Omeka - en to tr_TR translation catalogue (750 entries)

en: "%s" is not a valid file derivative.
tr_TR: "%s" geçerli bir dosya türetilmesi değildir.

en: %1$s and %2$s
tr_TR: %1$s ve %2$s

en: %1$s requires the following plugins to be installed, activated, and loaded: %2$s
tr_TR: %1$s, %2$s isimli eklentilerin yüklenmiş ve aktive edilmiş olmasını gerektirmektedir.

en: %1$s, %2$s, and %3$s
tr_TR: %1$s, %2$s ve %3$s

en: %s Administrator
tr_TR: %s Yöneticisi

en: %s MB
tr_TR: %s Mb

en: %s bytes
tr_TR: %s byte

en: %s et al.
tr_TR: %s vb.

en: %s has no API keys. Use the form above to create one.
tr_TR: %s API anahtarına sahip değil. Bir tane oluşturmak için yukarıdaki formu kullanın.

en: %s is not a valid URL.
tr_TR: %s geçerli bir URL değildir.

en: %s of %s
tr_TR: %s'in %s

en: %s will be deleted from the system. Items, collections, and tags created by this user will remain in the system, but will no longer be associated with this user.
tr_TR: %s sistemden silinecektir. Kullanıcı tarafından oluşturulan itemler, koleksiyonlar ve etiketler sistemde kalacaktır fakat bundan sonra bu kullanıcı ile ilişkilendirilmeyecektir.

en: &larr; Previous Item
tr_TR: &larr; Önceki İtem

en: '%s' is already in use. Please choose another username.
tr_TR: '%s' henüz kullanımdadır. Lütfen farklı bir kullanıcı adı seçiniz.

en: '%s' is an invalid special value.
tr_TR: '%s' geçersiz bir özel karakterdir.

en: (%s total)
tr_TR: (%s toplam)

en: (Lost your password?)
tr_TR: (Şifreniz Kayıp Mı?)

en: (Private)
tr_TR: (Özel)

en: 403 Page Forbidden
tr_TR: 403 Sayfa Yasaklanmıştır.

en: 403: Forbidden
tr_TR: 403: Yasak

en: 404 Page Not Found
tr_TR: 404 Sayfa bulunamadı.

en: 404: Page Not Found
tr_TR: 404: Sayfa Bulunamadı.

en: 405 Method Not Allowed
tr_TR: 405 Yönteme izin verilmedi.

en: 405: Method Not Allowed
tr_TR: 405: Yönteme İzin Verilmedi.

en: A current %s variable has not been set to this view.
tr_TR: Geçerli %s değişkeni bu görünüm için ayarlanmamış.

en: A language of the resource
tr_TR: Kaynağın dili

en: A loop %s variable has not been set to this view.
tr_TR: %s değişken döngüsü bu görünüm için ayarlanmamış.

en: A name given to the resource
tr_TR: Kaynağa verilen isim

en: A new API key was successfully created.
tr_TR: Yeni bir API anahtarı başarıyla oluşturuldu.

en: A new version of Omeka is available for download.
tr_TR: Omeka'nın yeni sürümü indirilmeye hazır.

en: A point or period of time associated with an event in the lifecycle of the resource
tr_TR: Kaynağın oluşturulduğu dönem içindeki bir olayla ilgili bir zaman dönemi ya da belirli bir tarih

en: A related resource
tr_TR: İlişkili kaynak

en: A related resource from which the described resource is derived
tr_TR: Tanımlanmış kaynakla bağlantılı bir kaynak türetildi.

en: AND
tr_TR: VE

en: API Keys
tr_TR: API Anahtarları

en: Access denied.
tr_TR: Erişim Engellendi.

en: Activate
tr_TR: Aktive et

en: Activate your account with the %s repository
tr_TR: Hesabını %s  kaynağı ile aktive et.

en: Activation has been pending since %s.
tr_TR: Aktivasyon %s tarihinden beri beklemektedir.

en: Active?
tr_TR: Aktif?

en: Add Another File
tr_TR: Başka Bir Dosya Ekle

en: Add Collection
tr_TR: Koleksiyon Ekle

en: Add Element
tr_TR: Öğe Ekle

en: Add Input
tr_TR: Giriş Ekle

en: Add Item
tr_TR: İtem Ekle

en: Add Item Type
tr_TR: İtem Türü Ekle

en: Add Link
tr_TR: Link Ekle

en: Add New Files
tr_TR: Yeni Dosya Ekle

en: Add New User
tr_TR: Yeni Kullanıcı Ekle

en: Add Tags
tr_TR: Etiket Ekle

en: Add User
tr_TR: Kullanıcı Ekle

en: Add a Collection
tr_TR: Koleksiyon Ekle

en: Add a Field
tr_TR: Alan Ekle

en: Add a File
tr_TR: Dosya Ekle

en: Add a Link to the Navigation
tr_TR: Navigasyona link ekle

en: Add a User
tr_TR: Kullanıcı Ekle

en: Add a new collection
tr_TR: Yeni koleksiyon ekle

en: Add a new item
tr_TR: Yeni item ekle

en: Add an Item
tr_TR: İtem Ekle

en: Add an Item Type
tr_TR: İtem Türü Ekle

en: Add new themes by downloading them from the <a href="http://omeka.org/add-ons/themes/" target="_blank">Omeka Theme Directory</a>, or <a href="http://omeka.org/codex/Theme_Writing_Best_Practices" target="_blank">design your own</a>!
tr_TR: Yeni temaları <a href="http://omeka.org/add-ons/themes/" target="_blank"> Omeka Tema Dizini</a> ya da <a href="http://omeka.org/codex/Theme_Writing_Best_Practices" target="_blank">kendi temanı tasarla</a> adresinden indirerek yükle!

en: Additional Creator
tr_TR: Ek Yazar

en: Admin
tr_TR: Yönetici

en: Admin Dashboard
tr_TR: Yönetici Yönetim Paneli

en: Admin Theme
tr_TR: Yönetici teması

en: Admin Themes
tr_TR: Yönetici temaları

en: Administrator Email
tr_TR: Yönetici E-Postası

en: Advanced Search (Items only)
tr_TR: Gelişmiş Arama (sadece itemler)

en: After enabling the API, applications may be able to show, browse, add, edit, and delete your site resources. Viewing protected content, as well as adding, editing, and deleting content, is protected and requires key authentication. Each key corresponds to, and has all permissions of, an existing Omeka user. You can create keys on each user's %sedit page%s.
tr_TR: API aktif edildikten sonra uygulamalar site kaynaklarınızı gösterebilir, tarayabilir, ekleyebilir, düzenleyebilir ve silebilir. Korunan içeriği görüntülemek, eklemek, düzenlemek, ve silmek de koruma altına alınmıştır ve yönetici anahtarı gerektirir. Her anahtar bir varolan Omeka kullanıcısına karşılık gelir ve onların bütün haklarına sahiptir. Her kullanıcı için %s düzenleme sayfası %s anahtarı oluşturabilirsiniz.

en: All %d items matching the search filters above will be deleted.
tr_TR: Yukarıdaki arama filtreleri ile eşleşen bütün %d itemleri silinecektir.

en: All %d items will be deleted.
tr_TR: Bütün %d itemleri silinecektir.

en: All Tags
tr_TR: Bütün Etiketler

en: All customizations will be lost. Order and labels will revert to Omeka defaults. Custom links will be lost.
tr_TR: Bütün kişiselleştirilmiş ayarlar kaybedilecektir. Düzen ve etiketler Omeka varsayılanlarına geri dönderilecektir. Sıradan linkler kaybedilecektir.

en: All element texts must have a record type.
tr_TR: Bütün öğe yazıları bir kayıt türü içermelidir.

en: All items are in a collection.
tr_TR: Bütün itemler bir koleksiyon içerisinde bulunuyor.

en: All navigation links must have URIs.
tr_TR: Bütün navigasyon linkleri URIlere sahip olmalıdır.

en: All navigation links must have different URIs.
tr_TR: Bütün navigasyon linkleri farklı URIlere sahip olmalıdır.

en: Allowed File Extensions
tr_TR: İzin Verilen Dosya Uzantıları

en: Allowed File Types
tr_TR: İzin Verilen Dosya Türleri

en: Allowed HTML Attributes
tr_TR: İzin verilen HTML özellikleri

en: Allowed HTML Elements
tr_TR: Izin verilen HTML Öğeleri

en: An account of the resource
tr_TR: Kaynak hesabı

en: An array of records is not available for the loop.
tr_TR: Kayıt dizisi döngü için uygun değil.

en: An element named "%s" already exists for the "%s" element set.
tr_TR: ""%s" isimli öğe seti için %s" isimli bir öğe mevcut.

en: An entity primarily responsible for making the resource
tr_TR: kaynak oluşturmakla sorumlu ilk girdi

en: An entity responsible for making contributions to the resource
tr_TR: Kaynağı katkı sağlamak için sorumlu girdisi

en: An entity responsible for making the resource available
tr_TR: Kaynağı geçerli hale getirmek için sorumlu girdisi

en: An error occured when the item was updated: %s
tr_TR: İtem güncellenirken bir hata oluştu: %s

en: An existing API key was successfully rescinded.
tr_TR: Mevcut olan API key başarıyla iptal edildi.

en: An invalid value was detected during record iteration.
tr_TR: Kayıt yenileme sürecinde geçersiz bir değer tespit edildi.

en: An unambiguous reference to the resource within a given context
tr_TR: Sağlanan içerik dahilindeki kaynağa açık bir referans.

en: Appearance
tr_TR: Görünüm

en: Are you sure you want to delete the selected item type elements from the database? You will lose all text related to the selected elements. This cannot be undone.
tr_TR: Veritabanından seçilen öğe türü öğelerini silmek istediğinizden emin misiniz? Seçilen öğelerle ilgili tüm metinleri kaybedersiniz. Bu işlem geri alınamaz.

en: Are you sure you want to uninstall %s?
tr_TR: %s isimli ekltentiyi silmek istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure?
tr_TR: Emin misiniz?

en: Authentication
tr_TR: Onaylama

en: Back to Log In
tr_TR: Girişe Geri Dön

en: Batch Delete All Searched Items
tr_TR: Bütün aranmış itemleri toplu olarak sil

en: Batch Delete Items
tr_TR: İtemleri Toplu Olarak Sil

en: Batch Edit All Items: No item matches the specified filters.
tr_TR: Bütün itemleri toplu olarak düzenle: seçilen filtrelere uygun item bulunamamıştır.

en: Batch Edit All Searched Items
tr_TR: Aranmış bütün itemleri toplu olarak düzenle

en: Batch Edit Item #%d [%d/%d]: %s
tr_TR: Toplu olarak düzenlenen itemler #%d [%d/%d]: %s

en: Batch Edit Items
tr_TR: İtemleri Toplu Olarak Düzenle

en: Batch Edit: A total of %d errors occurred during the batch process of %d items.
tr_TR: Toplu olarak düzenle: %d itemlerinin toplu olarak işlenmesi esnasında %dhatalar meydana geldi.

en: Batch Edit: Starting processing 1 item. | Batch Edit: Starting processing %d items.
tr_TR[0]: Toplu olarak düzenleme: %d numaralı itemle işlem başlatılıyor.
tr_TR[1]: Toplu olarak düzenleme: %d numaralı itemle işlem başlatılıyor.

en: Batch Edit: The item has been processed successfully. | Batch Edit: All %d items have been processed successfully.
tr_TR[0]: Toplu olarak düzenle: bütün %ditemleri başarıyla işlenmiştir.
tr_TR[1]: Toplu olarak düzenle: bütün %ditemleri başarıyla işlenmiştir.

en: Before installation can continue, the following errors must be resolved:
tr_TR: Kuruluma devam etmeden önce aşağıdaki hatalar çözülmelidir:

en: Bibliographic Citation
tr_TR: Bibliyografik Alıntı

en: Bit Depth
tr_TR: Bit Derinliği

en: Bitrate
tr_TR: Bir Oranı

en: Boolean
tr_TR: Mantıksal

en: Browse All
tr_TR: Tümünü Tara

en: Browse Collections
tr_TR: Koleksiyonları Tara

en: Browse Item Types
tr_TR: İtem Türlerini Tara

en: Browse Items
tr_TR: İtemleri Tara

en: Browse Items by Tag
tr_TR: İtemleri Etiketlere Göre Tara

en: Browse Tags
tr_TR: Etiketleri Tara

en: Browse Users
tr_TR: Kullanıcıları Tara

en: Browse by Tag
tr_TR: Etikete Göre Tara

en: By %s
tr_TR: %s e Göre

en: Cancel
tr_TR: İptal

en: Cannot add an existing file to an item!
tr_TR: Mevcut bir dosya bir iteme eklenilemez!

en: Cannot associate the collection with an unsaved user.
tr_TR: Kaydedilmemiş bir kullanıcıyla koleksiyon ilişkilendirilemez!

en: Cannot create a user activation for non-existent user.
tr_TR: Mevcut olmayan bir kullanıcı için kullanıcı aktivasyonu oluşturulamaz.

en: Cannot find an element with an ID of '%s'!
tr_TR: '%s'in idsi ile ilgili bir öğe bulunamadı!

en: Cannot find element with ID %s!
tr_TR: %s IDsi ile öğe bulunamaz!

en: Cannot find parent navigation page.
tr_TR: Ebeveyn navigasyon sayfası bulunamaz.

en: Cannot get the local path for a stored file.
tr_TR: Depolanmış bir dosya için lokal yol oluşturulamaz.

en: Cannot remove elements from an item type that is not persistent in the database!
tr_TR: Öğeler veritabanında kalıcı olmayan bir item türünden kaldırılamaz!

en: Cannot save element text for records that are not yet persistent!
tr_TR: henüz kalıcı olmayan bir kayıt için öğe yazısı kaydedilemez!

en: Cannot set element set ID: set named "%s" does not exist.
tr_TR: Öğe seti IDsi oluşturulamadı: "%s" isimli set mevcut değil.

en: Capture Date
tr_TR: Kayıt Tarihi

en: Capture Details
tr_TR: Kayıt Detayı

en: Capture Device
tr_TR: Kayıt Cihazı

en: Change History
tr_TR: Değiştirilme Tarihi

en: Change Password
tr_TR: Şifreyi Değiştir

en: Changes will be applied to all %d items matching the search filters above.
tr_TR: Değişiklikler, yukarıdaki arama filtreleri ile eşleşen bütün %d itemlerine uygulanacaktır.

en: Changes will be applied to all %d items.
tr_TR: Değişiklikler bütün %d itemlerine uygulanacaktır.

en: Changes will be applied to checked items.
tr_TR: Değişiklikler kontorl edilen itemlere uygulanacaktır.

en: Changes will be processed in the background item by item.
tr_TR: Değişiklikler arka planda madde madde işlenecektir.

en: Channels
tr_TR: Kanallar

en: Check box to show metadata elements with no text.
tr_TR: Üstveri öğelerini yazısız olarak göstermek için kutucuğu işaretleyiniz.

en: Check if you wish to delete selected items.
tr_TR: Seçilen itemleri silmek istiyorsanız kontrol ediniz.

en: Check logs for success and errors.
tr_TR: Kayıtlardaki başarı ve hataları kontrol edin

en: Check the links to display them in the main navigation. Click and drag the links into the preferred display order.
tr_TR: Ana navigasyonda gösterilecek linkleri kontrol et. Tercih edilen görünüm düzenindeki dosyalara tıkla ve sürükle.

en: Check this field if you would like to allow any file to be uploaded to Omeka.
tr_TR: Omeka'ya herhangi bir dosyanın yüklenmesine izin vermek istiyorsanız bu kutucuğu işaretleyiniz.

en: Check this field if you would like to filter HTML elements or attributes from form input.
tr_TR: HTML öğelerini ya da girdi formundaki özellikleri filtrelemek isterseniz bu alanı kontrol edin.

en: Checked items will be deleted.
tr_TR: İşaretlenen itemler silinecektir

en: Citation
tr_TR: Alıntı

en: Click and drag the elements into the preferred display order. Click the right arrows to add customized comments to element descriptions.
tr_TR: Tercih edilen görünüm düzenindeki dosyalara tıkla ve sürükle. Düzenlenmiş yorumları öğe açıklamalarına eklemek için sağ oka tıkla.

en: Click and drag the files into the preferred display order.
tr_TR: Tercih edilen görünüm düzenindeki dosyalara tıkla ve sürükle

en: Click on the "Index Records" button to re-index your records.
tr_TR: Kayıtları yeniden indekslemek için "Indeks Kayıtları" butonuna tıklayınız.

en: Codec
tr_TR: Kodek

en: Collection
tr_TR: Koleksiyon

en: Collection #%s
tr_TR: Koleksiyon #%s

en: Collections
tr_TR: Koleksiyonlar

en: Comment
tr_TR: Yorum

en: Compression
tr_TR: Sıkıştırma

en: Configurations apply to this theme only.
tr_TR: Ayarlamaları sadece bu temaya uygula.

en: Configure
tr_TR: Ayarla

en: Configure Plugin: %s
tr_TR: Eklentiyi düzenle: %s

en: Configure Theme
tr_TR: Temayı Düzenle

en: Configure Theme: %s
tr_TR: Temayı düzenle: %s

en: Configure Your Site
tr_TR: Sitenizi Ayarlayın

en: Confirm Delete
tr_TR: Silme İşlemini Onayla

en: Confirm your password.
tr_TR: Şifrenizi Onaylayınız.

en: Contributor
tr_TR: Destekleyen

en: Contributors
tr_TR: Katkıda bulunanlar

en: Could not find file %s!
tr_TR: %s isimli dosya bulunamadı!

en: Could not load database resource!
tr_TR: Veritabanı kaynağı yüklenemedi!

en: Coverage
tr_TR: Kapsam

en: Create a Password
tr_TR: Şifre Oluştur

en: Creator
tr_TR: Yazar

en: Current Page
tr_TR: Geçerli Sayfa

en: Current Password
tr_TR: Geçerli Şifre

en: Current Theme
tr_TR: Geçerli Tema

en: Customize the element descriptions below. To re-order the elements, %s.
tr_TR: Aşağıdaki öğe kayıtlarını kişiselleştir. Öğeleri yeniden düzenlemek için, %s

en: Customize which types of records will be searchable in Omeka.
tr_TR: Omeka'daki hangi tür kayıtların aranabilir olacağını belirle.

en: Dashboard
tr_TR: Yönetim Paneli

en: Date
tr_TR: Gün

en: Date Added
tr_TR: Ekleme Tarihi

en: Date Modified
tr_TR: Düzenlenme Tarihi

en: Deactivate
tr_TR: Aktive Etme

en: Default Superuser Account
tr_TR: Varsayılan Süper Kullanıcı Hesabı

en: Delete
tr_TR: Sil

en: Delete
tr_TR: Sil

en: Delete %s
tr_TR: %si sil

en: Delete Items
tr_TR: İtemleri Sil

en: Deletions will be processed in the background item by item.
tr_TR: Silme işlemi, arkaplanda madde madde olarak yapılacaktır.

en: Derivative Size Constraints
tr_TR: Türetilmiş Boyut Kısıtlamaları

en: Description
tr_TR: Tanımlama

en: Details
tr_TR: Detaylar

en: Direct Links
tr_TR: Doğrudan Linkler

en: Disable File Upload Validation
tr_TR: Dosya Yükleme Doğrulaması Pasif

en: Display Name
tr_TR: Görüntüleme Adı

en: Display Settings
tr_TR: Görüntüleme Ayarları

en: Documentation
tr_TR: Belgelendirme

en: Duration
tr_TR: Süre

en: Each option must have a unique name.
tr_TR: Her seçenek benzersiz bir isme sahip olmalıdır.

en: Edit
tr_TR: Düzenle

en: Edit Collection #%s
tr_TR: #%s Koleksiyon Düzenle

en: Edit Collections
tr_TR: Koleksiyonları Düzenle

en: Edit Element Set
tr_TR: Öğe Setini Düzenle

en: Edit File #%s
tr_TR: Dosya#%s Düzenle

en: Edit Item #%s
tr_TR: #%s İtem Düzenle

en: Edit Item Type #%s
tr_TR: İtem Türü #%s Düzenle

en: Edit Items
tr_TR: İtemleri Düzenle

en: Edit User #%s
tr_TR: #%s Kullanıcı Düzenle

en: Edit this User
tr_TR: Bu Kullanıcıyı Düzenle

en: Editing Tags
tr_TR: Etiketler Düzenleniyor

en: Element Description
tr_TR: Öğe Tanımı

en: Element Name
tr_TR: Öğe Adı

en: Element Sets
tr_TR: Öğe Setleri

en: Element texts are not formatted correctly!
tr_TR: Öğe yazıları düzgün bir şekilde biçimlendirilmedi!

en: Elements
tr_TR: Öğeler

en: Email
tr_TR: E-Posta

en: Email address is required.
tr_TR: E-Posta adresi gerekli.

en: Email is required.
tr_TR: E-Posta gereklidir.

en: Embedded Metadata
tr_TR: Birleştirilen Üstveri

en: Enable API
tr_TR: API Aktif

en: Enable HTML Filtering
tr_TR: HTML Filtreleme Aktif

en: Enable or disable the API by checking or unchecking the box below.
tr_TR: Aşağıdaki kutucuğu işaretleyerek ya da işaretlemeyerek API'yi aktif ayda pasif yapın.

en: Encryption
tr_TR: Şifreleme

en: Enter your email address to retrieve your password.
tr_TR: Şifrenizi alabilmek için e-posta adresinizi giriniz.

en: Error in configuring plugin named "%s". Missing config and/or config_form hook(s).
tr_TR: "%s" isimli eklentinin düzenlenmesinde hata meydana geldi. Kayıp yapılandırma ve/veya yapılandırma_biçimi kanca(ları).

en: Exact match
tr_TR: Tam eşleşme

en: Exif Array
tr_TR: Exif Düzeni

en: Exif String
tr_TR: Exif Dizisi

en: Existing
tr_TR: Oluşturuluyor

en: Fatal Error
tr_TR: Önemli Hata

en: Featured
tr_TR: Ayrıcalıklı

en: Featured Collection
tr_TR: Ayrıcalıklı Koleksiyon

en: Featured Item
tr_TR: Ayrıcalıklı İtem

en: Featured/Non-Featured
tr_TR: Ayrıcalıklı/Ayrıcalıklı Değil

en: Featured?
tr_TR: Ayrıcalıklı?

en: File
tr_TR: Dosya

en: File #%s
tr_TR: Dosya #%s

en: File History
tr_TR: Geçmiş Dosyası

en: File Metadata
tr_TR: Üstveri Dosyası

en: File Size
tr_TR: Dosya Boyutu

en: File Type / OS
tr_TR: Dosya Türü / İşletim Sistemi

en: File Validation
tr_TR: Dosya Geçerliliği

en: File must be valid before it can be associated with an item!
tr_TR: Bir itemle ilişkilendirilmeden önce dosya geçerli olmalıdır!

en: Filename
tr_TR: Dosya Adı

en: Files
tr_TR: Dosyalar

en: Files cannot be attached to an item that is not persistent in the database!
tr_TR: Dosyalar, veritabanında kalıcı olmayan bir itemle ilişkilendirilemez!

en: Filter Element Texts
tr_TR: Öğe Yazılarını Filtrele

en: Filter element texts by checking the box below. When checked, the API will respect the display element and element text filters when outputting element text representations.
tr_TR: Aşağıdaki kutucuğu işaretleyerek öğe metinlerini filtreleyin. Kutucuk işaretlendiğinde API, öğe metin temsilleri çıkarıldığında görüntü öğesini ve öğe metin filtrelerini yansıtacaktır.

en: Find a File
tr_TR: Dosya Bul

en: Forgot Password
tr_TR: Şifremi Unuttum

en: Form Validation Errors
tr_TR: Form Doğrulama Hataları

en: Format
tr_TR: Biçim

en: Format (Legacy) Metadata
tr_TR: Üstveri (Miras) Biçimi

en: Format Metadata
tr_TR: Üstveri Biçimi

en: Fullsize
tr_TR: Tamölçü

en: Fullsize Image Size
tr_TR: Tamölçü Resim Boyutu

en: General
tr_TR: Genel

en: Get started by adding your first collection.
tr_TR: İlk koleksiyonunuzu ekleyerek başlayın.

en: Get started by adding your first item.
tr_TR: İlk iteminizi ekleyerek başlayın.

en: Get support
tr_TR: Yardım alın

en: Go to Home Page
tr_TR: Anasayfaya Git

en: Go to search settings to select record types to use.
tr_TR: Kullanmak üzere kayıt türü seçmek için arama ayarlarına gidiniz.

en: Go to the public site
tr_TR: kamu sitesine git

en: HTML Filtering
tr_TR: HTML Filtreleme

en: Height
tr_TR: Yükseklik

en: Hello %s. Your username is %s
tr_TR: Merhaba %s. Kullanıcı adınız: %s

en: Hide Details
tr_TR: Detayları Gizle

en: IPTC Array
tr_TR: IPTC Düzeni

en: IPTC String
tr_TR: IPTC Dizisi

en: Identifier
tr_TR: Belirteç

en: If this does not help, try contacting the %s.
tr_TR: Eğer bu yardımcı olmamışsa %s ile iletişime geçiniz.

en: If you have any questions please refer to <a href="http://omeka.org/codex">Omeka documentation</a> or post a message on the <a href="http://omeka.org/forums">Omeka forums</a>.
tr_TR: Herhangi bir soruya sahipseniz lütfen <a href="http://omeka.org/codex">Omeka belgeleri</a>'ne bakınız ya da <a href="http://omeka.org/forums">Omeka forumlarına</a> başvurunuz.

en: If you think you should have permission, try contacting the %s.
tr_TR: Erişim hakkınız olduğunu düşünüyorsanız %s ile iletişime geçiniz.

en: ImageMagick Directory Path
tr_TR: ImageMagick dizin yolu

en: Inactive users cannot log in to the site.
tr_TR: Aktif olmayan kullanıcılar bu siteye giriş yapamazlar.

en: Index Records
tr_TR: İndeks Kayıtları

en: Indexing means to collect, parse, and store data to facilitate fast and accurate searches. Omeka will automatically index individual records as they are saved, but there are circumstances when your records are not indexed; for instance, when updating from an earlier version of Omeka or after you customize which records will be searchable.
tr_TR: İndeksleme işlemi hızlı ve doğru bir şekilde aramayı kolaylaştırmak için veriyi biraraya getirmek, ayrıştırmak ve depolamak anlamına gelmektedir. Omeka otomatik olarak bireysel kayıtları, kaydedildikleri şekliyle indeksleyecektir. Fakat kişisel kayıtlarınızın indekslenmediği koşullar da vardır. Örneğin Omeka'nın önceki versiyonlarından yapılan bir güncelleme ya da hangi kayıtların aranabilir nitelikte olacağına ilişkin bir özelleştirme gerçekleştirildiğinde.

en: Indexing records. This may take a while. You may continue administering your site.
tr_TR: Kayıtlar indeksleniyor. Bu biraz zaman alabilir. Bu esnada sitenizi yönetmeye devam edebilirsiniz.

en: Information about rights held in and over the resource
tr_TR: Kaynağın içinde ve üzerinde tutulan haklar hakkındaki bilgi

en: Install
tr_TR: Yükle

en: Installation Error
tr_TR: Kurulum Hatası

en: Installation Warning
tr_TR: Kurulum Uyarısı

en: Invalid URI for "%s" navigation link:  "%s"
tr_TR: "%s" navigasyon linki için geçersiz URI: "%s"

en: Invalid URI for Omeka_Navigation_Page_Uri object: %s
tr_TR: Omeka_Navigasyon_Sayfa_Url linki için geçersiz URI: %s

en: Invalid action passed while getting record URL.
tr_TR: URL kaydı alınırken geçersiz bir eylem geçti.

en: Invalid activation code given.
tr_TR: Geçersiz aktivasyon kodu.

en: Invalid collection.
tr_TR: Geçersiz koleksiyon.

en: Invalid current password
tr_TR: Geçerli şifre hatalı

en: Invalid element ID.
tr_TR: Geçersiz öğe ID'si.

en: Invalid element data. To add elements, you must either pass an element objects or an array of element metadata.
tr_TR: Geçersiz öğe verisi. Öğe eklemek için ya öğe objelerini ya da öğe üstveri dizisini geçmelisiniz.

en: Invalid element set.
tr_TR: Geçersiz öğe seti.

en: Invalid email address
tr_TR: Hatalı E-Posta adresi

en: Invalid email address given.
tr_TR: Hatalı E-Posta adresi

en: Invalid form submission.
tr_TR: Geçersiz form teslimi.

en: Invalid format given for email address.
tr_TR: E-Posta adresi için hatalı biçim.

en: Invalid hostname given for email address.
tr_TR: E-Posta hesabı için hatalı host ismi.

en: Invalid item type.
tr_TR: Geçersiz öğe türü.

en: Invalid parameter. The hasElement function requires either an element object or an element id to determine if an item type has an element.
tr_TR: Geçersiz parametre. HasElement işlevi, itemin bir öğeye sahip olup olmadığını belirlemek için ya bir öğe nesnesi ya da bir öğe kimliği gerektirir.

en: Invalid record ID.
tr_TR: Geçersiz ID kaydı.

en: Invalid record passed while getting record URL.
tr_TR: URL kaydı alınırken geçersiz bir kayıt geçti.

en: Invalid return value while getting record URL.
tr_TR: URL kaydı alınırken geçersiz dönüş değeri.

en: Invalid search type given!
tr_TR: Geçersiz arama türü!

en: Invalid tagType given.
tr_TR: Geçersiz Etiket Türü

en: Item
tr_TR: İtem

en: Item #%s
tr_TR: İtem  #%s

en: Item Metadata
tr_TR: Üstveri İtemi

en: Item Type
tr_TR: İtem Türü

en: Item Type #%s
tr_TR: İtem Türü #%s

en: Item Type Elements
tr_TR: İtem Türü Öğeleri

en: Item Type Information
tr_TR: İtem Türü Bilgisi

en: Item Type Metadata
tr_TR: Üstveri Madde Türü

en: Item Types
tr_TR: İtem Türleri

en: Item does not exist: it may have been deleted before processing.
tr_TR: İtem mevcut değil: item işlemden önce silinmiştir.

en: Item type does not contain an element with the ID %s!
tr_TR: İtem türü %s IDli bir öğe içeremez!

en: Items
tr_TR: İtemler

en: Items Per Page (admin)
tr_TR: Sayfa Başına İtem (yönetici)

en: Items Per Page (public)
tr_TR: Sayfa Başına İtem (kamu)

en: Key
tr_TR: Anahtar

en: Keyword
tr_TR: Anahtar Kelime

en: Label
tr_TR: Etiket

en: Language
tr_TR: Dil

en: Last IP
tr_TR: Son IP

en: Last accessed
tr_TR: En son erişim

en: Limit the number of items displayed per page in the administrative interface.
tr_TR: Yönetici arayüzünde sayfa başına görüntülenecek item sayısı sınırı

en: Limit the number of items displayed per page in the public interface.
tr_TR: Kamu arayüzünde sayfa başına görüntülenecek item sayısı sınırı

en: Limit the number of results displayed per page in the administrative interface.
tr_TR: Yönetici arayüzünü kullanarak sayfada görüntülenen sonuç sayısını sınırlandırın.

en: Limit the number of results displayed per page in the public interface.
tr_TR: Yerel arayüzü kullanarak sayfada görüntülenen sonuç sayısını sınırlandırın.

en: List of allowed HTML attributes in form input
tr_TR: Form girdisinde izin verilen HTML özelliklerinin listesi

en: List of allowed HTML elements in form input
tr_TR: Form girdisinde izin verilen HTML öğelerinin listesi

en: List of allowed MIME types for file uploads
tr_TR: Yükleme için izin verilen MIME türlerini listele

en: List of allowed extensions for file uploads
tr_TR: Dosya yüklemek için izin verilen uzantıların listesi

en: List of tags to add to all checked items, separated by %s.
tr_TR: %s tarafından ayrıştırılan, işaretlenen bütün maddelere eklemek için etiketler listesi.

en: Log In
tr_TR: Giriş

en: Log Out
tr_TR: Çıkış

en: Login information incorrect. Please try again.
tr_TR: Giriş bilgisi hatalı. Lütfen yeniden deneyin.

en: Lost your password?
tr_TR: Şifrenizi Kayıp Mı?

en: Main Menu
tr_TR: Ana Menü

en: Manage Site
tr_TR: Siteyi Yönet

en: Maximum fullsize image size constraint (in pixels)
tr_TR: Maksimum tamölçü resim ölçüsü kısıtlaması (piksel)

en: Maximum fullsize image size constraint (in pixels).
tr_TR: Maksimum tamölçü resim ölçüsü kısıtlaması (piksel)

en: Maximum number of API results displayed per page.
tr_TR: Sayfa başına görüntülenen en fazla API sayısı

en: Maximum square thumbnail size constraint (in pixels)
tr_TR: Maksimum kare küçük resim ölçüsü kısıtlaması (piksel)

en: Maximum square thumbnail size constraint (in pixels).
tr_TR: Maksimum kare küçük resim ölçüsü kısıtlaması (piksel)

en: Maximum thumbnail size constraint (in pixels)
tr_TR: Maksimum küçük resim ölçüsü kısıtlaması (piksel)

en: Maximum thumbnail size constraint (in pixels).
tr_TR: Maksimum küçük resim ölçüsü kısıtlaması (piksel)

en: Mime Type
tr_TR: MIME Türü

en: Must specify a file transfer type when attaching files to an item!
tr_TR: Dosyalar bir iteme eklendiğinde dosya transfer türü belirtilmelidir!

en: Name
tr_TR: İsim

en: Name as it should be displayed on the site
tr_TR: Sitede görüntülenecek isim

en: Name of element set must be unique.
tr_TR: Öğe seti ismi benzersiz olmalıdır.

en: Name of element set must not be empty.
tr_TR: Öğe seti ismi boş olamaz.

en: Names of plugins must not be blank
tr_TR: Eklenti isimleri boş bırakılamaz.

en: Narrow by Specific Fields
tr_TR: Belirli bölümer tarafından daratılmıştır

en: Navigation
tr_TR: Navigasyon

en: Navigation links that have undeleteable sublinks cannot be deleted.
tr_TR: Silinemeyecek altlinkleri içeren navigasyon linkleri silinemez.

en: New
tr_TR: Yeni

en: New Password
tr_TR: Yeni Şifre

en: New key label
tr_TR: Yeni anahtar etiketi

en: New password must be at least %min% characters long.
tr_TR: Yeni şifre en az %min% karakter uzunluğunda olmalıdır.

en: New password must be entered.
tr_TR: Yeni şifre girilmeli.

en: New password must be typed correctly twice.
tr_TR: Yeni şifre iki kez doğru bir şekilde yazılmalıdır.

en: Next Item
tr_TR: Sonraki İtem

en: Next Item &rarr;
tr_TR: &rarr; Sonraki İtem

en: Next Page
tr_TR: Sonraki Sayfa

en: No
tr_TR: Hayır

en: No Collection
tr_TR: Koleksiyon Yok

en: No Tags
tr_TR: Etiket Yok

en: No contributors
tr_TR: Katkıda bulunanlar yok

en: No contributors.
tr_TR: Katkıda bulunanlar yok

en: No featured collections are available.
tr_TR: Ayrıcalıklı koleksiyon mevcut değil.

en: No featured items are available.
tr_TR: Ayrıcalıklı item mevcut değil.

en: No item to batch edit.
tr_TR: toplu olarak düzenlenecek item yok

en: No plugin name given.
tr_TR: Eklenti ismi yok

en: No recent items available.
tr_TR: Geçerli bir en son item yoktur.

en: No tags are available.
tr_TR: Etiket mevcut değil.

en: Not Featured
tr_TR: Ayrıcalıklı Değil

en: Not Public
tr_TR: Kamuya Kapalı

en: OR
tr_TR: VEYA

en: Ok
tr_TR: Tamam

en: Omeka Admin
tr_TR: Omeka Yönetici

en: Omeka Atom Feed
tr_TR: Omeka Atom Besleme

en: Omeka Image File
tr_TR: Omeka İmaj Dosyası

en: Omeka Legacy File
tr_TR: Omeka Miras Dosyası

en: Omeka RSS Feed
tr_TR: Omek RSS Besleme

en: Omeka Video File
tr_TR: Omeka Video Dosyası

en: Omeka encountered an error when upgrading your installation.
tr_TR: Kurulumuzun yükseltilirken Omeka bir sorun ile karşılaştı.

en: Omeka has encountered an error
tr_TR: Omeka bir sorun ile karşılaştı.

en: Omeka has upgraded successfully.
tr_TR: Omeka başarılı bir şekilde yükseltildi.

en: Omeka is installed.
tr_TR: Omeka yüklendi.

en: Omeka requires PHP version %1$s or higher, but this server is running PHP version %2$s. Please update the installed version of PHP and try again.
tr_TR: Omeka,  %1$s ya da daha yüksek PHP versiyonu gerektirir. Fakat bu sunucu %2$s PHP versiyonu ile çalışmaktadır. Lütfen yüklü olan PHP versiyonunu güncellştirin ve tekrar deneyin.

en: Only Featured Items
tr_TR: Sadece Ayrıcalıklı İtemler

en: Only Non-Featured Items
tr_TR: Sadece Ayrıcalıklı Olmayan İtemler

en: Only Non-Public Items
tr_TR: Sadece Özel İtemler

en: Only Public Items
tr_TR: Sadece Kamu İtemleri

en: Original
tr_TR: Orijinal

en: Original Filename
tr_TR: Orijinal Dosya Adı

en: Output Formats
tr_TR: Çıktı Biçimleri

en: Page
tr_TR: Sayfa

en: Page 1
tr_TR: Sayfa 1

en: Page 2
tr_TR: Sayfa 2

en: Page 3
tr_TR: Sayfa 3

en: Page 4
tr_TR: Sayfa 4

en: Page 5
tr_TR: Sayfa 5

en: Page 6
tr_TR: Sayfa 6

en: Page not found.
tr_TR: Sayfa Bulunamadı.

en: Pagination
tr_TR: Sayfalama

en: Password
tr_TR: Şifre

en: Password cannot be empty.
tr_TR: Şifre boş olamaz.

en: Password changed!
tr_TR: Şifre değiştirildi!

en: Password is required.
tr_TR: Şifre gerekli.

en: Password must be at least 6 characters long.
tr_TR: Şifre en az 6 karakter uzunluğunda olmalıdır.

en: Password: The passwords do not match.
tr_TR: Şifre: Şifre eşleşmedi.

en: Path to plugin.ini for "%s" is not correct.
tr_TR: "%s" için plugin.ini yolu doğru değil.

en: Pick this type
tr_TR: Bu Türü Seç

en: Please back up your existing database and then click the button to upgrade.
tr_TR: Lütfen mevcut veritabanınızı yedekleyiniz ve sonra yükselt butonuna basınız.

en: Please check your email for a link to reset your password.
tr_TR: Şifrenizi resetleme linki için lütfen posta kutunuzu kontrol ediniz.

en: Please follow this link to reset your password:
tr_TR: Şifrenizi sıfırlamak için lütfen bu linki takip edin.

en: Please restore from your database backup and try again.
tr_TR: Lütfen veritabanınızı yedekten geri yükleyiniz ve yeniden deneyiniz.

en: Plugin must have a valid directory name before it can be installed.
tr_TR: Yüklenmeden önce plugin geçerli bir dizin adına sahip olmalıdır.

en: Plugins
tr_TR: Eklentiler

en: Post Processing
tr_TR: Gönderi İşleniyor

en: Powered by Omeka
tr_TR: Omeka Tarafından Geliştirilmiştir.

en: Prev Item
tr_TR: Önceki İtem

en: Previous Page
tr_TR: Önceki Sayfa

en: Private
tr_TR: Özel

en: Producer
tr_TR: Üretici

en: Proudly powered by <a href="http://omeka.org">Omeka</a>.
tr_TR: <a href="http://omeka.org">Omeka</a> tarafından gururla geliştirilmiştir.

en: Public
tr_TR: Kamuya Açık

en: Public Site
tr_TR: Kamu Sitesi

en: Public/Non-Public
tr_TR: Kamu/Özel

en: Public?
tr_TR: Kamu?

en: Publisher
tr_TR: Yayıncı

en: Query type:
tr_TR: Sorgu türü:

en: Query:
tr_TR: Sorgu:

en: Quick Filter
tr_TR: Hızlı Filtre

en: Re-type the Password
tr_TR: Şifreyi yeniden giriniz

en: Real Name is required.
tr_TR: Gerçek isim gereklidir.

en: Recent Collections
tr_TR: Son Koleksiyonlar

en: Recent Items
tr_TR: Son İtemler

en: Recently Added Items
tr_TR: Son Eklenen İtemler

en: Record Type
tr_TR: Kayıt Türü

en: Record Types
tr_TR: Kayıt Türleri

en: Record types:
tr_TR: Kayıt türleri:

en: Relation
tr_TR: Ek

en: Remember Me?
tr_TR: Beni Hatırla?

en: Remove
tr_TR: Kaldır

en: Remove field
tr_TR: Alanı kaldır

en: Remove?
tr_TR: Kaldır?

en: Render Details
tr_TR: İşlem Detayı

en: Render Device
tr_TR: İşlem Cihazı

en: Repeat New Password
tr_TR: Yeni Şifre Tekrar

en: Rescind
tr_TR: İptal et

en: Researcher
tr_TR: Araştırmacı

en: Resend Activation Email
tr_TR: Aktivasyon e-Mail'ini yeniden gönder

en: Reset Navigation
tr_TR: Navigasyonu Sıfırla

en: Restore Default Attributes
tr_TR: Varsayılan özellikleri geri yükle

en: Restore Default Elements
tr_TR: Varsayılan öğeleri geri yükle

en: Restore Default Extensions
tr_TR: Varsayılan uzantıları geri yükle

en: Restore Default Types
tr_TR: Varsayılan türleri geri yükle

en: Results Per Page (admin)
tr_TR: Sayfa başına sonuç (yönetici)

en: Results Per Page (public)
tr_TR: Sayfa başına sonuç (kamu)

en: Results per Page
tr_TR: Sayfa başına sonuçlar

en: Return to Dashboard
tr_TR: Yönetim Paneline Geri Dön

en: Rights
tr_TR: Haklar

en: Role
tr_TR: Rol

en: Roles describe the permissions a user has. See <a href='http://omeka.org/codex/User_Roles' target='_blank'>documentation</a> for details.
tr_TR: Roller bir kullanıcının sahip olduğu izinleri belirler. Detaylar için <a href='http://omeka.org/codex/User_Roles' target='_blank'>belgesine</a> bakınız.

en: Rss2.0 Feed Not Found!
tr_TR: Rss 2.0 beslemesi bulunamadı!

en: SQL error in migration:
tr_TR: Taşıma sırasında SQL hatası:

en: Sample Rate
tr_TR: Örnek Oranı

en: Save Changes
tr_TR: Değişiklikleri Kaydet

en: Save Password
tr_TR: Şifreyi Kaydet

en: Screenshot for %s Theme
tr_TR: %s Tema İçin Ekran Görüntüsü

en: Search
tr_TR: Ara

en: Search By Collection
tr_TR: Koleksiyona Göre Ara

en: Search By Tags
tr_TR: Etikete Göre Ara

en: Search By Type
tr_TR: Türe Göre Ara

en: Search By User
tr_TR: Kullanıcıya Göre Ara

en: Search Field
tr_TR: Alan Ara

en: Search Items
tr_TR: İtemleri Ara

en: Search Joiner
tr_TR: Katılımcıyı ara

en: Search Record Types
tr_TR: Kayıt Türlerini Ara

en: Search Terms
tr_TR: Terimler Ara

en: Search Type
tr_TR: Tür Ara

en: Search by a range of ID#s (example: 1-4, 156, 79)
tr_TR: ID#s aralığına göre ara (örneğin: 1-4, 156, 79)

en: Search for Keywords
tr_TR: Klavye ile Ara

en: Search for items
tr_TR: İtemleri Ara

en: Search only these record types:
tr_TR: Sadece bu kayıt türlerini ara:

en: Search users
tr_TR: Kullanıcıları Ara

en: Search using this query type:
tr_TR: Bu sorgu türünü kullanarak ara:

en: Security
tr_TR: Güvenlik

en: Select Below
tr_TR: Aşağıdan Seçiniz.

en: Select Below
tr_TR: Aşağıdan Seç

en: Select a Homepage
tr_TR: Anasayfa Seç

en: Select all %s results
tr_TR: Bütün %s sonuçlarını seç

en: Select all rows
tr_TR: Bütün satırları seç

en: Select item "%s"
tr_TR: "%s" itemini seç

en: Separate tags using this character or string.
tr_TR: Bu karakteri ya da diziyi kullanarak etiketleri ayırınız

en: Separate tags using this character or string. Be careful when changing this setting. You run the risk of splitting tags that contain the old delimiter.
tr_TR: Bu karakter ya da diziyi kullanan etiketleri ayırın. Bu ayarı değiştirirken dikkati olun. Eski ayırıcıları içeren etiketleri ayırma riskini almaktasınız.

en: Separate tags with %s
tr_TR: Etiketleri %s ile ayır

en: Settings
tr_TR: Ayarlar

en: Show Details
tr_TR: Detayları Göster

en: Show Element Set Headings
tr_TR: Öğe Seti Başlığını Göster

en: Show Empty Elements
tr_TR: Boş Öğeleri Göster

en: Site Author Information
tr_TR: Site Yönetici Bilgisi

en: Site Copyright Information
tr_TR: Site Telif Bilgisi

en: Site Description
tr_TR: Site Tanımı

en: Site Settings
tr_TR: Site Ayarları

en: Site Title
tr_TR: Site Başlığı

en: Skip to main content
tr_TR: Ana içeriğe geç

en: Some items were excluded because you do not have permission to delete them.
tr_TR: Bazı maddeler, erişim iznine sahip olmadığınız için dışlanmıştır.

en: Sorry, you do not have permission to access this page.
tr_TR: Üzgünüz, bu sayfaya erişim hakkınız bulunmamaktadır.

en: Sort by:
tr_TR: Sırala:

en: Source
tr_TR: Kaynak

en: Square Thumbnail
tr_TR: Kare Küçük Resim

en: Square Thumbnail Size
tr_TR: Kare Küçük Resim Ölçüsü

en: Subject
tr_TR: Konu

en: Submit
tr_TR: Onayla

en: Success!
tr_TR: Başarılı!

en: Super
tr_TR: Süper

en: Support Forums
tr_TR: Destek Forumları

en: System Information
tr_TR: Sistem Bilgisi

en: Tag Delimiter
tr_TR: Etiket Ayıracı

en: Tags
tr_TR: Etiketler

en: Tags must be given a name.
tr_TR: Etiketlere bir isim verilmelidir.

en: Test
tr_TR: Test Et

en: That name is already taken for this tag.
tr_TR: Bu isim henüz bir etiket için kullanılmaktadır.

en: The "%s" field has at least one invalid value!
tr_TR: "%s" alanı en az bir tane geçersiz değere sahip!

en: The "%s" plugin must be installed and have newer files to upgrade it.
tr_TR: "%s" plugin yüklenmeli ve güncelleme için daha yeni dosyalara sahip olmalıdır.

en: The %s plugin has already been installed.
tr_TR: %s  eklentisi şu anda yüklü.

en: The %s plugin was activated, but could not be loaded:
tr_TR: %s eklentisi aktive edildi ancak yüklenemedi:

en: The %s plugin was successfully activated!
tr_TR: %s eklentisi başarıyla aktive edilmiştir.

en: The %s plugin was successfully configured!
tr_TR: %s eklentisi başarıyla düzenlendi!

en: The %s plugin was successfully deactivated!
tr_TR: %s eklentisi başarıyla pasivize edilmiştir.

en: The %s plugin was successfully installed!
tr_TR: %s eklentisi başarıyla yüklendi!

en: The %s plugin was successfully uninstalled!
tr_TR: %s eklentisi başarıyla kaldırılmıştır!

en: The %s plugin was successfully upgraded!
tr_TR: %s eklentisi başarıyla güncellenmiştir.

en: The API configuration was successfully changed!
tr_TR: API ayarları başarıyla değiştirildi!

en: The Dublin Core metadata element set is common to all Omeka records, including items, files, and collections. For more information see, http://dublincore.org/documents/dces/.
tr_TR: Dublin Core üstveri öğe seti, maddeleri, dosyaları ve koleksiyonları içeren bütün Omeka kayıtları için geçerlidir. Daha fazla bilgi için bkz: http://dublincore.org/documents/dces/

en: The ImageMagick directory path does not work.
tr_TR: ImageMagick dizin yolu çalışmıyor.

en: The ImageMagick directory path has not been set. No derivative images will be created. If you would like Omeka to create derivative images, please set the path in Settings.
tr_TR: ImageMagick dizin yolu oluşturulmadı. Hiçbir türev görüntü oluşturulmayacaktır. Eğer Omeka'nın türev görüntüleri oluşturmasını istiyorsanız, Ayarlar bölümünden bir yol ayarlayın.

en: The ImageMagick directory path works.
tr_TR: ImageMagick dizin yolu çalışıyor.

en: The appearance settings have been updated.
tr_TR: Görünüm ayarları güncelleştirildi.

en: The collection "%s" was successfully added!
tr_TR: "%s" isimli koleksiyon başarıyla eklendi!

en: The collection "%s" was successfully changed!
tr_TR: "%s" isimli koleksiyon başarıyla değiştirildi!

en: The collection "%s" was successfully deleted!
tr_TR: "%s" isimli koleksiyon başarıyla silindi!

en: The collection #%s was successfully added!
tr_TR: #%s koleksiyonu başarılıyla eklendi!

en: The collection #%s was successfully changed!
tr_TR: #%s koleksiyonu başarılıyla değiştirildi!

en: The collection #%s was successfully deleted!
tr_TR: #%s koleksiyonu başarılıyla silindi!

en: The configured PHP path (%s) does not point to a PHP-CLI binary.
tr_TR: Düzenlenen PHP yolu (%s) bir PHP-CLI ikilisini işaret etmiyor.

en: The configured PHP path (%s) is invalid.
tr_TR: Düzenlenen PHP yolu (%s) geçersizdir.

en: The configured PHP path (%s) points to a PHP-CLI binary with an invalid version (%s)
tr_TR: Düzenlenen PHP yolu (%s) PHP-CLI ikilisini geçersiz bir versiyon (%s) ile işaret ediyor.

en: The deletion of all items is forbidden.
tr_TR: bütün itemlerin silinmesi yasaklanmış

en: The description of the item type.
tr_TR: İtem türünün tanımı

en: The element name must not be empty.
tr_TR: Öğe adı boş olamamalıdır.

en: The element set was successfully changed!
tr_TR: Öğe seti başarıyla değiştirildi!

en: The file format, physical medium, or dimensions of the resource
tr_TR: Dosya formatı, fiziksel ortam ya da kaynak boyutları

en: The file was successfully deleted.
tr_TR: Dosya başarıyla silindi.

en: The following error occurred while activating the %s plugin:
tr_TR: %s eklentisi aktive edilirken aşağıdaki hatalar meydana gelmiştir:

en: The following error occurred while deactivating the %s plugin:
tr_TR: %s eklentisi pasivize edilirken aşağıdaki hatalar meydana gelmiştir:

en: The following error occurred while installing the %s plugin:
tr_TR: %s eklentisi yüklenirken aşağıdaki hatalar meydana gelmiştir:

en: The following error occurred while uninstalling the %s plugin:
tr_TR: %s eklentisi kaldırılırken aşağıdaki hatalar meydana gelmiştir:

en: The following error occurred while upgrading the %s plugin:
tr_TR: %s eklentisi güncelleştirilirken aşağıdaki hatalar meydana gelmiştir:

en: The following issues will not affect installation, but they may negatively affect the behavior of Omeka:
tr_TR: Aşağıdaki sorunlar kurulumu etkilemeyecek ancak Omeka'nın olumsuz davranmasına sebep olabilir.

en: The general settings have been updated.
tr_TR: Genel ayarlar güncellenmiştir.

en: The item "%s" was successfully added!
tr_TR: "%s" isimli item başarıyla eklendi!

en: The item "%s" was successfully changed!
tr_TR: #%s isimli item başarıyla değiştirildi!

en: The item "%s" was successfully deleted!
tr_TR: "%s" isimli item başarıyla silindi!

en: The item #%s was successfully added!
tr_TR: #%s isimli item başarıyla eklendi!

en: The item #%s was successfully changed!
tr_TR: "%s" isimli item başarıyla değiştirildi!

en: The item #%s was successfully deleted!
tr_TR: #%s isimli item başarıyla silindi!

en: The item type "%s" was successfully added!  You may now add elements to your new item type.
tr_TR: "%s" isimli item türü başarıyla eklendi. Şimdi öğeleri yeni item türüne ekleyebilirsiniz.

en: The item type "%s" was successfully added.
tr_TR: "%s" item türü başarıyla eklendi.

en: The item type "%s" was successfully updated.
tr_TR: "%s" item türü başarıyla güncelleştirildi.

en: The item type cannot have more than one "%s" element.
tr_TR: İtem türü "%s" öğresinin birden fazlasına sahip değildir.

en: The item type elements were successfully changed!
tr_TR: İtem türü öğeleri başarıyla değiştirildi!

en: The item type metadata element set, consisting of all item type elements bundled with Omeka and all item type elements created by an administrator.
tr_TR: Madde türü metadata öğe seti

en: The item type name must be unique.
tr_TR: İtem türü ismi benzersiz olmalıdır.

en: The item type name must have between %1$s and %2$s characters.
tr_TR: İtem türü ismi %1$s ile %2$s karakterleri arasında olmalıdır.

en: The item was successfully batch-edited.
tr_TR: İtem, toplu olarak başarıyla düzenlendi.

en: The item was successfully deleted.
tr_TR: İtem başarıyla silinmiştir.

en: The items are checked and changed one by one in the background.
tr_TR: İtemler, arkaplanda tek tek kontrol edildi ve değiştirildi.

en: The items are checked and deleted one by one in the background.
tr_TR: İtemler, arkaplanda tek tek kontrol edildi ve silindi.

en: The items were successfully changed!
tr_TR: İtemler başaraıyla değiştirildi.

en: The items were successfully deleted!
tr_TR: İtemler başarıyla silindi!

en: The maximum file size is %s.
tr_TR: En fazla dosya boyutu %s'tir.

en: The metadata element set that was included in the `files_images` table in previous versions of Omeka. These elements are common to all image files.
tr_TR: Omeka'nın önceki versiyonlarındaki 'files_images' tablosuna eklenen üstveri öğe seti. Bu öğeler bütün resim dosyaları ile uyumludur.

en: The metadata element set that was included in the `files_videos` table in previous versions of Omeka. These elements are common to all video files.
tr_TR: Omeka'nın önceki versiyonlarındaki 'files_videos' tablosuna eklenen üstveri öğe seti. Bu öğeler bütün video dosyaları ile uyumludur.

en: The metadata element set that, in addition to the Dublin Core element set, was included in the `files` table in previous versions of Omeka. These elements are common to all Omeka files. This set may be deprecated in future versions.
tr_TR: Dublin Core öğe setine eklenen üstveri öğe seti, Omeka'nın önceki versiyonundaki 'dosyalar' tablosuna başarılı bir şekilde eklenmiştir. Bu öğeler bütün Omeka dostaları ile uyumludur. Ancak bu set gelecek versiyonlarda önerilmiyor olabilir.

en: The method used to access this URL (%s) is not valid.
tr_TR: Bu URLye (%s)  erişim için kullanılan yöntem geçerli değildir.

en: The name of the item type.
tr_TR: İtem türünün adı

en: The nature or genre of the resource
tr_TR: Kaynağın türü ya  da doğası

en: The navigation settings have been reset.
tr_TR: Navigasyon ayarları sıfırlanmıştır.

en: The navigation settings have been updated.
tr_TR: Navigasyon ayarları güncelleştirildi.

en: The navigation settings were not saved because of missing or invalid values.  All changed values have been restored.
tr_TR: Kayıp ya da geçersiz değerler sebebiyle navigasyon ayarları kaydedilmedi. Değiştirilen bütün ayarlar eski haline döndürülecektir.

en: The page must be normalized and have a valid uid.
tr_TR: Sayfa normalleştirilmişmeli ve geeçerli bir kullanıcı adına sahip olmalıdır.

en: The parent container must either be the navigation object or a descendant subpage of the navigation object.
tr_TR: Üst kapsayıcı ya navigasyon nesne ya da navigasyon nesne soyundan altsayfa olmalıdır.

en: The plugin %s must be installed.
tr_TR: %s eklentisi yüklenmelidir.

en: The plugin could not be found in the '%s' directory!
tr_TR: Eklenti, '%s' isimli dizinde bulunamadı!

en: The query searched 1 item and returned no results. | The query searched %s items and returned no results.
tr_TR[0]: %s itemleri sorgusu arandı ve sonuç bulunamadı.
tr_TR[1]: %s itemleri sorgusu arandı ve sonuç bulunamadı.

en: The security settings have been updated.
tr_TR: Güvenlik ayarları güncellenmiştir.

en: The spatial or temporal topic of the resource, the spatial applicability of the resource, or the jurisdiction under which the resource is relevant
tr_TR: Kaynağın mekansal ya da zamansal konusu, kaynağın mekansal uygulanabilirliği ya da kaynağın altında bulunduğu yetki alanı uygundur.

en: The theme has been successfully changed.
tr_TR: Tema başarıyla değiştirildi.

en: The theme settings were successfully saved!
tr_TR: Tema ayarları başarıyla kaydedildi.

en: The topic of the resource
tr_TR: Kaynağın konusu

en: The user "%s" was added, but the activation email could not be sent.
tr_TR: "%s" isimli kullanıcı eklendi, fakat aktivasyon E-Postası gönderilemedi.

en: The user "%s" was successfully added!
tr_TR: "%s" isimli kullanıcı başarıyla eklenmiştir.

en: The user "%s" was successfully deleted!
tr_TR: %s isimli kullanıcı başarıyla silindi!

en: The user %s was successfully changed!
tr_TR: %s isimli kullanıcı başarıyla değiştirildi!

en: The user must be assigned a role.
tr_TR: Kullanıcı bir rol ile ilişkilendirilmelidir.

en: The username "%1$s" must be between %2$s and %3$s characters.
tr_TR: Kullanıcı adı "%1$s" ile %2$s ve %3$s karakterleri arasında olmalıdır.

en: Themes
tr_TR: Temalar

en: There are currently no items within this collection.
tr_TR: Bu koleksiyonda şu anda item yok.

en: There are no collections on this page.
tr_TR: Bu sayfada koleksiyon bulunmamaktadır.

en: There are no elements.
tr_TR: Öğe yok

en: There are no files for this item yet.
tr_TR: Bu item için henüz dosya bulunmamaktadır.

en: There are no recently added items.
tr_TR: Son dönemde eklenen item bulunmamaktadır.

en: There are no tags to display. You must first tag some items.
tr_TR: Görüntülenecek etiket bulunamamıştır. İlk olarak benzer itemleri etiketlemelisiniz.

en: There are too few values in the element ordering array.
tr_TR: Sıralama dizisi öğesinde çok fazla sayıda birkaç değer var.

en: There are too many values in the element ordering array.
tr_TR: Sıralama dizisi öğesinde çok fazla sayıda değer var.

en: There is no element "%1$s", "%2$s"!
tr_TR: "%1$s", "%2$s" oğesi yok!

en: There was an error on the form. Please try again.
tr_TR: Formda bir hata oluştu. lütfen yeniden deneyiniz.

en: There was an invalid entry on the form. Please try again.
tr_TR: Formda geçersiz bir girdi var. Lütfen yeniden deneyiniz.

en: There were errors found in your form. Please edit and resubmit.
tr_TR: Formunuzda bazı hatalar bulundu. Lütfen düzenleyerek yeniden onaylayınız.

en: This email address is already in use.
tr_TR: Bu E-Posta adresi kullanılmaktadır.

en: This email address is invalid.
tr_TR: Bu e-posta adresi geçersizdir.

en: This is not a valid plugin.
tr_TR: Bu geçerli bir eklenti değildir.

en: This migration should have been run previously (should not run again).
tr_TR: Bu yer değiştirme işlemi öncelikle başlatılmış olmalıdır (yeniden başlatılmamalı).

en: This migration should not be run.
tr_TR: Bu yer değiştirme işlemi başlatılmamalıdır.

en: This theme requires a newer version of Omeka (%s).
tr_TR: Bu tema Omeka'nın daha yeni bir versiyonunu (%s) gerektirir.

en: This username is already in use.
tr_TR: Kullanıcı adı kullanılmaktadır.

en: This version of %1$s requires at least Omeka %2$s.
tr_TR: %1$s'in bu versiyonu en az Omeka %2$s gerektirmektedir.

en: This will delete the "%s" item type but will not delete the elements assigned to the item type. Items that are assigned to this item type will lose all metadata that is specific to the item type.
tr_TR: Bu işlem, "%s" isimli madde türünü silecektir ancak  ve bu türle ilişkili olan öğeler silinmeyecektir. Bu madde türü ile ilişkili olan maddeler, madde türü ile ilişkilendirilen bütün metadataları kaybedecektir.

en: This will delete the collection "%s" and its associated metadata. This will not delete any items in this collection, but will delete the reference to this collection in each item.
tr_TR: Bu işlem, #%s koleksiyonunu ve onunla ilişkili olan bütün metadataları silecektir. Bu işlem ile koleksiyondaki hiçbir madde silinmeyecektir ancak her bir maddedeki bu koleksiyona olan referansları silecektir.

en: This will delete the collection #%s and its associated metadata. This will not delete any items in this collection, but will delete the reference to this collection in each item.
tr_TR: Bu işlem, #%s koleksiyonunu ve onunla ilişkili olan bütün metadataları silecektir. Bu işlem ile koleksiyondaki hiçbir madde silinmeyecektir ancak her bir maddedeki bu koleksiyona olan referansları silecektir.

en: This will delete the element set and all elements assigned to the element set. Items will lose all metadata that is specific to this element set.
tr_TR: Bu işlem, öğe setini ve onunla ilişkili olan bütün öğeleri silecektir. Maddeler, öğe seti ile ilişkilendirilen bütün metadataları kaybedecektir.

en: This will delete the file and its associated metadata.
tr_TR: Bu, dosyayı ve onunla ilişkilendirilmiş üstveriyi silecektir.

en: This will delete the item "%s" and its associated metadata. It will also delete all files and file metadata associated with this item.
tr_TR: Bu işlem, "%s" koleksiyonunu ve onunla ilişkili olan bütün üstverileri silecektir. Aynı zamanda bu işlem, bütün dosyalar ve itemlerle ilişkili olan bütün üstveri dosyalarını da silecektir.

en: This will delete the item #%s and its associated metadata. It will also delete all files and file metadata associated with this item.
tr_TR: Bu işlem, #%s koleksiyonunu ve onunla ilişkili olan bütün üstverileri silecektir. Aynı zamanda bu işlem, bütün dosyalar ve itemlerle ilişkili olan bütün üstveri dosyalarını da silecektir.

en: Thumbnail
tr_TR: Küçük resim

en: Thumbnail Size
tr_TR: Küçük Resim Ölçüsü

en: Title
tr_TR: Başlık

en: To create a new API key, enter a label for the key below. For example, describe for what purpose it will be used. This key will have all your permissions; treat it as you would your password.
tr_TR: Yeni bir API anahtarı oluşturmak için aşağıdaki anahtara bir etiket girin. Örneğin onun ne için kullanılacağını belirtin. Bu anahtar sizin bütün izinlerinize sahip olacaktır. Kişisel şifrelerine yaptığınız gibi yapın.

en: To delete a tag, click the X. Deleting a tag will not delete the tagged items.
tr_TR: Bir etikeri silmek için X'e tıkla. Bir etiketi silmek etiketlenen dosyayı silmeyecektir.

en: To edit the tag name, click the name and begin editing, and hit "enter" to save. To cancel an edit, click the ESC key or click away from the tag.
tr_TR: Etiket ismini düzenlemek için isme tıklayınız ce düzenlemeye başlayınız. Sonrasında kaydetmek için "Enter" butonuna basınız. Düzenlemeyi iptal etmek için ise ESC tuşuna basınız ya da etiketin dışında bir yere tıklayınız.

en: To view all items with a tag, click the number.
tr_TR: Bütün itemleri etiketleri ile birlikte görmek için numaraya tıklayınız.

en: Total Items
tr_TR: Toplam İtemler

en: Total Number of Items
tr_TR: Toplam İtem Sayısı

en: Transcriber
tr_TR: Uyarlayan

en: Type
tr_TR: Tür

en: Type Metadata
tr_TR: Üstveri Türü

en: Type Name
tr_TR: Tür Adı

en: Typed passwords do not match.
tr_TR: Girilen şifre eşleşmedi.

en: Unable to reset password. Please verify that the information is correct and contact an administrator if necessary.
tr_TR: Şifre resetleme işlemi başarısız oldu. Lütfen bilgilerin doğru olduğunu doğrulayın ve gerekirse yönetici ile iletişime geçin.

en: Undo
tr_TR: Geri al

en: Uninstall
tr_TR: Kaldır

en: Uninstall Plugin: %s
tr_TR: Eklentiyi Kaldır: %s

en: Update API Keys
tr_TR: API anahtarlarını güncelleştir

en: Upgrade
tr_TR: Yükselt

en: Upgrade Database
tr_TR: Veritabanını Yükselt

en: Upgrade Your Omeka Database
tr_TR: Omeka Veritabanınızı Yükseltiniz.

en: Upgrade to %s
tr_TR: %s sürümüne yükseltin

en: Use HTML
tr_TR: HTML Kullan

en: Use Square Thumbnails
tr_TR: Kare küçük resim kullan

en: Use square-cropped images by default wherever thumbnails appear in the public interface.
tr_TR: Küçük resimler kamu arayüzünde gösterildiğinde varsayılan olarak kare şeklinde küçültülmüş resimleri kullan.

en: Use this theme
tr_TR: Bu temayı kullan

en: User #%s
tr_TR: #%s Kullanıcı

en: User Activation
tr_TR: Kullanıcı Aktivasyonu

en: User activation email could not be sent.
tr_TR: Kullanıcı E-Posta aktivasyonu gönderilemedi.

en: User activation email has been sent.
tr_TR: Kullanıcı aktivasyon E-Postası gönderilmiştir.

en: User is not allowed to delete selected items.
tr_TR: Kullanıcının seçilen itemleri silmesine izin verilmedi.

en: User is not allowed to delete this item.
tr_TR: Kullanıcının itemi silmesine izin verilmedi.

en: User is not allowed to edit selected items.
tr_TR: Kullanıcının seçilen itemleri düzenlemesine izin verilmedi.

en: User is not allowed to edit this item.
tr_TR: Kullanıcının itemi düzenlemesine izin verilmedi.

en: User is not allowed to modify featured status of items.
tr_TR: Kullanıcının itemin ayrıcalık durumunda değişiklik yapmasına izin verilmedi.

en: User is not allowed to modify visibility of items.
tr_TR: Kullanıcının itemin görünürlüğünde değişiklik yapmasına izin verilmedi.

en: User is not allowed to tag selected items.
tr_TR: Kullanıcının seçilen itemleri etiketlemesine izin verilmedi.

en: User is not allowed to tag this item.
tr_TR: Kullanıcının itemi etiketlemesine izin verilmedi.

en: User may not change permissions to super-user
tr_TR: Kullanıcılar, Süper-Kullanıcının izinlerini değiştiremez.

en: User may not change roles.
tr_TR: Kullanıcılar, rolleri değiştiremez.

en: Username
tr_TR: Kullanıcı Adı

en: Username cannot be empty.
tr_TR: Kullanıcı adı boş olamaz.

en: Username is required.
tr_TR: Kullanıcı adı gerekli.

en: Username must be 30 characters or fewer. Whitespace is not allowed.
tr_TR: Kullanıcı adı 30  ya da daha az olmalıdır. Boşluğa izin verilmez.

en: Username must be at least %min% characters long.
tr_TR: Kullanıcı adı en az %min% karakter uzunluğunda olmalıdır.

en: Username must be at most %max% characters long.
tr_TR: Kullanıcı adı en fazla %max% karakter uzunluğunda olmalıdır.

en: Users
tr_TR: Kullanıcılar

en: Version %s
tr_TR: Versiyon %s

en: View
tr_TR: Görünüm

en: View All
tr_TR: Tümünü Gör

en: View All Collections
tr_TR: Bütün Koleksiyonlara Bak

en: View All Items
tr_TR: Bütün İtemlere Bak

en: View File Metadata
tr_TR: Üstveri Dosyasına Bak

en: View Public Page
tr_TR: Kamu Sayfasına Bak

en: View the items in %s
tr_TR: %s teki itemlere bak

en: Watermark
tr_TR: Filigran

en: Welcome!
tr_TR: Hoşgeldiniz!

en: Welcome, %s
tr_TR: Hoş Geldiniz, %s

en: Whitespace is not allowed. Only these special characters may be used: %s
tr_TR: Boşluğa izin verilmiyor. Sadece bu özel karakterle kullanılabilir: %s

en: Width
tr_TR: Genişlik

en: Would you like to %s?
tr_TR:  %s ister misiniz?

en: Yes
tr_TR: Evet

en: Yes, I want to uninstall this plugin.
tr_TR: Evet, bu eklentiyi kaldırmak istiyorum.

en: You do not have any plugins installed. Add them to the plugins directory to see them listed here.
tr_TR: Yüklenmiş herhangi bir eklentiye sahip değilsiniz. Eklentileri burada listelenmiş olarak görmek için onları "Plugins" klasörüne yüklemelisiniz.

en: You do not have permission to access this page.
tr_TR: Bu sayfaya erişim iznine sahip değilsiniz.

en: You have a new version of %s. Please upgrade!
tr_TR: %s'in yeni versiyonu çıkmıştır. Lütfen güncelleştiriniz.

en: You have changed which records are searchable in Omeka. Please re-index the records using the form below.
tr_TR: Omeka'da hangi kayıtların aranılabilir olduğunu değiştirdiniz.

en: You have chosen an illegal theme name. Please select another theme.
tr_TR: Yasal olmayan bir tema ismi seçtiniz. Lütfen başka bir tema ismi seçiniz.

en: You have no API keys. Use the form above to create one.
tr_TR: API anahtarlarına sahip değilsiniz. Bir tane oluşturmak için yukarıdaki formu kullanın.

en: You have no collections.
tr_TR: Koleksiyonsa sahip değilsiniz.

en: You have no items.
tr_TR: İtemlere sahip değilsiniz.

en: You may now log in to Omeka.
tr_TR: Şimdi Omeka'ya giriş yapabilirsiniz.

en: You must choose some items to batch edit.
tr_TR: Toplu düzenleme yapabilmek için birkaç item seçmelisiniz.

en: You must confirm the uninstall before proceeding.
tr_TR: İlerlemeden önce kaldırma işlemini onaylamalısınız.

en: You must use a different method to access this URL. If you reached this page by following a link or clicking a button in Omeka, please contact the %s.
tr_TR: Bu URL'ye ulaşmak için başka bir yol kullanmalısınız. Eğer bu sayfaya bir linki takip ederek ya da Omeka'daki bir butona tıklayarak ulaşmışsanız, lütfen %s ile iletişime geçiniz.

en: You&#8217;ve tried to access a page that does not seem to exist. Sometimes this happens. Below is a quick break-down of the items, collections, and exhibits on this site.
tr_TR: Mevcut olmayan bir sayfa&#8217;ya ulaşmaya çalıştınız. Bu bazen olabilmektedir. Sitedeki maddeler, koleksiyonlar ve teşhir ürünlerinin hızlı bir analizi aşağıdadır.

en: Your Omeka database is not compatible with your current version of Omeka.
tr_TR: Omeka veritabanınız mevcut Omeka sürümü ile uyumlu değildir.

en: Your account for the %s repository has been created. Please click the following link to activate your account:
tr_TR: %s kaynağı için hesabınız oluşturulmuştur. Lütfen hesabınızı aktive etmek için sonraki linki tıklayınız.

en: Your query returned no results.
tr_TR: Kayıt bulunamadı.

en: [%s] Reset Your Password
tr_TR: [%s] Şifrenizi resetleyiniz.

en: [Default]
tr_TR: [Varsayılan]

en: [Untitled]
tr_TR: [Başlıksız]

en: [Untitled] #%s
tr_TR: [İsimsiz] #%s

en: [no text]
tr_TR: [yazı yok]

en: accessed %1$s, %2$s.
tr_TR: %1$s, %2$s ulaşıldı.

en: by %s
tr_TR: %s tarafından

en: collection | collections
tr_TR[0]: koleksiyonlar
tr_TR[1]: koleksiyonlar

en: contains
tr_TR: içerikler

en: does not contain
tr_TR: içermemektedir.

en: does not match
tr_TR: eşleşmedi

en: edit a specific item type
tr_TR: belirli bir item türünü düzenle

en: ends with
tr_TR: ile bitir

en: inactive
tr_TR: Pasif

en: is empty
tr_TR: boştur.

en: is exactly
tr_TR: kesindir.

en: is not empty
tr_TR: boş değildir.

en: is not exactly
tr_TR: tam olarak değil

en: item | items
tr_TR[0]: itemler
tr_TR[1]: itemler

en: items selected
tr_TR: İtemler seçildi

en: matches
tr_TR: eşleşme

en: must be 30 characters or fewer with no whitespace
tr_TR: boşluksuz olarak 30 ya da daha az karakter olmalı

en: must be at least 6 characters
tr_TR: en az 6 karakter uzunluğunda olmalıdır

en: or
tr_TR: ya da

en: plugin | plugins
tr_TR[0]: eklentiler
tr_TR[1]: eklentiler

en: refine your search
tr_TR: Aramanızı daraltın

en: required field
tr_TR: gerekli alan

en: site administrator
tr_TR: Site Yöneticisi

en: starts with
tr_TR: ile başla

en: tag | tags
tr_TR[0]: etiketler
tr_TR[1]: etiketler

en: theme
tr_TR: tema

en: user | users
tr_TR[0]: kullanıcılar
tr_TR[1]: kullanıcılar
