this user.
sv_SE: %s kommer att raderas från systemet. Objekt, samlingar och taggar skapade av denna användare finns kvar i systemet men kommer inte längre att vara kopplade till denna användare.

en: &larr; Previous Item
sv_SE: &larr; Föregående post

en: '%s' is already in use. Please choose another username.
sv_SE: '%s' är upptaget. Vänligen välj ett annat användarnamn.

en: '%s' is an invalid special value.
sv_SE: '%s' är ett ogiltigt specialvärde.

en: (%s total)
sv_SE: (%s totalt)

en: (Lost your password?)
sv_SE: (Glömt ditt lösenord?)

en: (Private)
sv_SE: (Privat)

en: 403 Page Forbidden
sv_SE: 403 Åtkomst förbjuden

en: 403: Forbidden
sv_SE: 403: Åtkomst förbjuden

en: 404 Page Not Found
sv_SE: 404 Sidan kunde inte hittas

en: 404: Page Not Found
sv_SE: 404: Sidan kunde inte hittas

en: 405 Method Not Allowed
sv_SE: 405 Metoden inte tillåten

en: 405: Method Not Allowed
sv_SE: 405: Metoden stöds ej

en: A current %s variable has not been set to this view.
sv_SE: En aktuell %s variabel har inte tilldelats denna vy.

en: A language of the resource
sv_SE: Det språk som resursens intellektuella innehåll är skrivet på

en: A loop %s variable has not been set to this view.
sv_SE: En loop %s variabel har inte tilldelats denna vy.

en: A name given to the resource
sv_SE: Ett namn som givits åt resursen

en: A new API key was successfully created.
sv_SE: En ny API-nyckel skapades.

en: A new version of Omeka is available for download.
sv_SE: En ny version av Omeka är tillgänglig för nedladdning.

en: A point or period of time associated with an event in the lifecycle of the resource
sv_SE: Ett datum knutet till en händelse i resursens levnadstid

en: A related resource
sv_SE: Referens till en relaterad resurs

en: A related resource from which the described resource is derived
sv_SE: En referens till en resurs som den aktuella resursen är härledd från

en: API Keys
sv_SE: API-nycklar

en: Access denied.
sv_SE: Åtkomst nekad.

en: Activate
sv_SE: Aktivera

en: Activate your account with the %s repository
sv_SE: Ativera ditt konto för databasen %s

en: Activation has been pending since %s.
sv_SE: Väntar på aktivering sedan %s.

en: Active?
sv_SE: Aktiv?

en: Add Another File
sv_SE: Lägg till en fil till

en: Add Collection
sv_SE: Lägg till samling

en: Add Element
sv_SE: Lägg till element

en: Add Input
sv_SE: Lägg till data

en: Add Item
sv_SE: Lägg till objekt

en: Add Item Type
sv_SE: Lägg till objekttyp

en: Add Link
sv_SE: Lägg till länk

en: Add New Files
sv_SE: Lägg till nya filer

en: Add New User
sv_SE: Lägg till ny användare

en: Add Tags
sv_SE: Lägg till etiketter/taggar

en: Add User
sv_SE: Lägg till användare

en: Add a Collection
sv_SE: Lägg till en samling

en: Add a Field
sv_SE: Lägg till ett fält

en: Add a File
sv_SE: Lägg till en fil

en: Add a Link to the Navigation
sv_SE: Lägg till en länk till navigationen

en: Add a User
sv_SE: Lägg till en användare

en: Add a new collection
sv_SE: Skapa ny samling

en: Add a new item
sv_SE: Lägg till nytt objekt

en: Add an Item
sv_SE: Lägg till ett objekt

en: Add an Item Type
sv_SE: Lägg till objekttyp

en: Add new themes by downloading them from the <a href="http://omeka.org/add-ons/themes/" target="_blank">Omeka Theme Directory</a>, or <a href="http://omeka.org/codex/Theme_Writing_Best_Practices" target="_blank">design your own</a>!
sv_SE: Lägg till nya teman genom att hämta dem från <a href="http://omeka.org/add-ons/themes/" target="_blank">Omekas temakatalog</a>, eller <a href="http://omeka.org/codex/Theme_Writing_Best_Practices" target="_blank">designa ditt eget tema</a>!

en: Additional Creator
sv_SE: Ytterligare upphovsman

en: Admin Dashboard
sv_SE: Admin dashboard

en: Admin Theme
sv_SE: Administratörstema

en: Admin Themes
sv_SE: Administratörsteman

en: Administrator Email
sv_SE: Administratörens epostadress

en: Advanced Search (Items only)
sv_SE: Avancerad sökning (endast objekt)

en: After enabling the API, applications may be able to show, browse, add, edit, and delete your site resources. Viewing protected content, as well as adding, editing, and deleting content, is protected and requires key authentication. Each key corresponds to, and has all permissions of, an existing Omeka user. You can create keys on each user's %sedit page%s.
sv_SE: Efter att API:et aktiverats kan applikationer visa, bläddra, lägga till, redigera och radera objekt i din sajt. För att visa skyddat innehåll och lägga till, redigera och ta bort objekt krävs en nyckel för autentisering. Varje nyckel är knuten till en Omeka-användare och har samma rättigheter. Du kan skapa nycklar på användarens %sredigeringssida%s.

en: All %d items matching the search filters above will be deleted.
sv_SE: Samtliga %d objekt som matchar ovanstående sökfilter kommer att raderas.

en: All %d items will be deleted.
sv_SE: Samtliga %d objekt kommer att raderas.

en: All Tags
sv_SE: Alla etiketter/taggar

en: All customizations will be lost. Order and labels will revert to Omeka defaults. Custom links will be lost.
sv_SE: Alla anpassningar förloras. Ordning och etiketter återställs till Omekas defaultinställningar. Anpassade länkar försvinner.

en: All element texts must have a record type.
sv_SE: Samtliga elementtexter måste ha en posttyp.

en: All items are in a collection.
sv_SE: Alla objekt ingår i en samling

en: All navigation links must have URIs.
sv_SE: Alla navigeringslänkar måste ha URI:er.

en: All navigation links must have different URIs.
sv_SE: Alla navigeringslänkar måste ha unika URI:er.

en: Allowed File Extensions
sv_SE: Tillåtna filtyper

en: Allowed File Types
sv_SE: Tillåtna filtyper

en: Allowed HTML Attributes
sv_SE: Tillåtna HTML-attribut

en: Allowed HTML Elements
sv_SE: Tillåtna HTML-element

en: An account of the resource
sv_SE: En redogörelse för resursens innehåll

en: An array of records is not available for the loop.
sv_SE: En lista med poster är inte tillgänglig för loopen.

en: An element named "%s" already exists for the "%s" element set.
sv_SE: Ett element med namnet "%s" existerar redan för elementsamlingen "%s".

en: An entity primarily responsible for making the resource
sv_SE: Den enhet som i första hand är ansvarig för resursens intellektuella innehåll

en: An entity responsible for making contributions to the resource
sv_SE: En enhet som har bidragit till resursens innehåll

en: An entity responsible for making the resource available
sv_SE: Den enhet som är ansvarig för att ha gjort resursen tillgänglig

en: An error occured when the item was updated: %s
sv_SE: Ett fel inträffade när objektet ändrades: %s

en: An existing API key was successfully rescinded.
sv_SE: En befintlig API-nyckel upphävdes.

en: An invalid value was detected during record iteration.
sv_SE: Ett ogiltigt värde upptäcktes under genomgången av poster.

en: An unambiguous reference to the resource within a given context
sv_SE: En entydig referens till resursen inom en given kontext

en: Appearance
sv_SE: Utseende

en: Are you sure you want to delete the selected item type elements from the database? You will lose all text related to the selected elements. This cannot be undone.
sv_SE: Är du säker på att du vill radera det valda objekttypselementet från databasen? Detta kan inte ångras.

en: Are you sure you want to uninstall %s?
sv_SE: Är du säker på att du vill avinstallera %s?

en: Are you sure?
sv_SE: Är du säker?

en: Authentication
sv_SE: Autentisering

en: Back to Log In
sv_SE: Tillbaka till inloggning

en: Batch Delete All Searched Items
sv_SE: Massradera alla sökta objekt

en: Batch Delete Items
sv_SE: Batchradera objekt

en: Batch Edit All Items: No item matches the specified filters.
sv_SE: Massändra alla objekt: Inga objekt matchar angivna filter.

en: Batch Edit All Searched Items
sv_SE: Massredigera alla sökta objekt

en: Batch Edit Item #%d [%d/%d]: %s
sv_SE: Massändra objekt #%d [%d/%d]: %s

en: Batch Edit Items
sv_SE: Massredigera objekt

en: Batch Edit: A total of %d errors occurred during the batch process of %d items.
sv_SE: Massändring: Totalt %d fel uppstod under behandlingen av %d objekt.

en: Before installation can continue, the following errors must be resolved:
sv_SE: Innan installationen kan fortsätta måste följande fel avhjälpas:

en: Bibliographic Citation
sv_SE: Bibliografisk citering

en: Bit Depth
sv_SE: Bitdjup

en: Bitrate
sv_SE: Bithastighet

en: Boolean
sv_SE: Boolskt värde

en: Browse All
sv_SE: Visa alla

en: Browse Collections
sv_SE: Bläddra i samlingar

en: Browse Item Types
sv_SE: Visa objekttyper

en: Browse Items
sv_SE: Bläddra bland objekt

en: Browse Items by Tag
sv_SE: Bläddra bland objekt via etikett/tagg

en: Browse Tags
sv_SE: Bläddra taggar

en: Browse Users
sv_SE: Bläddra användare

en: Browse by Tag
sv_SE: Bläddra via taggar

en: By %s
sv_SE: Efter %s

en: Cancel
sv_SE: Ångra

en: Cannot add an existing file to an item!
sv_SE: En redan befintlig fil kan inte läggas till ett objekt!

en: Cannot associate the collection with an unsaved user.
sv_SE: Samlingen kan inte kopplas till en ej sparad användare.

en: Cannot create a user activation for non-existent user.
sv_SE: Kan inte aktivera en användare som inte existerar.

en: Cannot find an element with an ID of '%s'!
sv_SE: Element med id '%s' kunde inte hittas!

en: Cannot find element with ID %s!
sv_SE: Element med id %s kunde inte hittas!

en: Cannot find parent navigation page.
sv_SE: Överordnad navigationssida saknas.

en: Cannot get the local path for a stored file.
sv_SE: Den lokala sökvägen för en sparad fil kunde inte hämtas.

en: Cannot remove elements from an item type that is not persistent in the database!
sv_SE: Element kan inte raderas från en objekttyp som inte sparats i databasen!

en: Cannot save element text for records that are not yet persistent!
sv_SE: Elementtexter kan inte sparas för poster som inte sparats i databasen!

en: Cannot set element set ID: set named "%s" does not exist.
sv_SE: ID för elementsamling kan ej sättas: samlingen "%s" existerar inte.

en: Capture Date
sv_SE: Inhämtningsdatum

en: Capture Details
sv_SE: Inhämtningsdetaljer

en: Capture Device
sv_SE: Inhämtningsenhet

en: Change History
sv_SE: Ändringshistorik

en: Change Password
sv_SE: Byt lösenord

en: Changes will be applied to all %d items matching the search filters above.
sv_SE: Samtliga %d objekt som matchar ovanstående sökfilter kommer att ändras.

en: Changes will be applied to all %d items.
sv_SE: Samtliga %d objekt kommer att ändras.

en: Changes will be applied to checked items.
sv_SE: Förändringar kommer genomföras på markerade objekt

en: Changes will be processed in the background item by item.
sv_SE: Ändringar behandlas i bakgrunden för ett objekt åt gången.

en: Channels
sv_SE: Kanaler

en: Check box to show metadata elements with no text.
sv_SE: Markera för att visa metadataelement utan text.

en: Check if you wish to delete selected items.
sv_SE: Kryssa i om du önskar radera valda objekt.

en: Check logs for success and errors.
sv_SE: Titta i loggarna efter status- och felmeddelanden.

en: Check the links to display them in the main navigation. Click and drag the links into the preferred display order.
sv_SE: Markera länkar för att visa dem i huvudnavigationen. Klicka och dra länkar i den ordning du vill att de ska visas.

en: Check this field if you would like to allow any file to be uploaded to Omeka.
sv_SE: Markera om du vill tillåta uppladdning av alla filtyper till Omeka.

en: Check this field if you would like to filter HTML elements or attributes from form input.
sv_SE: Markera om du vill filtrera bort HTML-element eller attribut från inskickad formulärdata.

en: Checked items will be deleted.
sv_SE: Markerade objekt kommer att raderas.

en: Citation
sv_SE: Citat

en: Click and drag the elements into the preferred display order. Click the right arrows to add customized comments to element descriptions.
sv_SE: Klicka och dra element i den visningsordning du önskar. Klicka högerpil för att lägga till anpassade kommentarer till elementbeskrivningarna.

en: Click and drag the files into the preferred display order.
sv_SE: Klicka och dra filerna i den ordning du önskar visa dem.

en: Click on the "Index Records" button to re-index your records.
sv_SE: Klicka på "Indexera poster" för att omindexera dina poster.

en: Codec
sv_SE: Kodek

en: Collection
sv_SE: Samling

en: Collection #%s
sv_SE: Samling #%s

en: Collections
sv_SE: Samlingar

en: Comment
sv_SE: Kommentar

en: Compression
sv_SE: Kompression

en: Configurations apply to this theme only.
sv_SE: Inställningarna gäller endast för detta tema

en: Configure
sv_SE: Inställningar

en: Configure Plugin: %s
sv_SE: Inställningar för plugin %s

en: Configure Theme
sv_SE: Anpassa tema

en: Configure Theme: %s
sv_SE: Inställningar för tema %s

en: Configure Your Site
sv_SE: Konfigurera din webbplats

en: Confirm Delete
sv_SE: Bekräfta radering

en: Confirm your password.
sv_SE: Bekräfta lösenord

en: Contributor
sv_SE: Medarbetare

en: Contributors
sv_SE: Medarbetare

en: Could not find file %s!
sv_SE: Kunde inte hitta filen %s!

en: Could not load database resource!
sv_SE: Databasresursen kunde inte laddas!

en: Coverage
sv_SE: Täckning

en: Create a Password
sv_SE: Skapa ett lösenord

en: Creator
sv_SE: Upphovsman

en: Current Page
sv_SE: Nuvarande sida

en: Current Password
sv_SE: Nuvarande lösenord

en: Current Theme
sv_SE: Nuvarande tema

en: Customize the element descriptions below. To re-order the elements, %s.
sv_SE: Anpassa beskrivningarna nedan. För att ändra ordning, %s.

en: Customize which types of records will be searchable in Omeka.
sv_SE: Anpassa vilka typer av poster som ska gå att söka på i Omeka.

en: Dashboard
sv_SE: Översikt

en: Date
sv_SE: Datum

en: Date Added
sv_SE: Tilläggsdatum

en: Date Modified
sv_SE: Senast ändrad

en: Deactivate
sv_SE: Avaktivera

en: Default Superuser Account
sv_SE: Standardkonto huvudadministratör

en: Delete
sv_SE: Radera

en: Delete
sv_SE: Radera

en: Delete %s
sv_SE: Radera %s

en: Delete Items
sv_SE: Radera objekt

en: Deletions will be processed in the background item by item.
sv_SE: Raderingar behandlas i bakgrunden för ett objekt åt gången.

en: Derivative Size Constraints
sv_SE: Begränsningar för derivatstorlekar

en: Description
sv_SE: Beskrivning

en: Details
sv_SE: Detaljer

en: Direct Links
sv_SE: Direktlänkar

en: Disable File Upload Validation
sv_SE: Inaktivera validering för filuppladdning

en: Display Name
sv_SE: Visningsnamn

en: Display Settings
sv_SE: Visningsinställningar

en: Documentation
sv_SE: Dokumentation

en: Duration
sv_SE: Längd

en: Each option must have a unique name.
sv_SE: Varje alternativ måste ha ett unikt namn.

en: Edit
sv_SE: Redigera

en: Edit Collection #%s
sv_SE: Redigera samling #%s

en: Edit Collections
sv_SE: Redigera samlingar

en: Edit Element Set
sv_SE: Redigera elementsamling

en: Edit File #%s
sv_SE: Redigera fil #%s

en: Edit Item #%s
sv_SE: Redigera #%s objekt

en: Edit Item Type #%s
sv_SE: Redigera resurstyper #%s

en: Edit Items
sv_SE: Redigera objekt

en: Edit User #%s
sv_SE: Redigera användare #%s

en: Edit this User
sv_SE: Redigera denna användare

en: Editing Tags
sv_SE: Redigera taggar

en: Element Description
sv_SE: Elementbeskrivning

en: Element Name
sv_SE: Elementnamn

en: Element Sets
sv_SE: Elementsamling

en: Element texts are not formatted correctly!
sv_SE: Elementets texter är inte korrekt formaterade!

en: Elements
sv_SE: Element

en: Email
sv_SE: Epostadress

en: Email address is required.
sv_SE: E-post måste anges

en: Email is required.
sv_SE: E-post måste anges

en: Embedded Metadata
sv_SE: Inbäddad metadata

en: Enable API
sv_SE: Aktivera API

en: Enable HTML Filtering
sv_SE: Aktivera HTML-filtrering

en: Enable or disable the API by checking or unchecking the box below.
sv_SE: Aktivera eller avaktivera API:et genom att kryssa i rutan nedan.

en: Encryption
sv_SE: Kryptering

en: Enter your email address to retrieve your password.
sv_SE: Ange din epostadress för att återställa ditt lösenord

en: Error in configuring plugin named "%s". Missing config and/or config_form hook(s).
sv_SE: Fel uppstod när tillägget "%s" skulle konfigureras. Inställningar och/eller kopplingar till inställningsformulär(et) saknas.

en: Exact match
sv_SE: Exakt matchning

en: Exif Array
sv_SE: Exif-array

en: Exif String
sv_SE: Exifsträng

en: Existing
sv_SE: Tillgängliga

en: Fatal Error
sv_SE: Allvarligt fel

en: Featured
sv_SE: Utvald

en: Featured Collection
sv_SE: Utvald samling

en: Featured Item
sv_SE: Utvalt objekt

en: Featured/Non-Featured
sv_SE: Utvalt/Ej utvalt

en: Featured?
sv_SE: Utvald?

en: File
sv_SE: Fil

en: File #%s
sv_SE: Fil #%s

en: File History
sv_SE: Filhistorik

en: File Metadata
sv_SE: Filmetadata

en: File Size
sv_SE: Filstorlek

en: File Type / OS
sv_SE: Filtyp / Operativsystem

en: File Validation
sv_SE: Filvalidering

en: File must be valid before it can be associated with an item!
sv_SE: Filen måste vara giltig innan den kan läggas till ett objekt!

en: Filename
sv_SE: Filnam

en: Files
sv_SE: Filer

en: Files cannot be attached to an item that is not persistent in the database!
sv_SE: Filer kan inte läggas till ett objekt som inte sparats i databasen!

en: Filter Element Texts
sv_SE: Filtrera elementtext

en: Filter element texts by checking the box below. When checked, the API will respect the display element and element text filters when outputting element text representations.
sv_SE: Filtrera elementtexter genom att kryssa i checkboxen nedan. När den är ikryssad kommer API:et att ta hänsyn till visnings- och elementtextfilter när elementtext ska visas.

en: Find a File
sv_SE: Hitta en fil

en: Forgot Password
sv_SE: Glömt lösenord

en: Form Validation Errors
sv_SE: Fel vid validering av formulär

en: Format (Legacy) Metadata
sv_SE: Formatmetadata (från tidigare version)

en: Format Metadata
sv_SE: Formatmetadata

en: Fullsize
sv_SE: Fullstorlek

en: Fullsize Image Size
sv_SE: Fullstorlek

en: General
sv_SE: Allmänt

en: Get started by adding your first collection.
sv_SE: Börja genom att skapa din första samling

en: Get started by adding your first item.
sv_SE: Börja genom att skapa ditt första objekt.

en: Get support
sv_SE: Få support

en: Go to Home Page
sv_SE: Till startsidan

en: Go to search settings to select record types to use.
sv_SE: Gå till sökinställningar för att välja vilka posttyper som skall användas.

en: Go to the public site
sv_SE: Visa publik sida

en: HTML Filtering
sv_SE: HTML-filtrering

en: Height
sv_SE: Höjd

en: Hello %s. Your username is %s
sv_SE: Hej %s. Ditt användarnamn är %s

en: Hide Details
sv_SE: Dölj detaljer

en: IPTC Array
sv_SE: IPTC-array

en: IPTC String
sv_SE: IPTC-sträng

en: Identifier
sv_SE: Identifikator

en: If this does not help, try contacting the %s.
sv_SE: Om detta inte funkar, kontakta %s.

en: If you have any questions please refer to <a href="http://omeka.org/codex">Omeka documentation</a> or post a message on the <a href="http://omeka.org/forums">Omeka forums</a>.
sv_SE: Om du har frågor så titta på <a href="http://omeka.org/codex">Omekas dokumentation</a> eller posta din fråga till <a href="http://omeka.org/forums">Omekas diskussionsforum</a>.

en: If you think you should have permission, try contacting the %s.
sv_SE: Om du anser att du ska ha behörighet försök kontakta %s.

en: ImageMagick Directory Path
sv_SE: Katalogsökväg för ImageMagick

en: Inactive users cannot log in to the site.
sv_SE: Inaktiva användare kan inte logga in på webbplatsen.

en: Index Records
sv_SE: Indexera poster

en: Indexing means to collect, parse, and store data to facilitate fast and accurate searches. Omeka will automatically index individual records as they are saved, but there are circumstances when your records are not indexed; for instance, when updating from an earlier version of Omeka or after you customize which records will be searchable.
sv_SE: Indexering innebär att samla ihop data som underlag för snabba sökningar. Omeka kommer automatiskt att indexera enskilda poster när de sparas men det kan finnas tillfällen då dina poster inte indexeras, t.ex. vid uppgradering från en tidigare version av Omeka eller efter det att du anpassat inställningarna för vilka poster som ska vara sökbara.

en: Indexing records. This may take a while. You may continue administering your site.
sv_SE: Indexerar uppgifter. Detta kan ta ett tag. Du kan fortsätta administrera din sida under tiden.

en: Information about rights held in and over the resource
sv_SE: Information om rättigheter knutna till resursen

en: Install
sv_SE: Installera

en: Installation Error
sv_SE: Installationsfel

en: Installation Warning
sv_SE: Installationsvarning

en: Invalid URI for "%s" navigation link:  "%s"
sv_SE: Ogiltig URI för "%s" navigationslänk: "%s"

en: Invalid URI for Omeka_Navigation_Page_Uri object: %s
sv_SE: Ogiltig URI för Omeka_Navigation_Page_Uri-objektet: %s

en: Invalid action passed while getting record URL.
sv_SE: Ogiltig handling när post-url hämtades.

en: Invalid activation code given.
sv_SE: Du angav en ogiltig aktiveringskod.

en: Invalid collection.
sv_SE: Ogiltig samling.

en: Invalid current password
sv_SE: Felaktigt nuvarande lösenord

en: Invalid element ID.
sv_SE: Ogiltigt element-id

en: Invalid element data. To add elements, you must either pass an element objects or an array of element metadata.
sv_SE: Ogiltig elementdata. För att lägga till element måste du ange ett elementobjekt eller en lista med elementmetadata.

en: Invalid element set.
sv_SE: Ogiltig elementsamling.

en: Invalid email address
sv_SE: Ogiltig e-postadress

en: Invalid email address given.
sv_SE: Ogiltig e-post angiven.

en: Invalid form submission.
sv_SE: Ogiltig formulärdata.

en: Invalid format given for email address.
sv_SE: Ogiltigt e-postformat angivet.

en: Invalid hostname given for email address.
sv_SE: Ogiltigt värdnamn för e-post angivet.

en: Invalid item type.
sv_SE: Ogiltig objekttyp.

en: Invalid parameter. The hasElement function requires either an element object or an element id to determine if an item type has an element.
sv_SE: Ogiltig parameter. hasElement-funktionen kräver antingen ett elementobjekt eller ett elementid för att kunna avgöra om en objekttyp innehåller ett specifikt element.

en: Invalid record ID.
sv_SE: Ogiltigt post-ID.

en: Invalid record passed while getting record URL.
sv_SE: Ogiltig post när post-url hämtades.

en: Invalid return value while getting record URL.
sv_SE: Ogiltigt returvärde när post-url hämtades.

en: Invalid search type given!
sv_SE: Ogiltig söktyp angiven!

en: Invalid tagType given.
sv_SE: Ogiltig tagType angiven.

en: Item
sv_SE: Objekt

en: Item #%s
sv_SE: Objekt #%s

en: Item Metadata
sv_SE: Objektmetadata

en: Item Type
sv_SE: Resurstyp

en: Item Type #%s
sv_SE: Objekttyp #%s

en: Item Type Elements
sv_SE: Element för objekttyper

en: Item Type Information
sv_SE: Resurstypsinformation

en: Item Type Metadata
sv_SE: Metadata om objekttyp

en: Item Types
sv_SE: Objekttyper

en: Item does not exist: it may have been deleted before processing.
sv_SE: Objektet finns inte: det kan ha raderats innan behandlingen påbörjades.

en: Item type does not contain an element with the ID %s!
sv_SE: Objekttypen innehåller inte ett element med id %s!

en: Items
sv_SE: Objekt

en: Items Per Page (admin)
sv_SE: Objekt per sida (admin)

en: Items Per Page (public)
sv_SE: Objekt per sida (publikt)

en: Key
sv_SE: Nyckel

en: Keyword
sv_SE: Nyckelord

en: Label
sv_SE: Etikett

en: Language
sv_SE: Språk

en: Last IP
sv_SE: Senaste IP

en: Last accessed
sv_SE: Senast använd

en: Limit the number of items displayed per page in the administrative interface.
sv_SE: Begränsa antalet objekt som visas per sida i det administrativa gränssnittet.

en: Limit the number of items displayed per page in the public interface.
sv_SE: Begränsa antalet objekt som visas per sida i det publika gränssnittet.

en: Limit the number of results displayed per page in the administrative interface.
sv_SE: Begränsa antalet resultat som visas per sida i det administrativa gränssnittet.

en: Limit the number of results displayed per page in the public interface.
sv_SE: Begränsa antalet resultat som visas per sida i det publika gränssnittet.

en: List of allowed HTML attributes in form input
sv_SE: Lista över tillåtna HTML-attribut i formulärdata

en: List of allowed HTML elements in form input
sv_SE: Lista över tillåtna HTML-element i formulärdata

en: List of allowed MIME types for file uploads
sv_SE: Lista över tillåtna MIME-typer för uppladdning

en: List of allowed extensions for file uploads
sv_SE: Lista över tillåtna filtyper för uppladdning

en: List of tags to add to all checked items, separated by %s.
sv_SE: Lista av taggar att lägga till på markerade objekt, separerade med %s.

en: Log In
sv_SE: Logga in

en: Log Out
sv_SE: Logga ut

en: Login information incorrect. Please try again.
sv_SE: Inloggningsuppgifterna stämmer inte. Vänligen försök igen.

en: Lost your password?
sv_SE: Glömt ditt lösenord?

en: Main Menu
sv_SE: Huvudmeny

en: Manage Site
sv_SE: Administrera sajt

en: Maximum fullsize image size constraint (in pixels)
sv_SE: Max storlek på fullstorlek (i pixlar).

en: Maximum fullsize image size constraint (in pixels).
sv_SE: Max storlek på fullstorlek (i pixlar).

en: Maximum number of API results displayed per page.
sv_SE: Max antal API-resultat som visas per sida.

en: Maximum square thumbnail size constraint (in pixels)
sv_SE: Max storlek på kvadratisk tumnagel (i pixlar).

en: Maximum square thumbnail size constraint (in pixels).
sv_SE: Max storlek på kvadratisk tumnagel (i pixlar).

en: Maximum thumbnail size constraint (in pixels)
sv_SE: Max storlek på tumnagel (i pixlar)

en: Maximum thumbnail size constraint (in pixels).
sv_SE: Max storlek på tumnagel (i pixlar)

en: Mime Type
sv_SE: Mimetyp

en: Must specify a file transfer type when attaching files to an item!
sv_SE: En filöverföringstyp måste anges när filer läggs till ett objekt!

en: Name
sv_SE: Namn

en: Name as it should be displayed on the site
sv_SE: Namnet som det visas publikt på sidan

en: Name of element set must be unique.
sv_SE: Namnet på elementsamlingen måste vara unikt.

en: Name of element set must not be empty.
sv_SE: Elementsamlingens namn måste anges.

en: Names of plugins must not be blank
sv_SE: Namn på tillägg får inte vara tomma

en: Narrow by Specific Fields
sv_SE: Avgränsa med specifika fält

en: Navigation
sv_SE: Navigering

en: Navigation links that have undeleteable sublinks cannot be deleted.
sv_SE: Navigeringslänkar med permanenta underlänkar kan inte raderas.

en: New
sv_SE: Ny

en: New Password
sv_SE: Nytt lösenord

en: New key label
sv_SE: Ny nyckeletikett

en: New password must be at least %min% characters long.
sv_SE: Det nya lösenordet måste bestå av minst %min% tecken.

en: New password must be entered.
sv_SE: Ett nytt lösenord måste anges.

en: New password must be typed correctly twice.
sv_SE: Det nya lösenordet måste anges korrekt två gånger.

en: Next Item
sv_SE: Nästa post

en: Next Item &rarr;
sv_SE: Nästa post &rarr;

en: Next Page
sv_SE: Nästa sida

en: No
sv_SE: Nej

en: No Collection
sv_SE: Inga samlingar

en: No Tags
sv_SE: Inga etiketter/taggar

en: No contributors
sv_SE: Inga medarbetare

en: No contributors.
sv_SE: Inga medarbetare.

en: No featured collections are available.
sv_SE: Inga utvalda samlingar finns tillgängliga.

en: No featured items are available.
sv_SE: Inga utvalda objekt finns tillgängliga.

en: No item to batch edit.
sv_SE: Inga objekt att massändra.

en: No plugin name given.
sv_SE: Inget plugin angivet.

en: No recent items available.
sv_SE: Inga senaste objekt finns tillgängliga

en: No tags are available.
sv_SE: Inga taggar tillgängliga.

en: Not Featured
sv_SE: Ej utvald

en: Not Public
sv_SE: Ej offentlig

en: Omeka Atom Feed
sv_SE: Omeka Atom-feed

en: Omeka Image File
sv_SE: Omeka bildfil

en: Omeka Legacy File
sv_SE: Tidigare filmetadata

en: Omeka RSS Feed
sv_SE: Omeka RSS-feed

en: Omeka Video File
sv_SE: Omeka videofil

en: Omeka encountered an error when upgrading your installation.
sv_SE: Omeka stötte på ett problem när din installation skulle uppgraderas.

en: Omeka has encountered an error
sv_SE: Ett fel har uppstått i Omeka

en: Omeka has upgraded successfully.
sv_SE: Uppgraderingen av Omeka gick bra.

en: Omeka is installed.
sv_SE: Omeka är installerad.

en: Omeka requires PHP version %1$s or higher, but this server is running PHP version %2$s. Please update the installed version of PHP and try again.
sv_SE: Omeka kräver PHP version %1$s eller senare men denna server kör PHP version %2$s. Vänligen uppdatera den installerade versionen av PHP och försök igen.

en: Only Featured Items
sv_SE: Endast utvalda objekt

en: Only Non-Featured Items
sv_SE: Endast ej utvalda objekt

en: Only Non-Public Items
sv_SE: Endast icke-publika objekt

en: Only Public Items
sv_SE: Enbast publika objekt

en: Original Filename
sv_SE: Ursprungligt filnamn

en: Output Formats
sv_SE: Utdataformat

en: Page
sv_SE: Sida

en: Page 1
sv_SE: Sida 1

en: Page 2
sv_SE: Sida 2

en: Page 3
sv_SE: Sida 3

en: Page 4
sv_SE: Sida 4

en: Page 5
sv_SE: Sida 5

en: Page 6
sv_SE: Sida 6

en: Page not found.
sv_SE: Sidan kunde inte hittas.

en: Pagination
sv_SE: Paginering

en: Password
sv_SE: Lösenord

en: Password cannot be empty.
sv_SE: senord kan inte vara tomt.

en: Password changed!
sv_SE: Lösenordet ändrades!

en: Password is required.
sv_SE: Lösenord måste anges.

en: Password must be at least 6 characters long.
sv_SE: Lösenordet måste bestå av minst 6 tecken.

en: Password: The passwords do not match.
sv_SE: Lösenord: Lösenorden matchar inte.

en: Path to plugin.ini for "%s" is not correct.
sv_SE: Sökvägen till plugin.ini för "%s" är inte korrekt.

en: Pick this type
sv_SE: Välj denna typ

en: Please back up your existing database and then click the button to upgrade.
sv_SE: Ta en säkerhetskopia av din nuvarande databas och klicka sedan på knappen för att uppgradera.

en: Please check your email for a link to reset your password.
sv_SE: Leta i din epost efter en länk för att återställa ditt lösenord.

en: Please follow this link to reset your password:
sv_SE: Följ denna länk för att återställa ditt lösenord:

en: Please restore from your database backup and try again.
sv_SE: Återställ från din säkerhetskopia och försök igen.

en: Plugin must have a valid directory name before it can be installed.
sv_SE: Tillägget måste ha ett giltigt katalognamn innan det kan installeras.

en: Plugins
sv_SE: Tillägg

en: Post Processing
sv_SE: Efterbearbetning

en: Prev Item
sv_SE: Föregående post

en: Previous Page
sv_SE: Föregående sida

en: Private
sv_SE: Privat

en: Producer
sv_SE: Producent

en: Proudly powered by <a href="http://omeka.org">Omeka</a>.
sv_SE: Skapad med <a href="http://omeka.org">Omeka</a>.

en: Public
sv_SE: Offentlig

en: Public Site
sv_SE: Publik webbplats

en: Public/Non-Public
sv_SE: Publik/Inte publik

en: Public?
sv_SE: Offentlig?

en: Publisher
sv_SE: Utgivare

en: Query type:
sv_SE: Typ av förfrågan:

en: Query:
sv_SE: Förfrågan:

en: Quick Filter
sv_SE: Snabbfilter

en: Re-type the Password
sv_SE: Skriv lösenord igen

en: Real Name is required.
sv_SE: Namn måste anges.

en: Recent Collections
sv_SE: Senaste samlingar

en: Recent Items
sv_SE: Senast uppdaterade objekt

en: Recently Added Items
sv_SE: Nyligen tillagda objekt

en: Record Type
sv_SE: Posttyp

en: Record Types
sv_SE: Posttyper

en: Record types:
sv_SE: Posttyper:

en: Remember Me?
sv_SE: Kom ihåg mig?

en: Remove
sv_SE: Radera

en: Remove field
sv_SE: Ta bort fält

en: Remove?
sv_SE: Radera?

en: Render Details
sv_SE: Renderingsinformation

en: Render Device
sv_SE: Renderingsenhet

en: Repeat New Password
sv_SE: Repetera nytt lösenord

en: Rescind
sv_SE: Häv

en: Researcher
sv_SE: Forskare

en: Resend Activation Email
sv_SE: Skicka aktiveringsmail igen

en: Reset Navigation
sv_SE: Återställ navigation

en: Restore Default Attributes
sv_SE: Återställ ursprungsattribut

en: Restore Default Elements
sv_SE: Återställ grundelement

en: Restore Default Extensions
sv_SE: Återställ ursprungliga tillägg

en: Restore Default Types
sv_SE: Återställ ursprungstyper

en: Results Per Page (admin)
sv_SE: Resultat per sida (admin)

en: Results Per Page (public)
sv_SE: Resultat per sida (publikt)

en: Results per Page
sv_SE: Resultat per sida

en: Return to Dashboard
sv_SE: Återgå till översikt

en: Rights
sv_SE: Rättigheter

en: Role
sv_SE: Roll

en: Roles describe the permissions a user has. See <a href='http://omeka.org/codex/User_Roles' target='_blank'>documentation</a> for details.
sv_SE: Roller beskriver de befogenheter en användare har. Se <a href='http://omeka.org/codex/User_Roles' target='_blank'>dokumentationen</a> för mer detaljer.

en: Rss2.0 Feed Not Found!
sv_SE: Rss2.0-flöde hittades inte!

en: SQL error in migration:
sv_SE: SQL-fel vid migrering:

en: Sample Rate
sv_SE: Samplingshastighet

en: Save Changes
sv_SE: Spara ändringar

en: Save Password
sv_SE: Spara lösenord

en: Screenshot for %s Theme
sv_SE: Skärmdump for %s tema

en: Search
sv_SE: Sök

en: Search By Collection
sv_SE: Sök samling

en: Search By Tags
sv_SE: Sök taggar

en: Search By Type
sv_SE: Sök typ

en: Search By User
sv_SE: Sök användare

en: Search Field
sv_SE: Sök fält

en: Search Items
sv_SE: Sök objekt

en: Search Record Types
sv_SE: Sök posttyper

en: Search Terms
sv_SE: Söktermer

en: Search Type
sv_SE: Sök typ

en: Search by a range of ID#s (example: 1-4, 156, 79)
sv_SE: Sök efter spann av ID#s (t.ex: 1-4, 156, 79)

en: Search for Keywords
sv_SE: Sök efter nyckelord

en: Search for items
sv_SE: Sök objekt

en: Search only these record types:
sv_SE: Sök mål:

en: Search users
sv_SE: Sök användare

en: Search using this query type:
sv_SE: Sök typ:

en: Security
sv_SE: Säkerhet

en: Select Below
sv_SE: Välj nedan

en: Select Below
sv_SE: Välj nedan

en: Select a Homepage
sv_SE: Välj en startsida

en: Select all %s results
sv_SE: Välj alla %s resultat

en: Select all rows
sv_SE: Markera alla rader

en: Select item "%s"
sv_SE: Välj objekt "%s"

en: Separate tags using this character or string.
sv_SE: Separera taggar med detta tecken eller ord.

en: Separate tags using this character or string. Be careful when changing this setting. You run the risk of splitting tags that contain the old delimiter.
sv_SE: Separera taggar med detta tecken eller ord. Var försiktig när du ändrar denna inställning. Du riskerar att dela taggar som innehåller den tidigare avgränsaren.

en: Separate tags with %s
sv_SE: Separera etiketter/taggar med %s

en: Settings
sv_SE: Inställningar

en: Show Details
sv_SE: Visa detaljer

en: Show Element Set Headings
sv_SE: Visa rubriker för elementsamlingar

en: Show Empty Elements
sv_SE: Visa tomma element

en: Site Author Information
sv_SE: Webbplatsens upphovsman

en: Site Copyright Information
sv_SE: Webbplatsens copyrightinformation

en: Site Description
sv_SE: Webbplatsens beskrivning

en: Site Settings
sv_SE: Webbplatsinställningar

en: Site Title
sv_SE: Webbplatsens titel

en: Skip to main content
sv_SE: Hoppa till huvudinnehåll

en: Some items were excluded because you do not have permission to delete them.
sv_SE: Några objekt uteslöts för du saknar behörighet att radera dem.

en: Sorry, you do not have permission to access this page.
sv_SE: Ursäkta, men du har inte behörighet att nå denna sida.

en: Sort by:
sv_SE: Sortera på:

en: Source
sv_SE: Källa

en: Square Thumbnail
sv_SE: Fyrkantig tumnagel

en: Square Thumbnail Size
sv_SE: Kvadratisk tumnagelstorlek

en: Subject
sv_SE: Ämne och nyckelord

en: Submit
sv_SE: Skicka

en: Success!
sv_SE: Åtgärden lyckades!

en: Super
sv_SE: Överordnad

en: Support Forums
sv_SE: Supportforum

en: System Information
sv_SE: Systeminformation

en: Tag Delimiter
sv_SE: Avgränsare för taggar

en: Tags
sv_SE: Taggar

en: Tags must be given a name.
sv_SE: Taggar måste ha ett namn.

en: That name is already taken for this tag.
sv_SE: Det angivna namnet används redan för denna tagg.

en: The "%s" field has at least one invalid value!
sv_SE: Fältet "%s" har minst ett ogiltigt värde!

en: The "%s" plugin must be installed and have newer files to upgrade it.
sv_SE: Tillägget "%s" måste vara installerat och innehålla nyare filer för att kunna uppgraderas.

en: The %s plugin has already been installed.
sv_SE: Tillägget %s är redan installerat.

en: The %s plugin was activated, but could not be loaded:
sv_SE: Tillägget %s aktiverades men kunde inte laddas:

en: The %s plugin was successfully activated!
sv_SE: Tillägget %s aktiverades!

en: The %s plugin was successfully configured!
sv_SE: Tillägget %s konfigurerades!

en: The %s plugin was successfully deactivated!
sv_SE: Tillägget %s avaktiverades!

en: The %s plugin was successfully installed!
sv_SE: %s pluginen installerades!

en: The %s plugin was successfully uninstalled!
sv_SE: %s pluginen avinstallerades med framgång!

en: The %s plugin was successfully upgraded!
sv_SE: Tillägget %s uppgraderades!

en: The API configuration was successfully changed!
sv_SE: API:ets inställningar ändrades!

en: The Dublin Core metadata element set is common to all Omeka records, including items, files, and collections. For more information see, http://dublincore.org/documents/dces/.
sv_SE: Dublin Core metadata element set används i alla Omekaposter, inklusive objekt, filer och samlingar. För mer information se http://dublincore.org/documents/dces/.

en: The ImageMagick directory path does not work.
sv_SE: Katalogsökvägen för ImageMagick stämmer inte.

en: The ImageMagick directory path has not been set. No derivative images will be created. If you would like Omeka to create derivative images, please set the path in Settings.
sv_SE: Sökvägen till installationsmappen för ImageMagick saknas. Inga bildderivat kommer att skapas. Om du vill att Omeka skall skapa bildderivat måste en sökväg anges i Inställningar.

en: The ImageMagick directory path works.
sv_SE: Katalogsökvägen för ImageMagick stämmer.

en: The appearance settings have been updated.
sv_SE: Visningsinställningarna har uppdaterats

en: The collection "%s" was successfully added!
sv_SE: Samlingen "%s" lades framgångsrikt till!

en: The collection "%s" was successfully changed!
sv_SE: Samlingen "%s" redigerades med framgång.

en: The collection "%s" was successfully deleted!
sv_SE: Samlingen "%s" har raderats!

en: The collection #%s was successfully added!
sv_SE: Samlingen #%s lades till!

en: The collection #%s was successfully changed!
sv_SE: Samlingen #%s ändrades!

en: The collection #%s was successfully deleted!
sv_SE: Samlingen #%s raderades!

en: The configured PHP path (%s) does not point to a PHP-CLI binary.
sv_SE: Den angivna sökvägen för PHP (%s) pekar inte mot en PHP-CLI-binär.

en: The configured PHP path (%s) is invalid.
sv_SE: Den angivna sökvägen för PHP (%s) är ogiltig.

en: The configured PHP path (%s) points to a PHP-CLI binary with an invalid version (%s)
sv_SE: Den angivna sökvägen för PHP (%s) pekar mot en PHP-CLI-binär med en ogiltig version (%s)

en: The deletion of all items is forbidden.
sv_SE: Det är inte tillåtet att radera alla objekt.

en: The description of the item type.
sv_SE: Objekttypens beskrivning.

en: The element name must not be empty.
sv_SE: Elementnamnet måste anges.

en: The element set was successfully changed!
sv_SE: Elementsamlingen ändrades!

en: The file format, physical medium, or dimensions of the resource
sv_SE: Resursens fysiska eller digitala manifestation

en: The file was successfully deleted.
sv_SE: Filen har raderats.

en: The following error occurred while activating the %s plugin:
sv_SE: Följande fel uppstod när tillägget %s aktiverades:

en: The following error occurred while deactivating the %s plugin:
sv_SE: Följande fel uppstod när tillägget %s avaktiverades:

en: The following error occurred while installing the %s plugin:
sv_SE: Följande fel uppstod när tillägget %s installerades:

en: The following error occurred while uninstalling the %s plugin:
sv_SE: Under avinstallationen av plugin %s hände följande fel:

en: The following error occurred while upgrading the %s plugin:
sv_SE: Följande fel uppstod när tillägget %s uppgraderades:

en: The following issues will not affect installation, but they may negatively affect the behavior of Omeka:
sv_SE: Följande problem påverkar inte själva installationen, men de kan ha negativa effekter på Omekas beteende:

en: The general settings have been updated.
sv_SE: De allmänna inställningarna har redigerats.

en: The item "%s" was successfully added!
sv_SE: Objektet "%s" lades till!

en: The item "%s" was successfully changed!
sv_SE: Objektet "%s" ändrades!

en: The item "%s" was successfully deleted!
sv_SE: Objektet "%s" raderades!

en: The item #%s was successfully added!
sv_SE: Objektet #%s lades till!

en: The item #%s was successfully changed!
sv_SE: Objektet #%s ändrades!

en: The item #%s was successfully deleted!
sv_SE: Objektet #%s raderades!

en: The item type "%s" was successfully added!  You may now add elements to your new item type.
sv_SE: Objekttypen "%s" lades till! Du kan nu lägga till element till din nya objekttyp.

en: The item type "%s" was successfully added.
sv_SE: Objekttypen "%s" lades till!

en: The item type "%s" was successfully updated.
sv_SE: Objekttypen "%s" ändrades.

en: The item type cannot have more than one "%s" element.
sv_SE: Objekttypen kan inte ha mer än ett "%s" element.

en: The item type elements were successfully changed!
sv_SE: Elementen för objekttyper ändrades!

en: The item type metadata element set, consisting of all item type elements bundled with Omeka and all item type elements created by an administrator.
sv_SE: Objekttypens metadata. Utgörs av alla objekttyper som kommer förinstallerade i Omeka och alla objekttyper som skapats av en administratör.

en: The item type name must be unique.
sv_SE: Objekttypens namn måste vara unikt.

en: The item type name must have between %1$s and %2$s characters.
sv_SE: Objekttypens namn måste innehålla mellan %1$s och %2$s tecken.

en: The item was successfully batch-edited.
sv_SE: Objektet har massändrats.

en: The item was successfully deleted.
sv_SE: Objektet raderades.

en: The items are checked and changed one by one in the background.
sv_SE: Objekten markeras och redigeras ett åt gången i bakgrunden.

en: The items are checked and deleted one by one in the background.
sv_SE: Objekten markeras och raderas ett åt gången i bakgrunden.

en: The items were successfully changed!
sv_SE: Objekten ändrades!

en: The items were successfully deleted!
sv_SE: Objekten raderades!

en: The maximum file size is %s.
sv_SE: Max filstorlek är %s.

en: The metadata element set that was included in the `files_images` table in previous versions of Omeka. These elements are common to all image files.
sv_SE: Metadatauppsättningen som inkluderades i `files_images`-tabellen i tidigare versioner av Omeka. Dessa element är gemensamma för alla bilder.

en: The metadata element set that was included in the `files_videos` table in previous versions of Omeka. These elements are common to all video files.
sv_SE: Metadatauppsättning som inkluderades i `files_videos`-tabellen i tidigare versioner av Omeka. Dessa element är gemensamma för alla videofiler.

en: The metadata element set that, in addition to the Dublin Core element set, was included in the `files` table in previous versions of Omeka. These elements are common to all Omeka files. This set may be deprecated in future versions.
sv_SE: Metadatauppsättning som inkluderades i `files`-tabellen i tidigare versioner av Omeka. Dessa element är gemensamma för alla filer i Omeka och kan komma att tas bort i en framtida version.

en: The method used to access this URL (%s) is not valid.
sv_SE: Åtkomstmetoden för denna url (%s) är inte giltig.

en: The name of the item type.
sv_SE: Objekttypens namn.

en: The nature or genre of the resource
sv_SE: Egenskap eller genre hos resursens innehåll

en: The navigation settings have been reset.
sv_SE: Navigationsinställningarna har återställts.

en: The navigation settings have been updated.
sv_SE: Navigationsinställningarna har uppdaterats.

en: The navigation settings were not saved because of missing or invalid values.  All changed values have been restored.
sv_SE: Navigeringsinställningarna sparades inte på grund av felaktiga eller saknade värden. Alla ändrade värden har återställts.

en: The page must be normalized and have a valid uid.
sv_SE: Sidan måste normaliseras samt ha ett giltigt uid.

en: The parent container must either be the navigation object or a descendant subpage of the navigation object.
sv_SE: Det överordnade elementet måste antingen vara navigeringsobjektet eller en undersida till navigeringsobjektet.

en: The plugin %s must be installed.
sv_SE: Plugin %s måste installeras.

en: The plugin could not be found in the '%s' directory!
sv_SE: Tillägget kunde inte hittas i katalogen '%s'!

en: The query searched 1 item and returned no results. | The query searched %s items and returned no results.
sv_SE[0]: Din sökning gav inget resultat.
sv_SE[1]: Din sökfråga kördes på %s objekt men gav inga resultat.

en: The security settings have been updated.
sv_SE: Säkerhetsinställningarna har uppdaterats.

en: The spatial or temporal topic of the resource, the spatial applicability of the resource, or the jurisdiction under which the resource is relevant
sv_SE: Omfattning eller utsträckning hos resursens innehåll

en: The theme has been successfully changed.
sv_SE: Temat ändrades!

en: The theme settings were successfully saved!
sv_SE: Inställningarna för temat sparades!

en: The topic of the resource
sv_SE: Ämnet för resursens innehåll

en: The user "%s" was added, but the activation email could not be sent.
sv_SE: Användare "%s" lades till men aktiveringsmailet kunde inte skickas.

en: The user "%s" was successfully added!
sv_SE: Användaren "%s" lades till!

en: The user "%s" was successfully deleted!
sv_SE: Användaren "%s" raderades!

en: The user %s was successfully changed!
sv_SE: Användaren %s ändrades!

en: The user must be assigned a role.
sv_SE: Användaren måste tilldelas en roll.

en: The username "%1$s" must be between %2$s and %3$s characters.
sv_SE: Användarnamnet "%1$s" måste innehålla mellan %2$s och %3$s tecken.

en: Themes
sv_SE: Teman

en: There are currently no items within this collection.
sv_SE: Denna samling innehåller inga objekt.

en: There are no collections on this page.
sv_SE: Det finns inga samlingar på denna sida.

en: There are no elements.
sv_SE: Det finns inga element.

en: There are no files for this item yet.
sv_SE: Det finns än så länge inga filer för denna typ.

en: There are no recently added items.
sv_SE: Det finns inga nyligen tillagda objekt

en: There are no tags to display. You must first tag some items.
sv_SE: Inga etiketter/taggar att visa. Du måste först sätta etiketter på objekt.

en: There are too few values in the element ordering array.
sv_SE: Elementsorteringslistan innehåller får få värden.

en: There are too many values in the element ordering array.
sv_SE: Elementsorteringslistan innehåller för många värden.

en: There is no element "%1$s", "%2$s"!
sv_SE: Det finns inget element "%1$s", "%2$s"!

en: There was an error on the form. Please try again.
sv_SE: Något blev fel i formuläret. Försök igen.

en: There was an invalid entry on the form. Please try again.
sv_SE: Formuläret innehåller ogiltiga uppgifter. Vänligen försök igen.

en: There were errors found in your form. Please edit and resubmit.
sv_SE: Följande fel hittades i ditt formulär. Vänligen ändra och skicka in igen.

en: This email address is already in use.
sv_SE: Den angivna e-postadressen används redan.

en: This email address is invalid.
sv_SE: Den angivna e-postadressen är ogiltig.

en: This is not a valid plugin.
sv_SE: Detta är inte en giltig plugin.

en: This migration should have been run previously (should not run again).
sv_SE: Denna migrering bör ha körts tidigare (bör inte köras igen).

en: This migration should not be run.
sv_SE: Denna migrering bör inte köras.

en: This theme requires a newer version of Omeka (%s).
sv_SE: Detta tema kräver en nyare version av Omeka (%s).

en: This username is already in use.
sv_SE: Detta användarnamn används redan.

en: This version of %1$s requires at least Omeka %2$s.
sv_SE: Denna version av %1$s kräver minst Omeka %2$s.

en: This will delete the "%s" item type but will not delete the elements assigned to the item type. Items that are assigned to this item type will lose all metadata that is specific to the item type.
sv_SE: Detta kommer att radera objekttypen "%s". Element tilldelade objekttypen kommer inte att raderas. Objekt tilldelade denna objekttyp kommer att förlora alla metadata specifika för objekttypen.

en: This will delete the collection "%s" and its associated metadata. This will not delete any items in this collection, but will delete the reference to this collection in each item.
sv_SE: Detta kommer att radera samlingen "%s" och relaterade metadata. Detta kommer inte att radera några objekt i samlingen men kommer att radera kopplingen mellan samlingen och respektive objekt.

en: This will delete the collection #%s and its associated metadata. This will not delete any items in this collection, but will delete the reference to this collection in each item.
sv_SE: Detta kommer att radera samlingen "%s" och relaterade metadata. Detta kommer inte att radera några objekt i samlingen men kommer att radera kopplingen mellan samlingen och respektive objekt.

en: This will delete the element set and all elements assigned to the element set. Items will lose all metadata that is specific to this element set.
sv_SE: Detta kommer att radera elementsamlingen och dess relaterade element. Objekt kommer att förlora alla metadata specifika för denna elementsamling.

en: This will delete the file and its associated metadata.
sv_SE: Detta kommer att radera filen och dess tillhörande metadata.

en: This will delete the item "%s" and its associated metadata. It will also delete all files and file metadata associated with this item.
sv_SE: Detta kommer att radera objektet "%s" och dess relaterade metadata. Alla filer och deras metadata med kopplingar till detta objekt kommer också att raderas.

en: This will delete the item #%s and its associated metadata. It will also delete all files and file metadata associated with this item.
sv_SE: Detta kommer att radera objektet #%s och dess relaterade metadata. Alla filer och deras metadata med kopplingar till detta objekt kommer också att raderas.

en: Thumbnail
sv_SE: Tumnagel

en: Thumbnail Size
sv_SE: Tumnagelstorlek

en: Title
sv_SE: Titel

en: To create a new API key, enter a label for the key below. For example, describe for what purpose it will be used. This key will have all your permissions; treat it as you would your password.
sv_SE: För att skapa en ny API-yckel, ange en etikett nedan. Beskriv t.ex. vad den ska användas till. Nyckeln kommer att samma rättigheter som dig. Du bör hantera den på samma sätt som ditt lösenord.

en: To delete a tag, click the X. Deleting a tag will not delete the tagged items.
sv_SE: För att radera en tagg, klicka på X. Radering av en tagg innebär inte att de taggade objekten raderas.

en: To edit the tag name, click the name and begin editing, and hit "enter" to save. To cancel an edit, click the ESC key or click away from the tag.
sv_SE: För att redigera taggnamnet, klicka på namnet och redigera. Klicka "enter" för att spara. För att avbryta redigering, klicka på escape-tangenten eller klicka utanför taggen.

en: To view all items with a tag, click the number.
sv_SE: För att visa alla objekt för en tagg, klicka på numret.

en: Total Items
sv_SE: Totalt antal objekt

en: Total Number of Items
sv_SE: Totalt antal objekt

en: Transcriber
sv_SE: Översättare

en: Type
sv_SE: Resurstyp

en: Type Metadata
sv_SE: Metadata för typ

en: Type Name
sv_SE: Resurstypsnamn

en: Typed passwords do not match.
sv_SE: Lösenorden matchar inte.

en: Unable to reset password. Please verify that the information is correct and contact an administrator if necessary.
sv_SE: Misslyckades återställa lösenord. Kontrollera att informationen är korrekt och kontakta en administratör vid behov.

en: Undo
sv_SE: Ångra

en: Uninstall
sv_SE: Avinstallera

en: Uninstall Plugin: %s
sv_SE: Avinstallera plugin %s

en: Update API Keys
sv_SE: Uppdatera API-nycklar

en: Upgrade
sv_SE: Uppgradera

en: Upgrade Database
sv_SE: Uppgradera databas

en: Upgrade Your Omeka Database
sv_SE: Uppgradera databasen för Omeka

en: Upgrade to %s
sv_SE: Uppgradera till %s

en: Use HTML
sv_SE: Använd HTML

en: Use Square Thumbnails
sv_SE: Använd fyrkantiga tumnaglar

en: Use square-cropped images by default wherever thumbnails appear in the public interface.
sv_SE: Använd kvadratiskt beskurna bilder som standard för tumnaglar i det publika gränssnittet.

en: Use this theme
sv_SE: Använd detta tema

en: User #%s
sv_SE: Användare #%s

en: User Activation
sv_SE: Användaraktivering

en: User activation email could not be sent.
sv_SE: Aktiveringsmail kunde inte skickas.

en: User activation email has been sent.
sv_SE: Aktiveringsmail har skickats.

en: User is not allowed to delete selected items.
sv_SE: Användaren har inte behörighet att radera valda objekt.

en: User is not allowed to delete this item.
sv_SE: Användaren saknar behörighet att radera detta objekt.

en: User is not allowed to edit selected items.
sv_SE: Användaren har inte behörighet att ändra valda objekt.

en: User is not allowed to edit this item.
sv_SE: Användaren saknar behörighet att ändra detta objekt.

en: User is not allowed to modify featured status of items.
sv_SE: Användaren har inte behörighet att ändra objekts status som utvalda.

en: User is not allowed to modify visibility of items.
sv_SE: Användare får inte förändra objekts synlighet.

en: User is not allowed to tag selected items.
sv_SE: Användaren har inte behörighet att tagga valda objekt.

en: User is not allowed to tag this item.
sv_SE: Användaren saknar behörighet att tagga detta objekt.

en: User may not change permissions to super-user
sv_SE: Användaren kan inte ändra privilegier för rollen överordnad

en: User may not change roles.
sv_SE: Användaren kan inte ändra roller.

en: Username
sv_SE: Användarnamn

en: Username cannot be empty.
sv_SE: Användarnamn kan inte vara tomt.

en: Username is required.
sv_SE: Användarnamn måste anges.

en: Username must be 30 characters or fewer. Whitespace is not allowed.
sv_SE: Användarnamnet får innehålla max 30 tecken. Mellanrum är inte tillåtet.

en: Username must be at least %min% characters long.
sv_SE: Användarnamnet måste bestå av minst %min% tecken.

en: Username must be at most %max% characters long.
sv_SE: Användarnamnet får bestå av max %max% tecken.

en: Users
sv_SE: Användare

en: View
sv_SE: Listvy

en: View All
sv_SE: Visa alla

en: View All Collections
sv_SE: Se alla samlingar

en: View All Items
sv_SE: Se alla samlingar

en: View File Metadata
sv_SE: Se filens metadata

en: View Public Page
sv_SE: Visa publik sida

en: View the items in %s
sv_SE: Visa objekten i %s

en: Watermark
sv_SE: Vattenmärke

en: Welcome!
sv_SE: Välkommen!

en: Welcome, %s
sv_SE: Välkommen %s

en: Whitespace is not allowed. Only these special characters may be used: %s
sv_SE: Mellanrum är inte tillåtna. Endast följande specialtecken får användas: %s

en: Width
sv_SE: Bredd

en: Would you like to %s?
sv_SE: Vill du %s?

en: Yes
sv_SE: Ja

en: Yes, I want to uninstall this plugin.
sv_SE: Ja, jag vill installera denna plugin.

en: You do not have any plugins installed. Add them to the plugins directory to see them listed here.
sv_SE: Du har inga plugins installerade. Lägg till dem i pluginkatalogen för att se dem här.

en: You do not have permission to access this page.
sv_SE: Du har inte behörighet att nå denna sida.

en: You have a new version of %s. Please upgrade!
sv_SE: Du har en ny version av %s. Vänligen uppgradera!

en: You have changed which records are searchable in Omeka. Please re-index the records using the form below.
sv_SE: Du har ändrat vilka uppgifter som är sökbara i Omeka. Vänligen använd nedanstående formulär för att göra en omindexering.

en: You have chosen an illegal theme name. Please select another theme.
sv_SE: Du har valt ett otillåtet tema. Vänligen välj ett annat tema.

en: You have no API keys. Use the form above to create one.
sv_SE: Du saknar API-nycklar. Använd formuläret ovan för att skapa en nyckel.

en: You have no collections.
sv_SE: Du har inga samlingar.

en: You have no items.
sv_SE: Du har inga objekt.

en: You may now log in to Omeka.
sv_SE: Du kan nu logga in i Omeka.

en: You must choose some items to batch edit.
sv_SE: Du måste välja några objekt för att massändra dem.

en: You must confirm the uninstall before proceeding.
sv_SE: Du måste bekräfta avinstallationen innan processen går vidare.

en: You must use a different method to access this URL. If you reached this page by following a link or clicking a button in Omeka, please contact the %s.
sv_SE: Du måste använda en annan metod för att nå denna URL. Om du hamnade här genom att följa en länk eller genom att klicka på en knapp i Omeka, kontakta %s.

en: You&#8217;ve tried to access a page that does not seem to exist. Sometimes this happens. Below is a quick break-down of the items, collections, and exhibits on this site.
sv_SE: Du har försökt nå en sida som inte verkar finnas. Det händer ibland. Nedan hittar du en förteckning över objekt, samlingar och utställningar på denna webbplats.

en: Your Omeka database is not compatible with your current version of Omeka.
sv_SE: Din databas är inte kompatibel med den nuvarande versionen av Omeka.

en: Your account for the %s repository has been created. Please click the following link to activate your account:
sv_SE: Ditt konto för databasen %s har skapats. Klicka på följande länk för att aktivera ditt konto:

en: Your query returned no results.
sv_SE: Din sökning gav inget resultat.

en: [%s] Reset Your Password
sv_SE: [%s] Återställ ditt lösenord

en: [Untitled]
sv_SE: [Obetitlad]

en: [Untitled] #%s
sv_SE: [Utan namn] #%s

en: [no text]
sv_SE: [ingen text]

en: accessed %1$s, %2$s.
sv_SE: visades %1$s, %2$s.

en: by %s
sv_SE: efter %s

en: collection | collections
sv_SE[0]: samling
sv_SE[1]: samlingar

en: contains
sv_SE: innehåller

en: does not contain
sv_SE: innehåller ej

en: does not match
sv_SE: matchar inte

en: edit a specific item type
sv_SE: redigera en specifik objekttyp

en: ends with
sv_SE: slutar med

en: inactive
sv_SE: inaktiv

en: is empty
sv_SE: är tomt

en: is exactly
sv_SE: är exakt

en: is not empty
sv_SE: är ej tomt

en: is not exactly
sv_SE: är inte exakt

en: item | items
sv_SE[0]: objekt
sv_SE[1]: objekt

en: items selected
sv_SE: Valda objekt

en: matches
sv_SE: matchar

en: must be 30 characters or fewer with no whitespace
sv_SE: får vara max 30 tecken utan mellanrum

en: must be at least 6 characters
sv_SE: måste vara minst 6 tecken

en: or
sv_SE: eller

en: plugin | plugins
sv_SE[0]: tillägg
sv_SE[1]: tillägg

en: refine your search
sv_SE: förfina din sökning

en: required field
sv_SE: obligatoriskt fält

en: site administrator
sv_SE: Webbplatsadministratör

en: starts with
sv_SE: börjar med

en: tag | tags
sv_SE[0]: tagg
sv_SE[1]: taggar

en: theme
sv_SE: tema

en: user | users
sv_SE[0]: användare
sv_SE[1]: användare
